اخبار خوردو

دلیل افت صادرات خودروسازان داخلی

مدیر سایت/05/05/1400
بازدید 142 / نظر 0

افت صادرات خودروسازان داخلی

سایپا در سال ۹۹ حدود ۱۶۲۹ دستگاه خودرو و قطعات منفصله صادر کرده و دچار افت ۶۴ درصدی در صادرات شده است. ایران خودرو نیز با ۱۵۱۸ دستگاه، ۵۳ درصد افت صادرات داشته است. در کنار این دو شرکت خودروساز داخلی، پارس خودرو نیز وضعیت نامطلوبی را تجره کرده و در سال ۹۸ صرفا ۴ خودرو صادر کرده که این تعداد در سال گذشته به رقم صفر رسیده است.

به نظر می‌رسد که مهم‌ترین مقصد صادرات خودروسازان داخلی، کشور عراق بوده است. اکثر صادرات سال گذشته به قطعات CKD و SKD مربوط بوده و حدود ۷۸ درصد از صادرات خودروسازان داخلی به قطعات منفصله اختصاص داشته است. بر همین اساس؛ سهم صادرات خودرو کامل،‌ صرفا ۱۳ درصد بوده که معادل ۴۱۸ دستگاه است. این اعداد و ارقام به وضوح نشان می‌دهد که خودروهای داخلی در بازار خارجی سهمی ندارند و مشکلاتی مانند کیفیت نامناسب، قیمت بالا و خدمات پس از فروش ضعیف موجب شده است که صادرات خودروسازان داخلی با اقبال مواجه نشود.

در گذشته محصولات خودروسازان ایرانی به آذربایجان، بلاروس، روسیه و سوریه صادر می‌شد، اما به علت عدم تمرکز خودروسازان داخلی بر تقویت صادرات، این شرکت‌ها نتوانستند در بازار خارجی موفق شوند. همین امر موجب شده است که صادرات خودروسازان داخلی دچار افت دائمی شدید و پیاپی شود. ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی خود در منطقه در سال‌های گذشته این شانس را داشت که به قلب صادرات خودرو تبدیل شود، اما به دلیل عدم برنامه‌ریزی، تحریم‌ها و فرصت‌سوزی‌ها، این موقعیت از دست خودروسازان ایرانی خارج شده است.

با این حال به نظر می‌رسد که هنوز می‌توان ایران را به کشور صادرکننده خودرو تبدیل کرد. این امر با ایجاد فضا برای فعالیت مستقل خودروسازان خارجی می‌تواند تسهیل و تسریع شود. در بحث صادرات، صدور خودرو با نام داخلی مساله مهمی نیست؛ بلکه آنچه مهم است ارزش افزوده و ارزآوری حاصل از صادرات است. این ارزآوری نیز صرفا با حضور مستقل شرکت‌های خارجی حاصل می‌شود. امید است که با احیای برجام و لغو تحریم‌ها، خودروسازان خارجی به ایران بازگردند و با رونق صادرات محصولات خارجی تولید شده در ایران، صادرات خودروسازان داخلی از روند نزولی خارج شود.

همچنین می توانید برای اطلاع از اخبار خودرو، مقالات خودرو، معرفی خودروها، آموزش های خودرویی از صفحات مربوطه در مجله خودرو پیو دیدن کنید.

0 دیدگاه تا کنون ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

مقاله های پیشنهادی دیگر

فراخوان برای ۲۸۵ هزار خودرو تسلا در چین

231 بازدید

رونمایی از سیتروئن دی اس ۹ مدل ۲۰۲۳

154 بازدید

دلیل افت صادرات خودروسازان داخلی

142 بازدید