ردیاب خودرو

ویدیو ردیاب خودرو پیود

[jwp-video n=”1″]

[us_btn label=”خرید ردیاب‌خودرو پیود” link=”url:https%3A%2F%2Fpiocompany.org%2F|target:_blank|rel:nofollow” style=”28″ align=”center”]

ویدیو یاداور جغرافیایی پیود

[jwp-video n=”2″]

[us_btn label=”خرید ردیاب‌خودرو پیود” link=”url:https%3A%2F%2Fpiocompany.org%2F|target:_blank|rel:nofollow” style=”28″ align=”center”]

آنباکس گجت خودرو پیود

[jwp-video n=”3″]

[us_btn label=”خرید ردیاب‌خودرو پیود” link=”url:https%3A%2F%2Fpiocompany.org%2F|target:_blank|rel:nofollow” style=”28″ align=”center”]

بیش از 130 سال از حرکت نخستین خودروی مدرن دنیا در خیابان‌ها می‌گذرد. خودروی تک سیلندر چهار زمانه کارل فردریش بنز که کمتر از یک اسب بخار قدرت داشت و حداکثر سرعت آن 16 کیلومتر بر ساعت بود، تبدیل به نقطه عطفی برای تاریخ و تمدن بشر شد. حدود چهل سال بعد هنری فورد با ابداع و پیاده سازی ایده خط تولید انبوه خودروی ارزان قیمت، اختراع کارل بنز را وارد مرحله جدید کرد. حال و پس از گذشت بیش از یکصد سال، پیشرفت و دستاوردهای دنیا خودرو به قدری گسترده، سریع و خلاقانه شده است که نمی‎‌توان محدودیتی برای آن قائل شد؛ از خودرویی با سرعتی نزدیک به پیاده‌روی انسان و کمتر از یک اسب بخار قدرت رسیده‌ایم به اَبَرخودروهایی با بیش از 1500 اسب بخار قدرت و سرعت‌های سرسام‌آور. از ماشینی که تنها آپشن خودرو آن حرکت کردن بود، رسیده‌ایم به آپشن‌ها و امکاناتی که روزی برای بشر افسانه محسوب می‌شدند؛ از خودروی بدون راننده گرفته تا خودروهای برقی، از تجهیزات ایمنی شگفت‌انگیز گرفته تا ردیاب خودرو. اما چرا نام ردیاب در بین این شگفتی‌ها قرار می‌گیرد؟ چون این وسیله کوچک اما کاربردی در حال تبدیل شدن به یکی از مهم‌ترین آپشن‌های درخواستی خریداران و مالکان خودرو در سراسر دنیاست.

لازم به ذکر است که می توانید برای عمر مفید خودرو و بهترین مسیریاب خودرو خود مقاله مربوطه را بخوانید و از بهترین راه های زیاد کردن عمر ماشین خود + یک راه عالی استفاده کنید.

ردیاب خودرو چیست؟ جی پی اس خودرو چیست؟

رهیاب خودرو دستگاهی است که مانند بسیاری از ابزارها و گجت‌های دیگر با سرعت سرسام‌آوری در حال پیشرفت و گسترش است؛ اندازه آن هر روز کوچک‌تر و در مقابل امکانات و قابلیت‌های آن هر روز بزرگ‌تر می‌شود. کار اصلی ردیاب خودرو شناسایی موقعیت مکانی دقیق خودرو است و شرکت‌های تولید کننده در سراسر دنیا در حال رقابت برای افزایش گستره امکانات قابل ارائه در کنار جی پی اس خودرو هستند.

بسیاری از افراد ردیاب خودرو را با سیستم ناوبری اشتباه گرفته و فکر می‌کنند این دو سیستم یکسان بوده و کار مشابهی انجام می‌دهند. اما این‌طور نیست؛ ردیاب خودرو می‌تواند کار سیستم ناوبری را انجام دهد، اما سیستم ناوبری قادر به ارائه سرویس‌های رهیاب خودرو نیست. جی پی اس علاوه بر شناسایی موقعیت مکانی وسیله نقلیه، به کاربر این امکان را می‌دهد که مسیرهای عبوری خودرو را دنبال و بررسی کند. استفاده از این دستگاه به کاربر این امکان را می‌دهد که اطلاعات دقیقی از تاریخچه رفت و آمدها و سفرهای خود داشته باشد.

ردیاب در ایران و سایر نقاط دنیا نام‌های متعددی داشته که در این مطلب سعی می‌کنیم جهت آشنایی شما، به تمام آنها اشاره کرده و شما را با صفر تا صد آن و تمام اصطلاحات مرتبط با این گجت جذاب آشنا کنیم.

اما جی پی اس خودرو چگونه کار می‌کند؟

جی پی اس خودرو یا همان GPS، مخفف Global Positioning System و به معنای سیستم موقعیت یاب جهانی است که به آن جی پی اس ترکر (GPS Tracker) هم گفته می‌شود. بنیان عملکرد این دستگاه کاربردی بر مبنای ارتباط آن با چندین ماهواره بین‌المللی است و به همین دلیل به آن ردیاب ماهواره‌ای یا جی پی اس ماهواره‌ای هم گفته می‌شود.

ردیاب برای تشخیص موقعیت مکانی خودرو از پروسه‌ای که اصطلاحا به آن سه ضلعی، سه درجه بندی یا Trilateration گفته می‌شود استفاده می‌کند. این نام گذاری از این جهت به کار می‌رود که برای یافتن موقعیت از حداقل سه ماهواره از سیستم ناوبری ماهواره‌ای جهانی (Global Navigation Satellite System یا GNSS) استفاده می‌شود. این ماهواره‌ها با محاسبه طول جغرافیایی، عرض جغرافیایی، ارتفاع و زمان قادر به شناسایی موقعیت مکانی دقیق دستگاه می‌شوند.

دستگاه‌های ردیاب نیروی مورد نیاز خود را اغلب به یکی از این روش‌ها تامین می‌کنند:

 • اتصال به ECU یا کامپیوتر خودرو از طریق OBD Remote
 • اتصال به شارژر فندکی به طور مستقیم یا از طریق مبدل
 • استفاده از یک باتری داخلی

اطلاعات جمع‌آوری شده توسط جی پی اس خودرو به نرم‌افزار آن منتقل شده و نرم‌افزار بنابر مدل و امکانات خود آن اطلاعات را به کاربر ارائه می‌کند. نرم‌افزارها معمولا به دو صورت اطلاعات را به کاربر ارائه می‌کنند:

 1. ردیاب غیرفعال (Passive Tracker): این نوع ردیاب‌ها از نوع ارزان قیمت بوده و با توجه به قابلیت‌های گسترده‌ای که نوع دوم ارائه می‌دهند تقریبا در حال منسوخ شدن هستند. ردیاب‌های غیرفعال اطلاعات جی پی اس را ذخیره کرده و زمانی مشخص به کاربر ارائه می‌دهد.
 2. ردیاب فعال (Active Tracker): ردیاب‌های فعال به شدت مورد استقبال مالکان خودرو، شرکت‌های حمل و نقل و ارگان‌ها قرار گرفته‌اند و در آینده‌ای نزدیک تبدیل به یکی از حیاتی‌ترین آپشن‌های خودروها خواهند شد. ارائه سرویس این ردیاب‌ها و نوع ارتباط آنها با کاربر به صورت لحظه‌ای بوده و با استفاده از نرم‌افزارها و سیستم‌های مدیریت داده‌ها، خدمات کاربردی و پرشماری به او ارائه می‌دهند.

همان‌طور که اشاره کردیم و در ادامه مطلب بیشتر به آن خواهیم پرداخت، GPS خودرو از نوع اکتیو به دلیل برخورداری از امکانات کاربردی و متنوع در حال حاضر بسیار بیشتر مورد توجه خریداران قرار دارد.

انواع ردیاب خودرو

زمان زیادی از دورانی که ردیاب ماهواره‌ای یک وسیله خارق‌العاده بود که صرفا استفاده نظامی داشت نمی‌گذرد. این وسیله در فیلم‌های پلیسی و اکشن به عنوان یک وسیله شگفت‌انگیز برای ردیابی آدم بدها و سارقین توسط پلیس استفاده می‌شد. مامور مخفی یا پلیس داستان مخفیانه وسیله‌ای را به خودروی شرور داستان می‌چسباند و از طریق یک لپ‌تاپ اقدام به ره‌گیری او می‌کرد. اما ردیاب خودرو امروز نه تنها یک ابزار عادی و کاربردی برای خودروها محسوب می‌شود، بلکه در آینده‌ای نزدیک تبدیل به جزئی لاینفک از هر خودرو خواهد بود.

ردیاب ماشین اغلب به سه روشی که پیش‌تر به آن اشاره کردیم در خودرو نصب می‌شوند. این سه روش نصب در واقع بیان‌گر سه نوع ردیاب هستند:

ردیاب آهنربایی

این نوع از GPS را می‌توان ساده‌ترین و پیش‌پاافتاده‌ترین نوع جی پی اس محسوب کرد. تقریبا تمام ردیاب‌های آهنربایی از غیرفعال بوده و نیروی خود را از یک باتری دریافت می‌کنند. آنها به وسیله یک آهنربای قدرتمند به خودرو چسبیده و تقریبا قابلیت دیگری جز مشخص کردن موقعیت خودرو ندارند.

ردیاب فندکی

این نوع از ردیاب و جی پی اس به رهیاب مخفی هم معروف است. وسیله‌ای که یک تبدیل شارژر فندکی است و در ظاهر هیچ تفاوتی با شارژرهای فندکی رایج ندارد. اما این شارژر فندکی در واقع یک جی پی اس سیم کارت خور است. سیم کارت قرار گرفته در این نوع از ردیاب به وسیله ارتباط با ماهواره‌ها اطلاعات موقعیت جغرافیایی خودرو را ارسال و ضبط می‌کنند. برخی از انواع آن قابلیت ضبط صدا هم دارند.

ردیاب هوشمند خودرو

جدیدترین ردیاب و کاربردی‌ترین رهیاب که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده، ردیابی است که به وسیله یک OBD Remote به ECU یا همان کامپیوتر خودرو وصل شده و علاوه‌بر نمایش موقعیت مکانی خودرو، امکانات متعدد دیگری هم برای کاربر به ارمغان می‌آورد.

جدیدترین ردیاب خودرو

ردیاب هوشمند خودرو را می‌توان نقطه عطف جدیدی در صنعت خودروسازی و خدمات مربوط به آن قلمداد کرد. در حاضر تعداد معدودی از شرکت‌ها توان تولید چنین ردیاب‌های هوشمندی را دارند، اما همین تعداد معدود در این زمینه بسیار قدرتمند عمل کرده و به سرعت در حال پیشرفت و گسترش دامنه فعالیت و ارائه خدمات هستند.

ردیاب خودرو پیود

گجت هوشمند پیود پرچم‌دار نسل جدید ردیاب خودرو است. این گجت یک سیستم هوشمند مدیریت خودرو محسوب می‌شود و در واقع ردیابی خودرو، پیش‌پا افتاده‌ترین کاربرد آن محسوب می‌شود. این گجت هوشمند نگهداری از خودرو را راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر کرده، هزینه‌های تعمیر ماشین را به شکل چشم‌گیری کاهش داده و باعث افزایش عمر مفید خودرو می‌شود. اما یک دستگاه کوچک چطور می‌تواند تا این حد کاربردی و اثرگذار باشد؟

همان‌طور که اشاره کردیم گجت پیود یک سیستم هوشمند مدیریت خودرو است. این گجت از همان لحظه اتصال به کامپیوتر (ECU) خودروی شما شروع به جمع‌آوری اطلاعات و به قول معروف صحبت کردن با ماشین می‌کند. از آنجایی که این گجت اکتیو است، جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات در آن به صورت لحظه‌ای صورت می‌گیرد. اطلاعاتی هم که این گجت گردآوری، تجزیه و تحلیل و براساس آن مدیریت هوشمند انجام می‌دهد، بسیار گسترده بوده و در نتیجه خدماتی که به کاربر ارائه می‌دهد بسیار متنوع و جذاب هستند که در ادامه به تعدادی از این خدمات اشاره می‌کنیم.

قابلیت های گجت خودرو پیود

 • دیاگ خودرو؛ عیب‌یابی و آنالیز خطاهای خودرو
 • مانیتورینگ؛ آنالیز محل‌های عبور خودرو، جاده‌ها، شرایط آب و هوایی و نحوه رانندگی کاربر – موقعیت جغرافیایی و گزارش مسافت طی شده، تعداد دفعات و زمان توقف‌ها و مکان آنها، سرعتی که با خودرو رانندگی شده (حتی اگر خودرو در اختیار شخص دیگری باشد)
 • پنل کنترلی؛ امکان خاموش/روشن کردن خودرو و کنترل شیشه‌ها و سیستم تهویه و… از راه دور
 • دزدگیر؛ خاموش کردن خودرو از راه دور در صورت سرقت شدن آن
 • یادآور جغرافیایی؛
 • سرویس دوره‌ای؛ یادآوری سرویس‌های دوره‌ای خودرو و تعویض قطعات مصرفی و مکانیکی
 • پیو ربات؛
 • ریمپ؛ امکان ریمپ کردن ECU ماشین به منظور عملکرد بهتر در شرایط مختلف

برای دیدن همه قابلیت‌های عیب یاب خودرو پیود کلیک کنید

همان‌طور که می‌بینید خدمات ارائه شده توسط نسل جدید ردیاب‌های خودرو، یا بهتر بگوییم سیستم مدیریت هوشمند خودرو انقلابی در این عرصه ایجاد کرده و صرفا محدود به تشخیص موقعیت مکانی خودرو یا ردیابی آن نمی‌شود.

امکانات منحصر به فرد، سرویس‌های ارائه شده گسترده و خدمات پس از فروش شبانه روزی این گجت هوشمند باعث شده که به سرعت بین مالکان و رانندگان خودرو، شرکت‌های حمل و نقل و سازمان‌ها و ارگان‌ها محبوب شده و می‌توان آن را بهترین ردیاب‌های موجود و در زمره پرفروش‌ترین ردیاب‌های بازار قرار داد.

انواع مدل‌ های ردیاب خودرو (پیو – ویگو – اسپیرون – افرا – سایه – وایزر – لندر – آلفا)

مدل‌ها، برندها و انواع مختلفی از ردیاب‌ها در بازار و در دسترس علاقمندان قرار دارد که در این بخش به معرفی برخی از آنها و امکانات ارائه شده توسط آنها می‌پردازیم.

ردیاب پیو

 در بخش قبلی به شرح اماکانات و خدمات متعدد ارائه شده توسط این دستگاه پرداختیم و عنوان کردیم که این گجت دستگاهی فراتر از صرف یک ره‌یاب بوده و یک سیستم هوشمند مدیریت خودرو است.

ردیاب ویگو

این برند یکی از شرکت‌های ارائه دهنده دستگاه GPS است که خدماتی مثل مشاهده و ردیابی آنلاین، شنود صداهای اطراف، هشدار باز بودن درب خودرو و محدود کردن موقعیت جغرافیایی خودرو را به شما ارائه می‌دهد.

ردیاب اسپیرون

این محصول طیف خدمات کم‌تری نسبت به دیگر محصولات ارائه می‌کند که شامل هشدار وضعیت باتری و موقعیت یاب خودرو می‌شود.

ردیاب افرا

افرا محصول خود را محصولی اقتصادی معرفی می‌کند و خدمات ارائه شده توسط آن محدود است. مکان یابی خودرو، گزارش‌گیری از مسافت پیموده شده و سرعت خودرو، تعریف محدوده خاص عبور، هشدار بالا رفتن سرعت خودرو و نشانه‌گذاری روی نقشه از جمله امکانات این دستگاه عنوان شده است.

ردیاب سایه

 یکی دیگر از ره‌یاب‌های موجود در بازار سایه است. نمایش موقعیت فعلی خودرو، مسیرهای پیموده شده، آلارم دزدگیر روی گوشی و استفاده از اپلیکیشن بدون اختلال از جمله ویژگی‌های مطرح شده توسط شرکت سازنده است.

ردیاب وایزر

 این دستگاه ردیابی آنلاین، توقف خودرو، هشدار لرزش، موقعیت یابی و هشدار درب خودرو را به عنوان سرویس‌های ارائه شده وایزر معرفی می‌کند.

ردیاب لندر

 نمایش آخرین موقعیت خودرو، نمایش مسیرهای پیموده شده، هشدار هنگام روشن شدن و جابه‌جایی خودرو و برخورداری از باتری داخلی امکاناتی است که ردیاب لندر به کاربر خود ارائه می‌دهد.

ردیاب آلفا

 این کمپانی محصولات متفاوت و اکثرا ارزان قیمت و اقتصادی تولید می‌کند و معمولا خدمات ارائه شده توسط دستگاه‌های آن در همان محدوده ردیابی است.

نصب جی پی اس خودرو

جی پی اس‌های مگنتی و فندکی نیاز به نصب و راه‌اندازی خاصی نداشته و کاربر به راحتی می‌تواند آنها را نصب کند و از خدمات آن بهره ببرد. اما توجه داشته باشید که ردیاب‌هایی که به کامپیوتر خودرو وصل می‌شوند در اغلب موارد نیازمند متخصصی از جانب شرکت ارائه دهنده سرویس برای نصب هستند.

به عنوان مثال گجت هوشمند پیود به همراه نصب رایگان از طرف شرکت پیو ارائه می‌شود. زیرا نصب دستگاه نیازمند اتصال به ECU خودرو بوده و استفاده و نصب غیرتخصصی رله فن توسط کاربر به خودروی وی آسیب زده و حتی ممکن است باعث خارج شده دستگاه از گارانتی شود.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ردیاب ماشین وسیله ای است سخت ‌افزاری و بسیار کوچک که می ‌تواند به صورت مخفی در داخل خودرو قرار بگیرد. این ردیاب که در انواع مدل های مختلف همچون ردیاب مخفی خودرو و ردیاب و شنود خودرو عرضه می شود به وسیله سیم‌ کارتی که داخل آن قرار دارد، اطلاعاتی نظیر موقعیت جغرافیایی، سرعت، مسیر حرکت خودرو و… را از طریق پیامک و یا اتصال به اینترنت برای مالک خودرو ارسال می کند. در این قسمت از مجله خودرو پیو می خواهیم بدانیم که ردیاب ماشین چیست و کارایی بهترین ردیاب ماشین بر اساس چه معیارهای سنجیده می شود.

تاریخچه ساخت ردیاب خودرو

یکی دیگر از پیشرفت های مهم فناوری در دهه ۱۹۹۰ میلادی استفاده از فناوری GPS بود. این امر همراه با استفاده از اینترنت بیشترین تقویت و پیشرفت سیستم های ناوبری را تا به امروز داشته است. در اوایل ردیابی ناوگان، برای ردیابی صحیح ناوگان هر وسیله نقلیه باید یک دستگاه پر هزینه GPS فعال شود. این شرکت برای استفاده از سیستم ردیابی ماهواره ملزم به پرداخت هزینه ماهانه معمولا بالایی بود هرچند که مفید بود اما اجرای این سیستم های اولیه دشوار بود، استفاده از دستگاه جی پس اس (gps) پرهزینه و گاهی برای رانندگان و مدیریت ناوگان ناخوشایند بود. در روزهای اول فقط ناوگان های بزرگ و ثروتمند از این فناوری استفاده می کردند. دولت ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۹۳ اجازه دسترسی به فناوری GPS را برای عموم افراد به شرط ضعیف بودن فرکانس ها صادر کرد.
ردیاب اتومبیل وسیله ای برای ردیابی و نظارت بر روی انواع خودروها است. جی پی اس خودرو با اتصال به سیستم موقعیت جهانی GPS موقعیت دقیق خودرو را پیدا می کند. ماهواره های جی پی اس به صورت ۲۴ ساعته و در تمام دنیا قابل استفاده هستند. برای دریافت موقعیت خودرو حتما باید بر روی سطح زمین باشد. زیرا سیگنال جی پی اس در داخل تونل ها و زیرزمین قابل دسترسی نیست. با توجه به تمامی این گفته ها، می توان چنین برداشت کرد که برای ساخت دستگاه جی پی اس تلاش های بسیاری به منظور راحت تر ساختن فعالیت های روزمره افراد صورت گرفته است تا رانندگان خودرو با خرید بهترین ردیاب ماشین که همان جی پی اس آنلاین نام دارد، کارهای خود را به طرز سریع تری انجام دهند. به عنوان مثال بتوانند در مدت زمان کمی موقعیت مکانی مورد نظر خود را با تنظیم کردن این دستگاه فعال سازند و از طریق پیام جی پی اس کوچک، مسیر حرکت خود را به درستی پیدا کنند.

دقت ردیاب خودرو

به طور کلی ردیاب ماشین هایی که در کلاس تجاری تولید می شوند، دارای حداقل دو متر خطا هستند. این میزان برای حالت ایده آل است که دستگاه ردیاب را زیر آسمان صاف و هوای گرم روشن می کنیم. جی پی اس خودرو زمانی که داخل ماشین نصب می شود ممکن است با افت کیفیت سیگنال روبرو شده و اندکی خطا داشته باشد. دقت ردیاب ماشین در حدی است که می توان ماشین مورد نظر را به راحتی در کوچه ها و خیابان ها تشخیص داد. ردیاب خودرو معمولا در حالت کیفیت بد سیگنال، دریافتی بین ۵ تا ۲۵ متر اختلاف دارد. اگر به دنبال خرید ردیاب اتومبیل هستید، می توانید با خرید دستگاه پیود از مزایای به صرفه ای چه در زمان یادآوری جغرافیایی و یا زمان خرابی خودرو قبل از آسیب جدی بهره مند شوید.

دقت ردیاب خودرو

دقت ردیاب خودرو

کاربرد ردیاب خودرو

با نصب ردیاب خودرو یا دزدگیر ردیاب ماشین شما می توانید تمام مسیرهای پیموده شده ماشین خود را از طریق یک سیم کارت به صورت آنلاین مشاهده کنید و حتی زمان حرکت و توقف ماشین را از راه دور نظاره گر باشید. این را بدانید که با خرید بهترین ردیاب خودرو همچون خرید جی پی اس ماشین یا خرید ردیاب اسپیرون، می توانید از راه دور سرعت راندن ماشین خود را بررسی کنید. در صورتی که ماشین شما با سرعت غیرمجاز رانده شود، سریعا یک اس ام اس برای شما فرستاده می شود که ماشین با سرعت غیر مجاز در حال راندن است و همان لحظه شما می توانید موارد را به راننده گوشزد کنید. کاربرد ردیاب خودرو برای حفاظت از خودروهای شخصی، ردیابی کانتینرها، ردیابی خودروهای امانتی، سیستم مدیریت ناوگان حمل و نقل عمومی، اورژانس ها و آتش نشانی ها و … است.

کاربرد ردیاب خودرو

کاربرد ردیاب خودرو

امکانات ردیاب های خودرو

اگر خودرو شما توسط سارقین دزدیده شود، شما به راحتی می توانید با ارسال فرمان قطع سوخت توسط ردیاب ماشین یا ردیاب مخفی خودرو، ماشین خود را خاموش کرده و سپس از طریق ردیابی محل آن، خود را به خودرو برسانید. در مواقعی که خودرو توسط انواع جرثقیل یدک کش حمل می شود نیز شما می توانید از محل دقیق خودرو مطلع شوید. امکانات کلی ردیاب های خودرویی می توان به شرح زیر نام برد:
• خاموش کردن خودرو از راه دور
• شنود صدای داخل کابین خودرو
• مکالمه دو طرفه با راننده از طریق کابل AUX
• نمایش دمای یخچال خودروها
• درخواست کمک اضطراری SOS
• تشخیص روشن بودن موتور خودرو

روش های استفاده از ردیاب های خودرویی

روش های مختلفی برای استفاده از ردیاب اتومبیل وجود دارد. روش اول استفاده از حالت پیامک است که دریافت و ارسال اطلاعات به صورت پیامک توسط اپلیکیشن انجام می شود. در روش دوم حالت اینترنتی آنلاین است که امکانات بسیار بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد. مثل گزارش لحظه ای مسیر حرکت و سرعت خودرو یا اینکه از طریق نصب ردیاب و شنود خودرو، می توانید اطلاعات کاملی از موقعیت لحظه ای خودرو به دست آورید.

نحوه عملکرد ردیاب ماشین

شاید این سوال خیلی از افراد باشد که ردیاب ماشین با کیفیت چه کاربردهایی دارد؟ به منظور رسیدن به جوابی دقیق از این سوال، بهتر است ابتدا به این نکته بپردازیم که ردیاب ماشین نظیر ردیاب اسپیرون یا ردیاب وایزر، ردیابی کوچک است که عملکردی با قابلیت های مجهز را برای شما به همراه دارد. روش کار این ردیاب بدین صورت است که از طریق جاسازی سیم کارت داخل آن، صاحب خودرو این امکان را دارد که از محل دقیق ماشین به آسانی مطلع شود. در واقع دستگاه ردیاب ماشین روی هر گونه وسیله نقلیه ای چه سبک و چه سنگین نصب شود، محدودیتی برای استفاده از آن وجود نخواهد داشت. از جمله دلایلی که نقش مهمی در کارایی و عملکرد بهتر ردیاب ماشین دارد، عبارتند از:

• کنترل تردد ورود و خروج خودروها به محل های خاص
• با خبر شدن از نحوه ی تردد خودروها توسط کارکنان دولتی
• محاسبه مسافت طی شده توسط وسیله نقلیه و ساعات حرکت
• جلوگیری از تخلف خروج از مسیرهای پیش بینی شده توسط وسیله نقلیه
• افزایش ایمنی از طریق نظارت بر سرعت طی شده وسیله نقلیه
• پیدا شدن سریع خودرو و یا وسیله نقلیه سرقت شده
• کمک به پیشگیری خرابی و تعمیر و نگهداری وسیله نقلیه
• کنترل تردد کارکنان به شرکت در ساعات مشخص شده
• خودروهای حمل پول بانکی و موسسات اعتباری
• خودروهای ترانزیت حمل کالا و مسافر
• باز و بسته کردن درب ها توسط اپلیکیشن موبایل
• خاموش کردن خودرو در هنگام ضرورت
• آژیر کشیدن خودرو در هنگام درخواست شما
• مطلع کردن مالک خودرو در هنگام تصادف کردن خودرو
• مطلع کردن مالک خودرو در هنگام جداکردن و یا درآوردن ردیاب و GPS خودرو
• ورود خودرو به منطقه بدون سیگنال GPS
• ارسال خطر به مالک خودرو در صورت برخورد با اشیا و یا ضربه به خودرو
• اخطار حرکت با سرعت بیش از حد مجاز تعریف شده

قیمت ردیاب خودرو

بد نیست به هنگام خرید ردیاب اتومبیل و جی پی اس ماشین به قیمت آن توجه نمایید. قیمت یک ردیاب ماشین با کیفیتی مناسب از 400 هزار تومان شروع می شود. البته بسته به امکانات و کشور سازنده و حتی خدمات ارائه دهنده، قیمت این ردیاب ها تا حدود 3 میلیون تومان تخمین زده شده است. با گشتی که در بازار انواع دزدگیرها بزنید، حتما می توانید با قیمت های پایین تری نیز ردیاب ماشین را خریداری نمایید. درست که قیمت ها پایین تر هستند، اما این دلیل نمی شود به صرف اینکه از قیمت کمی برخوردار است، محصولی باکیفیت و خدمات مناسبی را دریافت کنید. پس چه بهتر که یک ردیاب با کارایی خوب را به جهت خرید جی پی اس ماشین در نظر بگیرید و به خدمات و پیشینه شرکت ارائه دهنده نیز توجه نمایید. در ادامه مقاله برای درک بهتر از مدل های مختلف ردیاب اتومبیل به تعریف جزئیات جی پی اس ماشین و نحوه پیدایش جی پی اس خواهیم پرداخت:

جی پی اس خودرو مخفف چیست

سامان جی پی اس GPS مخفف جمله ( GLOBAL POSITIONING SYSTEM) با سرواژه جی پی اس GPS به معنای یافتن موقعیت جغرافیایی جهانی لحظه ای است. این سامانه از حداقل ۲۴ ماهواره که درارتفاع ۲۰۰۰۰ کیلومتری واقع شده و در هر مدار ۴ ماهواره به طور مداوم به دور زمین در حال گردش هستند تشکیل شده است. به این ماهواره ها ناواستار (NAVSTAR) یا GPS satellite گفته می شود. این ماهواره ها از اطلاعات ریاضی و مثلثات، طول و عرض و ارتفاع جغرافیایی برای یافتن گیرندگان روی زمین استفاده می کنند. یکی از مزیت های سامانه GPS یا دستگاه جی پی اس این است که بدون استفاده از اینترنت یا گیرنده های تلفن کار می کند. پروژه GPS از سال ۱۹۷۳ توسط ایالات متحده آمریکا آغاز شد و وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا طراحی و توسعه دهنده و پشتیبانی این سامانه را بر عهده دارد. جی پی اس GPS که همانند یک ردیاب کوچک یا ردیاب شخصی کار می کند، این قابلیت را دارد که از طریق ردیاب و شنود خودرو موقعیت مکانی به جایی را برای افراد به وجود می اورد که در هر زمان و مکان توسط هر شخصی قابل استفاده است. در ادامه این قسمت از مقاله ردیاب خودرو به معرفی تاریخچه GPS و انواع جی پی اس می پردازیم.

تاریخچه جی پی اس خودرو

از اوایل سال ۱۹۶۰ میلادی، نیروی هوایی و نیروی دریایی ایالات متحده همواره در حال بررسی یا اقدام برای دستیابی به یک سامانه موقعیت یاب لحظه ای ماهواره‌ ای بودند. این سامانه اکنون اطلاعات موقعیت یاب سطح را به‌ صورت دو بعدی (طول و عرض جغرافیایی) و بر مبنای اصول شیفت داپلر برای کاربران دریانوردی فراهم می ‌آورد. سامانه TIMATION طرحی پژوهشی با فناوری پیشرفته از آزمایشگاه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا (NRL) بود که یک سامانه ناوبری دو بعدی (طول و عرض جغرافیایی) را بر مبنای زمان‌ سنجی دقیق ارائه می ‌کرد. در واقع اساس کار این سامانه یعنی جی پی اس، فرستادن سیگنال‌ های رادیویی با فرکانس بالا به طور پیوسته و مداوم است که زمان مکان ماهواره را نسبت به زمین مشخص می‌‌ کند و یک گیرنده جی پی اس روی زمین، با گرفتن این اطلاعات از حداقل سه ماهواره یا بیشتر، آن‌ ها را پردازش می ‌‌کند.

تاریخچه جی پی اس

تاریخچه جی پی اس

هدف ساخت جی پی اس ماشین

نخستین ماهواره جی پی اس در سال ۱۹۷۸ با موفقیت به مدار زمین پرتاب شد. یکی از اهداف اصلی و نخستین که در طراحی GPS نقش موثری داشته است، اهداف نظانی برای ایالات متحده بود. اما از سال ۱۹۸۰ به بعد تصمیم بر این گرفتند که برای استفاده‌ های غیرنظامی و صلح آمیز آن را مورد توجه قرار دهند، به طوری که در دسترس عموم قرار گرفت. این سامانه در سال ۱۹۹۵ و با تعداد۲۴ ماهواره‌ به توان پیش‌ بینی شده خود دست یافت، یعنی به آنچه که آن موقع مد نظرشان بود، دسترسی یافتند. افتخار اختراع و اجرای این سامانه به ایوان آی کتینگ، راجر ال استون و برادفورد پارکینسون از دانشمندان آزمایشگاه فیزیک پیشرفته ایالات متحده آمریکا تعلق دارد.

هدف ساخت جی پی اس

هدف ساخت جی پی اس

کاربرد های جی پی اس ماشین

اساس کاری که جی پی اس انجام می دهد این است که به تعیین موقعیت می پردازد. کار این وسیله بدین صورت است که امواج ماهواره های موقعیت یاب را که به دور کره زمین می چرخد، دریافت می کند. پس از آن به منظور تعیین موقعیت از طریق گیرنده موقعیت یاب، زمان های دریافت شده را با زمان خود مورد مقایسه قرار می دهد. امروزه پیش آمده که در برخی از مکان های ایران، این امکان وجود دارد که دریافت اطلاعات تا 10 ماهواره نیز صورت گیرد. همچنین این کارایی را دارد که دست کم با 4 تا 5 ماهواره در هر زمان از شبانه روز و در هر مکان ارتباط برقرار کند.
نکته مهم دیگری که درباره این موقعیت یاب (جی پی اس) می توان در نظر گرفت، این است که ارتفاعش با بلندی موجود در نقشه‌ ها و اطلس ‌ها فرق می‌ کند. ارتفاع موقعیت ‌یاب بلندی ژئودتیک است، بدین منظور که نسبت به سطح مبنایی به نام بیضوی قابلیت مقایسه و اندازه‌ گیری دارد. این در حالی است که بلندی موجود در نقشه‌ ها، بلندی اورتومتریک یا بلندی از سطح ژئوئید است که از سطح دریاهای آزاد قابل محاسبه است. به طور کلی دستگاه جی پی اس GPS جی‌ پی ‌اس یک کامپیوتر کوچک یا به عبارتی ردیاب کوچک است است که برای انجام امور خاصی برنامه ‌ریزی شده ‌است. تا جایی که با خرید دستگاه جی پی اس که از طریق پیام جی پی اس به شما اطلاع داده می شود، می توانید با داشتن مختصاتی کامل و دقیق، موقعیت خودرو را ارزیابی کنید.
البته کارایی های دیگری نیز دارد، بدین معنا که می تواند زمان طلوع و غروب خورشید را در موقعیت شما بگوید. همچنین این عملکرد را برایتان به همراه خواهد داشت که می‌تواند زمان باقی ‌مانده برای رسیدن به مقصد مورد نظر را با توجه به سرعت شما محاسبه کند. دستگاه جی پی اس که بر روی خودروها نیز مورد استفاده قرار می گیرد از انواع متنوع در مدل های بسیار نظیر جی پی اس آنلاین و gps map و … تعبیه شده است. با خرید ردیاب ماشین از مدل جی پی اس دار، می توانید دارای ردیاب کوچکی شوید که علاوه بر اینکه قابیلت ردیاب و شنود خودرو را شامل می شود، می توانید به صورت ردیاب مخفی خودرو به هر قسمتی از ماشین خود وصل نمایید.

کاربرد های جی پی اس

کاربرد های جی پی اس

انواع جی پی اس خودرو

سامانه های متعددی از این نوع سیستم طراحی شده اند که برخی از آن ها به صورت ماهواره ای فعالیت می کنند و برخی دیگر به صورت زمینی. در واقع کشورهایی برای خود، سامانه موقعیت یاب جداگانه و محلی را دارند. از مهم ترین این سامانه ها که کارایی نظیر جی پی اس را دارند، سامانه روسی گلوناس است که هم زمان با جی پی اس توانست به موفقیت برسد. البته این را باید متذکر شد که دقت گلوناس به اندازه سامانه جی پی اس نیست. از جمله سامانه هایی که فعالیت هایی نظیر جی پی اس را ارائه می دهند به شرح ذیل است:
• سامانه گالیلئو توسعه داده شده توسط اتحادیه اروپا است و توسط کشورهای اسرائیل، عربستان سعودی، هند، چین، مراکش و … را پوشش می دهد.
• سامانهٔ گلوناس که دولت اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی ساخته و اکنون به ‌دست کشورروسیه اداره می ‌شود.
• سامانه بیدو (BEIDOU) که به صورت مستقل چین را تحت پوشش قرار داده است.
• نمونه زمینی جی پی اس سامانه ای لوران است که همه جهان را پوشش می دهد.
• سامانه سیستم ماهواره ای کواسی زینث در ژاپن
• سامانه ماهواره ای ناوبری توسط کشور هند

انواع جی پی اس GPS

انواع جی پی اس GPS

دستگاه جی پی اس خودرو

جی پی اس خودرو چیست؟ دستگاه ردیاب اتومبیل یا همان جی پی اس خودرو در واقع یک دستگاه الکترونیکی کوچک (ردیاب کوچک) است که قابلیت نصب به روی انواع خودروهای سبک و سنگین را دارد. این دستگاه می تواند به نوعی وسیله ای امنیتی هم باشد که از موقعیت لحظه ای ماشین خود باخبر می شوید. گستردگی استفاده از این نوع ردیاب ها یعنی با خرید جی پی اس خودرو، این امکان به شما داده می شود که برای مشاغل مختلف از آن استفاده نمایید. البته برای کسانی که اتومبیل خود را در جای نامناسب پارک می کنند به شدت توصیه می شود و صاحبین خودرو با خیال راحت تری به کارهای خود می پردازند و از موقعیت مکانی خودروی خود با یک اپلیکیشن موبایلی اطلاع دارند.

نحوه کارکرد GPS خودرو

جی پی اس خودرو که به ردیاب کوچک شناخته می شود، همواره اطلاعات خود را از ماهواره های فضایی که به دور زمین در حال گردش هستند دریافت و شروع به کار می کنند. این اطلاعات از طریق دو سیستم جی پی اس (موقعیت یاب لحظه ای) و سیم کارت (A-GPRS) به کاربر ارسال می شود. بدین صورت که سامانه GPS موقعیت مکانی وسیله نقلیه و یا کاربر که به صورت مثلثی ( طول و عرض و ارتفاع جغرافیایی ) است را محاسبه می کنند و از طریق سیم کارت و اینترنت به اپلیکیشن موبایل صاحب خودرو ارسال می کنند. از مزیت های این ردیاب ها و دستگاه جی پی اس ماشین ( GPS) این است که می تواند مسیرهای طی شده خودرو و همچنین مکان های متوقف شده و زمان توقف را ذخیره کند تا شما بر روی اپلیکیشن مورد نظر مشاهده کنید.

نحوه کارکرد GPS خودرو

نحوه کارکرد GPS خودرو

دقت اندازه گیری دستگاه های جی پی اس خودرو

دستگاه های جی پی اس ماشین (جی پی اس ارزان) یا ردیاب ماشین انواع مختلفی دارند و هر کدام برای منبعی خاص استفاده می شوند که با اندازه گیری های مختلفی ارائه می شوند. این اندازه گیری ها که بر اساس دستگاه جی پی اس خودرو سنجیده می شود، می تواند اختلافی بین ۲ تا ۳۰ متر را داشته باشند. این سیگنال جی پی اس در فضای خانه و یا زیر زمین ها و تونل ها و قطارها می تواند دچار اختلال شود. اختلال سیگنال هایی که با نصب این ردیاب کوچک ایجاد می شود به دلیل ضعیف کردن سیگنال های ارائه شده توسط ماهواره های فضایی صورت گرفته است.

دقت اندازه گیری دستگاه های جی پی اس خودرو

دقت اندازه گیری دستگاه های جی پی اس خودرو

راه های ارتباطی GPS خودرو

در این قسمت از مقاله ردیاب اتومبیل به دیگر راهکارهای ارتباطی دستگاه جی پی اس ماشین یا gps می پردازیم:
• برقراری تماس با سیم کارت داخل خودرو
• ارسال اس ام اس
• ارتباط با GPS توسط اپلیکیشن موبایلی به صورت آنلاین
• سامانه ردیابی (وب)
• بلوتوث

نتیجه گیری

در صورتی که خواهان خرید بهترین ردیاب ماشین چه از نوع جی پی اس خودرویا ردیاب دیاگ خودرو (همچون دستگاه پیود) هستید، می توانید با خواندن این مقاله در انتخاب خود مصمم شوید و با داشتن اطلاعاتی مفید از اینگونه دستگاه ها خریدی به صرفه را به خود اختصاص دهید.

[us_separator]
[us_grid taxonomy_category=”%d8%b1%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8-%d8%ae%d9%88%d8%af%d8%b1%d9%88″ items_quantity=”9″ pagination=”regular” pagination_style=”16″ items_layout=”16465″ columns=”3″ items_gap=”0.3rem”]
[us_grid taxonomy_category=”%d8%b1%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8-%d8%ae%d9%88%d8%af%d8%b1%d9%88″ items_quantity=”8″ pagination=”regular” pagination_style=”27″ items_layout=”10336″ items_gap=”0.3rem” breakpoint_3_cols=”2″]