مقاله های خودرو

معرفی خودرو پراید

مدیر سایت/16/09/1399
بازدید 382 / نظر 0
معرفی خودرو پراید

خودرو پراید یکی از پرحاشیه ترین خودرو ها در ایران محسوب می شود که سال های زیادی در این کشور در بازار خورو حکومت کرد. اما شرکت سایپا با تولید خودرو هایی مانند کوییک، ساینا و تیبا با همان پلتفرم پراید، با به صرفه ترین خودرو ایرانی در سال های اخیر، برای همیشه خداحافظی کرد. در این صفحه از مجله خودرو پیو به صورت کامل به تاریخچه ورود پراید به ایران، بررسی مشخصات فنی، مزایا و معایب پرداخته شده است.

 عیب یاب یا دیاگ خودرو چیست؟ | عیب یاب خودرو پیود چیست؟ | ردیاب خودرو چیست و بهترین ردیاب ها | معرفی بهترین آپشن خودرو

تاریخچه خودرو پراید

بسیاری از افراد خودرو پراید را با لوگوی شرکت کیا می شناسند، در حالی که پراید برای اولین بار در ژاپن با نام مزدا 121 به تولید رسید و به دلیل ارتباط کاری بین مزدا و فورد سبب شد این خودرو در شرکت فورد نیز به تولید برسد که در آمریکای شمالی به فورد فستیوا معروف شد. در آن زمان آمریکای شمالی و استرالیا و ژاپن بازارهای اصلی این خودرو ارزان قیمت دانشجویی بودند. در دهه 80 میلادی در آمریکا داشتن یک خودور صفر برای دانشجویان رویایی دست نیافتنی بود که فستیوا توانست این رویا را به واقعیت تبدیل کند. فستیوا بسیار مورد استقبال قرار گرفت اما به دلیل نداشتن امنیت کافی سازمان امنیت بزرگراه های آمریکا جلوی تولید این خودرو را گرفت.

لازم به ذکر است که می توانید برای عمر خودرو خود مقاله مریوطه را بخوانید و از بهترین راه های زیاد کردن عمر ماشین خود + یک راه عالی استفاده کنید.

بعد از آن شرکت کیا موتورز امتیاز تولید این خودرو را از آن خود کرد و به تولید این خودرو به صرفه پرداخت. در ادامه شرکت خودرو سازی ژاپنی چهره ی جدیدتری از این خودرو، در سه کد ارائه داد تا کمی از انتقادات ایمن نبودن از روی این خودرو برداشته شود. در ادامه از اوایل دهه ی هفتاد شمسی پراید از کره به ایران آمد و کمپانی سایپا بعد از بیست سال توانست خودرو پراید را تا 90 درصد بومی سازی کند. بعد از سال 2000 میلادی  کمپانی ریو تصمیم گرفت کیا ریو را جایگزین محصول پراید خود کند و بدین ترتیب لیسانس تولید این محصول به شرکت سایپا رسید. جالب است بدانید شرکت یونانی ماشینی را به نام نامکو پونی تولید می کند که بسیاری از قطعات آن از پراید تشکیل شده است. پراید در سال های اول تولید در ایران به نام های هاچ بک نسیم و  سدان صبا عرضه شده بود.

مقایسه پراید با خودرو های دیگر

مقایسه سمند با پراید | مقایسه کوییک با پراید | مقایسه پراید و تیبا

مشخصات فنی پراید

مشخصات فنی خودرو پراید

مشخصات فنی خودرو پراید

موتور پراید

خودرو پراید از یک موتور 4 سیلندر خطی 1323 سی سی هشت سوپاپه تنفس طبیعی بهره می برد. این پیشرانه توان حداکثر تولید 71 اسب بخار در 5250 دور در دقیقه  و حداکثر گشتاوری 108 نیوتون بر متر در 2750 دور در دقیقه را دارا می باشد. این پیشرانه شتاب صفر تا صد 14 ثانیه ای را برای این خودرو فراهم می کند و همچنین این موتور با توجه به تکنولوژی قدیمی که در خود جای داده است، مصرف میانگین 7 لیتر در صد کیلومتر را دارد که به نسبت حجم موتور مصرف بالایی به حساب می آید. این پیشرانه می تواند سرعت خودرو پراید را تا 160 کیلومتر بر ساعت برساند.

موتور پراید

موتور پراید

موتور ماشین پراید

موتور ماشین پراید

گیربکس پراید

یک گیربکس 5 دنده دستی وظیفه انتقال نیروی موتور را به چرخ های جلو در پراید به عهده دارد. هماهنگی بسیار خوبی را در موتور و جعبه دنده پراید مشاهده می کنید. در بعضی از مدل های پراید نیز گیربکس نیمه اتوماتیک را مشاهده کردیم که به سرعت خراب می شدند.

گیربکس پراید

گیربکس پراید

سیستم تعلیق و ترمز پراید

خودوری پراید در جلو از سیستم تعلیق مستقل مک فرسون با فنر پیچشی و میل موج گیر استفاده می کند و در عقب نیز از سیستم تعلیق نیمه مستقل میل پیچشی همراه با کمک های هیدرولیکی و فنر پیچشی استفاده می کند که کیفیت رانندگی را بهبود می بخشد. پراید به دلیل فاصله ی کم محور، از هندلینگ نامناسبی برخوردار است.

ترمز های پراید در جلو دیسکی خنک شونده و در عقب نیز کاسه ای است. خودروی پراید فقط از یک سیستم ضد قفل ABS استفاده می کند.

فرمان پراید

در پراید های قدیمی از سیستم دنده شانه ای مکانیکی بسیار ساده استفاده می شد که بسیار کار رانندگی را با این نوع خودرو سخت می کرد که در تولیدات ارتقا یافته پراید، از سیستم هیدرولیک فرمان همراه با غربیلک جدید فرمان رونمایی شد.

فرمان پراید

فرمان پراید

نمای ظاهری پراید 131

پراید 131

کمپانی خودرو سازی سایپا از سال های 1372 شروع به تولید و مونتاژ پراید کرده است و تا سال 1386 هیچ تغییر خاصی را نتوانستند روی این محصول پیاده کنند. از سال 1387 طراحان سایپا پلت فرم پراید را به X100 تغییر دادند و کمی تغییرات نیز بر روی این محصول ایجاد کردند.

نمای روبروی پراید 131

از جمله تغییرات نمای روبرو پراید 131 که بیشتر روی چراغ و سپر خودرو اعمال شد که به مدل پراید 131 تغییر نام داد و تا سال های آخر تولید نیز تغییر دیگری در نمای جلوی خودرو صورت نگرفت. نمای جلو از سادگی تولید های اولیه خودرو پیروی می کند. در نمای روبرو یک سپر بسیار ساده همراه با جلو پنجره و دو پروژکتور در نمای روبرو  پراید 131 خودنمایی می کند.

جلو پراید 131

جلو پراید 131

نمای جانبی پراید 131

نمای جانبی خودرو پراید 131 نیز از سادگی برخوردار است و هیچ کاراکتر و المان خاص اسپرتی را ندارد. و از خطوط ساده ی اولیه خود برخوردار است و طراحان سایپا نتوانستند در نمای کناری این پراید 131 تغییرات قابل توجهی ایجاد کنند. شرکت سایپا فقط برای کاهش هزینه ها زه بغل را از خودرو کم کردند.

نمای بغل پراید 131

نمای بغل پراید 131

نمای پشتی پراید 131

نمای پشتی خودرو پراید 131 نیز طی سال های تولید شده دچار تغییرات و تحول خاصی نشده بود و در مدل های پراید 132 با پلت فرم X 100 فقط تغییرات کوچکی را در ظاهر چراغ های عقب و کمی تغییر در خطوط روی صندوق ایجاد شده است.

پشت پراید 131

پشت پراید 131

نمای ظاهری پراید 132

در سال 1387 بود که سایپا توانست پس از انجام بعضی تغییرات در ظاهر خودرو پراید استایل جدید از این خودرو را به بازار معرفی کند. پراید 132 در سال های ورودی خود در تیپ های SL، SE، TL، LX، ELو SX که هرکدام آپشن های مختلفی از قبیل فرمان هیدرولیک، ترمزهای ABS، گازسوز، ایربگ و …. را داشتند. از سال 1394 پراید 132 فقط در تیپ SE که تمامی آپشن ها را به دلیل سخت گیری سازمان استاندارد ایران دارد در خط تولید قرار داشت و در سال 1399 تمامی مدل های پراید از خط تولید این کمپانی برداشته شده اند و خودرو تیبا جایگزین این شیر گاوده سایپا شد.

نمای بیرونی پراید 132

طراحان سایپا توانسته اند با اعمال تغییرات در نمای بیرونی کمی شکل وظاهر بهتری را برای پراید 132 بوجود بیاورند. در قسمت جلو پراید 132 استایل کاسه چراغ ها به کلی تغییر پیدا کرده است. جلو پنجره و کاپوت و خطوط حجیم و اسپرت بر روی کاپوت از دیگر تغییرات نمای روبرو می باشد که توانسته نمای اسپرت و ظاهر بهتری را برای این خودرو بوجود بیاورد.

پراید 132

پراید 132

در قسمت جانبی پراید 132 اما تغییرات بسیار کمی مشاهده می کنیم. طراحان سایپا در بخش جانبی خودرو فقط زه های بغل درب همرنگ بدنه شده است.

جانبی پراید 132

جانبی پراید 132

نمای پشتی پراید 132

نمای پشتی پراید 132 نیز تغییرات قابل توجهی داشته است. تغییرات اعمال شده در بخش استایل چراغ ها می باشد. همچنین طراحی درب صندوق عقب هماهنگ با چراغ های عقب می باشد که نمای عقب خودرو را بسیار بهتر کرده است.

عقب پراید

عقب پراید

نمای ظاهری پراید 111

خودرو پراید 111 به عنوان خودرویی برای قشر جوان طراحی و به تولید می رسید که در سال 1389 مانند پراید 132 به دست طراحان سایپا سپره شد تا بتوانند تغییراتی را در این خودرو اعمال کنند. در قسمت قوای فنی و حرکتی این خودور با پرایدهای معمولی تفاوتی را ندارد و از همان موتور 1323CC که انتقال نیروی موتور توسط یک گیربکس 5 سرعته دستی به چرخ های جلو منتقل می شود.

نمای روبروی پراید 111

نمای روبروی پراید 111 بسیار شبیه به پراید 132 می باشد و از همان کاسه چراغ و سپر و کاپوت در پراید 111 استفاده شده است.

نمای روبرو پراید

نمای روبرو پراید

نمای جانبی پراید 111

در نمای جانبی باز هم تغییرات خاصی مشاهده نمی شود و در واقع  نمای جانبی پراید 111 نیز بسیار شبیه به نمای جانبی خودرو پراید 132 می باشد. زه بغل درب این خودرو همرنگ بنه می باشد.

نمای جانبی پراید

نمای جانبی پراید

نمای پشتی پراید 111

در نمای پشتی پراید 111 هاچ بک درب صندوق بزرگ به صورت یک تکه می باشد و از طرح جدید چراغ های عقب در پراید 111 استفاده شده است. نمای پشتی پراید 111 در زمان خود بسیار زیبا بود و توانست نظر بسیاری از جوانان را به خود جلب کند و فروش خوبی را داشته باشد.

نمای پشتی پراید

نمای ظاهری پراید 141

پراید 141 را می توان اولین پراید فیس لیفت شده توسط توسط کمپانی سایپا دانست. پراید 141 در سال 1382 توسط شرکت سایپا روانه بازار شد. سایپا 141 اما نتوانست نظر مشتریان را به خود جلب کند و از فروش خوبی در این زمینه برخوردار باشد که یکی از دلایل مهم آن شاید ناموزون بودن قسمت عقب پراید 141 دانست که طراحان نتوانسته اند به خوبی قسمت عقب خودرو را با دیگر قسمت های بیرونی خودرو هماهنگ کنند. در قسمت قوای فنی سایپا 141 از همان موتور 1323CC استفاده کرده است. نیروی پیشرانه توسط یک گیربکس 5 سرعته دستی به چرخ های جلو منتقل می شود.

نمای روبروی پراید 141

در قسمت جلو پراید 141 تفاوت های اندکی را پیدا کرده است. این تغییرات شامل چراغ های جلو به همراه جلو پنجره می باشد که نمای متفاوتی را برای پراید 141 توانسته بوجود بیاورد. سپر خودرو همرنگ بدنه می باشد که تغییرات بسیار کوچکی را نسبت به پراید معمولی دارد.

نمای جلو پراید

 نمای جانبی پراید 141

در نمای جانبی پراید 141 تغییرات بیشتر شامل اضافه شدن قسمت عقب خودرو می باشد که کمی شبیه به استیشن درآمده است. زه های بغل درب کمی پهن تر شده است و شاید بتوان گفت نمای جانبی کمی زمخت شده است.

پراید از بغل

پراید از بغل

نمای پشتی پراید 141

بیشترین تفاوت در قسمت عقب خودرو پراید 141 بوجود آمده است. نمای عقب به کلی باز طراحی شده است، چراغ ها کمی مثلثی شکل می باشد و در کناره های درب صندوق عقب قرار گرفته است. درب صندوق بزرگتر شده است و البته فضای صندوق عقب بسیار جادارتر شده است.

نمای پشت پراید

نمای پشت پراید

 نمای داخلی پراید 141

نمای داخلی پراید برای اولین بار در پراید 141 تغییر پیدا کرد و به شکل متمایزی از دیگر پراید ها در آمد. طراحی داشبورد کمی بهتر شده و از آن مدل خسته کننده داشبورد کره ای کمی فاصله گرفته است.

نمای ظاهری پراید 151

پراید 151 به عنوان وانت پراید در شرکت سایپا طراحی و به تولید رسید. بعد از توقف تولید پیکان وانت در شرکت ایران خودرو طراحان سایپا تصمیم به ورود به این بخش از خودروها را داشتند و با تولید سایپا 151 توانستند بازار این مدل از خودروهای وانت را به دست بیاورند. در قسمت قوای فنی پراید 151 از همان موتور 1500CC استفاده میکند. شاید بتوانیم بگوییم گراید 151 اولین وانتی می باشد که نیرو پیشرانه به چرخ های جلویی خودرو منتقل می شود. گیربکس پراید 151 5 دنده دستی می باشد.

نمای روبروی پراید 151

نمای روبروی پراید 151 مشابه پراید 131 می باشد و مدیران سایپا بدون هیچ تغییری در نمای روبرو، سایپا 151 را وارد خط تولید کردند.

نمای جلویی پراید 151

نمای جلویی پراید 151

نمای جانبی پراید 151

در نمای جانبی نیزاگر قسمت عقب را در نظر نگیریم پراید 151 مشابه به پراید 131 می باشد.

بغل پراید وانت

بغل پراید وانت

نمای عقب پراید 151

قسمت عقب پراید 151 به صورت وانت یا همان باربر می باشد. در نمای عقب چراغ ها به صورت استوانه ای در قسمت عقب قرار گرفته است.

نمای عقب پراید 151

نمای عقب پراید 151

فضای داخلی کابین پراید

پراید از همان اول برای نسخه های شهری تولید شده بود و از فضای بیرونی و درونی کوچکی نسبت به سدان های دیگر برخوردار بود. فضای داخلی پراید نیز از یک فضای کوچک با امکانات رفاهی بسیار اندکی برخوردار است. فضای نشیمنگاهی نیز متناسب با این خودروی شهری طراحی شده است. داشبورد قدیمی و بسیار ساده پراید نیز در پلت فرم x100 دچار تغییراتی شد و از داشبورد بسیار بهتری نسبت به نمونه ی اولیه برخوردار شد. همینطور صندلی ها و غربیلک فرمان همراه با پلتفرم به روز شده اند.

فضای داخلی پراید

فضای داخلی پراید

 

امکانات پراید و دیگر تجهیزات رفاهی

 • سيستم ضد سرقت با كد متغير (Immobilizer) ترمز ABS
 • آینه های جانبی تاشو با تنظیم دستی
 • فرمان تلسکوپی با قابلیت تنظیم ارتفاع
 • چراغ جلو با قابليت تنظيم زاويه نور(levelling switch)
 • ريموت كنترل با قابليت باز كردن درب صندوق عقب
امکانات پراید

امکانات پراید

بررسی قیمت پراید و رقبا

در مورد خودروی پراید به دلیل نبود محصول رقابتی برای این خودرو در تولید داخل و همچنین ممنوعیت واردات خودرو در این بازه ی قیمتی در واقع حیات خلوت خودرو سازی سایپا در این رنج قیمتی بوده است. همچنین به دلیل رونق زیاد، پراید را می توان بهترین خودروی بازار از نظر خرید و فروش دانست.

نتیجه گیری نهایی درباره خودرو پراید

خودرو پراید بعد از حدود 27 سال مونتاژ و تولید توسط خودروسازی سایپا و نداشتن ایمنی کافی برای راننده و سرنشینان از چرخه ی تولید خارج شده است. که با این اتفاق شاهد جایگزینی خودروهای خانواده ی x200 برای این محصول پر تیراژ داخلی هستیم. مدیرعامل سایپا با بیان جزئیات توقف تولید پراید و جایگزین های آن گفت: تولید پراید۱۳۲ تا پایان دی‌ماه ۹۸، پراید ۱۱۱ تا پایان اردیبهشت ۹۹ و پراید ۱۳۱ تا پایان تیرماه ۹۹ به پایان رسید. (راهنمای پرداخت جریمه خوردو) با این تفاسیر حکومت دراز مدت این خودرو بر بازار خودرو ایران به مانند پیکان به پایان رسید. امیدواریم توانسته باشیم هرچه بهتر در معرفی خودروی پراید به شما عزیزان کمک کرده باشیم منتظر نظرات و تجربه شما در استفاده، خرید و یا فروش این خودرو پر حاشیه هستیم.

0 دیدگاه تا کنون ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

  مقاله های پیشنهادی دیگر
  مقایسه ماشین پراید و تیبا

  مقایسه پراید و تیبا

  130 بازدید
  مقایسه کوییک با پراید

  مقایسه کوییک با پراید

  523 بازدید
  مقایسه سمند با پراید

  مقایسه سمند با پراید دو خودرو اقتصادی از دو شرکت مختلف

  161 بازدید
  جلوگیری از سرقت خودرو پراید

  جلوگیری از سرقت خودرو پراید

  3 نظر / 488 بازدید