مقاله های خودرو

معرفی خودرو سمند

مدیر سایت/03/12/1399
بازدید 376 / نظر 0
سمند

خودرو سمند به عنوان اولین برند تولید داخلی ایران خودرو شناخته می شود. این برند ملی کمپانی ایران خودرو بر روی شاسی خودرو 405 طراحی و به تولید رسید. خودرو سمند قرار بود که در ابتدا به عنوان جایگزین خودرو پیکان معرفی شود که به دلیل هزینه های طراحی بالا و همچنین استفاده از موتور و گیربکس پژو 405 قیمت بالاتری را برای این خودرو در نظر گرفتند. سمند در واقع نوعی اسب ایرانی است که رنگ متمایل به زرد را دارد. در این قسمت از مجله خودرو پیو به بررسی خودروی سمند می پردازیم.

 عیب یاب یا دیاگ خودرو چیست؟ | عیب یاب خودرو پیود چیست؟ | ردیاب خودرو چیست و بهترین ردیاب ها

 تاریخچه خودرو سمند

مدیران ایران خودرو بعد از سال ها تولید و مونتاژ خودرو پیکان به این نتیجه رسیدند که به طرف داخلی سازی و خودکفایی در ساخت و تولید خودرو داخلی بروند. با توجه به پیچیدگی طراحی پلت فرم و با توجه به توانایی های داخل و اتکا به تجربه خودروسازی در ایران، کمپانی ایران خودرو اقدام به خرید پلت فرم خودرو 405 از شرکت خودروسازی پژو نمود. همزمان با انجام پروژه پلت فرم در ایران، شرکت فرست اتومیتو انگلستان اقدام به طراحی نمونه اولیه خودرویی بر روی شاسی پژو 405 با موتور و گیربکس 405 برای تولید در کشور تایوان نمود.

با توجه به ورشکسته شدن شرکت تایوانی و همچنین پیچدگی های طراحی و قالب سازی بدنه و ورق فلزی مورد نظر ایران توانست طرح اولیه شرکت انگلیسی فرست اتومیتو را خریداری کند. طرح ارائه شده توسط شرکت انگلیسی قابلیت اجرایی مناسبی نداشت و ایران خودرو تصمیم گرفت با جمع آوری فارغ التحصیلان دانشگاه های امیر کبیر و صنعتی شریف و چند دانشگاه صنعتی دیگر طراحی خودرو ملی را در کنار مشاوران خارجی این شرکت شروع کند. این طرح از سال 1374 شروع شد و سرانجام در سال 1380 بود که از خط تولید ماشین سمند رونمایی شد. گفته می شود طراحی و خط تولید سمند در آن زمان حدود 500میلیارد تومان برای ایران خودرو هزینه داشته است.

مقایسه سمند با خودرو‌های دیگر

مقایسه سمند با پراید | مقایسه سمند با برلیانس H320 | مقایسه سمند با H30 کراس | مقایسه ساینا با سمند | مقایسه کوییک با سمند 

مشخصات فنی سمند

مشخصات فنی خودرو سمند

مشخصات فنی خودرو سمند

موتور سمند

سمند ابتدا با موتور پژو 405 به تولید رسید و در ادامه نیز موتور EF7 بر روی این خودرو قرار گرفت. موتور نمونه های اولیه سمند 4 سیلندر 1800CC تنفس طبیعی  که 8 سوپاپ داشت و با نام اختصاری LP3 شناخته می شد. این موتور توان تولید 100 اسب بخار قدرت در 6000 دور در دقیقه و گشتاور 153 نیوتون متری در 3000 دور در دقیقه را دارد. نسبت تراکم این موتور 9:1 است. طبق اطلاعات ثبت شده ی شرکت ایران خودرو، سمند می تواند با این موتور به سرعت 185 کیلومتر بر ساعت برسد. میانگین مصرف ماشین سمند در مصافت بین شهری در شرایط کاملا ایده آل حدود 8.5 لیتر به ثبت رسیده است.

موتور سمند

موتور سمند

 

موتورهای EF7 نیز برای اولین بار بر روی خودروهای سمند در سال 1388 سوار شدند این موتورها 4 سیلندر 1646CC و دارای 16 سوپاپ تنفس طبیعی هستند. موتور سمند EF7 در دو نوع بنزینی و گاز سوز تولید شده اند. بر خلاف تصور عموم موتورهای EF7 از سوخت گاز به عنوان سوخت اول استفاده می کنند و طراحی موتور بر اساس سوخت گاز می باشد. این موتور توانایی تولید قدرت 113 اسب بخار قدرت در 6000 دور در دقیقه روی بنزین و حدود 100 اسب بخار قدرت در 6000 دور در دقیقه را بر روی گاز دارد. حداکثر گشتاور این خودرو نیز 155 نیوتون متر بر دقیقه در 4500 دور در دقیقه در سوخت بنزین و 136 نیوتون متر در دقیقه در سوخت گاز است.

نسبت تراکم این موتور 11:1 می باشد. طبق اطلاعات ثبت شده در سایت ایران خودرو، موتور EF7 سمند می تواند به سرعت 180 کیلومتر بر ساعت روی سوخت گاز و 190 کیلومتر بر ساعت روی سوخت بنزین برسد. میانگین مصرف بین شهری ثبت شده توسط سمند EF7 در شرایط ایده آل حدود 7.5 لیتر سوخت بنزین و حدود 7.8 متر مکعب سوخت گاز است. شتاب رسیدن از 0 تا 100 کیلومتر توسط موتور سمند EF7 حدود 12 ثانیه بر روی سوخت بنزین و حدود 13.5 ثانیه بر روی سوخت گاز به ثبت رسیده که شتاب نسبتا خوبی برای این خودرو میان رده به حساب می آید.

گیربکس سمند

سمند در مدل های پایه و موتور های LP3 و یا XU7 از گیربکس های معمولی 5 سرعته دستی برای انتقال نیرو به چرخ های جلو استفاده می کند این گیربکس در واقع همان گیربکس پژو 405 می باشد. در مدل های سمندEF7 از یک نوع گیربکس 5 سرعته دستی با کمی تغییرات نسبت به گیربکس سمند معمولی استفاده شده است که غالب این تغییرات در ضرایب دنده های گیرکس و کمی تغییرات در پوسته می باشد و توانسته هم شتاب خودرو سمند را کمی بهبود دهد و هم مصرف سوخت ماشین سمند را بهتر کند.

گیربکس سمند

گیربکس سمند

 

سیستم تعلیق و سیستم ترمز سمند

خودرو سمند از سیستم تعلیق مستقل مک فرسون به همراه فنر پیچشی و کمک های گازی به همراه میل موج گیر در قسمت جلو استفاده می کند. در قسمت عقب این خودرو نیز از سیستم یکپارچه تورشن میله پیچشی استفاده شده است. سمند با این سیستم تعلیق توانسته سواری نرم به همراه هندلینگ بسیار مناسبی را داشته باشد.

ترمزهای جلویی خودرو سمند دیسکی تهویه شونده می باشد و در عقب این خودرو نیز از ترمزهای کاسه ای استفاده شده است. بوستر ترمز خودروهای سمند از سال 1388 به دلیل سخت گیری های شرکت استاندارد، تقویت شده است و همچنین از سیستم کمک ترمزی ضد قفل ABS دو و چهار کاناله و همچنین سیستم کمکی الکترونیکی ترمز EBD استفاده شده است.

فرمان سمند

فرمان ماشین سمند به صورت دنده شانه ای می باشد و از سیستم هیدرولیکی برای کمک به چرخش فرمان استفاده می شود. قفل به قفل فرمان خودرو سمند 3.1 دور می باشد و می تواند در شعاع 5.5 متری گردش کند. غربیلک فرمان این خودرو نیز بسیار خوش دست و مناسب ولی ساده طراحی شده و از دیگر امکانات این فرمان قابلیت تنظیم ارتفاع آن است.

فرمان سمند

فرمان سمند

نمای ظاهری سمند

نمای روبرو سمند

در مواجهه با سمند با یک نمای کاملا ساده مواجه می شویم. شرکت ایران خودرو بعد از تولید تقریبا 20 ساله سمند هنوز هم تغییرات خاصی را در طراحی این نمای روبرو ایجاد نکرده است. سمند در دو مدل معمولی lx و lxEF7  تولید می شود. نمای روبرو مدل معمولی خودرو سمند تشکیل شده از چراغ ها و یک جلو پنجره کوچک با آرم سمند که همرنگ بدنه است.

روی کاپوت سمند دو خط حجیم را مشاهده می کنیم که انتهای آن ها به جلو پنجره ختم می شود. سپر سمند نیز همرنگ بدنه است و در گوشه های سپر از دو زه مشکی رنگ استفاده شده است، و مه شکن های کوچکی نیز در کناره های سپر این خودرو در قسمت پایینی سپر مشاهده می شود. قسمت مشبک مشکی رنگ زیر سپر باعث می شود که هوای ورودی به سمت رادیاتور جریان پیدا کند. در سمندLXEF7 اما نمای جلو پنجره و سپر کمی تغییر پیدا کرده و استفاده از جلو پنجره مشبک بزرگ با لوگوی بزرگ سمند و خطوط روی سپر تداعی لبخند کوچکی را در ذهن بیننده ایجاد کرده است.

نمای روبرو سمند

نمای روبرو سمند

نمای جانبی سمند

نمای جانبی سمند از طراحی بسیار ساده ای برخوردار است ,که البته استفاده از کاراکتر لاین های نرم که از سپر جلویی تا انتهای سپر عقبی کشیده شده حس این خطوط نرم را بیشتر به بیننده القا می کند. درب های سمند بسیار بزرگ است که برای نشستن داخل خودرو مناسب می باشد. استفاده از زه های بغل روی درب توانسته کمی زیبایی به نمای جانبی این خودرو بی افزاید و نمای جانبی خودرو سمند را از سادگی در بیاورد.

نمای جانبی سمند

نمای جانبی سمند

نمای پشتی خودرو سمند

نمای پشتی ماشین سمند از چراغ های دو تیکه به همراه چراغ سوم خطی در شیشه عقب استفاده شده است. درب صندوق سمند نیز بسیار بزرگ است که در هنگام باز کردن درب صندوق با یک فضای بسیار بزرگ 500 لیتری مواجه می شوید که می تواند تمام نیازهای یک خانواده متوسط ایرانی را فراهم کند. سپرعقب سمند نیز همرنگ بدنه است و از دو سنسور دنده عقب بر روی زه مشکی رنگ استفاده کرده است.

نمای پشت سمند

نمای پشت سمند

ابعاد خودرو سمند

طول خودرو سمند حدود 4502 میلی متر و عرض این خودرو 1903 میلی متر و ارتفاع سمند نیز حدود 1460 میلی متر است وزن این خودرو بدون سرنشین به همراه باک پر و بدون تجهیزات اضافی حدود 1344kg است. گنجایش مخزن سوخت سمند 66 لیتر است و گنجایش کپسول گاز نیز در دو کلاس 70 لیتری و 100 لیتری به فروش می رسد.

فضای داخلی کابین سمند

در هنگام ورود به اتومبیل سمند با یک فضای تقریبا بزرگ مواجه می شوید که تمام نیاز های یک خانواده ایرانی و یا یک جمع دوستانه را می تواند برآورده کند. داشبورد سمند بسیار بزرگ است و استفاده از لوازمات دکوراتیو طرح چوب به همراه رنگ بندی خوب و همچنین پلاستیک بسیار نرم توانسته تا حدودی داخل سمند را از حالت یکنواختی در بیاورد.

صندلی راننده و سرنشین نیز راحتی بسیار مناسبی دارد و پشت صندلی نیز به حالت برقی جلو و عقب می شود و همچنین قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی به همراه پر کن گودی کمر از دیگر امکانات صندلی های سمند می باشد. فضای پای سرنشینان جلو و جای نشستن نیز بسیار مناسب است و فضای نشستن عقب خودوری سمند برای نشستن 3 نفر بزرگسال بسیار مناسب طراحی شده و در مصافت های طولانی نیز سرنشینان احساس خستگی و کوفتگی را ندارند.

داخلی کابین سمند

داخلی کابین سمند

شیشه های سمند در جلو و عقب به صورت کاملا برقی است و راننده به 4 شیشه خودرو دسترسی کامل دارد و همچنین آینه های جانبی این خودرو نیز به صورت کاملا برقی تنظیم می شود. برای سرنشینان عقب دو دریچه هوا تعبیه شده است که فضای داخلی را می تواند در تابستان خنک و در زمستان نیز به صورت بسیار مناسبی گرم کند. از تجهیزات رفاهی دیگر این خودرو می توان کیسه های هوای راننده و سرنشین را نام برد.

فضای داخلی سمند نیز دارای معایبی است که از جمله آن ها می توان به دید محدود راننده در سر پیچ ها توسط ستون جلویی خودرو و همچنین برخورد دست به کنسول جلویی داشبورد در هنگام تعویض دنده و به صدا افتادن داشبورد و رودری ها بعد از پیمایش ده هزار کیلومتر اشاره کرد.

معرفی خودرو سمند LX EF7

بعد از سال ها تولید سمند موتور معمولی و به دلیل ترس از تحریم ها و ندادن قطعات توسط شرکت فرانسوی، ایران خودرویی ها تصمیم گرفتند که بر روی یک موتور ملی تحقیق کنند. این تحقیقات از سال 1386 و با کمک شرکت آلمانی FEV بر روی موتور پایه گاز سوز انجام شد و ماحصل این تحقیقات تولید موتور EF7 بود که در دو نوع گاز سوز و بنزینی به خط تولید ایران خودرویی ها آمد. سمند LX EF7 در واقع خودرویی بود که موتور EF7 بر روی آن قرار داده می شد.

سمند LX EF7

سمند LX EF7

مشخصات فنی سمند LX EF7

قلب تپنده ی سمند LX پیشرانه 1646CC چهار سیلندر 16 سوپاپ می باشد. این موتور توانایی تولید حداکثر 113 اسب بخار قدرت در 6000 دور در دقیقه و حداکثر گشتاوری 155 نیوتن متر در 4500 دور در دقیقه را دارد. سمند LX EF7 می تواند در عرض 12 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت می باشد و حداکثر سرعت 190 کیلومتر را نیز می توانید با این خودرو تجربه کنید. مصرف میانگین شهری و بین شهری این خودرو در مسافت صد کیلومتر حدود 7.1 می باشد. نیروی موتور از طریق یک گیربکس 5 سرعته به چرخ های جلو منتقل می شود.

مشخصات فنی سمند LX EF7

مشخصات فنی سمند LX EF7

مشخصات ظاهری سمند LX EF7

سمند LX EF7 با سمند معمولی ظاهری کاملا مشابهی را دارند و تغییر کوچکی را فقط در بخش سپر جلویی دارند. سپر جلویی خودرو سمند LX EF7 به سپر طرح لبخند و یا سپر EFP معروف است.

مشخصات ظاهری سمند LX EF7

مشخصات ظاهری سمند LX EF7

مشخصات داخلی سمند LX EF7

در قسمت داخلی نیز تفاوت های بسیار جزئی بین سمند معمولی و سمند LX EF7 وجود دارد، که شاید کمتر کسی توجه آن باشد. در سمند LX EF7 دسته دنده به صورت مربعی می باشد و همچنین غربیلک فرمان نیز طرح جدید را دارد. سمند EF7 مالتی پلکس نیز از مدل های به روز این خودرو می باشد که سیم کشی برق خودرو به صورت شبکه کن( سیستم برق یکپارچه) در آمده است. همچنین سیستم سخنگوی قدیمی از روی آن برداشته شده است. طرح کلید های قفل درب ها و همچنین کلید ریموت ایر کاندیشنر از دیگر تغغییرات ایجاد شده در سمند LX EF7 مالتی پلکس می باشد. طرح دکوراتیو چوبی جدید داشبورد به همراه کلید های شیشه بالابر جدید از تغییرات انجام شده در سمند LX EF7 مالتی پلکس می باشد.

امکانات و دیگر تجهیزات رفاهی سمند

 • سیستم هشدار دهنده مرکزی
 • ایموبلایزر
 • سنسور دنده عقب
 • دکمه باز شدن صندوق از داخل کابین و همچنین باز شدن صندوق از روی ریموت کنترل
 • دسترسی به صندوق از داخل کابین
 • ریموت کنترل رادیویی

مزایا و معایب خودرو سمند

مزایا سمند

 • فضای بسیار مناسب برای خانواده
 • فضای صندوق بسیار مناسب
 • ایمنی بسیار خوب به همراه پایداری مناسب در سر پیچ ها
 • تامین سریع با قیمت مناسب قطعات
 • قفل شدن خودکار درب ها بعد از راه افتادن خودرو

معایب سمند

 • به صدا افتادن بسیاری از قطعات داخلی به دلیل وزن زیاد خودرو
 • طراحی قدیمی و بسیار ساده خودرو سمند
 • طراحی داشبورد قدیمی
 • مصرف سوخت و استهلاک نامناسب
 • مونتاژ بد قطعات

بررسی قیمت سمند

از آنجایی که خانواده های ایرانی اقبال بسیار خوبی به مسافرت دارند و سمند نیز یک خودرو مسافرتی مناسب به حساب می آید از نظر خرید و فروش این خودرو جایگاه بسیار مناسبی را در بین خودرو های ایرانی دارد. سمند از بازار دست دوم خرید و فروش بسیار خوبی برخوردار است و در هنگام فروش این خودرو به مشکل خاصی برخورد نمی کنید. (راهنمای پرداخت جریمه خوردو)

امیدواریم در این قسمت از مجله اینترنتی خودرو پیو توانسته باشیم خودرو سمند را هر چه بیشتر و بهتر به شما معرفی کنیم. خوشحال می شوینم نظرات شما را درباره این مقاله بدانیم.

0 دیدگاه تا کنون ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

  مقاله های پیشنهادی دیگر
  مقایسه ماشین کوییک و سمند

  مقایسه کوییک با سمند

  198 بازدید