مقاله های خودرو

معرفی خودرو پژو پارس

مدیر سایت/24/12/1399
بازدید 357 / نظر 0
پژو پارس

حدود ده سال از تولید خودرو 405 در ایران می گذشت که ایران خودرو محصول دو رگه دیگری به نام پژو پرشیا (پژو پارس) را وارد بازار کرد. پرشیا را می توان فیست لیفت اسپرتی از 405 دانست که با سوار شدن بر روی شاسی 405 و الهام گرفتن از طراحی ظاهری خودروهای 406 و پژو 605 بعد از تغییرات کوچکی در سال 1379 تولید کرد و مورد توجه بسیاری از مشتریان داخلی قرار گرفت. در حال حاضر دو مدل پارس سال با موتور XU7 و پارس LX با موتور TU5 تولید و به فروش می رسد. در این قسمت از مجله خودرو pio به معرفی خودرو پژو پارس، مشخصات فنی، طراحی ظاهری  و انواع مدل های آن در ایران می پردازیم.

 عیب یاب یا دیاگ خودرو چیست؟ | عیب یاب خودرو پیود چیست؟ | ردیاب خودرو چیست و بهترین ردیاب ها

پژو پارس سال

پژو پارس سال را می توان ارزان ترین برند شیر پیر ایران خودرو دانست. این خودرو از سال 1379 در خط تولید ایران خودرو قرار گرفت و اوایل سال 1380 بود که روانه خیابان های ایران شد. (برای دیدن مقاله جلوگیری از سرقت پژو پارس کلیک کنید)

مشخصات فنی پژو پارس

مشخصات فنی پژو پارس

مشخصات فنی پژو پارس

موتور و گیربکس پژو پارس سال

قلب تپنده خودرو پژو پارس سال از یک پیشرانه 4 سیلندر 1761CC تنفس طبیعی 8 سوپاپه با نام اختصاری (JPL3) و البته با تغییراتی به نام (XU7) مجهز شده است. این موتور توانایی تولید 100 اسب بخار قدرت در 6000 دور در دقیقه و حداکثر گشتاوری 153 نیوتن متری در 3000 دور در دقیقه را دارد. نسبت تراکم انفجاری موتور 9:1 می باشد. طبق اطلاعات ثبت شده در سایت ایران خودرو، پژو پارس سال می تواند در عرض 11 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد. نیروی موتور پژو پارس سال توسط یک گیربکس 5 دنده سرعتی دستی به نام (BE3) به محورهای جلو انتقال میابد. حداکثر سرعت ثبت شده ی پارس سال 190km/h در ساعت است. مصرف سوخت شهری و بین شهری این خودرو در هر صد کیلومتر پیمایش، حدود 9 لیتر می باشد که به نسبت خودروهای امروزی مصرف بسیار زیادی به حساب می آید.

موتور و گیربکس پژو پارس سال

موتور و گیربکس پژو پارس سال

سیستم تعلیق و ترمز پژو پارس

پژو پارس سال در محور جلویی از سیستم مستقل مک فرسون به همراه فنر پیچشی لول و کمک فنرهای هیدرولیکی و میل موج گیرهای کوتاه استفاده شده و همچنین عقب این خودرو سیستم یکپارچه تورشن میله پیچشی همراه با کمک های هیدرولیکی کوتاه استفاده شده است. پژو پارس از هندلینگ مناسب تری از پژو 405 برخوردار است این هندلینگ به دلیل سنگین تر بودن اتاق و همچنین طول 9 سانتی متری بیشتر به نسبت 405 بوجود آمده که توانسته مرکز ثقل خودرو پژو پارس را کمی به مرکز خودرو نزدیک تر کند و بهبود ببخشد. ترمزهای جلویی این خودرو از نوع دیسکی با پره های خنک شونده است و در عقب نیز از ترمزهای دیسکی تو پر استفاده شده است.

سیستم ترمزهای پژو پارس در محور جلو دیسکی خنک شونده و در محور عقب کاسه ای می باشد. ترمزهای این خودرو به سیستم ضد قفل ABS و سیستمتوزیع نیروی الکرترونیکی ترمز EBD متصل شده است که ترمزهای قابل اطمینانی توانسته برای این خودرو بوجود بیاورد.

نمای ظاهری پژو پارس سال

نمای بیرونی پژو پارس را می توان یکی از نکات مثبت و بسیار خوب این خودرو سدان ایران خودرو دانست. پژو پارس نمای روبروی جذاب و اسپرتی را دارد که هنوز هم بعد از سال ها تولید به عنوان یکی از اسپرت ترین و خوش استایل ترین خودروهای تولید داخل در ایران شناخته می شود. چراغ های کشیده به همراه کاپوت شیبدار با خطوط حجیم و جلو پنجره کوچک به همراه لوگوی بزرگ شیر ایستاده توانسته علاوه بر آیرودینامیکی خودرو، نمای زیبایی را نیز بوجود بیاورد.

نمای روبرو پژو پارس

نمای روبرو پژو پارس

نمای جانبی پژو پرشیا با خودرو 405 تفاوت زیادی را نداشته است و فقط در رنگ دستگیره ها و همچنین بزرگ شدن زه بغل درب و استایل آینه های جانبی این تفاوت ها صورت گرفته است. البته اضافه شدن 9 سانتی متر طول بدنه کاملا محسوس می باشد که توانسته نمای جانبی این خودرو را زیباتر کند.

نمای عقب سفیر ایرانی (پژو پارس) نیز نسبت به خودرو 405 تغییر محسوسی در چراغ ها و درب صندوق عقب پیدا کرده است و استایل چراغ ها به کلی تغییر پیدا کرده است و خطوط روی درب صندوق نیز هماهنگ با خطوط کناری پرشیا شده و جای پلاک عقب از روی سپر به روی درب صندوق عقب آمده است و توانسته هماهنگی خوبی را با چراغ های عقب بوجود بیاورد.

فضای داخلی پژو پارس سال

با ورود به کابین داخلی پژو پارس هم با یک حرکت رو به جلو نسبت به 405 روبرو می شویم ولی در واقع به غیر از استفاده از طرح چوب درقسمت های میانی و فرمان چهار شاخه و تغییر در نمای کیلومتر سنج و چند مورد جزئی دیگر، تفاوت محسوسی با داشبود قدیمی محصول ارزان قیمت این کمپانی (405) به چشم نمی‌آید و این مسئله برای شخصی که مبلغ بیشتر پرداخت کرده تا خودرویی از همه نظر بهتر دریافت کند کمی ناراحت کننده به نظر می‌رسد.

داخل پژو پارس

داخل پژو پارس

در حقیقت طراحی این کابین به چند دهه قبل باز می‌گردد و فضایی کاملاً قدیمی را برای سرنشینان تداعی می‌کند. البته در خودرو پرشیا  صندلی ها و تودوزی ها نسبت به 405 از کیفیت بالاتری برخوردار است. طراحی پرشیا به گونه ای است که فضای بسیار خوبی را برای راننده و سرنشین جلو در نظر گرفته و سه بزرگسال به راحتی می توانند بر روی صندلی های عقب بنشینند. طول خودرو 4498 میلی متر و عرض خودرو 1701 میلی متر و ارتفاع خودرو 1410 میلی متر می باشد.

اندازه و ابعاد خودرو پژو پارس سال

وزن خودرو بدون سرنشین با مخزن سوخت پر و بدون تجهیزات اضافی 1165kg است. گنجایش مخزن سوخت 66  لیتر و حجم صندوق عقب 470 لیتر می باشد که به نظر میرسد تمام نیازهای یک خانواده ایرانی را می تواند برآورده کند. لازم به ذکر است که داشبورد و نمای داخلی پژو پارس از سال 1388 دچار تغییر و تحولاتی در رنگ و نمای آن شده است و همچنین از سال 1393 بود که شکل ظاهری داشبورد به دلیل لزوم استفاده از ایربگ و استانداردهای الزامی به کلی تغییر پیدا کرد و فضای داخلی از طراحی به روزتر و مناسب تری برخوردار شده است.

تجهیزات و امکانات پژو پارس سال

امکانات و تجهیزات دیگر ارائه شده همراه با خودرو پارس شامل موارد زیر می باشد.

 • ABS چهار کاناله
 • کلید های کنترل مالتی مدیا و فرمان صوتی روی غربیلک فرمان
 • چراغ نقشه خوان
 • دماسنج روی داشبورد
 • سیستم اتولاک قفل شدن درب ها بعد از حرکت
 • مستر لاک قفل کدن درب ها با یک کلید
 • اتوفلاشر روشن شدن راهنماها بعد از ترمز ناگهانی و شدید
 • تایمر چراغ سقفی
 • LED بک لایت پشت چراغ های کیلومترسنج
 • ایموبلایزر
 • قفل مرکزی با ریموت کنترل رادیویی

پژو پارس LX

پژو پارس LX را می توان نسخه پیشرفته تر از نظر مشخصات فنی، نسبت به خودرو پارس سال دانست. در ادامه به مشخصات و توضیحات کامل درباره این خودرو می پردازیم.

مشخصات فنی پژو پارس LX

موتور و گیربکس پژو پارس LX

زیر پوست خودرو پژو پارس LX قلب تپنده 4 سیلندر 1587CC تنفس طبیعی TU5 نام دارد که توانایی تولید 108 اسب بخار قدرت در 5800 دور در دقیقه و حداکثر گشتاوری 142 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه را دارد. پیشرانه 16سوپاپه این خودرو می تواند در عرض 13.2 ثانیه از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر بر ساعت برسد. مطابق اطلاعات ارائه شده در سایت رسمی شرکت ایران خودرو مصرف میانگین شهری و بین شهری خودرو پژو پارس LX در هر صد کیلومتر پیمایش حدود 7.5 لیتر می باشد. نیروی پیشرانه ماشین پژو پارس LX از طریق یک گیربکس  5 سرعته دستی (BE3/5N) به محور های جلو انتقال میابد و حداکثر سرعت 190 کیلومتر در ساعت را به ثبت رسانیده است.

موتور پژو پارس

موتور پژو پارس

سیستم تعلیق و ترمز و جعبه فرمان پژو پارس LX

سیستم تعلیق جلو خودرو پژو پارس LX مستقل مک فرسون فنر پیچشی لول به همراه کمک فنرهیدرولیکی و میل موج گیرهای کوتاه می باشد و در عقب نیز از سیستم یکپارچه تورشن میله پیچشی همراه با کمک های هیدرولیکی کوچک استفاده شده است. ترمز جلو ماشین پارس LX از نوع دیسکی خنک شونده و ترمز عقب نیز دیسکی تو پر می باشد. ترمز این خودرو به سیستم ضد قفل ABS و سیستم الکترونیکی نیروی ترمز EBD مجهز شده است که همراه با بوستر خلآ تقویت شده توانسته ترمزهای ایمنی را برای این خودرو بوجود بیاورد.

جعبه فرمان این خودرو به صورت دنده شانه ای هیدرولیکی می باشد و غربیلک فرمان تیز در طراحی قدیمی این خودرو به صورت چهار شاخه قدیمی بود که با تغییر در داشبورد غربیلک فرمان نیز به کلی تغییر پیدا کرده است و دکمه های مالتی مدیا و فرمان صوتی بر روی این غربیلک اضافه شده است.

فرمان خودرو پژو پارس

فرمان خودرو پژو پارس

نمای ظاهری پژو پارس LX

پژو پارس سال در نمای بیرونی تفاوتی را با خودرو پارس سال ندارد و فقط در چند قسمت جزئی با این خودرو متفاوت می باشد.نمای جلویی این خودرو حالت اسپرت بیست سال پیش خود را حفظ کرده که البته انتظار میرفت حداقل طراحی جدید را در استایل چراغ ها و یا حتی سپرها داشته باشیم که این اتفاق نیفتاده است و پارس LX به رغم قیمت بالاتر از ظاهر بهتر نسبت به خودرو پارس سال خود برخوردار نیست.در نمای جانبی رینگ های اسپرت 15inch و آینه های جانبی گرمکن دار و راهنما دار و تا شونده توانسته نمای جانبی اسپرت تری را برای این خودرو بوجود بیاورد.

نمای جانبی پژو پارس

نمای جانبی پژو پارس

فضای داخلی پژو پارس LX

در خودرو پژو پارس LX بود که داشبورد جدید به همراه غربیلک جدید رونمایی شد این داشبورد در دو تریم  دو رنگ کرم و قهوه ای و تک رنگ مشکی به تولید رسید.استفاده از ادوات طرح چوب در داشبورد و غربیلک فرمان پژو پارس LX توانسته نمای داخلی زیبایی را برای این خودرو بوجود بیاورد.راننده از دید بسیار خوبی در هنگام نشستن درون خودرو پژو پارس به دلیل استفاده از ستون باریک برخوردار است که البته این ستون در تصادفات نقش بسیار ضعیفی را ایفا می کند.

فرمان پژو پارس

فرمان پژو پارس

راننده و سرنشینان از فضای پا و نشستن بسیار مناسبی برخوردار هستند و همچنین برخلاف مدل های قدیمی این خودرو برای سرنشینان عقب دریچه هوای کوچکی در زیر پا تعبیه شده است که می تواند فضای عقب را هرچه بیشتر و بهتر گرم یا سرد کند.

اندازه و ابعاد پژو پارس LX

طول خودرو 4498 میلی متر عرض خودرو 1704 میلی متر و ارتفاع 1410 میلی متر می باشد. وزن خودرو بدون سرنشین با مخزن سوخت پر و بدون تجهیزات اضافی 1185kg است. گنجایش مخزن سوخت خودرو 66 لیتر و حجم فضای صندوق عقب 470 لیتر می باشد.

تجهیزات و امکانات پژو پارس LX

دیگر امکانات و تجهیزات ارائه شده در خودرو شامل موارد زیر می باشد.

 • ABS چهار کاناله
 • کیسه هوای راننده و سرنشین
 • سیستم تهویه اتوماتیک
 • چراغ نقشه خوان
 • دماسنج دمای بیرونی و داخلی
 • کلیدهای کنترلی روی فرمانMFC
 • سیستم تهویه هوا اتوماتیک
 • شیشه بالابرهای جلو وعقب برقی به همراه تنظیم برقی زاویه آینه های جانبی
 • سنسور دنده عقب
 • قفل میکروسوئیچی درب ها
 • تنظیم پشت صندلی راننده و سرنشین
 • امکان دسترسی به صندوق عقب از داخل
 • سیستم اخطار با صدای بوق به جای صدای آژیر خودرو
 • تایمر چراغ سقف و آگاه کردن راننده از وضعیت باز و بسته بودن درب خودرو
 • غربیلک فرمان چرمی به همراه ادوات چوبی
 • سیستم برق کشی مالتی پلکس و عیب یابی خودکار

پژو پارس ELX 

پارس ELX را می توان جزء پر قدرت ترین و پرآپشن ترین تیپ خودرو پژو پارس در سال 1382 دانست. این خودرو از امکانات و تجهیزات و قوای محرکه خوبی در زمان تولید خود برخوردار بود.

مشخصات فنی پژو پارس ELX 

موتور و گیربکس پژو پارس ELX 

قلب تپنده پژو پارس ELX از یک موتور 4 سیلندر 1905CC تنفس طبیعی  8سوپاپه با نام اختصاری (XUM) مجهز شده است. این موتور توانایی تولید 105 اسب بخار قدرت در 5500 دور در دقیقه و حداکثر گشتاوری 155نیوتن متر در 3700 دور در دقیقه را دارد. مطابق اطلاعات ثبت شده در سایت ایران خودرو پژو پارس ELX با این موتور می تواند در عرض 11 ثانیه از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر در ساعت برسد و همچنین حداکثر سرعت 190KM/H را می توانید با این خودرو تجربه کنید. مصرف سوخت میانگین شهری و بین شهری این خودرو در صد کیلومتر پیمایش حدود 8.6 لیتر می باشد. نیروی پیشرانه پژو پارس ELX از طریق گیربکس 5 دنده سرعتی (BE3/5N) به محور جلو انتقال پیدا می کند.

سیستم تعلیق و سیستم ترمز و جعبه فرمان پژو پارس ELX

سیستم تعلیق محور جلو پژو پارس ELX از نوع مستقل مک فرسون با فنر پیچشی لول و کمک های هیدرولیکی بلند و میل موج گیرهای کوتاه می باشد. این سیستم تعلیق در عقب خودرو به صورت یکپارچه تورشن میله پیچشی با کمک های هیدرولیکی کوتاه می باشد. ترمزهای ماشین پارس ELX در جلو به صورت دیسکی خنک شونده و در عقب  دیسک های ترمزی توپر می باشد. ترمزهای این خودرو به  سیستم ضد قفل ABS چهار کاناله و سیستم کمک نیروی الکتریکی ترمز EBD مجهز شده است. جعبه فرمان خودرو به صورت هیدرولیکی دنده شانه ای تعبیه شده است.

فضای داخلی پژو پارس ELX

در بعضی مدل های خودرو ELX با آپشن هایی چون صندلی های خلبانی و گرم کن و سردکن صندلی مواجه می شویم که در زمان خود جزو کم نظیر ترین آپشن های موجود در بازار خودرو بوده است. سیستم صوتی این خودرو مجهز به موبایل (دیاگ خودرو با موبایل) هندزفری، بلند گوی عقب، آنتن اکتیو و دکمه های کنترل روی فرمان (MFC) در مدل های سال 91 این خودرو بود. خودرو ELX به دلیل موتور با حجم بالا و همچنین پر مصرف بودن در سال 1391 از خط تولید کمپانی ایران خودرو خارج شد.

فضای داخلی پژو پارس

فضای داخلی پژو پارس

تجهیزات و امکانات پژو پارس ELX

امکانات و تجهیزات ارائه شده در خودرو پژو پارس ELX شامل موارد زیر می شود.

 • آینه های جانبی برقی راهنما دار
 • آینه های جانبی تا شونده اتوماتیک
 • شیشه بالابرهای دربهای جلو وعقب
 • سنسور دنده عقب
 • ایموبلایز در مدل های 1388به بعد
 • قفل میکروسوئیچی درب ها
 • قفل مرکزی باریموت کنترل
 • تنظیم برقی پشتی صندلی ها
 • دما سنج روی داشبورد

مزایا و معایب پژو پارس

مزایا پژو پارس

 • نمای ظاهری با اصالت با وجود طراحی قدیمی
 • هندلینگ خوب 
 • ترمزهای قابل اطمینان

معایب پژو پارس

 • موتور پر استهاک
 • گیربکس کمی کند
 • آپشن و امکانات تجهیزاتی کم

امیدواریم در این قسمت از مجله اینترنتی پیو توانسته باشیم هرچه بیشتر و بهتر خودروی پژو پارس را به شما معرفی کنیم. خوشحال می شویم نظرات شما را پیرامون این پست بیشتر بدانیم. (راهنمای پرداخت جریمه خوردو)

0 دیدگاه تا کنون ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

  مقاله های پیشنهادی دیگر
  مقایسه پژو پارس با رنو ساندرو

  مقایسه پژو پارس و رنو ساندرو

  123 بازدید
  مقایسه دنا پلاس و پژو پارس

  مقایسه دنا پلاس و پژو پارس

  325 بازدید