مقایسه برلیانس H320 و پژو 207؛ دو هاچ‌بک جوان پسند

مدیر سایت/26/07/1400
بازدید 379 / نظر 0
H320 207

برلیانس H320 و پژو 207 دو هاچ‌بک محبوب و اقتصادی هستند که مطابق سلیقه جوانان طراحی شده و در حال حاضر جزو خودروهای پرطرفدار بازار ایران محسوب می‌شوند. به طور کلی پژو ۲۰۷ به دلیل شباهتی که با برادر بزرگ‌تر خود پژو ۲۰۶ دارد، شناخته‌شده‌تر و رایج‌تر از برلیانس H320 است. در این مطلب همراه ما باشید تا به مقایسه برلیانس اچ ۳۲۰ و پژو ۲۰۷ بپردازیم و با نقاط مثبت و منفی این دو خودرو آشنا شویم.

معرفی و مقایسه برلیانس H320 و پژو ۲۰۷

پژو ۲۰۷ که از سال ۲۰۰۹ توسط شرکت فرانسوی پژو به بازار عرضه شد، در حقیقت نمونه فیس‌لیفت پژو ۲۰۶ است. از سال ۱۳۸۹ این خودرو هاچ‌بک با تولید شرکت ایران‌خودرو وارد بازار ایران شد و از همان ابتدا مورد توجه مصرف‌کنندگان قرار گرفت.
پژو ۲۰۷ از نظر فنی تفاوت خاصی با ۲۰۶ تیپ ۵ ندارد و تقریبا با همان امکانات و مشخصات تولید شده است. با این حال به لحاظ قیمت این دو محصول بسیار از یکدیگر فاصله دارند.

در مقابل پژو ۲۰۷، حریف چینی او برلیانس H320 قرار دارد که یک هاچ‌بک جمع‌وجور است و از سال ۱۳۹۴ در خط تولید شرکت سایپا و پس از آن شرکت پارس‌خودرو قرار گرفت. برلیانس اچ ۳۲۰ به دلیل طراحی مدرن و برخورداری از امکانات و تجهیزات متعدد، توانسته است از بسیاری از محصولات داخلی پیشی بگیرد و توجه کاربران ایرانی را به خود جلب کند.

معرفی و مقایسه برلیانس H320 و پژو ۲۰۷

معرفی و مقایسه برلیانس H320 و پژو ۲۰۷

مقایسه برلیانس H320 و پژو ۲۰۷ از نظر طراحی خارجی

مقایسه برلیانس H320 و پژو ۲۰۷ بدون بررسی ویژگی‌های ظاهری امکان‌پذیر نیست. پژو ۲۰۷ و برلیانس H320 از نظر طراحی خارجی، نسبتا زیبا و چشم‌نواز هستنند. البته برخی معتقدند طراحی بیرونی پژو ۲۰۷ جذاب‌تر از برلیانس اچ ۳۲۰ است. با این حال در بازار ایران این دو محصول، جزو هاچ‌بک‌های دلنشین و پرطرفدار بازار هستند.

در مقایسه با برلیانس اچ ۳۲۰، پژو ۲۰۷ چراغ‌های جلوی بزرگ‌تر و اغراق‌آمیزی دارد. ظاهر نمای کناری این خودرو تفاوت چندانی با ۲۰۶ ندارد، اما در عقب ماشین، طراحی چراغ‌ها و سپر دچار تغییراتی شده و چهره مدرن‌تر و زیباتری به این اتومبیل داده است.

طراحی بیرونی برلیانس H320 نسبت به ۲۰۷ از المان‌های مدرن بیشتری برخوردار است. برای مثال رد پای برخی از مدل‌های BMW در آن دیده می‌شود. به طور کلی، چراغ‌ها، سپرجلو و قاب‌های مه‌شکن این اتومبیل زیبا و چشم‌نواز است. در مجموع بدنه برلیانس نسبتا ساده و یک‌دست، اما مدرن و خوش‌تراش است. در حالیکه ۲۰۷ به دلیل کشیدگی و خمیدگی‌های بیشتر، چهره اسپرت‌تری دارد.

مقایسه برلیانس H320 و PEUGEOT 207 از نظر طراحی داخلی

از نظر طراحی داخلی، مقایسه برلیانس H320 و پژو ۲۰۷ کار چندان سختی نیست. داشبورد هر دو اتومبیل نسبتا ساده و معمولی است و چندان مدرن به نظر نمی‌رسد. کیفیت متریال استفاده شده در اتاق پژو ۲۰۷ و برلیانس H320 به عنوان دو خودروی اقتصادی، نسبتا یکسان و قابل قبول است. از نظر فضای داخلی، برلیانس جادارتر است و فضای دلپذیرتری را برای سرنشینان و به طور خاص سرنشینان عقب فراهم کرده است. در حالیکه فضای کابین ۲۰۷ مشابه ۲۰۶، اندکی بسته و کوچک است.

مقایسه برلیانس H320 و PEUGEOT 207 از نظر طراحی داخلی

مقایسه برلیانس H320 و PEUGEOT 207 از نظر طراحی داخلی

مقایسه برلیانس H320 و PEUGEOT 207 از نظر مشخصات فنی

پژو ۲۰۷ از موتور ۱۵۸۷ سی‌سی ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپه برخوردار است. موتور این خودرو ۱۰۵ اسب بخار قدرت و ۱۴۲ نیوتن‌متر گشتاور دارد. جعبه دنده ۲۰۷ در مدل دستی ۵ دنده و در مدل اتوماتیک ۴ سرعته است. برلیانس اچ ۳۲۰ دارای موتور ۱۶۵۴ سی‌سی ۴ سیلندر است. قدرت موتور برلیانس حدود ۱۱۴ اسب بخار و گشتاور آن ۱۵۴ نیوتن‌متر است. جعبه دنده برلیانس اچ ۳۲۰ مشابه ۲۰۷ است و هر دو، سرعت و قدرت را به محور جلو انتقال می‌دهند.

در ادامه در یک نگاه اجمالی، پژو ۲۰۷ و برلیانس H320 را از نظر مشخصات فنی با یکدیگر مقایسه می‌کنیم:

مقایسه برلیانس H320 و پژو 207 - مشخصات فنی

مقایسه برلیانس H320 و پژو 207 – مشخصات فنی

در مجموع و به طور کلی، با مقایسه تجربه رانندگی پژو ۲۰۷ و برلیانس H320 متوجه می‌شویم که رانندگی با ۲۰۷ به دلیل شتاب و چالاکی بیشتر، لذت‌بخش‌تر از برلیانس اچ ۳۲۰ است. این مساله به دلیل توان موتور و وزن کمتر پژو است که حدودا ۲۰۰ کیلوگرم از برلیانس سبک‌تر است.

البته لازم به ذکر است که جعبه‌دنده اتومات برلیانس H320 بهتر از ۲۰۷ اتوماتیک عمل می‌کند. علاوه بر این، در مسیرهای پر پیچ و خم و سربالایی‌ها، برلیانس اچ ۳۲۰ از ۲۰۷ جلوتر است و حس تعادل و ثبات بیشتری به راننده می‌دهد. در مجموع سیستم تعلیق و سیستم فرمان از نظر نرمی، در هاچ‌بک چینی بهتر از ۲۰۷ است.

مقایسه برلیانس H320 و PEUGEOT 207 از نظر مشخصات فنی

مقایسه برلیانس H320 و PEUGEOT 207 از نظر مشخصات فنی

مقایسه برلیانس H320 و پژو 207 از نظر ایمنی

در ادامه به مقایسه برلیانس H320 و پژو ۲۰۷ از نظر ایمنی می‌پردازیم. پژو ۲۰۷ از نظر ایمنی وضعیت بهتری نسبت به برلیانس اچ ۳۲۰ دارد. به نظر می‌رسد بدنه پژو مستحکم‌تر از رقیب چینی خود باشد. البته هر دو اتومبیل دارای ۲ کیسه هوا برای راننده و سرنشین جلو هستند. برلیانس H320 دارای قفل مرکزی و ریموت کنترل شیشه‌بالابر است. پژو ۲۰۷ علاوه بر این امکانات کمبرند ایمنی پیش‌کشنده نیز دارد. افزون بر این موارد، برلیانس اچ ۳۲۰ دارای سیستم ترمز ABS و EBD و پژو ۲۰۷ دارای سیستم ترمز ABS، EBD و BA است.

مقایسه برلیانس H320 و پژو 207 از نظر امکانات و تجهیزات

پژو ۲۰۷ و برلیانس H320 هر دو از امکانات و آپشن‌های متعدد و قابل توجهی برخوردار نیستند. در ادامه به مقایسه برلیانس H320 با پژو ۲۰۷ از نظر امکانات رفاهی می‌پردازیم.

مقایسه برلیانس H320 و پژو ۲۰۷ از نظر امکانات و تجهیزات

مقایسه برلیانس H320 و پژو ۲۰۷ از نظر امکانات و تجهیزات

مقایسه برلیانس H320 و پژو 207 از نظر امکانات و تجهیزات

مقایسه برلیانس H320 و پژو 207 از نظر امکانات و تجهیزات

جمع‌بندی

این دو اتومبیل هاچ‌بک هردو جزو خودروهای پرطرفدار بازار ایران هستند. البته در بازار معمولا فروش ۲۰۷ ساده‌تر از برلیانس اچ ۳۲۰ است. یکی از دلایل این موضوع، کمبود قطعات جانبی این خودروی چینی در بازار است. در مجموع ۲۰۷ جوان‌پسندتر و پرشتاب‌تر از برلیانس است و لوازم یدکی آن فراوان‌تر است. برلیانس H320 سواری لذت‌بخش‌تر، کابین جادارتر، جعبه دنده اتوماتیک بهتر و فرمان‌ نرم‌تری دارد. در نهایت انتخاب نهایی بین این دو خودرو به سلیقه کاربران و انتظارات آن‌ها بستگی دارد.
اگر به بررسی و مقایسه خودروها علاقه دارید، می‌توانید سایر مقالات کاربردی مجله پیو را مطالعه کنید و با انواع خودروها و مشخصات آن‌ها آشنا شوید و از اخبار روز خودروها اطلاع کسب کنید.

0 دیدگاه تا کنون ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

  مقاله های پیشنهادی دیگر
  هاوال H8

  معرفی خودرو هاوال H8؛ خودروی کمتر شناخته شده در ایران

  351 بازدید
  مقایسه برلیانس و رنو ساندرو

  مقایسه رنو ساندرو با برلیانس H320؛ چینی خوش سیما در برابر فرانسوی باکیفیت

  302 بازدید
  ولوو s90

  معرفی خودروی ولوو S90؛ خودروی لوکس و خانوادگی

  175 بازدید
  معرفی و بررسی مشخصات ولوو S60

  معرفی و بررسی مشخصات ولوو S60

  342 بازدید