نحوه باطری به باطری

مدیر سایت/05/05/1400
بازدید 215 / نظر 1

دستگاه عیب یاب خودرو پیود چیست؟

لازم به ذکر است که می توانید برای افزایش عمر مفید خودرو خود مقاله مریوطه را بخوانید و از بهترین راه های زیاد کردن عمر ماشین خود + یک راه عالی استفاده کنید.

نحوه صحیح باطری به باطری

بهترین و سریع ترین راه برای راه اندازی مجدد خودرو و روشن شدن آن در زمانی که باتری شما خوابیده و ماشین استارت نمی خورد، باطری به باطری است. اما این عمل ساده نکاتی دارد که اگر رعایت نشود ممکن است آسیب جبران ناپذیری به خودرو شما برسد.

برای آشنا شدن با آپشن خودرو به صفحه اشاره شده مراجعه کنید.

لازم به ذکر است که همیشه با رنگ قرمز نشان داده می شود و کابل کمکی آن که باید برای گرفتن برق و انتقال آن به ماشینی که باتری آن خالی شده متصل شود هم قرمز رنگ است.

قطب مثبت باتری خودرو

قطب مثبت باتری خودرو

و قطب منفی باتری خودرو با رنگ مشکی و کابل کمکی آن هم با همین رنگ نشان داده می شوند.

قطب منفی باتری خودرو

قطب منفی باتری خودرو

نکته: نکته بسیار مهمی که در نحوه باطری به باطری کردن باید بدانیم این است که اتصال قطب منفی خودرو کمک گیرنده باید به بدنه خودرو متصل باشد نه به سر باطری. همچنین روکش کابل های شما به هیچ عنوان نباید زخمی باشد. در زمان متصل کردن کابل ها هر دو ماشین باید خاموش باشند. بعد از اتصال صحیح کابل های قطب منفی و مثبت به هم، ابتدا خودرو کمک دهنده برای باطری به باطری استارت می زند و بعد از سی ثانیه خودرو کمک گیرنده می تواند استارت بزند و با استفاده از برق خودرو دیگر ماشین خود را روشن کند.

نکات باطری به باطری

نکات باطری به باطری

 

دیگر روش های صحیح باطری به باطری کردن خودرو

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که بعضی اوقات و به وقت استارت زدن، به این مشکل برخورد کنید که خودرویتان روشن نشود. در اینجور مواقع بهترین روش برای رفع این مشکل چه خواهد بود؟ چنانچه چراغ های پشت آمپر یا ادوات برقی خودرو از کار بیافتد، این احتمال را می رساند که علت روشن نشدن ماشین به باتری آن ربط پیدا کند. در چنین شرایطی بهتر است با نحوه صحیح باتری به باتری کردن ماشین آگاهی پیدا کنید. در ادامه مجله اینترنتی خودرو پیو به شرح کاملی از شرایطی که خودرو، هنگام استارت زدن روشن نمی شود می پردازیم. در این قسمت از مقاله سه روش پیش رویتان قرار می دهیم که می توانید از میان آن ها یکی را به منظور آموزش صحیح باطری به باطری در نظر بگیرید.

مرحله اول آموزش باتری به باتری ماشین

اولین مرحله ای که می توان برای این روش در نظر گرفت، این است که با امداد خودرو تماس بگیرید و از آن ها درخواست تعویض باتری را داشته باشید.

روش دوم برای طرز صحیح استفاده از باطری به باطری

در این روش باید این نکته را رعایت نمایید که از قبل پاور بانک را تهیه نمایید و این وسیله پُرتابل را در صندوق جایگذاری کنید تا در صورت نیاز از آن بهره مند شوید.

 

طرز صحیح استفاده از باطری به باطری

طرز صحیح استفاده از باطری به باطری

 

روش سوم 

چنانچه انتخاب شما برای باطری به باطری، گزینه سوم باشد باید این مراحل را به درستی طی کنید و بر اساس آن نحوه صحیح باتری به باتری را انجام دهید: ابتدا بهتر است که یک خودرو با باتری سالم را برای انجام این روش در نظر بگیرید. بعد از اینکه خودرو موردنظر را پیدا کردید، کابل باتری سالم را طوری در کنار ماشین مشکل دار قرار دهید که طول کابل بتواند به ماشین برسد و در واقع کافی باشد. در ادامه این روش، سوئیچ هر دو ماشین را خاموش کنید و کاپوت جلو خودرو را باز نگه دارید. همچنین باید این نکته را توجه نمایید که هر باتری دارای دو قطب مثبت و منفی است که بدین جهت می توانید قطب های باتری را شناسایی کنید. در حقیقت همانطور که بالاتر عنوان کردیم، کابل مشکی رنگی که به باتری وصل است به عنوان قطب منفی ماشین به کار می رود و کابل قرمز رنگ با علامت مثبت شناخته می شود.

در ادامه آموزش صحیح نحوه باطری به باطری خودرو، می توانید از چنین روش هایی استفاده نمایید. بدین منظور که یک قسمت فلزی را مشخص کنید (ترجیحا بدون رنگ) که برای اتصال کابل منفی خودروی خاموش باشد. یا اینکه می توانید یک قسمت کابل مثبت قرمز رنگ را به قطب مثبت باطری دشارژ شده (خالی شده) متصل کنید و طرف دیگر آن را به قطب مثبت باتری سالم وصل نمایید. از دیگر روش هایی که می توان به جهت استفاده صحیح در آموزش نحوه باطری به باطری انتخاب کرد، این است که هیچ گاه گیره کابل منفی در خودروی مشکل دار را به قطب منفی باتری خراب اتصال ندهید. حال که با کمک گرفتن از روش های گفته اتصالات ماشین را انجام دادید با استارت زدن خودروی سالم بعد از چند دقیقه و بدون خارج کردن کابل ها، این امکان را خواهید داشت به ماشین دشارژ شده (خالی شده) استارت بزنید.

اگر خودرو روشن شد

مواردی که در ذیل به آن اشاره خواهیم کرد را می توان در اتصال کابل خودرو به منظور روشن کردن ماشین در نظر گرفت. از جمله عواملی که در روشن کردن خودرو در مدت زمانی خاص دخیل هستند عبارتند از:
• اتصال کابل مشکی را از بدنه خودروی مشکل دار خارج نمایید.
• اتصال طرف دیگر کابل مشکی را از خودروی سالم خارج کنید.
• کابل قرمز متصل شده را از خودروی دارای مشکل خارج کنید.
• کابل قرمز متصل شده را از خودروی سالم خارج کنید.
در نهایت باید این را یادآور شویم که اگر از روشن کردن ماشین مدت زمانی می گذرد، این احتمال را می توان پیش بینی کرد که باتری سالم و تنها دشارژ شده باشد. در این صورت و با پیش آمدن چنین موضوعی اگر مسافتی در حدود نیم ساعت را با خودرویتان طی کنید، این مسئله پیش خواهد آمد که باتری شارژ شود. اگر عکس آن ایجاد شود، باید دانست که باتری ماشین مشکل دارد و باید نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

اگر خودرو روشن نشد

در صورتی که خودرو شما روشن نشد، بهتر است کمی صبر کنید و سپس با استارت زدن ماشین سالم، بدون اینکه کابل ها را خارج کنید به ماشین دشارژ شده استارت بزنید. چنانچه روشن نیز نشد، نگران نشوید. احتمالا سیم کشی و یا آلترناتور آن ایراد پیدا کرده است.

انواع شارژر باطری خودرو

به منظور استفاده از شارژر خانگی باطری ماشین و برای شارژ خورو، آن را به دو نوع مختلف تقسیم بندی کرده اند که شامل شارژر قطره ای و شارژر شناور می شود.
شارژر شناور: در صورت استفاده از این نوع شارژر باطری خودرو، باید این عوامل را بدانید که این شارژر به صورت هوشمند عمل خواهد کرد. چنانچه باطری از این طریق پُر شود، پروسه شارژر اتوماتیک متوقف می شود تا مانع از این عملکرد شود که از عمر باطری بکاهد یا بیش از حد به آن آسیب رساند.
شارژر قطره ای: این نوع از شارژر خودرو، نمی تواند از شارژ شدن بیش از حد جلوگیری کند. در نتیجه چنین عملی تا حدی امکان شارژ امن کاهش پیدا می کند.

مضرات باطری به باطری خودرو

اگر باطری ماشین شما در زمستان ضعیف شده باشد، این نشان از این نکته دارد که روشن کردن وسیله نقلیه ناتوان می شود. از جمله راه هایی که در این وقت، می توانید رعایت نمایید این است که خودرویتان را هول دهید. اما با توجه به داشتن تسمه تایم در خودروهای امروزی این کار را نمی توان گزینه خوبی در نظر گرفت. به این دلیل این را می گوییم که ممکن است تسمه تایم در اثر لگدهای ناگهانی پاره شود که ناشی از رها کردن کلاچ برای روشن شدن ماشین است. البته راه های دیگری نیز امکانپذیر است که از میان آن ها می توان به استفاده از کابل اتصال باتری به باتری اشاره کرد. بدین وسیله با استفاده از یک خودروی دیگر، ماشین مانده در راه را می توانید روشن کنید.

بدین منظور که بتوانید نحوه صحیح باتری به باتری ماشین را رعایت کنید باید به چند نکته مهم دقت کنید. اول اینکه قبل از شروع به استارت زدن موتور خودرو خاموش، باید چند دقیقه با کمک از کابل اتصال ماشین شارژ شود. با انجام این روش، می توانید تا حد زیادی از ایجاد بار ناگهانی و آسیب رسیدن روی دینام خودرو روشن جلوگیری کنید. از دیگر مواردی که می تواند به مضرات باتری به باتری ماشین بیافزاید، این است که بعد از روشن شدن ماشین از گاز دادن های بی مورد به جهت سریع تر شارژ کردن باتری خودداری نمایید. در چنین حالتی ممکن است به خاطر خالی بودن باتری، فضای زیادی روی دینام وارد شود و موجب سوختن آفتامات و یا بالشتک آن شود. در ادامه مقاله نحوه صحیح باطری به باطری، در مورد نحوه شارژ مجدد باتری ماشین صحبت خواهیم کرد که در چند روش قابل اقدام است.

مضرات باطری به باطری خودرو

مضرات باطری به باطری خودرو

از شارژر قطره ای خودرو استفاده کنید

با استفاده از این دستگاه امکان دارید که از یک پریز برق در جریان آهسته، برق را به باتری خود برسانید. در واقع با کمک این روش، دیگر نیازی به شارژ سریع خودرو نخواهید داشت. از این نظر شارژر آهسته بهتر است که باتری ها با این روش، مدت زمان بیشتری شارژ را حفظ خواهند کرد. شارژر قطره ای دارای یک سیم برق با دو شاخه است که از طریق دو کابل جامپر با گیره به هم اتصال پیدا می کند.

کابل های شارژر را وصل کنید

پس از اینکه با اصول شارژر باتری خودرو آشنا شدید، می توانید آن را به باطری ماشین خود متصل نمایید. همچنین این امکان را دارید باتری را درحالی که هنوز داخل ماشین است، شارژ کنید. البته این مسئله را باید در نظر داشته باشید که ماشین را خاموش کنید و بعد از آن کابل ها یا سیم هایی که در باتری خودرو وجود دارد را به پایانه های باتری وصل نمایید. امکان دیگری که وجود دارد این است که به ترمینال منفی و یا ترمینال تعیین شده (به عنوان NEG) متصل شده باشد.

آموزش ساخت کابل باطری به باطری

از ابزارهایی که به منظور ساخت کابل باتری به باتری مورد استفاده قرار می گیرد، انواع مختلف گیره سوسماری است که می توانید آن را در بازار بیابید. به جهت اینکه سایز را بر اساس نیاز خود که می خواهید فقط کابل اتصال خودرو باشد یا اینکه از کابل برای اتصالات دیگر استفاده نمایید، بهتر است این نکته را توجه نمایید که گیره سوسماری بزرگ یا متوسط خریداری کنید. اما برای اتصال کابل ماشین، بد نیست این نکته را اضافه کنیم که طول گیره سوسماری به اندازه سر باتری باشد. سعی کنید علاوه بر در نظرگرفتن جنس کابل، گیره ها را هم، گیره سوسماری مسی آمپر انتخاب کنید تا بهترین روش در ساخت کابل باطری به باطری انجام شود.

امیدوارم این قسمت از آموزش ماشین پیولرن پاسخگوی نیاز شما دوست عزیز برای باطری به باطری باشد. تا آموزشی دیگر از پیولرن بدرود.

1 دیدگاه تا کنون ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

  • کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

مقاله های پیشنهادی دیگر

راهنمای خرید لاستیک خودرو

251 بازدید

تیزر فصل دوم پیولرن

77 بازدید

نحوه بازدید مایعات خودرو

125 بازدید