مقاله های خودرو

کاهش هزینه های خودرو

مدیر سایت/25/09/1399
بازدید 135 / نظر 0
هزینه های تعمیر و نگهداری خودرو

شما به عنوان صاحب و مالک خودرو همچنان که از مزیت های خودرو سواری بهره می برید، حتما باید به هزینه های نگهداری خودرو خود توجه کافی داشته باشید. این هزینه های تعمیر و نگهداری خودرو در صورت توجه شما می تواند به صورت چشم گیری کاهش یابد. در این قسمت از مجله خودرو پیو به هزینه نگهداری خودرو و کاهش هزینه های خودرو می پردازیم.

دستگاه عیب یاب یا دیاگ خودرو چیست؟ | عیب یاب خودرو پیود چیست؟ |ردیاب خودرو چیست و معرفی بهترین ردیاب ها

6 راه کاهش استهلاک خودرو در هر کیلومتر

با توجه به اینکه امروزه قیمت برخی از لوازم خودرو به دلایل مختلف اقتصادی رو به افزایش است، برای کم شدن هزینه های تمام شده خانواده ها، کاهش استهلاک خودرو در هر کیلومتر می تواند گزینه ای مناسب باشد. بدین صورت که با در نظر گرفتن این روش، می توانید در بحث رانندگی و کاهش هزینه های خودرو، طوری عمل کنید که کمترین مصرف اقلام را داشته باشید. ضمن اینکه می توانید از صدمه زدن به خودرو تا حد زیادی جلوگیری کنید و این باعث افزایش عمر خودرو شما می شود. همچنین برای اینکه بتوانید به طور راحت تری از مشکلات خودرو به منظور صرفه جویی در هزینه های ماشین پیشگیری نمایید، می توانید از دستگاه هوشمند پیود استفاده نمایید تا هر چه سریع تر نسبت به آسیب جدی خودرویتان آگاه شوید. در ادامه با این مقاله ای که مربوط به نگهداری از خودرو می شود به توضیح مختصری از راهکارهایی بهتر برای کاهش استهلاک خودرو در هر کیلومتر معرفی خواهیم کرد.

کاهش استهلاک خودرو

کاهش استهلاک خودرو

1- برای کاهش هزینه نگهداری خودرو اتومبیل دست دوم مشابه جدید بخرید

بر خلاف باور عموم ماشین های جدید نسبت به خودرو های دست دوم استهلاک بیشتری دارند. این مهم است، زیرا شما فقط با خرید خودرو جدید (یعنی با مسافت پیموده شده کم و طی یک یا دو سال از اولین خرید)، باعث خواهید شد که خودرو شما استهلاک کمتری داشته باشد. با این حال به یاد داشته باشید که ممکن است در هنگام خرید خودروهای قدیمی، ماشین استهلاک بیشتری داشته باشد. اتومبیل های قدیمی با مسافت پیموده شده بالا در صورت رانندگی تا جایی که قطعات گران قیمت مانند موتور نیاز به تعویض دارند، می توانند بیشتر ارزش خود را از دست بدهند.

2- در مورد سال ساخت و مدل تحقیق کنید

به هنگام خرید خودرو جدید و اینکه بتوانید از میزان هزینه های نگهداری خودرو کم کنید، بهتر است همان ابتدا به سال ساخت و مدل اتومبیل توجه نمایید. چرا که با در نظر گرفتن استهلاک خودرو و تشخیص مدل و سال ساخت آن، بعدها کمتر به پرداخت هزینه به منظور نگهداری هر چه بیشتر خودرو خواهید شد. پس چه بهتر که قبل از اقدام به خرید اتومبیل جدید از امکانات و آپشن های آن آگاهی کامل داشته باشید و با این روش از کاهش هزینه های خودرو به طور جدی جلوگیری کنید.

3- فضای داخلی را حفظ کنید

چنانچه قصد فروش خودرو داشته باشید، باید به انجام یک سری کارها قبل از فروش آن اقدام نمایید. یعنی اگر صندلی های ماشین شما از مواد غذایی یا لکه های مایع پوشانده شده باشد یا پوشش های داخلی ماشین فرسوده یا ترک خورده باشد، در چنین مواقعی بهتر است اقدام به تمیز کردن آن نمایید. به طوری که شما می توانید با رعایت این نکات در کاهش هزینه های نگهداری خودرو بکوشید.

از دیگر نکاتی که می توانید برای حفظ فضای داخلی اتومبیل خود انجام دهید و از کاهش هزینه خودرو جلوگیری کنید، عبارتند از:

اگر حیوانات خانگی خود را در ماشین خود حمل می کنید، محافظ حیوانات خانگی بگذارید.
• برای مدت طولانی از پارک کردن اتومبیل خود در معرض آفتاب خودداری کنید.
• در وسیله نقلیه خود سیگار نکشید و غذا نخورید.
• روکش صندلی بگذارید.

4- قسمت بیرونی خودرو را حفظ کنید

همان قوانینی که برای فضای داخلی اعمال می شود، برای نمای خارجی نیز صدق می کند. اگر شاسی خراشیده و نقص رنگی داشته باشد، بهتر است قبل از اعمال هر روشی به منظور صرفه جویی در هزینه های خودرو به حفظ و نگهداری خودرو شخصی خود توجه نمایید. همین امر در مورد پنجره ها و رینگ های لاستیک خودرو شما اعمال می شود. بهتر است سالانه به خسارت های جزیی که بر بدنه اتومبیل خود وارد شده توجه نمایید و آن ها را برطرف کنید. در غیر این صورت مجبورید هزینه گزافی برای تعمیرات خودرو پرداخت کنید.

5- مسافت پیموده شده را کم نگه دارید

از دیگر فاکتورهای اصلی برای کاهش استهلاک خودرو در زمان فروش آن، مسافت پیموده شده خودرو شماست. ساده ترین راه برای جلوگیری از طی شدن زیاد مسافت پیموده و حتی کاهش هزینه های نگهداری ماشین، این است که اتومبیل خود را برای رانندگی در مسافت های طولانی استفاده نکنید. برای اینکه کارتان ساده تر شود، می توانید از طریق نصب دستگاه پیود این امتیاز را برای خود در نظر بگیرید که قبل از به وجود آمدن مشکلی در مسافت های طولانی، این وسیله هوشمند توسط آلارمی به شما اعلام خواهد کرد که تا چه میزان، امکان ریسک ادامه راه برایتان مشکل آفرین خواهد بود.

صرفه جویی در هزینه نگهداری خودرو با رانندگی بهتر

از دیگر عواملی که می تواند تاثیر مستقیمی بر کاهش هزینه های احتمالی خودرو یا کاهش هزینه خودرو داشته باشد، این است که به هنگام رفت و آمد در سطح شهر درست رانندگی کنید. عملکرد خودرو در هنگام شتاب گیری، ترمز گرفتن یا پیچیدن خودرو می تواند این واقعیت را نشان دهد که خودرو تا چقدر درست رانده شده است. چرا که به محض اینکه خریدار احساس کند که اتومبیل به طرز بدی رانده شده به نسبت کارکردی که خودرو داشته بهایی را می پردازد. چه بهتر که قبل از فروش هر خودرویی نسبت به کارکرد صحیح آن توجه نمایید. در این صورت است که می توانید در کاهش هزینه های خودرو یا کاهش هزینه های ماشین آلات صرفه جویی نمایید. ضمن اینکه اگر می خواهید تسلط بیشتری به هنگام رانندگی داشته باشید، یعنی در مواقع خطر به شما گوشزد شود که در معرض خطر هستید، بهتر است با نصب وسیله پیود بر روی خودرو از آسیب جدی به خود و اتومبیلتان جلوگیری کنید.

5 راهکار برای کاهش هزینه های احتمالی خودرو

بیشتر افرادِ دارای خودرو، همیشه به دنبال این موضوع هستند که هزینه های احتمالی اتومبیل خود را کاهش دهند. در این راستا و با توجه به افزایش مصرف سوخت، بیمه و … بر آن شده ایم تا در این مقاله یک سری از نکات آموزشی صرفه جویی در هزینه های ماشین را برایتان شرح دهیم:

کاهش هزینه های احتمالی خودرو

کاهش هزینه های احتمالی خودرو

1- مراقبت از باتری خودرو

خرابی باتری خودرو را می توان یکی از پر اهمیت ترین دلایل بزرگ از کار افتادگی خودروها دانست. در صورت مواجه شدن با چنین مشکلی، می توانید با انجام یک سری از مراقبت ها از این امر جلوگیری نمایید. با اینکه ممکن است در نگاه اول، باتری خودرو کمی پیچیده به نظر برسد اما با دانستن عملکرد و کارایی آن، باطری خودرو شما می تواند در سطح عالی باقی بماند. (می توانید برای دیدن نحوه صحیح باطری به باطری خودرو از ویدئو اشاره شده استفاده کنید) در نتیجه این مراقبت ها و حفظ فوت و فن های باطری خودرو، می توانید انتظار کارایی بهتر از این وسیله مصرفی خودرو داشته باشید تا جایی که از هزینه های اضافی جلوگیری به عمل خواهد آورد. به دنبال چنین اقدام صحیحی به وقت خرابی باطری خودرو، این امکان را دارید با نصب گجت پیود بر روی خودرویتان، قبل از اینکه به طور کامل ماشین در معرض خطر قرار گیرد از آن آگاهی یابید. (برای دیدن همه قابلیت های پیود می توانید با سرچ کردن پیود چیست؟ و کلیک بر روی اولین نتیجه به صفحه پیود بروید و ویدئو معرفی این عیب یاب هوشمند چندکاره خودرو را ببینید)

2- بیش از حد لازم روغن موتور را تعویض نکنید

از دیگر دلایلی که منجر به مشکلات مربوط به موتور می شود، می توان به استفاده در حد لازم از تعویض روغن موتور ماشین اشاره کرد. کسانی که در امور فنی خودرو متخصص هستند و کم کردن هزینه های خودرو برایشان امری مهم تلقی می شود، به صاحبان اتومبیل توصیه می کنند که با طی کردن هر 3 هزار کیلومتر یکبار، روغن موتور را تعویض نمایند. اما در حال حاضر با وجود کارکرد برتر خودروهای جدیدی که به بازار ماشین اضافه شده، خودرو سواران، می توانند مسافت بیشتری را با آن ها بپیمایند. به خصوص اگر با دقت بیشتر و بدون فشار بیش از حد بر روی موتور به رانندگی بپردازند. رعایت چنین نکاتی در بهبود کارایی و بالا بردن طول هر آنچه به نوعی از آن بهره می گیرد، مفید و موثر خواهد بود.

3- همیشه آماده باشید

همواره باید به این نکته توجه داشته باشید که ایجاد مشکلات مختلفی در خصوص خرابی خودرو، چه مربوط به صاف شدن لاستیک ها و چه کهنه شدن قطعات و نِشت مواد باشد، باید برای تشخیص سریع آن هر چه زودتر اقدام نمایید. بهتر است برای اینکه از تغییرات احتمالی در مصرف قطعات اتومبیل جلوگیری نمایید، همیشه آماده باشید و مشکلات خودرویی را جدی بگیرید. در این صورت است که می توانید در رفع کاهش هزینه های خودرو صرفه جویی کنید و در رفع آن بکوشید.

4- مخارج را با دقت انتخاب کنید

اگر به فرم بیمه دقت کرده باشید، خواهید فهمید که یک سری هزینه های اختیاری ایجاد شده که گاهی اوقات پیش آمده است که این هزینه ها کم شوند. از بعضی جوانب به این موضوع نگاه کنید، کم کردن هزینه های نگهداری خودرو یا کاهش هزینه خودرو، مقرون به صرفه است. یکی از جوانب مثبتی که می توان در این راه در نظر گرفت، این است که در صورت وقوع حادثه نیاز به پرداخت هزینه سنگین نخواهد بود، اما ممکن است این کار در نهایت به افزایش گزارشات بیمه خودرو شما منجر شود.

5- باک بنزین را به قدر کافی پُر کنید

اگر در نظر دارید که با پُر شدن باک بنزین از تعداد دفعات مراجعه به پمپ بنزین کم کنید، سخت در اشتباهید! چرا که باید مراقب باشید، باک را بیش از حد پر نکنید که در نهایت اگر چینین اشتباهی را مرتکب شوید، نتیجه ای جز اتلاف هزینه برایتان به همراه نخواهد داشت. در حال حاضر، پمپ بنزین های بسیاری در سراسر کشور راه اندازی شده اند که مجهز به سیستم بازیافت بخارهای بنزین هستند. چنانچه حین سوخت گیری، دریچه قطع کن خودکار فعال شود و شما در حال پر کردن باک باشید، بیشتر سوخت به مخازن سرریز پمپ بنزین باز خواهد گشت. علاوه بر تمامی این گفته ها، اگر این روش را ادامه دهید باعث مصرف سوخت بیشتر خواهید شد و می تواند پیامدهای بدی را برایتان به همراه آورد. از جمله اینکه با چند کیلومتر اول بعد از سوخت گیری، کم کردن هزینه خودرو سخت تر خواهد شد.

هزینه های تعمیر و نگهداری خودرو

تا اینجای مقاله با طرز به کارگیری صحیح به جهت مراقبت از ماشین و راهکارهای کاهش هزینه های نگهداری از خودرو آشنا شدید، در ادامه می خواهیم به شرح مختصری از هزینه های تعمیر و نگهداری خودرو بپردازیم که در ذیل آورده شده است.

– مراجعه به نمایندگی خودرو

بسیاری از شرکت های خودرو سازی پس از فروش خودرو تولید خود، اقدام به خدمات پس از فروش می کنند. این خدمات با توجه به نوع و مدل خودرو، می تواند بر حسب کیلومتر و یا سال محاسبه گردد. به عنوان مثال خودروهای ایرانی پرفروش، حدود چهل هزار کیلومتر و یا دوسال گارانتی محاسبه می شوند و این گارانتی شامل تعمیرات اساسی خودرو، البته به شرط دستکاری نکردن می شود و شامل قطعات مصرفی خودرو ( لنت و باطری ) نیست.
اتومبیل های بعضی شرکت های معتبر خودرو خارجی حدود 5 سال و یا صد و پنجاه هزار کیلومتر محاسبه می شوند. در شرکت های معتبر خارجی هنگام مراجعه به نمایندگی تمام تست های مربوط به خودرو نوشته شده و در مراجعات بعدی چک می شود. علاوه بر چک و بررسی خودرو در هر کیلومتر مشخص، نمایندگی وظیفه دارد به عنوان مثال در هر پنجاه هزار کیلومتر تست و بررسی کامل خودرو شما را انجام دهند و این کار باعث کاهش هزینه های نگهداری ماشین شما می شود. معمولا افراد در داخل نمایندگی دوره های تعمیراتی را به صورت نیمه تخصصی و تخصصی زیر نظر کارشناسان شرکت های خودروساز گذرانیده اند و از این بابت خیال شما راحت است که در هنگام مراجعه به نمایندگی خودرو رفع ایراد می گردد.

مراجعه به نمایندگی

مراجعه به نمایندگی

– مراجعه به تعمیر گاه های معتبر

هنگامی که خودرو دچار مشکل شده است و امکان انتقال خودرو را به نمایندگی ندارید بهتر است از تعمیرگاه های معتبری که شناخته شده هستند استفاده کنید. این تعمیرگاه ها نیز از طریق افرادی که قبلا در نمایندگی مشغول بوده اند به وجود آمده اند، استفاده از تعمیرگاه های مجاز و معتبر برای اینکه دوباره هزینه های اضافی را برای شما به وجود نیاورد، امر بسیار ضروری و مهمی است.
بسیار مشاهده شده که خودرو را به تعمیرگاهی برده اند و نه تنها خودرو رفع ایراد نگردیده، بلکه به ایرادی دیگر نیز برخورد کرده است. البته شایان ذکر است که تعدادی از افرادی که تعمیرگاه معتبری دارند، از مهارت بیشتری نسبت به افراد داخل نمایندگی برخوردار هستند. این را هم باید ذکر کنیم، هنگامی که خودرو دچار مشکل می شود و از گارانتی خارج می شود، هزینه های دریافتی تعمیرگاه های معتبر از نمایندگی های خودرو بسیار با صرفه تر است. در نتیجه بهتر است برای کم کردن هزینه های خودرو از این روش ها یعنی مراجعه به تعمیرگاه های معتبر استفاده شود.

مراجعه به تعمیر گاه های معتبر

مراجعه به تعمیر گاه های معتبر

– بلد نیستی دست به آچار نشو

در بعضی از مدل های خودروهای ایرانی، مالک خودرو می توانست بدون مراجعه به تعمیرگاه، خودرو را تعمیر کند و یا تعویض قطعه نماید. این قطعات بیشتر شامل شمع و وایر، تعویض فیلتر هوا و فیلتر کابین، شیلنگ های آب و شیلنگ های روغن و … می شد. اما در قطعات دیگر به دلیل حساسیت بالای قطعه خودرو، حتما باید به تعمیرگاه مراجعه شود و با ابزارهای مخصوص این قطعات تعویض و یا تعمیر گردد. اگر مهارت بالایی در تعمیر خودرو و یا تجربه کافی در تعویض قطعات ندارید و یا ابزار مخصوص آن را در اختیار ندارید، پیشنهاد می شود که حتما به نمایندگی و یا تعمیرگاه های معتبر برای انجام امور خودرویی خود مراجعه کنید و از تعمیر قطعات و یا تعویض آن به منظور کسب تجربه بپرهیزید و با این کار به کاهش هزینه های نگهداری ماشین کمک کنید.

دیدن آموزش های خودرویی پیولرن

یکی از مشغله های فکری مالکین خودرو، اطلاعات بسیار کم در مورد ماشین است که در این باره همیشه به دنبال صفحه های مجازی و یا مکانی هستند که به صورت ویدیو کلیپ تخصصی در این زمینه بتواند آموزش دهند، ما در مجموعه تخصصی خودرو پیولرن به دنبال افزایش اطلاعات شما درباره خودرو و مسایل پیرامون خودرو هستیم. ما در قسمت آموزش ماشین پیو لرن سعی کرده ایم با تهیه کلیپ ها و آموزش های خودرویی، شما را هر چه بیشتر با قطعات خودرو و همچنین مشکلات و رفع ایرادات آن آشنا کنیم. مجموعه پیو با داشتن افراد متخصص در زمینه خودرو و همچنین تهیه انواع کلیپ های آموزشی و معرفی و شناسایی مسایل مربوط به خودرو می خواهد که هرچه سریعتر و بهتر شما را در رفع ایرادات و اشکالات کمک کند و شما را در کاهش هزینه های خودرو یاری کند. برای دیدن آموزش های ویدئویی خودرو به صفحه مربوطه وارد شوید.

دیدن آموزش های خودرویی پیو لرن

دیدن آموزش های خودرویی پیو لرن

نقش دستگاه پیود در کاهش هزینه تعمیر و نگهداری

دیاگ پیود

عیب یاب پیود

ما در مجموعه تخصصی خودور پیو به این نتیجه رسیدیم که چطور می توانیم در کاهش هزینه ها به مالکین خودرو کمک کنیم. این مجموعه با ثبت اختراع گجت پیود که از طریق پورت OBD به سیستم کامپیوتر خودرو شما متصل می شود. از طریق اپلیکیشن پیود، می تواند تمام اطلاعات خودرو را در اختیارتان قرار دهد و شما از طریق اپلیکیشن موبایل (دیاگ خودرو با موبایل) پیو بر روی موبایلتان می توانید از این اطلاعات با خبر شوید. این اطلاعات جامع شامل کد خطاهای ثبت شده توسط ECU خودروی شما و ثبت خطاهای سنسورهای مختلف خودرو است و قبل از اینکه خودرو شما ایراد بیشتری پیدا کند، می تواند مشکل به وجود آمده را به زبان ساده نوشتاری برای شما توضیح دهد و شما را به رفع مشکل به وجود آمده کمک کند.

همچنین گجت خودرو پیود، قابلیت های بسیار زیادی از قبیل تعداد، مکان و زمان توقف های صورت گرفته خودرو در یک هفته گذشته دارد. از دیگر عواملی که می توان به مشخصه های برتر عیب یاب خودرو پیود افزود، سرعت لحظه ای خودرو و مکان لحظه ای خودرو از طریق اپلیکیشن پیو، است. البته ویژگی های این دستگاه به همین جا ختم نمی شود و در کنار آن ها می توان به دیگر آپشن های آن اشاره کرد که عبارتند از:

امکان خاموش کردن خودرو بعد از به سرقت رفتن خودرو توسط مالک، ثبت مسیرهای طی شده توسط خودرو در یک هفته گذشته و قابلیت دیدن آن ها از طریق نقشه در اپلیکیشن پیو توسط مالک خودرو، امکان ثبت رویداد های زمانی و مکانی توسط مالک در هنگام رسیدن به نزدیکی مکان ثبت شده و همچنین امکاناتی از قبیل برقراری تماس و یا آدرس نزدیکترین نمایندگی و تعمیرگاه خودرویی در هنگام بروز مشکل، یادآوری سرویس های دوره ای خودرو از قبیل تعویض روغن و فیلترها و یا تعویض شمع ها، وایرها، روغن واسکازین گیربکس و….

(برای دیدن همه قابلیت های پیود می توانید به صفحه پیود چیست وارد شوید و ویدئو معرفی این گجت هوشمند خودرو، ردیاب خودرو و عیب یاب خودرو خودرو را ببینید)

تمامی این خصوصیات بارز از امکانات بسیار زیاد و قابل توجه این گجت پیشرفت خودرویی است. در نهایت با استفاده از قابلیت های توضیح داده شده، پیود باعث افزایش عمر مفید خودرو شما خواهد شد.و همچنین مب تواند در کاهش هزینه های خودرو، کمک شایانی به شما کند.

محاسبه هزینه نگهداری خودرو در ایران

یکی از سوالاتی که ذهن مالکین خودرو شخصی ایرانی را درگیر خود کرده و یا حتی کسانی که قصد خرید خودور ایرانی را دارند این است  که آیا مالکیت خودرو شخصی با صرفه تر است و یا استفاده از حمل و نقل عمومی؟ یا اصلا مقایسه هزینه نگهداری خودروهای داخلی یکی از نکات مهم در این زمینه است. در اینجا ما به جزئیات هزینه های نگهداری و مالکیت یک خودرو صفر در ایران طی یک سال لازم می پردازیم.

هزینه های نگهداری خودرو شخصی

هزینه های نگهداری خودرو شخصی

هزینه نگهداری پراید

در اینجا هزینه سرویس و نگهداری یا به عبارتی هزینه نگهداری خودروهای داخلی همچون یک خودرو پراید صفر را در نظر می گیریم و محاسبه می کنیم. فرض می کنیم که خودرو پراید ما صفر است و نیاز به هیچ تعمیرگاهی ندارد. برای این خودرو هزینه یک سال بیمه خودرو پراید با احتساب بیمه مالی پایه یازده میلیونی در سال ۱۳۹۹ حدود ۲,۶۰۰,۰۰۰ تومان می شود. اگر تقسیم بر دوازده ماه سال کنیم، حدود ۲۱۲ هزار تومان در ماه هزینه برای شما دارد که به عنوان هزینه ماهیانه بیمه یک خودوری صفر در نظر می گیریم. با فرض تعویض کردن سالی ۴ بار روغن خودرو پراید و همچنین هزینه هر بار تعویض روغن، بدون در نظر گرفتن اجرت و دستمزد حدود ۲۰۰ هزار تومانی برای مالک خودرو سالی ۸۰۰ هزار تومان در سال می شود که هزینه ماهیانه ۶۶ هزار تومانی را برای مالک خودرو دارد.

هزینه لاستیک و تایر خودرو پراید نیز بابت هر جفت لاستیک حدود ۱,۴۰۰,۰۰۰ هزار تومان است که برای دو جفت لاستیک حدود ۲,۸۰۰,۸۰۰ تومان می شود. اگر بر فرض اینکه در دو سال پیمایش خودور پراید این لاستیک ها تعویض گردد،  ۱,۴۰۰,۰۰۰ هزار تومان در سال می شود. به طوری که با محاسبه تقسیم بر دوازده ماه، حدود ماهی ۱۱۶ هزار تومان هزینه ماهیانه پیمایش با این لاستیک ها را برای مالک خودرو دارد. البته بستگی به نوع لاستیک نیز دارد. هزینه های لنت، شمع و وایر نیز حدود ۲۴۰ هزار تومان می شود، با فرض پیمایش حدود ۴۰ هزار کیلومتر در دو سال ماهیانه حدود ۱۰ هزار تومان را برای مالک خودرو دارد. هزینه های دیگر پراید، کیت تسمه تایم و بلبرینگ حدود ۲۴۰ هزار تومان است که با فرض دو سال کارکرد و تعویض این کیت حدود ۱۰ هزار تومان می شود. از نظر دیگر، صفحه کلاچ و بلبرینگ هزینه حدود ۸۰۰ هزار تومانی بدون در نظر گرفتن اجرت دارد که اگر این هزینه را برای دو سال در نظر بگیریم حدود ماهیانه ۳۳ هزار تومان می شود.

هزینه باطری خودرو پراید نیز حدود ۸۰۰ هزار تومان است که برای دو سال می شود حدود ۳۳۰ هزار تومان. هزینه مصرفی دیگر بنزین است که با مصرف پراید در هر صد کیلومتر حدود ۸ لیتر در نظر بگیریم و پیمایش یک خودرو پراید را ماهیانه حدود ۲۰۰۰ کیلومتر در ماه بدانیم، مصرف بنزین خودرو پراید حدود ۱۶۰ لیتر می شود که با قیمت بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومانی حدود ۵۰۰ هزار تومان در ماه است. اگر جمع این هزینه ها را ماه در نظر بگیریم، یک خودرو پراید صفر در ماه حدود یک میلیون هزینه را برای شما دارد. این هزینه ماهانه پراید، یکی از کم خرج ترین خودرو های ایران و آن هم در صورت صفر بودن آن است. اگر این خودور سال ساخت بالایی را داشته باشد هزینه های آن نیز بالاتر خواهد بود.

هزینه نگهداری خودرو سمند

در این قسمت از مقاله کاهش هزینه های خودرو، هزینه تعمیر و نگهداری خودرو سمند را محاسبه می کنیم و در نظر می گیریم که خودرو سمند صفر کیلومتر برای مالک چقدر می تواند هزینه داشته باشد. بیمه شخص ثالث و بدنه خودرو سمند حدود ۳,۶۰۰,۰۰۰ هزار تومان می شود که طی یک سال هزینه ماهیانه ۳۰۰,۰۰۰ هزار تومانی را برای مالک دارد. اگر پیمایش خودرو سمند را ۲۰۰۰ کیاومتر در ماه در نظر بگیریم، با فرض اینکه این خودور سه بار در سال تعویض روغن، فیلترهای روغن و هوا و کابین را داشه باشد، بدون اجرت تعویض حدود ۷۰۰ هزار توامن می شود یعنی ماهیانه حدود ۵۸ هزار تومان هزینه تعویض روغن و فیلترها می شود.

قیمت یک جفت لاستیک سمند حدود ۱,۵۰۰,۰۰۰ هزار تومان هست که دو جفت آن سه میلیون و اگر این دو جفت طی دو سال استفاده شود، هزینه ای حدود ۱۲۵ هزار تومانی را دارد. برای تعویض شمع، وایر و همچنین لنت های این خودور حدود ۵۰۰ هزار تومان باید هزینه کنید که با فرض استفاده دو سال از این خودور، ماهیانه ۲۰ هزار تومان را برای شما دارد. کیت صفحه کلاچ و بلبرینگ حدود ۱,۲۰۰,۰۰۰ هزار تومان است که با فرض در نظر گرفتن ۲۴ ماه برای کارکرد خودرو حدود ماهیانه ۵۰ هزار تومان را باید در نظر بگیریم.

باتری خودرو سمند نیز حدود ۶۰۰ هزار تومان، بسته به نوع آمپر قیمت دارد که باتری را اگر برای ۲۴ ماه استفاده کنیم، ماهیانه ۲۵ هزار تومان هزینه باتری می شود. بنزین خودرو سمند نیز با فرض پیمایش دو هزار کیلومتر در ماه و مصرف حدود ۹ لیتر در هر صد کیلومتر، پیمایش حدود ۵۵۰ هزار تومان بنزین سه هزار تومانی هزینه دارد. در نتیجه هزینه یک خودرو سمند صفر کیلومتر با پیمایش ۲۰۰۰ کیلومتر در ماه حدود ۱,۱۰۰,۰۰۰ هزار تومان است و البته هر چه سال ساخت این خودور بالاتر باشد هزینه های جانبی این خودور نیز بالاتر می رود.

هزینه نگهداری ماشین سمند

هزینه نگهداری ماشین سمند

هزینه نگهداری خودرو شخصی خارجی

از سری سوالات مالکین خودور خارجی این است که هزینه نگهداری خودرو خارجی چقدر است؟ و مقایسه هزینه نگهداری خودروهای داخلی یکی از دیگر نکات مهم در این زمینه است. در زیر به جزئیات هزینه نگهداری خودورهای پرفروش خارجی در ایران اشاره می کنیم.

هزینه نگهداری سانتافه

در این جا به هزینه نگهداری هیوندای سانتافه می پردازیم و می خواهیم بدانیم این خودرو محبوب و پر فروش ایرانی چقدر هزینه برای مالک خود دارد. اولین هزینه برای این خودرو شاسی بلند و پر فروش در ایران بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه آن است. بیمه ثالث خودرو سانتافه در حدود ۴ میلیون تومان و همچنین بیمه بدنه آن در حدود ۳,۵۰۰,۰۰۰ هزار تومان تمام می شود. بیش از هفت میلیون تومان برای بیمه این خودور پرداخت می نمایید که ماهی حدود ۶۲۵ هزار تومان می شود. هزینه روغن و فیلتر های خودرو با پیمایش حدود هزار کیلومتر در ماه و دو بار در سال حدود ۱,۹۰۰,۰۰۰ هزار تومان می شود که ماهی حدود ۱۶۰ هزار تومان هزینه روغن و فیلتر های روغن و هوا است.

هزینه لاستیک های این خودرو در حدود بیست میلیون تومان برای چهار حلقه خواهد بود. با فرض پیمایش حدود هزار کیلومتری در ماه و تعویض لاستیک ها در سه سال هزینه ای ۵۵۰ هزار تومانی را در ماه برای شما دارد. شمع، وایر و لنت نیز حدود قیمت ۱,۵۰۰,۰۰۰ تومانی را دارد که با پیمایش هر ماه، هزار کیلومتر و تعویض آنها در سه سال حدود ۴۰ هزار تومان خواهد بود. کیت تسمه تایم و بلبرینگ کلاچ طی سه سال پیمایش این خودرو، سه میلیون تومان قیمت را دارد که این قیمت بدون در نظر گرفتن اجرت تعویض است.

کیت دیسک، صفحه و بلبرینگ کلاچ نیز برای خودرو سانتافه حدود ۵ میلیون تومان تمام می شود که ماهیانه حدود ۴۰۰ هزار تومان هزینه دارد. باتری خودرو سانتافه نیز قیمت ۸۰۰ هزار تومانی دارد که تعویض هر سه سال آن می تواند برای شما هزینه ماهیانه ۲۲ هزار تومانی داشته باشد. سانتافه در حدود ۱۲ لیتر در هر صد کیلومتر می سوزاند و با پیمایش هزار کیلومتری در ماه اگر حساب کنیم و البته استفاده از بنزین آزاد سوپر ۳۵۰۰ تومانی حدود ۴۰۰ هزار تومان در ماه برای شما هزینه دارد. تقریبا می توان گفت هزینه ماهانه خودرو سانتافه در ایران ۲,۲۰۰,۰۰۰ است که البته هزینه های جانبی دیگر و هزینه های غیر قابل پیش بینی در نظر گرفته نشدند.

هزینه نگهداری خودرو سانتافه

هزینه نگهداری خودرو سانتافه

هزینه نگهداری خودرو های  بنز

هزینه نگهداری یک خودرو بنز مدل E200 وارداتی با موتور ۲۴۰۰cc در ایران را می خواهیم محاسبه کنیم. در ابتدا هزینه بیمه بدنه این خودور ۳.۵ میلیاردی در ایران حدود ۱۵ میلیون تومان در سال می شود. بیمه شخص ثالث خودرو بنز E200 با تعهد مالی ۱۰۰میلیون تومانی حدود ۳.۵ میلیون تومان است که با هزینه یک سال حدود ۱,۵۶۰,۰۰۰ هزار تومان می شود.

روغن و فیلتر های تعویضی روغن، هوا و کابین برای یکبار تعویض حدود ۱,۵۰۰,۰۰۰ هزار تومان می شود که اگر در سال دو بار بخواهیم این کار را انجام دهیم، حدود سه میلیون تومان می شود. هزینه لاستیک های خودور بنز E200 در حدود ۲۰ میلیون تومان است و اگر لاستیک های این خودور را بخواهیم هر سه سال تعویض کنیم، ماهیانه حدود ۵۵۰ هزار تومان برای لاستیک ها باید هزینه شود.

شمع، وایر و لنت خودرو بنزدر حدود ۳,۰۰۰,۰۰۰ میلیون تومان است که به فرض تعویض هر دو سال در حدود ۱۷۰ هزار تومان هزینه دارد. کیت کامل بلبرینگ ها و زنجیر تایم این خودرو در حدود ۶ میلیون تومان است که با فرض تعویض هر  ۳ سال هزینه ماهیانه ۱۷۰ هزار تومانی را دارد. هزینه بنزین خودرو بنز، برخلاف ظاهر بسیار بزرگ و همچنین موتور ۲۴۰۰cc در حدود ۹ لیتر در هر صد کیلومتر است که با احتساب قیمت بنزین سوپر ۳۵۰۰ تومانی و پیمایش حدود هزار کیلومتر در ماه حدود ۳۰۰ هزار تومان هزینه بنزین می شود. بنابراین هزینه نگهداری یک خودرو بنز در یک ماه حدود ۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان است.

به طور کلی هزینه کاهش خودرو های آورده شده در این مقاله مثالی بودند از یک ماشین پایین رده و یک خودرو میان رده ایرانی و همچنین یک خودرو میان رده و یک اتومبیل بالا رده خارجی، بقیه خودرو ها نیز هزینه ای حدودا یکسان با خودرو هم رنج خودشان در این مقاله خواهند داشت، پس بهتر است قبل از خرید یا تعویض ماشین به غیر از هزینه خود خودرو، هزینه های نگهداری ماشین را هم در نظر بگیریم. چنانچه آشنایی بیشتری با جزئیات این مقاله از مجله خودرو پیو داشته باشید، این امکان را به شما می دهد که اطلاعات بی شماری درخصوص هزینه نگهداری خودروهای داخلی و خارجی و کاهش هزینه های آن به دست آورید.

0 دیدگاه تا کنون ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

  مقاله های پیشنهادی دیگر
  دیاگ گوشی

  دیاگ خودرو با موبایل

  417 بازدید
  ایجاد حس مراقبت

  حس مراقبت

  56 بازدید
  تعمیرگاه خودرو

  پیدا کردن تعمیرگاه ماشین

  83 بازدید
  حس خاص بودن

  حس خاص بودن

  63 بازدید