روش بستن زنجیر چرخ

مدیر سایت/13/08/1399
بازدید 197 / نظر 0
روش بستن زنجیر چرخ

با قسمت هفتم از بخش آموزش ماشین (پیولرن) در مجله خودرو پیو در خدمت شما دوستان عزیز هستیم. امیدواریم که این فیلم های آموزش ماشین سریالی برای شما دوستان عزیز مفید واقع شوند. این قسمت از پیولرن به روش بستن زنجیر چرخ  اختصاص داده شده، پیشنهاد می شود ابتدا فیلم روش بستن زنجیر چرخ خودرو را ببینید و در صورت نیاز به مقاله متنی این قسمت از پیولرن در پایین مراجعه کنید.

عیب یاب خودرو پیود چیست؟

لازم به ذکر است که می توانید برای افزایش عمر مفید خودرو خود مقاله مریوطه را بخوانید و از بهترین راه های زیاد کردن عمر ماشین خود + یک راه عالی استفاده کنید.

با شروع فصل سرما، به دلیل بارش برف و یخبندان گاهی اوقات نیاز به استفاده از زنجیر چرخ پیدا می کنیم. اما زنجیر چرخ چیزی نیست که ما با رفتن به تعمیرگاه برایمان ببندند. گاهی مجبور می شویم برای گیر نیافتادن در برف یا به اصطلاح برف گیر نشدن، همان موقع خودمان اقدام به بستن زنجیر چرخ خودرو کنیم. زنجیر چرخ های خودرو ها انواع مختلفی دارند اما ما در این جلسه از پیولرن نحوه بستن زنجیر چرخ از یک نوع معمول که 90 درصد استفاده می کنند را به شما عزیزان آموزش می دهیم.

آموزش روش صحیح بستن زنجیر چرخ

با توجه به تغییرات جوی در برخی فصل های سال، ممکن است غافلگیر شوید و نیاز به بستن زنجیر چرخ پیدا کنید. شاید انجام چنین کاری برایتان اولین بار باشد و به همین دلیل بهتر است در این قسمت از دانستنی های خودرو در سایت اینترنتی پیو، از نحوه بستن زنجیر چرخ نکاتی را بدانید.

قبل از رفتن به سفر سعی کنید نسبت به بستن زنجیر چرخ ها اقدام نمایید. مسلما به خاطر برخی موارد همچون گل و لای یا برف، ممکن است چرخ خودرو شما دچار کثیفی شود. بدین صورت بهتر است بلافاصله زنجیر چرخ را نگذارید و قبل از اینکه روش گفته شده را پیش بگیرید، بهتر است این مراحل را انجام دهید:
1. توصیه می کنیم اگر قصد رفتن به سفر را دارید، بستن زنجیر چرخ را به صورت آزمایشی انجام دهید. از مزایایی که به وقت استفاده از این روش می توانید مورد توجه قرار دهید این است که چرخ ها خشک باشد و راحت ترین راه را برای بستن زنجیر خودروها در نظر بگیرید.
2. از دیگر روش هایی که برای این روش صورت گرفته است، بسته بندی های مخصوص ماشین برای روزهای برفی است که می توانید از این موارد استفاده کنید: لایه های ضد آب، دستکش گرم و …

از دیگر روش های بستن زنجیر چرخ های خودرو به شرح ذیل است:

ابتدا زنجیر چرخ را روی یک زمین صاف پهن می کنیم، سپس لاستیک خودرو را به وسط زنجیر چرخ پهن شده می رسانیم.

زنجیر چرخ

محل قرار گیری زنجیر چرخ

بعد از آن زنجیر را بلند کرده و از دو طرف لاستیک آن را به هم می رسانیم و قلاب مخصوص را در زنجیر قرار می دهیم.

بستن زنجیر چرخ

بستن زنجیر چرخ

بعد از آن ضامن بادامک های زنجیر چرخ خودرو را می چرخانیم. سپس آخرین ضامن بادامکی را با آچار مخصوص زنجیر چرخ محکم می بندیم.

ضامن زنجیر چرخ

ضامن زنجیر چرخ

حال چرخ خودرو ما مجهز به زنجیر چرخ شده است و آماده رفتن در میان برف و یخبندان است.

قبل از رفتن سفر این دو کار را انجام دهید

وقتی می خواهید زنجیر چرخ به خودرویتان ببندید، ممکن است به دلیل گل و لای ممکن چرخ های خودرو کثیف شود، پس در ابتدا نباید زنجیر چرخ را قرار دهید، بهتر است قبل از انجام هر کاری مراحل گفته شده در ذیل را طی کنید:

 • به طور واضح تر اینطور می توان عنوان کرد که قبل از سفر، یکبار زنجیره های جدید خود را نصب کنید. برای انجام اینکه چرخ های زمستانی از اندازه های مناسبی برخوردار باشد، باید از یک مسیر عبور استفاده کنید و از عملکرد آن مطمئن شوید. در صورتی که نیاز به متخصص داشتید از آن ها کمک بگیرید.
 • یک جعبه ایمنی در سفر جاده ای آن هم در زمستان لازم است که می توان از میان موارد مختلف به دستکش گرم اشاره کرد. در واقع با رعایت چنین نکاتی، به وقت رانندگی در زمستان از امنیت و راحتی بیشتری برخوردار خواهید بود. توصیه می کنیم در زمستان همیشه کیت اضطراری و زنجیر چرخ را در ماشین خود داشته باشید.

چگونه زنجیر چرخ ماشین را ببندیم

چنانچه ماشین شما به صورت تک دیفرانسیل باشد، یعنی یا عقب باشد یا به حالت جلو. در واقع استفاده از هر دو زنجیر چرخ کافی خواهد بود. اگر از دیفرانسیل جلو استفاده کنید، زنجیر چرخ را به چرخ های چلویی خودرو و در ماشین هایی با دیفرانسیل عقب، زنجیر تایر را به دو چرخ عقب متصل کنید. در خودروهایی که از دیفرانسیل عقب و جلو برخوردار هستند، می توان اینجور در نظر گرفت که هر چهار چرخ ماشین را به زنجیر تایر تجهیز کرد.

1. در این مرحله بهتر است امنیت را برقرار کنید: بدین معنا که در صورتی که در جاده در حال رانندگی هستید، ایجاد امنیت کامل را در اولیت کارتان قرار دهید. تا جایی که توصیه می کنیم لایه های ضد آب را وصل نمایید و از دستکش استفاده کنید.

چگونه زنجیر چرخ ماشین را ببندیم

چگونه زنجیر چرخ ماشین را ببندیم

 

2. تایری که باید به آن زنجیر چرخ ببندید را به درستی تشخیص دهید. در صورتی که خودرو شما با تایر جلو قابل حرکت است، باید زنجیر چرخ را در چرخ جلویی ماشین ببندید. اگر غیر این انجام شود باید زنجیر را به چرخ عقب متصل کنید. چنانچه از موارد گفته شده آگاهی چندانی نداشته باشید، خودتان دستی آن را مورد بررسی قرار دهید یا از کسی که مدنظرتان است، سوال نمایید.

3. خارج کردن زنجیر و دستور العمل های آن از بسته بندی: این روش را زمانی انجام می دهید که خودرو خود را در محل مناسب پارک کرده باشید و سپس کیف مربوط به زنجیر چرخ را باز خواهید کرد و زنجیر اول را از تایرها جدا می کنید. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که هر کیسه دارای دو زنجیر است. اطراف زنجیرهایی که به وقت بستن بر روی چرخ ها قرار می گیرد دارای یک پوشش است که این قابلیت را دارد که آن ها را خشک نگه دارد.

چگونگی خارج کردن زنجیر چرخ

علاوه بر نحوه بستن زنجیر چرخ، بد نیست در خصوص چگونگی خارج کردن آن نیز اطلاعات جامعی را کسب نمایید. بدین صورت که در یک مکان امن توقف کنید تا بتوانید زنجیرها را خارج نمایید. به منظور رعایت چنین نکاتی، اول بهتر است قلاب ها را باز کنید و کش آمدگی آن را به حال شُل در آورید. بعد از اتمام این روش در همان جهتی که زنجیر را بسته اید، بر عکس آن جهت زنجیر را به صورت باز نگه دارید. در مرحله بعد که آخرین مرحله به حساب می آید، باید زنجیر را جوری جمع کنید که به گره خوردگی دچار نشوید. البته اجازه دهید تا این اقدام انجام شده، کاملا خشک شود، چرا که اگر آن را با رطوبت مورد بسته بندی قرار دهید، این احتمال را دارد که منجر به پوسیدگی بالایی شود.

با زنجیرهای نصب شده اخیر، ماشین را به جلو می رانید

زنجیرها را مجددا سفت نمایید و برای گرفتن هرگونه شُلی، انتهای لاستیک زنجیره فرمز را از حالت قلاب جدا کرده و آن را محکم به جلو بکشید. با محکم شدن قلاب، زنجیره قرمز را از طریق حلقه ها هدایت کنید.

با زنجیرهای نصب شده اخیر، ماشین را به جلو می رانید

با زنجیرهای نصب شده اخیر، ماشین را به جلو می رانید

لاستیک مجدد سفت و محکم شود

بهتر است زنجیرها را روی تایر خودرو محکم قرار دهید و اگر صدایی از جانب آن ها می شنوید که با هم در تماس قرار گرفته اند، حتما متوقف شوید. البته باید دقت کنید که قلاب را از زنجیرهای شُل شده، جدا کرده و دوباره به محکم ترین حالت در یکی از سه حلقه وصل کنید. از دیگر مواردی که باید به وقت وصل کردن زنجیر چرخ ها توجه نمایید، شامل موارد ذیل می شود:

• بیش از 25 مایل در ساعت حرکت نکنید، در غیر این صورت می توانید به زنجیرها یا وسیله نقلیه خود آسیب برسانید.
• با شروع ترمزگیری ناگهانی از قفل یا چرخاندن چرخ ها خودداری کنید.
• زنجیر چرخ برف را از لاستیک خود حذف کنید.

نحوه بسته بندی و نگهداری زنجیرهای برفی

در پایان سفر، بهتر است زنجیرهای وصل شده به لاستیک خودرو را باز کنید و بگذارید تا خشک شود. اگر آن ها را به صورت مرطوب بسته بندی کنید، این امکان دارد تا دچار زنگ زدگی شود. همچنین توصیه می کنیم آن ها را از نظر سایش مورد بررسی قرار دهید، مخصوصا اگر آن ها را در مسافتی روی آسفالت رانده باشید.

نحوه بسته بندی و نگهداری زنجیرهای برفی

نحوه بسته بندی و نگهداری زنجیرهای برفی

نکاتی که قبل از خرید زنجیر چرخ باید به یاد داشته باشید

– توصیه می کنیم سایز مناسبی از زنجیر چرخ را برای چرخ خود مدنظر قرار دهید تا در این صورت آسیب کمتری به چرخ های خودرویتان وارد شود.
– چنانچه هرگونه خرابی در متصل کردن زنجیر چرخ ایجاد شد، بهتر است توقف کنید و مشکل آن را بر طرف سازید.
– تنها زمانی از زنجیر چرخ کمک بگیرید که مجبور به بستن آن ها هستید.
– با سرعت کمتر و به صورت آرام تر رانندگی نمایید.

امیدوارم این قسمت از آموزش ماشین پیولرن پاسخگوی نیاز شما دوست عزیز برای آشنایی با روش بستن زنجیر چرخ باشد. تا آموزشی دیگر از پیولرن بدرود.

0 دیدگاه تا کنون ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

  مقاله های پیشنهادی دیگر
  نحوه تعویض تیغه برف پاکن

  نحوه تعویض تیغه برف پاکن

  229 بازدید
  معرفی ابزار ضروری خودرو

  معرفی ابزار ضروری خودرو

  244 بازدید
  نحوه تعویض لاستیک خودرو

  نحوه تعویض لاستیک خودرو

  215 بازدید