مقاله های خودرو

فرمان برقی چیست و چگونه کار می کند (EPS)

مدیر سایت/27/08/1399
بازدید 1260 / نظر 0
فرمان-برقی

فرمان برقی چیست و چرا فرمان برقی جایگزین فرمان هیدرولیک در تعداد زیادی از خودروهای جدید شده است؟ مزایایی که در فرمان برقی مورد توجه قرار گرفته است، شامل حذف شدن پمپ هیدرولیک فرمان، حذف شدن مایع هیدرولیک، شلنگ ها، نشتی های آن و عدم نیاز به چک کردن آن ها می شود. چون نه صدای پمپ وجود دارد و نه صدای مایع در داخل شیلنگ ها و سوپاپ ها شنیده می شود، این سیستم آرام تر از فرمان هیدرولیک کار می کند.

گجت خودرو پیود چیست؟

لازم به ذکر است که می توانید برای عمر مفید خودرو خود مقاله مریوطه را بخوانید و از بهترین راه های زیاد کردن عمر ماشین خود + یک راه عالی استفاده کنید.

منظور از فرمان برقی چیست

سیستم فرمان برقی چیست؟ اصلا به کل منظور از فرمان برقی چیست؟ فرمان برقی حتی هنگامی که موتور خاموش باشد، نیروی کمکی برای پیچیدن فرمان را تهیه می کند. همچنین این سیستم در مصرف سوخت نیز صرفه جویی می کند، زیرا وزن کمی دارد و موتور DC آن فقط هنگامی که نیاز باشد به ما کمک می کند. هنگام پیچیدن فرمان، سیستم فرمان برقی به وسیله یک موتور 12 ولت کار می کند و به موتور خودرو برای منبع انرژی وابسته نیست. در این مقاله از مجله خودرو پیو به نحوه عملکرد فرمان برقی و تبدیل فرمان هیدرولیک به برقی می پردازیم.

در سیستم فرمان برقی متعلقات آن روی اکسل جلو در سمت راست و یا چپ اتومبیل بسته شده است. در زمان حرکت ممکن است این پیشامد روی دهد که غربیلک توسط راننده و میله اصلی فرمان به هزار خاری و میله های رابط فرمان هدایت شود. بعد از طریق این عملکرد به سگدست منتقل شده و در نتیجه حرکت رفت و برگشتی یا سمت چپ و راست غربیلک فرمان باعث گردش اتومبیل می شود.

"<yoastmark

سیستم فرمان را می توان به عوامل دیگری مرتبط دانست که از جمله سیستم فرمان مکانیکی دنده شانه ای و پینیون هیدرولیکی و الکتریکی دارای انواع گوناگونی است. مجموعه تشکیل دهنده این سیستم نقش پر رنگی در خودرو بر عهده دارد و معمول ترین این سیستم ها به سیستم دنده شانه ای و پینیون شناخته می شوند. به طوری که پینیون حرکت دورانی داشته و دنده شانه ای حرکت خطی انجام می دهد. با وجود آمدن چنین روندی، پینیون حرکت دورانی غربیلک فرمان را به دنده شانه ای انتقال داده و دنده شانه ای نیز حرکت خطی را از طریق مفصل ها به چرخ های خودرو منتقل می کند. در مجموع امیدواریم تا به اینجا به صورت کامل متوجه شده باشید که منظور از فرمان برقی چیست.

نحوه عملکرد فرمان برقی (نحوه عملكرد EPS)

فرمان برقی به این صورت عمل می کند که ابتدا سنسور، گشتاور وارده از غربیلک فرمان را حس نموده و آن را به صورت سیگنال یا سیگنال هایی به واحد کنترل الکترونیکی  ارسال می کند. میکروکنترلر یونیت فرمان الکترونیکی، سیگنالی نیز از سرعت خودرو دریافت می کند. آنگاه این دو را پردازش نموده و دستور العمل لازم را به قسمت موتور اعمال می کند تا به صورت کمکی سیستم فرمان مکانیکی را تحت تاثیر قرار دهد.

برای آشنا شدن با پر آپشن ترین خودرو وارداتی به صفحه اشاره شده مراجعه کنید.

از دیگر دلایلی که این سیستم را مورد توجه قرار داده این است که می توانید مزایای فرمان برقی نسبت به فرمان هیدرولیكی را از هم تشخیص دهید:

 •  حذف پمپ هیدرولیک و هرز گرد
 •  حذف شیر های کنترل و لوله های رابط
 •  حذف تسمه ها بین پمپ هیدرولیک و موتور اتومبیل
 •  حذف جک هیدرولیک و روغن هیدرولیک
 •  وزن کم نسبت به سیستم هیدرولیکی
 •  تغییرات کمتر در قسمت مکانیکی فرمان هنگام طراحی فرمان الکتریکی نسبت به هیدرولیک
 • عدم کمک فرمان در هنگام عدم ورود گشتاور در فرمان الکتریکی (به عبارت دیگر زمانی که گردشی در فرمان داده شود، قسمت الکتریکی وارد عمل می گردد).
نحوه عملكرد EPS

نحوه عملكرد EPS

 •  فرمان الکتریکی چنانچه قسمت الکتریکی به دلایلی از کار اُفتد، قسمت مکانیکی فرمان می تواند به کار ادامه دهد.
 • مقداری انرژی مصرفی در فرمان الکتریکی، حدود یک ششم انرژی مصرفی در فرمان هیدرولیک است. نسبت انرژی مصرفی فرمان الکتریکی به هیدرولیکی کمتر است.
 • کاهش حجم و اندازه نسبت به هیدرولیک
 • مستقل بودن از موتور خودرو
 • کاهش قابل ملاحظه زمان مونتاژ
 • افزایش عمر موثر نسبت به فرمان هیدرولیکی
 • ایمنی بالا در شرایط بحرانی
 • استفاده از یک نوع فرمان الکتریکی در چندین خودرو متفاوت

فرمان الکتریکی در سه حالت مختلف می تواند بر روی قسمت مکانیکی نصب شود:

 • نصب روی ستون فرمان

ستون فرمان

 •  نصب روی پینیون

پینیون فرمان

 •  نصب روی دنده شانه ای

شانه ای فرمان

تبدیل فرمان هیدرولیک به برقی و مزایای فرمان برقی

بسیاری از راننده‌ های حرفه‌ ای و با تجربه فرمان هیدرولیک را ترجیح می‌ دهند و عملکرد فرمان برقی را خسته ‌کننده و نا هماهنگ می‌ دانند. اما افرادی هستند که فرمان برقی را بهتر از نوع هیدرولیک دانسته و رانندگی با این نوع خودرو را ترجیح می‌ دهند اعتقاد دارند که مزایای فرمان الکتریکی بیشتر است. بهترین راه برای تجربه‌ شخصی این است که  قبل از خرید خودرو به سیستم فرمان آن توجه کرده و رانندگی با فرمان برقی و هیدرولیک را در نظر داشته باشیم. بنابراین با ما همراه باشید تا بیشتر با مراحل تبدیل فرمان هیدرولیک به برقی آشنا شوید.

فرمان برقی به عنوان فناوری جدید شناخته می شود که روزانه توانسته خودروهای بسیاری را از سوی مجموعه های مختلف به بازار ارائه دهد. در این سیستم هیدرولیکی از قطعات معمول در ساخت آن به کار رفته است که شامل مواردی از این قبیل می شود: تسمه، چندین شیلنگ، پمپ، جک، روغن و شیر. در واقع با ایجاد چنین عملکردهایی، روغن با فشار در سیستم هیدرولیکی آن ها جریان پیدا خواهد کرد که باعث می شود عمل گردش زمان به وسیله راننده آسان تر انجام شود.

سیستم فرمان برقی (EPS)، با وجود تکنولوژی های جدید در ابندا ممکن است دچار نقایصی باشد که مورد عیب یابی و بازبینی مجدد قرار گیرد. در نهایت این فناوری تولید شده با رفع ایرادش، بهبود یافته و در خدمت خودروسازان قرار می گیرد. امروزه رشد سرعت فرمان های برقی به حدی رسیده که بر اساس آمار، تقریبا 60 درصد ماشین ها بعد از سال 2007 توانسته اند به این فناوری دست پیدا کنند. این نوع فرمان را می توان مشابه سیستم هیدرولیکی در نظر گرفت که تنها از لحاظ ساختار با آن متفاوت است. این سیستم با حذف پمپ هیدرولیک کوچکتر می شود و خودروساز به مظور رفع مشکل پیش آمده تواسته کیفیت فرمان پذیری ماشین را بدون داشتن قطعات هیدرولیکی به بالا هدایت کند.

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک

در صورتی که فرمان برقی ماشین با وجود روشن بودن موتور دچار سفت شدن شود باید یک سری نکات را رعایت نمایید که به ترتیب ذیل باید به این شکل عمل کنند:

• باید از لحاظ سالم بودن تسمه هیدرولیک مطمئن شوند.
• با در نظر گرفتن سطح روغن هیدرولیک در مخزن آن از کافی بودن روغن هیدرولیک به پمپ هیدرولیک اطمینان پیدا کنند.
• سطح کیفیت روغن هیدرولیک را بسنجند و از عملکرد آن مطمئن شوند.
در صورتی که موارد گفته شده در سطر بالا درست باشد، علت سفت شدن فرمان با وجود روشن بودن موتور ماشین مورد بررسی قرار می گیرد که بستگی به این عوامل دارد:

• پمپ هیدرولیک
• شیر هیدرلیک فرمان
• جک دو طرفه هیدرولیک

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک

چه ماشین هایی از فرمان برقی استفاده می کنند

امروزه خودروهای بسیاری به کمک فرمان برقی و عملکرد آن به طور راحت تری به رانندگی می پردازند که در ادامه مقاله به شرح مختصری از آن می پردازیم:

فرمان برقی 207 چیست و چگونه کار می کند

فرمان برقی ۲۰۷ چیست؟ فرمان برقی 207 بر روی نمونه های هاچ بک نصب شده است. در اصل باید گفته شود که در آینده ای نزدیک شاهد آن خواهیم بود که سامانه فرمان هیدرولیک به طور کل از پژو 207 حذف خواهد شد. در واقع سیستم فرمان برقی 207 مشابه سازه پژو 301 و 2008 کار می کند.

فرمان الکتریکی دنا پلاس

ثبات عملکرد فرمان دنا نسبت به نمونه های فعلی ارتقا پیدا می کند. به طوری که در حال حاضر جلو آمپرهای دنا پلاس به نشاگر اخطار فرمان برقی، به صورت مجهز در آمده اند. با توجه به بازخورد خوب سامانه ایران خودرو و EPS پژو این سیستم برقی بر روی پژو 207 صندقدار هم عمکرد خوبی دارد و به سبک فنی در سایر محصولات ایران خودرو به کار گرفته می شود.

فرمان برقی پراید

با اینکه این نوع از سیستم هنوز به مرحله تولید نرسیده است اما در مرحله ای است که در میان کارهای تولیدی این محصول قرار گرفته است. البته اکنون سرگرم تولید فرمان هیدرولیک معمولی برای سایپا هستند نه پراید.

فرمان الکتریکی رانا پلاس

از نسخه های جدیدی که به تازگی از تولیدات رانا رونمایی شده، فرمان برقی رانا پلاس است. با در نظر گرفتن مشخصات اعلام شده به این عوامل پی خواهید برد که سرعت 140 کیلومتر بر ساعت، توانایی این را دارد که 220 کیلومتر مسافت را با یک بار شارژ طی کند.

تفاوت فرمان برقی با فرمان هیدرولیک

اجزای مهم فرمان خودروها را می توان به صورت مکانیکی بر روی تمامی ماشین ها پیاده سازی کرد. در واقع فرمان الکتریکی به کمک دنده شانه ها و پینیون ها فعالیت می کنند. به طوری که حرکت دورانی غربیلک فرمان به دنده شانه ها انتقال پیدا می کند و نیروی وارده به دنده شاه ها باعث می شود که مفصل ها به چرخ ها منتقل شوند. این را لازم است بدانید که فرمان های مکانیکی ممکن است ایرادات بسیاری داشته باشند که از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد: سخت بودن پیچاندن فرمان و لغزش فرمان در سرعت های بالا. بنابرین برقي كردن فرمان ماشين می تواند رانندگی شما را لذت بخش تر و راحت تر کند.
اضافه شدن تجهیزات و استفاده از فرمان هیدرولیکی باعث این پیشرفت شد که اجزای جدیدی به اتومبیل ها افزوده شود و مصرف انرژی خودروها یشتر شود. در واقع این فرمان ها به صورت کاملا مستقل و آژادانه کار نمی کنند و به خاطر متصل شدن به موتور ماشین، انرژی زیادی را صرف خواهند کرد.

0 دیدگاه تا کنون ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

  مقاله های پیشنهادی دیگر
  پیود

  پیود چیست

  7 نظر / 452 بازدید
  دیاگ گوشی

  دیاگ خودرو با موبایل

  417 بازدید
  تیونینگ کوروش منصوری

  کوروش منصوری سلطان تیونینگ خودرو دنیا به خودرو سازی وارد می شود

  93 بازدید
  سیستم تهویه

  سیستم تهویه مطبوع خودرو

  3 نظر / 97 بازدید