مقاله های خودرو

کلاس بندی خودروها

مدیر سایت/24/08/1399
بازدید 163 / نظر 0
شاخص

کلاس خودرو ها به دلیل فراوانی و گوناگونی، یکی از پرحاشیه ترین اتفاقات دنیای اتومبیل است. در این مقاله از مجله خودرو پیو به انواع کلاس بندی خودرو ها در سطح جهانی می پردازیم.

دستگاه عیب یاب یا دیاگ خودرو چیست؟ | عیب یاب خودرو پیود چیست؟ |ردیاب خودرو چیست و معرفی بهترین ردیاب ها

لازم به ذکر است که می توانید برای افزایش عمر مفید خودرو خود مقاله مریوطه را بخوانید و از بهترین راه های زیاد کردن عمر ماشین خود + یک راه عالی استفاده کنید.

کلاس بندی خودرو چیست

در قاره اروپا کلاس بندی خودروها را با حروف انگلیسی و بر اساس میزان حجم موتور، نوع شاسی و… طبقه بندی می کنند. اما در قاره آمریکا با یک اصطلاح و نام کلاس بندی می کنند. طبقه بندی خودروها بر اساس کلاس، بستگی به روشی برای دسته بندی انواع ماشین ها دارد. در واقع دسته بندی های صورت گرفته بر پایه مواردی از قبیل ابعاد و سایز خودرو، کاربرد یا شکل ظاهری در نظر گرفته می شود. برخی از این کلاس ها در طول زمانی مشخص شده به صورت استانداردی مشخص در آمده اند. به طوری که در تمام جهان قابل شناخت است اما در برخی دیگر، تنها ملاک دسته بندی های خودرو در کشوری خاص مورد قبول واقع می شود. البته این نکته را نباید فراموش کرد که بعضی کلاس ها به صورت ترکیبی از حروف یا نام با یک عدد است که از ترکیب چند کلاس مختلف به وجود آمده است.

انواع کلاس بندی خودرو ها

با توجه به معیارها و پارامترهای مختلف، کاربردهای متفاوتی از خودروها مورد تعریف قرار گرفته اند. به طوری که هیچ کدام از این کلاس بندی ها درست نبوده و قیاس آن ها در تناقض است. طبقه بندی خودروها از نظر کیفیت (همچون کلاس بندی خودروهای بنز) و به منظور استاندارد دسته بندی خودروها از طریق معرفی برخی از سازمان ها، آژانس ها و نهادهای مختلف دولتی و اخصتصاصی صورت گرفته است.

 • خودروهای فوق کوچک شهری: (City Cars)
 • خودروهای کوچک: (Super mini)
 • خودروهای هاچ بک: (Hatchback)
 • خودروهای چند منظوره سایز کوچک: (Small MPV)
 • خودروهای چند منظوره سایز بزرگ: (Large MPV)
 • خودروهای استیشن: (Estate & Station Wagon)
 • خودروهای کوپه: (Coupes)
 • خودروهای کراس اوور: (Crossover)
 • خودروهای شاسی بلند: (SUV)
 • خودروهای دو دیفرانسیل: (Off Roader /4×۴)
 • خودروهای بدون سقف: (Cabriolet)
 • : خودروهای وانت بار: (Pick up Truck)
 • ابرخودروها: (Super cars)
 • خودروهای با کاربری خاص: (Special Purpose Vehicle)
 • خودروهای جی تی: (Grand Tourer/Grand Tourismo)
 • خودروهای سدان یا سالون: (Sedan/Saloon)

خودروهای فوق کوچک شهری (City Cars)

خودروی فوق کوچک

خودروی فوق کوچک

این نوع از کلاس خودرو ها کوچکترین نمونه های خودروهای چهارچرخ در انواع کلاس بدنه بوده و مناسب جهت مسیرهای پرازدحام و باریک شهری است. طراحی این نوع ازخودرو ها به گونه ای است که طول و عرض خودرو بسیارکم بوده و سپرهای خودرو بسیار کوچک طراحی شده و چرخ ها کمترین فاصله ممکن را با شاسی خودرو دارند تا خودرو کمترین پهنا را داشته باشد. خودروهای فوق کوچک شهری از دسته خودرو های (Segment A) قرار دارند. از بهترین مزایای این نوع خودروها می توان به پارک ساده و دور زدن در کوچکترین فضای ممکن برای راننده فراهم آورد. از بدترین معایب این نوع خودروها می توان به فضای کم کابین برای راننده و سرنشین ها اشاره کرد.

برای آشنا شدن با جالب ترین آپشن های خودرو به صفحه اشاره شده مراجعه کنید.

از نمونه های موجود این نوع خودرو به فیات، اسمارت و فیات پاندا اشاره کرد.

خودروهای کوچک (Super mini)

خودروی کوچک شهری

خودروی کوچک شهری

این نوع از کلاس خودرو ها از لحاظ تقسیم بندی در دسته خودروهای (Segment B) قرار می گیرند و این نمونه ازخودروها ما بین خودروهای کوچک و خانوادگی قرار دارند. از مزایای این خودروها می توان به دلیل کوچک بودن بدنه قابلیت مانور در خیابان های باریک و شلوغ و امکان پارک در فضاهای کوچک را برای راننده فراهم آورد. هرچند فضای کابین از خودروهای فوق کوچک بیشتر است اما کمبود فضا کافی بزرگترین نقطه ضعف این نوع ازخودروها به شمار می آید.

از نمونه های مطرح بازار می توان به آئودیA1، کیاریو و فورد فیستا اشاره کرد.

خودروهای هاچ بک (Hatchback)

خودروی هاچ بک

خودروی هاچ بک

یکی دیگر از دسته بندی های کلاس خودرو های موجود، خودروهای هاچ بک بوده و در تقسیم بندی های کلی در دسته خودرو های (segmanet B)/(Segmanet A) قرار دارد. خودروهای هاچ بک بزرگترین نوع خودرو قبل از ورود مدل خودروهای سدان هستند و در کنار ابعاد کوچک، خودروهای کوچک شهری، فضای داخل کابین بیشتری را در اختیار سرنشینان قرار می دهد. مهمترین مزیت در قرارگیری یک خودرو در بین خودروهای هاچ بک طراحی یک تکه در صندوق عقب و شیشه عقب آن است که به صورت یکپارچه جابجا می گردد. از نمونه های مطرح موجود در بازار می توان به تویوتا پریوس هاچ بک، تویوتا یاریس هاچ بک، فولکس واگن گلف و… اشاره کرد.

خودروهای چند منظوره سایز کوچک (Small MPV)

خودرو چند منظوره سایز کوچک

خودرو چند منظوره سایز کوچک

اگر به خودرویی کاربردی ‌تر و بزرگ‌ تر از کلاس بدنه هاج بک نیاز دارید ولی تمایل به خرید خودروهای سدان یا سالون را ندارید، کلاس بدنه خودروهای چند منظوره سایز کوچک می‌ تواند گزینه‌ ای مناسب برای شما به حساب آید. خودروهای چند منظوره سایز کوچک از خودرو های هاچ بک بزرگتر و از سدان کوچک تر هستند، کلاس بدنه این نوع خودروها طیف وسیعی از فضا را درکابین شامل می شود. از تفاوت‌های این خودرو با نمونه‌ های هاچ بک می توان به افزایش ارتفاع صندلی راننده و سرنشینان اشاره کرد که دید وسیع تری را برای راننده و سرنشینان نسبت به نوع هاچ بک فراهم می آورد. ازنمونه های مطرح موجود در بازار می توان به نیسان لیف، کیا سول و … اشاره کرد.

خودروهای چند منظوره سایز بزرگ (Large MPV)

خودرو چند منظوره سایز بزرگ

خودرو چند منظوره سایز بزرگ

نمونه‌ خودروهای بزرگ علاوه بر جاداربودن، کاربردی بودن و وجود فضای کافی، راحتی بیشتری را برای راننده و سرنشینان فراهم می آورد. این کلاس خودرو ها معمولا در دو مدل سایز متوسط و سایز بزرگ در بازار موجود است که نمونه‌های سایز متوسط آن دارای ۵ صندلی بوده و نمونه‌ های بزرگتر، قابلیت حمل ۷ سرنشین را دارا هستند. ازنمونه های مطرح موجود در بازار می توان به سیتروئن، تویوتا سینا و… اشاره کرد.

خودروهای استیشن (Estate & Station Wagon)

استیشن

یکی دیگر از انواع کلاس‌های بدنه خودرو، استیشن است. این خودروها بر اساس نمونه‌ های سدان یا هاچ بک ساخته شده و تنها تفاوت آن ها، طول بیشتر بدنه و کابین است. این کلاس خودرو ها با توجه به یکپارچه شدن در صندوق عقب و شیشه عقب، فضای بیشتری را در اختیار سرنشینان قرار می دهد. از نمونه های مطرح موجود در بازار می توان به ولوو V6، فولکس واگن گلف و…اشاره کرد.

خودروهای کوپه (Coupes)

کوپه

یکی دیگر از انواع کلاس‌ های خودرو بدنه کوپه است که در دو نوع دودرب، چهاردرب در بازار موجود است. خودروهای کوپه در واقع نمونه‌ هایی تغییر یافته از نمونه‌ های سدان و صندوق داراست که با سقف فلزی طراحی شده است. از نمونه های مطرح موجود دربازار می توان به پورشه ۷۱۸، شولت کوروت، الفارومئو و … اشاره کرد.

خودروهای کراس اوور (Crossover)

کراس اوور

یکی از جدیدترین کلاس‌ های بدنه خودرو، خودروهای کراس اوور هستند. این خودروها در واقع نمونه‌ های هاچبک با سایز بزرگتر بوده و مشابه خودروهای شاسی بلند هستند. برخلاف خودروهای شاسی بلند، خودروهای کلاس بدنه کراس اوور توانایی چندانی در مسیرهای خاکی و خارج از جاده نداشته ولی با توجه به مصرف پایین، قابلیت‌ های بیشتری در هنگام عبور از جاده‌ های عادی و شهری را دارا هستند. خودروهای کراس اوور از ارتفاع بلندتری نسبت به نمونه‌ های هاچ بک برخوداربوده و دید راننده و سرنشینان به جاده و همچنین پیاده و سوارشدن به آنها ساده‌ تراست. از نقطه ضعف‌ های کلاس کراس اوور می توان به مصرف سوخت بیشتر نسبت به خودروهای مشابه درکلاس بدنه هاچبک یا سدان اشاره کرد. از نمونه های مطرح موجود در بازار می توان به اسپورتیج، پژو ۲۰۰۸ و … اشاره کرد.

 خودروهای شاسی بلند (SUV)

شاسی بلند

شاسی بلند

یکی از محبوب ترین نوع شاسی خودروها کلاس بدنه شاسی بلند است که بین خودروهای شاسی بلند وکراس اوور تفاوت چندانی وجود نداشته و می تواند خودروهای کراس اوو را به عنوان نوعی از نمونه های شاسی بلند کوچک به حساب آورد. اما خودروهای شاسی بلند از ابعاد بزرگتری نسبت به خودروهای کراس اوور برخوردار است و نیروی تولیدی موتور و قابلیت‌ های عبور از جاده‌ های خاکی بیشتری از خودروهای کراس اوور را داراست. از دیگر مزایای خودروهای شاسی بلند می توان به کابین بزرگتر و فضای بیشتری برای صندوق حمل بار اشاره کرد. از نقاط ضعف این نوع شاسی می توان به حجم بیشتر مصرف سوخت نسبت به نوع کراس اووراشاره کرد. البته توانایی‌ های خارج از جاده این خودروها نسبت به نوع دو دیفرانسیل (۴×۴) کمتر بوده و به امکانات مخصوص عبور از مسیرهای سخت و کوهستانی مجهز نشده‌اند. این خودروها معمولا قابلیت حمل ۷ سرنشین و کابینی راحت و سواری نرم را برای راننده و سرنشینان فراهم می آورد. از نمونه های مطرح موجود در بازار می توان به تویوتا لندکروز، پورشه کاین و … اشاره کرد.

خودرو های شاسی بلند کوپه (SUV Coupe)

شاسی بلند کوپه

شاسی بلند کوپه

این نوع شاسی خودروها از سقف شیب داری نسبت به نوع معمولی شاسی بلند برخوردار هستند. مانند خودرو های کوپه طراحی شده اند که از مزایای آن می توان به عملکرد بالاتر، سرعت و شتاب بیشتر و از معایب آن می توان به فضای کمتر اشاره کرد. از نمونه های مطرح موجود در بازار می توان به پورشه ماکان، Bmw x6 و … اشاره کرد.

خودروهای دو دیفرانسیل (Off Roader/4×۴)

شاسی دو دیفرانسیل

شاسی دو دیفرانسیل

یکی دیگر از انواع کلاس‌ های خودرویی، خودروهای دو دیفرانسیل است که مخصوص جاده‌ های خاکی استاندارد سازی شده در سالیان سال است. در خط تولید بیشتر شرکت‌ های خودروسازی معتبر جهان قرار دارد. این نوع خودروها با توجه به قدرت و گشتاور بسیار بالا، مصرف سوخت بسیاربالایی دارد. این نوع خودروها بیشتر مناسب افرادی است که از طرفداران سرسخت مسیرهای کوهستانی و خاکی هستند. از نمونه های مطرح موجود در بازار می توان به لندروور، کادیلاک اسکلید و … اشاره کرد.

خودروهای کروک (Cabriolet)

کروک

کروک

یکی از جذاب ترین انواع کلاس بدنه خودرو که قابلیت تردد در جاده و خیابان را دارد از نمونه شاسی های بدون سقف است که با توجه به نبودن سقف، زیبایی بسیاری برای خودرو رقم می زند. خودروهای کابریولت یا بدون سقف در واقع خودروهای کوپه بوده که سقف فلزی ثابت آن برداشته شده و یک جای آن از جنس پارچه یا فلز با قابلیت جمع شدن را دارا است. از نمونه های مطرح موجود در بازار می توان به پورشه باکستر، شولت کامارو و …اشاره کرد.

خودروهای وانت (Pick up Truck)

وانت

یکی دیگر از انوع شاسی ها که عملکرد بسیار بالا و کاربردی دارد، خودروهای پیک آپ تراک یا وانت بار است. این کلاس خودرو ها شامل قوی ‌ترین خودروهای تولیدی جهان محسوب می شود که از ابتدای اختراع خودرو این کلاس یا شاسی درخط تولید قرار گرفت و به عنوان مناسب ترین وسیله جهت حمل بارهای کوچک و متوسط تبدیل گردید. امروزه این نوع شاسی خودرو در ابعاد سایز و اقسام کلاس و توانایی ها تولید می گردد. از نمونه های مطرح موجود در بازار می توان به تویوتا هایلوکس، هوندا ریج لاین و … اشاره کرد.

ابرخودروها (Super cars)

ابر خودرو

ابر خودرو

ابرخودروها از خاص‌ ترین و کمیاب ترین نمونه‌ ها در بین انواع کلاس‌ های بدنه خودرو هستند. این خودروها با موتورهای بسیار قدرتمند و حجیم، توانایی تولید نیروهایی بالای ۱۰۰۰ اسب بخار را داشته و به دلیل مصرف و آلایندگی بسیاربالا، کمتر توانایی حرکت در خیابان‌ های عادی شهرها را دارا هستند. این نوع از خودروها با شتابی کمتر از ۴ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رسیده و با توانایی رسیدن به سرعت‌ های بالای ۳۰۰ کیلومتر، سریع‌ ترین خودروهای جهان به شمار می آیند. از نمونه های مطرح موجود در بازار می توان به بوگاتی شیرون، فراری، لامبورگینی و … اشاره کرد.

خودروهای با کاربری خاص (Special Purpose Vehicle)

کاربری خاص

کاربری خاص

متفاوت‌ ترین نمونه در انواع کلاس‌ های بدنه خودرو، خودروهایی با کابری ویژه هستند. این خودروها همانطور که از نام آن ها آشکار بوده برای کاربری‌ های خاص و ویژه طراحی و ساخته شده‌اند. خودروهای مربوطه همان‌ طور که از نام آن ها آشکار بوده برای کاربری‌ های خاص و ویژه طراحی و ساخته شده‌اند. از رایج‌ ترین خودروها می توان به انواع خودروهای بنز یا لیموزین و از دیگر خودروهای خاص می توان به نمونه خودروهای خاص سران کشورها اشاره کرد که با استفاده از تجهیزات ایمنی بسیار پیشرفته، قابلیت تحمل حملات راکت و بمب را دارند. خودروهای لیموزین بر پایه مدل‌ های لوکس شرکت‌ های معتبر ساخته شده و با افزوده شدن بر طول خودرو و اضافه شدن تجهیزات و امکانات خاص، محیطی مشابه هتل‌ های ۵ ستاره یا کابین جت خصوصی را برای سرنشینان فراهم آورد. ازنمونه های مطرح موجود در بازار جهانی می توان به بنز میباخ و رولزرویس فانتوم و … اشاره کرد.

خودروهای جی تی (Grand Tourer/Grand Tourismo)

جی تی

جی تی

یکی دیگر از انواع کلاس‌ های بدنه خودرو بسیار خاص و جذاب، کلاس بدنه (GT) است. خودروهای جی تی در واقع خودروهای کوپه در سایز بسیار بزرگ و کشیده است که با قیمت بسیار بالا و تجهیزات بسیار لوکس به بازارهای جهانی عرضه می‌ گردد. باتوجه به ابعاد بزرگتر نسبت به خودروهای کوپه، فضای کابین بیشتر بوده و صندلی‌ های عقب فضای مناسب و جا داری را برای سرنشینان فراهم می‌ آورد. خودروهای جی تی از لحاظ فضای قابل استفاده کابین، در مکانی پس از خودروهای سدان سایز بزرگ قرار می‌ گیرند. پیشرانه ‌های مورد استفاده در این دست کلاس خودرو ها بسیار قوی بوده و با استفاده از موتورهای خورجینی پرقدرت ۸ سیلندر،۱۲سیلندر خورجینی، نیرو، گشتاوری بسیار بالا را تولید می کند. این موتور خودرو ها بسیار پرمصرف بوده و از لحاظ آلایندگی و مصرف سوخت در رده های پایین تراز خودروهای سدان و شاسی بلند قرار می گیرد. از نمونه های مطرح موجود در بازارمی توان به تویوتا جی تی، رولزرویس داون و … اشاره کرد.

خودروهای سدان یا سالون (Sedan/Saloon)

سدان

یکی دیگر از انواع کلاس خودرو سدان است که به نام صندوقدار نیز شناخته ‌می شود. خودروهای سدان در سایزها و اندازه‌ های مختلف و توسط بیشتر شرکت‌ های خودروسازی جهان تولید و طراحی می‌ شود. خودروهای سدان دارای سه بخش در بدنه شامل (کاپوت، کابین و صندوق عقب) هستند. فاصله بیشتر دو محور عقب و جلو باعث شده فضای بیشتری نسبت به خودروهای هاچ بک برای بدنه منظور شود، به همین دلیل سرنشینان این بدنه از خودروها از راحتی بیشتری در حین جابجایی برخوردار هستند. ازنمونه های مطرح موجود در بازار می توان به بی ام دبیلو سری ۵، دوج چلنجر و … اشاره کرد.

کلاس بندی خودروهای ایرانی

طی آدرماه ۱۳۹۹ خودروهای ذیل تولید شده و مورد بررسی قرار گرفته‌ اند. در هر بخش، تنها به ذکر نام باکیفیت‌ ترین و بی‌ کیفیت‌ترین خودروها و تعداد ستاره کیفی آن‌ ها می‌ پردازیم. اطلاعات تکمیلی و جزئیات را نیز در جدول موجود مرور می‌ کنیم.

 

کلاس بندی خودروهای ایرانی

کلاس بندی خودروهای ایرانی

 

کلاس بندی خودروهای شاسی بلند

خودروهای شاسی بلند اغلب با اسامی به نام SUV و Cross Over ( کراس اوور ) نیز شناخته می‌ شوند. این کلاس بندی ها دارای مشخصات فنی خاص خود بوده که از لحاظ طول و عرض نسبت به خودروهای دیگر بزرگ تر به نظر می رسد. بدنه بزرگ این خودرو شاسی بلند دارای ارتفاع بیشتر نسبت به تمامی خودروهای کلاس های دیگر است. در واقع بیشتر این خودروها به دلیل داشتن ارتفاع بالا از قابلیت هایی همچون بیابان گردی و طبیعت نوردی برای صاحبشان در نظر گرفته می شوند. اینگونه از کلاس بندی خودروهای شاسی بلند دارای انواع موتورها در انواع آرایش ها بوده، به طوری که محدوده خاصی را برای آن ها در نظر نگرفته اند. این خودروها نزدیک به 5000 میلی متر می رسد که بعضی اوقات از این اندازه بیشتر یا کمتر دیده شده است.

عملکرد این کلاس بندی به مراتب بهتر از کلاس M بوده تا جایی که دارای قابلیت های بیابان گردی و رانندگی لذت بخش در شهر است. به طور کلی دارای تجهیزات، امکانات رفاهی و ایمنی بهتر و حتی بیشتر از خودروهای متوسط است که توانسته کیفیت مناسبی را به خود اختصاص دهد. البته این نکته را باید در نظر گرفت که برخی از سازندگان امکانات رفاهی تا حدود خودروهای F کلاس را برای این دسته از خودروها قرار می دهند.

 

0 دیدگاه تا کنون ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

  مقاله های پیشنهادی دیگر