دیاگ خودرو با موبایل

Table of Contents

مدیر سایت/20/03/1400
بازدید 1193 / نظر 0
دیاگ گوشی

ویدیو گجت خودرو پیود چیست

[jwp-video n=”1″]

[us_btn label=”خرید دیاگ‌خودرو پیود” link=”url:https%3A%2F%2Fpiocompany.org%2F|target:_blank|rel:nofollow” style=”28″ align=”center”]

آنباکس گجت خودرو پیود

[jwp-video n=”3″]

[us_btn label=”خرید دیاگ‌خودرو پیود” link=”url:https%3A%2F%2Fpiocompany.org%2F|target:_blank|rel:nofollow” style=”28″ align=”center”]

دیاگ با موبایل یا عیب یاب همراه  از ایراد های خودرو آگاه شده و با اطمینان برای رفع آن اقدام می کند. دیاگ گوشی در خودرو با استفاده از درگاه استاندارد ODB 2 و پشتیبانی از کلیه پروتکل های IS0 9141,KWP200,SAE J1850,CAN BUS به خودرو ها قابل نصب است و به این ترتیب اطلاعات حساس موتور را از ECU با استفاده از امکان Blutooth یا انقال آن از طریق بستر اینترنت همراه به کامپیوتر و لپ تاپ، موبایل و تبلت منتقل و مورد بررسی قرار می دهد. در ادامه این مقاله از مجله خودرو پیو با نحوه عملکرد دیاگ بلوتوثی یا دیاگ در بستر اینترنت همراه (دیاگ با گوشی)، عیب یابی خودرو با موبایل و اجزا تشکیل دهنده آن آشنا خواهید شد.

Table of Contents

دیاگ خودرو با موبایل و انواع آن

از طریق ماژول امکان اتصال به برد آردینو فراهم گردیده است، بدین ترتیب پردازش و مانیتورینگ داده های مربوط به ECU از قبیل سرعت خودرو، دور موتور و … از طریق برد انجام می گردد. با استفاده از دستگاه دیاگ خودرو با موبایل اطلاعات موتور همچون: دور موتور، دمای آب رادیاتور، مصرف سوخت، زاویه آوانس و … را به صورت عددی و همراه با گرافیکی جهت درک بهتر، تست سنسور اکسیژن، اندازه گیری شتاب صفر تا صد و … مشاهده و بررسی نمایید.

سایر ویژگی های دیاگ با موبایل (دیاگ با گوشی)

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، دلایل مختلفی را می توان به منظور ویژگی های دیاگ خودرو با موبایل در نظر گرفت که در ادامه مقاله به شرح مختصری از نکات آن خواهیم پرداخت:

 • استفاده آسان از دستگاه
 • مجهز به درگاه استاندارد OBDII
 • انتقال اطلاعات حساس موتور را از ecu به موبایل هوشمند یا تبلت
 • عیب یابی خودرو و پاک کردن ایرادهای ECU
 • مشاهده اطلاعات عملکردی خودرو بر روی موبایل، تبلت یا لپ تاپ
 • نصب این قطعه به سوکت مخصوص زیر فرمان خودرو
 • اتصال از طریق بلوتوث یا اینترنت همراه
 • پشتیبانی از پروتکل های is0 9141 ،kwp200 ،sae j1850 ،can bus به خود
 • استفاده برای ساخت پروژه های امنیتی و ضد سرقت، هدایت خودکار اتوموبیل و سایر پروژهای هوشمند سازی اتومبیل

در دنیای امروزی خودروها، تقریبا می توان گفت همه چیز الکترونیکی شده حتی موتور خودروهایی که با سوخت فسیلی کار می کنند هم دارای یک کامپیوتر و کنترل کننده هوشمند هستند. شاید به ذهن شما رسیده باشد که آیا می شود به کامپیوتر خودرو متصل شد و به اون دستور داد. ما در این مقاله قصد داریم تا ابتدا با مقدماتی درباره OBD 2 یا همان دیاگ که در خودرو و بسیاری از ماشین‌ های صنعتی کاربرد دارد، آشنا شویم. OBD، مخفف عبارت On-Board Diagnostics و به منظور عیب یابی خودرو، بدون باز کردن اجزای مختلف اون هست و OBD 2 هم نسخه دوم آن است که نسبت به نسخه ‌های قبلی خود خیلی ارتقاء یافته است.

ویژگی های دیاگ گوشی

اجزا تشکیل دهنده دیاگ همراه

سخت افزار دیاگ خودرو با موبایل

هرگونه وسیله نقلیه که از سال ۱۹۹۶ به بعد ساخته شده باشد، طبق قانون لازمه دارای سیستم رایانه‌ ای OBD 2 است. شما این امکان را دارید توسط اتصال داده DLC به این سیستم دسترسی داشته باشید. DLC یک کانکتور ۱۶ پینه، اما همه پین های اون در خودرو شما مورد استفاده قرار نمی گیرد. بسته به اینکه کدام پین ها سیم دارد، این امتیاز را خواهید داشت به اینکه پروتکل خودرویتان چیه پی ببرید. محل کانکتور DLC در اکثر ماشین ‌ها توی جعبه فیوز هست و برای رسیدن به اون نیازی نیست پیچی باز شود و فقط کافی است در پانل اون را باز کنید.

 آشنایی با اصطلاحات دیاگ با موبایل

چنانچه بخواهید از جزئیات بیشتری در خصوص دیاگ خودرو با موبایل (دیاگ با گوشی) آشنا شوید بهتر است به این دسته از مفهومات اصطلاحی توجه نمایید که می تواند به شما در عملکرد بالاتر این دستگاه کمک کند:

موتور/واحد الکترونیکی ECU Engine Unit

ECU این قابلیت را داراست تنها به یک ماژول یا مجموعه‌ای از ماژول‌ ها اتصال برقرار کند. ماژول ‌های موجود کارکرد مهمی در بسیاری از قسمت های خودرو دارند و برخی از آن ها بر قابلیت برنامه ریزی مجدد امکان پذیر هستند. از دیگر ویژگی‌ های قابل تنظیم در ECU  این است که به کاربر اجازه می دهد تا عملکرد موتور را برای کاربرد مورد نظر خود بهینه سازی کند. به طوری که سطوح مختلف اقتصادی ایجاد کند.

ماژول موتور ECM Engine Module

این کنترل کننده مربوط به موتور خودرو است و مواردی مانند زمان احتراق، نسبت هوا به سوخت، دور موتور و… را اندازه گیری و تحت تاثیر قرار می دهد.

ماژول وسیله نقلیه VCM Vehicle Module

نام دیگر همان ماژول کنترل موتور است.

ماژول انتقال TCM Transmission Module

این ماژول گیربکس را تحت تاثیر قرار می دهد. مواردی مانند دمای سیال انتقال، موقعیت دریچه گاز و سرعت چرخ.

ماژول قدرت PCM Powertrain Module

این ماژول ترکیبی از ECM و TCM است. در واقع این ماژول، قدرت موتور شما را کنترل می‌ کند.

ماژول ترمز الکترونیکی EBCM Electronic Brake Module

این ماژول داده‌ ها را از سیستم ترمز ضد قفل (ABS) خوانده و کنترل می‌ کند.

ماژول بدنه BCM Body  Module

این ماژول کنترل کننده ویژگی ‌های بدنه خودرو مانند شیشه بالابر برقی، صندلی‌ های برقی و… است و می توان آن را به عنوان روشی برای تشخیص خطاهای موجود برروی خودرو در نظر گرفت. دیاگ خودرو نیازمند استفاده از دستگاه دیاگ است که می تواند راه جایگزین دیگری نیز وجود داشته باشد و آن استفاده از گوشی های هوشمند است. در این مقاله به معرفی برنامه دیاگ برای گوشی های اندروید و نحوه کار با آن خواهیم پرداخت. برنامه دیاگ برای گوشی های اندروید (دیاگ همراه اندرویدی) در قدم اول اینطور است که به یک رابط بلوتوثی که به پورت OBD خودرو متصل شود. برنامه دیاگ برای گوشی اندروید pro Torque را از طریق گوگل پلی دانلود نمایید. البته قابل ذکر است که این نرم افزار پولی است و شما می توانید از طریق سایت های ایرانی این نرم افزار را به صورت رایگان دانلود نمایید.

ویژگی های برنامه دیاگ خودرو با موبایل اندروید (دیاگ همراه اندرویدی)

از ویژگی های نرم افزار مربوطه می توان به آنالیز و مشاهده لحظه ای اطلاعات سنسورها و نحوه عملکرد آنها اشاره کرد. همچنین می توانید شبیه دستگاه های اسکنر دیاگ خطاهای موجود برروی خودرو را مشاهده کنید و در صورت وجود خطاهای موقتی آنها را پاک کنید. اگر خطا از نوع دائمی بود با تعویض قطعه یا بررسی سیم کشی مربوط به سنسور نسبت به برطرف کردن عیب موجود در خودرو اقدام نمایید. دیاگ ایسیو های زیمنس، بوش، دلفی و SSAT و … بخشی از قابلیت های این دستگاه خواهند بود که نحوه عملکرد سنسورهای دور موتور، سنسور فشار، سنسور دمای هوا و دمای آب و … نشان داده شده است.

انواع دیاگ خودرو با موبایل

تا اینجای مقاله به توضیحات مربوط به ویژگی های دیاگ خودرو با موبایل پرداختیم که در ادامه می خواهیم به معرفی انواع این دستگاه بپردازیم.

عیب یابی خودرو با موبایل با گجت خودرو پیود 

پیو یک شرکت استارتاپی فعال در حوزه ارائه خدمات خودرو است که دو هدف اصلی را دنبال می کند:

 1. پایین آوردن هزینه های تعمیراتی تمام خودرو ها تا ۹۰%
 2. حفظ و نگهداری صحیح از خودرو که باعث بالا رفتن عمر مفید خودرو، حداقل ۳ برابر شرایط عادی می شود.

و اما پیود چیست؟ شرکت پیو این اهداف را از طریق یک محصول فیزیکی به اسم پیود که کار عیب یاب خودرو (دیاگ خودرو)، ردیاب خودرو (جی پی اس)، دزدگیر خودرو و … را انجام می دهد، این کار با استفاده از نصب دستگاه پیود بر روی خودرو و وصل شدن آن به یک اپلیکیشن جامع فارسی ساخته شده به دست شرکت پیو اتفاق می افتد. که به آن ها می پردازیم.

پیود چگونه باعث کاهش هزینه های خودرو و افزایش عمر ماشین

ابتدا در جواب پیود چیست باید گفت یک گجت خودرو ساخته شده توسط مهندسین خبره ایرانی و کانادایی است که بعد از نصب شدن آن روی خودرو به کامپیوتر ماشین متصل می شود و مانند یک دیاگ یا عیب یاب هوشمند خودرو عمل می کند. با وصل شدن پیود به نرم افزار موبایل پیود اتفاقی که می افتد این است که هر ایرادی که در هر یک از قطعات خودرو ایجاد می شود، تیم پیو با رصد این موضوع در سرور های شرکت، سریعا به راننده خودرو اطلاع می دهند تا برای رفع هرچه سریع تر آن اقدام شود. در این صورت هیچگاه خودرو ما در خیابان یا جاده به صورت ناگهانی خراب نمی شود و قبل از خرابی کامل خودرو، با اطلاع رسانی به موقع، می توانیم به راحتی برای رفع آن اقدام کنیم. بنابراین با استفاده از گجت خودرو پیود تا حد بسیار زیادی نیاز ما به امداد خودرو از بین می رود. همچنین استفاده از دستگاه پیود و اپلیکیشن پیود باعث صرفه جویی در هزینه های خودرو شده و در دراز مدت افزایش عمر مفید خودرو را برای ما به ارمغان می آورد.

لازم به ذکر است که می توانید برای عمر ماشین خود مقاله مریوطه را بخوانید و از بهترین راه های زیاد کردن عمر ماشین خود + یک راه عالی استفاده کنید.

پیود یک عیب یاب هوشمند فارسی و حرفه ای (دیاگ اندروید و ios)

دیاگ یا عیب یابی خودرو با موبایل یک امر هزینه بر و کاملا تخصصی است که با دستگاهی گران و خاص توسط متخصصین انجام می شود. اما با استفاده از قابلیت دیاگ پیود و وصل شدن آن به یک اپلیکیشن فارسی، حتی یک فرد بدون دانش خودرو هم می تواند به راحتی ایراد خودرو خود را فهمیده و با مراجعه به تعمیرگاه های معتبر معرفی شده توسط اپلیکیشن پیود اقدام به رفع آن کند. واقعا پیود چیست؟ پیود تنها یک عیب یاب هوشمند خودرو یا دیاگ نیست بلکه یک گجت خودرو چند کاره است که در ادامه به قابلیت های دیگر آن می پردازیم.

دیاگ پیود

اپلیکیشن دیاگ پیود

هر پیود یک ردیاب خودرو

علاوه بر عیب یابی خودرو به صورت هوشمند و حرفه ای، هر دستگاه پیود به یک ردیاب خودرو نیز مجهز شده است. تا شما هر لحظه بر روی موبایل خود از محل دقیق خودرو اطلاع داشته باشید. و حتی می توانید مسیر هایی که ماشین تان در چند روز گذشته طی کرده را در نقشه مشاهد کنید. این قابلیت به شما اجازه می دهد در زمان اتفاقاتی مانند به سرقت رفتن خودرو، از مکان دقیق ماشین اطلاع داشته باشید. همچنین می توانید از سرعت دقیق خودرو در حین حرکت مطلع شوید و تعداد توقف ها و زمان هر توقف را ببینید. با داشتن قابلیت های بیشتر از این گجت خودرو کم کم متوجه می شویم که واقعا پیود چیست.

برای آشنایی بیشتر با ردیاب خودرو پیود بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید.

دیاگ پیود بهترین راه برای یافتن تعمیرگاه معتبر خودرو

به جرات می توان گفت برای عمده دارندگان خودرو این اتفاق افتاده است که با خراب شدن خودرو و مراجعه به یک تعمیرگاه که از معتبر بودن یا نبودن آن اطلاعی نداشتیم، نه تنها ایراد خودرو رفع نشده بلکه ایرادی دیگر هم به آن اضافه و هزینه هنگفتی هم از ما گرفته شده است. به نوعی تا قبل از این چاره ای نداشتیم جز اینکه تعمیرگاهی را امتحان کنیم تا بعد بتوانیم از معتبر بودن یا نبودن آن اطمینان حاصل کنیم و به عبارتی دیگر مجبور بودیم در این مورد ریسک کنیم.

اما با استفاده از اپلیکیشن پیو می توانیم به راحتی تعمیرگاه های معتبر مرتبط با نیاز و نوع خودرو مان را پیدا کنیم. چرا که شرکت پیو از قبل، از اعتبار و تخصص تعمیرگاه اطمینان حاصل می کند تا فقط تعمیرگاه های معتبر بتوانند از این طریق به رانندگان سرویس بدهند. همچنین با استفاده از این قابلیت نرم افزار پیو می توانید نزدیک ترین تعمیرگاه به خود را روی نقشه پیدا کنید و به راحتی برای رفع ایراد خودروتان اقدام کنید.

درباره اپلیکیشن، گجت خودرو و عیب یاب خودرو پیود بیشتر بدانید.

دیاگ موبیکار (دیاگ خودرو با موبایل)

مشخصات فنی دیاگ موبیکار

 • استفاده از پردازنده ۱۶ مگاهرتزی
 • فیوز مجزا جهت محافظت از سیستم برق خودرو و دستگاه
 • پشتیبانی کامل از پروتکل
 • چراغ نشانگر وضعیت دستگاه
 • دارای محافظ دما و جریان
 • سازگاری با نسخه‌های مختلف بلوتوث

دیاگ موبیکار

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که هنگام استفاده از خودرو با روشن شدن چراغ چک خودرو مواجه شده باشید یا نیاز به تست برخی از عملگر های خودرو داشته باشید. احتمالا برای این امور به نزدیک ترین تعمیرگاه خودرو مراجعه کرده و تعمیرکار با اتصال دستگاه دیاگ به خودرو شما، کد خطاهای ماشین را مشاهده و پاک می کند یا عملگر های مشکوک به ایراد را تست می کند. حال اگر خود بتوانید این اعمال را انجام دهید چه مقدار از هزینه های تعمیر و نگهداری خودرو شما کاسته می شود؟ با استفاده از دیاگ خودرو با موبایل شخصی موبیکار شما می توانید به راحتی تعمیرکار ماشین خود باشید.

دیاگ بلوتوثی موبیکار چیست

دیاگ بلوتوثی موبیکار در واقع یک دستگاه عیب یاب همراه خودرو است که با اتصال دستگاه دیاگ بلوتوثی موبیکار به پورت عیب یابی (OBD 2) خودرو و نصب اپلیکیشن موبیکار روی موبایل خود این امکان برای شما فراهم می شود که با کامپیوتر خودرو خود ارتباط برقرار کرده و و آن را عیب یابی کنید.

امکانات و قابلیت های دیاگ خودرو با موبایل موبیکار

 • خواندن و پاک کردن کد های خطا
  دستگاه دیاگ موبیکار علاوه بر خواندن اطلاعات از خودرو توانایی ارسال دستور به خودرو را برای شما فراهم می کند.
  شما با استفاده از موبیکار علاوه بر خواندن کدهای خطا، امکان پاک کردن کدهای خطا را دارید و می توانید چراغ چک خودرو خود را نیز خاموش کنید.
 • تست عملگر ها و سلامت قطعات خودرو
  با دستگاه دیاگ بلوتوثی موبیکار می توانید روی خودرو خود تست عملگر انجام داده و عملگر های مختلف خودرو خود را نظیر چراغ ها، بوق، انژکتور و… را تست کرده و از سلامت قطعات ماشین خود اطمینان حاصل کنید.
 • نمایش لحظه ای مقادیر سنسور ها و پارامتر ها
  دستگاه دیاگ بلوتوثی موبیکار همانند دیاگ های گرانقیمت تعمیرگاهی این امکان را به شما می دهد که با تمامی ECU های خودرو نظیر موتور، بدنه و ABS ارتباط برقرار کرده و پارامتر های مختلف را در آن ها مشاهده کنید.
  برخی از این پارامتر ها شامل فشار هوای منیفولد و مصرف سوخت است که به واسطه مشاهده آن ها می توانید از سلامت کارکرد خودرو اطمینان پیدا کنید.
 • ریست ECU
  پس از تعویض قطعات در خودرو مقادیری که هر ECU در خودرو از آن قطعه می خواند، می تواند دچار مشکل شده و مقادیر واقعی نمایش داده نشود و این کار نیازمند ریست ECU خودرو است.
  در دیاگ بلوتوثی موبیکار این امکان نیر فراهم شده است که ECU خودرو را ریست کنید.

پشتیبانی خودرو ها موبیکار

دستگاه بلوتوثی موبیکار به صورت کامل در داخل ایران طراحی و ساخته شده است و سازگاری بسیار خوبی با خودرو های ایرانی دارد. شما با استفاده از این دستگاه امکان عیب یابی تمامی خودرو های تولید ایران خودرو و سایپا را در اختیار دارید و پشتیبانی کامل خودروهای ایرانی از برتری های این دستگاه نسبت به محصولات مشابه است. علاوه بر این، ارتباط و پشتیبانی تمامی خودرو های چینی حاضر در خیابان های ایران را نیز به شما ضمانت می دهیم. همانطور امکان عیب یابی بیشتر خودرو های بقیه تولیدکنندگان خارجی نیز فراهم شده است. به همین منظور شما می توانید خودروهای تولید شده توسط خودروسازانی نظیر هیوندای، کیا، رنو، نیسان، بنز و بی ام و را عیب یابی کنید.

دیاگ ParsOBD (دیاگ با گوشی)

مشخصات فنی دیاگ پارس او بی دی

 • عیب یاب خودرو از قبیل ولتاژ باتری، سرعت، دور موتور واقعی، دما، مصرف سوخت، وضعیت فنی موتور و …
 • قابل اتصال به ECU خودرو بوسیله پورت استاندارد OBDII
 • ارسال اطلاعات از طریق بلوتوث به تلفن همراه هوشمند یا تبلت اندرویدی و یا رایانه دارای بلوتوث
 • دارای CD نرم افزار مورد نیاز دستگاه قابل نصب آسان بر روی گوشی، تبلت، کامپیوتر
 • دارای دفترچه راهنمای فارسی رایگان کد OBDII برای راحتی در استفاده

دیاگ پارس او بی دی

این دستگاه قابل اتصال به همه خودروهایی که استاندارد بین المللی OBD2 در آن ها رعایت شده، است و برروی خودروهای ذیل تست شده و با ضمانت تحویل می گردد.

دیاگ ELM327 (دیاگ با گوشی)

در ادامه به این نوع از دیاگ با موبایل خواهیم پرداخت.

دیاگ ELM327 چیست

تقریبا بد نیست به این نکته دقت کنید که کلیه خودروهای تولید شده امروز با توجه به قوانین بین الملی از یک رابط برای اتصال تجهیزات عیب یاب ماشین مورد استفاده قرار می گیرد. اما هیچ ‌کدام از آن‌ ها به‌ طور مستقیم توسط رایانه‌ های شخصی یا تلفن‌ های هوشمند مورد بهره برداری قرار نمی گیرند. در واقع دستگاه دیاگ ELM327 یک پل رابط و مترجم بین بلوتوث، وای فای کامپیوترها، پورت‌ های تشخیصی (OBD) خودرو و درگاه سریال RS232 است.

دیاگ

بیشتر خودروهای تولید شده امروز به‌ موجب قوانین بین ‌المللی باید از یک درگاه برای اتصال تجهیزات عیب‌ یابی خودرو استفاده کنند. انتقال داده در این درگاه‌ ها بدین صورت است که از چندین استاندارد مشخص پیروی خواهد کرد اما هیچ‌ کدام از آن‌ ها به ‌طور مستقیم توسط رایانه‌ های شخصی یا تلفن‌ های هوشمند قابل ‌استفاده نخواهند بود و به وقت استفاده از آن باید از یک دستگاه واسط کمک بگیرند. بررسی سنسورها، خواندن پارامترها، خاموش کردن چراغ چک و پاک کردن کدهای خطا از امکانات این دستگاه به شمار می رود. می‌ توان از این دستگاه جهت عیب یابی فورد، بنز، آئودی، BMW، ولوو، پژو، رنو، فیات، نیسان، تویوتا، فولکس واگن، هوندا، مزدا، هیوندا، کیا، چری، کاپرا، جک و لیفان استفاده کرد که بیشتر خودروهای ایرانی توسط دستگاه پشتیبانی می‌ شوند.

امکانات دیاگ ELM327

از امکانات این دستگاه می توان به موارد ذیل اشاره کرد که هر کدام عملکرد مثبتی را به منظور کارایی بهتر در نظر دارد:

 • استفاده راحت
 • دارای پردازنده ARM
 • پشتیبانی از همه پروتکل‌های OBD2 شامل ISO15765-4 (CAN) ،ISO14230-4 (KWP2000) ISO9141-2 ،J1850 VPW ،J1850 PWM
 • کیفیت بالای ساخت
 • نمایش کد خطای عمومی در بانک اطلاعاتی
 • پاک‌سازی کدهای خطا و خاموش شدن چراغ چک
 • نمایش زنده خروجی سنسورها به ECU به‌ صورت آنلاین بر روی موبایل یا کامپیوتر
 • کمک به عیب‌یابی و تعمیر خودرو
 • پشتیبانی از همه نسخه‌های اندروید (دیاگ همراه اندرویدی) با نسخه بلوتوث ۳
 • بررسی سنسورهای خودرو شامل: دور موتور، بار موتور، دمای موتور، وضعیت سیستم سوخت، سرعت خودرو، زمان پاشش سوخت، میزان فشار سوخت، میزان آوانس و ریتارد بودن
 • میزان هوای ورودی، ولتاژ سنسور اکسیژن، ولتاژ باطری و…

نکته : این دستگاه فقط دستورات OBD2 که شامل بیشتر خودروهای خارجی است را به صورت عیب یابی عمومی خودرو پشتیبانی می کند.

پروتوکل های استاندارد پشتیبانی شده توسط دیاگ ELM327

 • SAE J1850 PWM (41.6 kbit/s)
 • SAE J1850 VPW (10.4 kbit/s)
 • ISO 9141-2 (5 baud init, 10.4 kbit/s)
 • ISO 14230-4 KWP (5 baud init, 10.4 kbit/s)
 • ISO 14230-4 KWP (fast init, 10.4 kbit/s)
 • ISO 15765-4 CAN (۱۱ bit ID, 500 kbit/s)
 • ISO 15765-4 CAN (29 bit ID, 500 kbit/s)
 • ISO 15765-4 CAN (11 bit ID, 250 kbit/s)
 • ISO 15765-4 CAN (29 bit ID, 250 kbit/s)
 • SAE J1939 (250kbps)
 • SAE J1939 (500kbps)

آسان دیاگ (دیاگ خودرو با موبایل)

قابلیت‌های ارائه‌شده برای ایسیو خودروهای ایرانی شامل

 • عیب‌یابی موتور و گیربکس ( ABS  Airbag و سیستم ضد سرقت در نسخه ۲ سخت‌افزار)
 • پاک‌سازی خطا
 • فلش ECU
 • نمایش پارامترهای ECU

آسان دیاگ

قابلیت‌های ارائه‌شده برای ایسیو های خودروهای خارجی

 • عیب‌یابی موتور و گیربکس
 • پاک‌سازی خطا
 • نمایش پارامترهای ECU
 • اندازه‌گیری مصرف سوخت

البته این تعریف را باید به قابلیت هاب ایسیو خودروهای خارجی اضافه کرد که در سخت افزار آسان دیاگ، این امر پیش می آید که محدودیت های دیاگ ELM327 را بر طرف کند و به عنوان یک دستگاه کاملو قیمت مناسب مورد استفاده عموم صاحبان خودرو قرار می گیرد. علاوه بر استفاده از پردازنده قو و بهینه سازی های صورت گرفته باید این مسئله را افزود که قابلیت ارتقاء سرعت ارسال و دریافت اطلاعات نسبت به دیاگ ELM327 را پیدا کرده است. در نسخه 2 سخت افزار آسان دیاگ به عیب یابی دستگاه های جانبی همچون ABS  Airbag و سیستم ضد سرقت می پردازد.

دیاگ با موبایل ICAR Pro (دیاگ با موبایل)

دیاگ iCar Pro تقریبا قابلیت این را دارد که همه تلفن‌ های همراه دارای بلوتوث را مورد پشتیبانی قرار دهد. iCar Pro سخت‌ افزار بسیار کوچک، سبک و کم‌مصرفی است که موردنیاز برای خواندن و حذف اشکالات اکثر اتومبیل‌ های ساخته‌ شده در ۲۰ سال گذشته است. به‌ طور کامل با تمام پروتکل‌ ها و دستورات OBD2 سازگاری دارد و می تواند عملکرد منحصر به فردی را از خود بروز دهد. iCar Pro می‌ تواند به‌صورت دائم بر روی خودروی شما قرار بگیرد و دیگر نیازی به این نخواهید داشت که آن را از ماشین جدا سازید. چرا که بعد از ۱۵ دقیقه به‌ صورت خودکار از مدار خارج و Standby می‌ شود.

با توجه به توانایی بالای این دستگاه در آغاز کار، کلید به صورت خاموش یا روشن از دستگاه قابل حذف است و پس از اتصال صورت گرفته، خودرو به حالت خودکار روشن خواهد شد. از قابلیت منحصر به‌ فرد دیاگ iCar Pro می‌توان به روشن شدن خودکار پس از استارت و یا پاشش سوخت در سیلندرها اشاره کرد، به طوری که دستگاه مربوطه همیشه بر روی خودرو قابل نصب است و در صورتی که استفاده شود روشن و اگر مورد استفاده قرار نگیرد خاموش می شود. پس بهتر است به این نکته توجه کنید که کمترین انرژی و ولتاژ را در ماشین مصرف خواهد کرد.

این دستگاه دیاگ گوشی جیبی کمتر از ۳mA در حالت Standby و در حالت استفاده کمتر از ۸۰mA مصرف انرژی دارد. این در حالی است که دستگاه‌ ها مشابه استاندارد در حالت Standby حدود ۳۰mA مصرف انرژی‌ دارند. Icar از OBD2/EOBD استاندارد به‌ صورت کامل پشتیبانی خواهد کرد. انواع ابزارهای بی سم (وایرلس) Vgate به ‌راحتی با Smartphone یا pad ها قابل وصل شدن هستند. آن‌ ها به‌ راحتی اطلاعات جاری موتور خودرو از قبیل دور موتور، سرعت موتور، زمان پاشش سوخت، مصرف سوخت، دمای موتور، مصرف سوخت را نشان خواهند داد.

تعداد زیادی از نرم‌افزارها این کارایی را دارند که با این دستگاه ارتباط برقرار کنند. در واقع دستگاه موردنظر با امکانات منحصر به‌ فرد خود ابعاد ۲ سانتی‌ متر * ۴ سانتی‌ متر و وزنی در حدود ۱۵ گرم دارند. بدین صورت که می‌ تواند به‌ راحتی بدون استفاده از هیچ کابل رابطی به خودرویتان اتصال پیدا کند. نسخه بلوتوثی ICAR از تا فاصله  ۵ تا ۱۰ متر فعالیت دارد.

برخی از امکانات دیاگ ICAR PRO

 • سایز کوچک، ساختار فشرده ‌شده، امکان قرارگیری دائم روی خودرو
 • روشن شدن خودکار پس از استارت خودرو
 • استفاده از پردازنده ARM سریع و امکان ارسال دستور تا ۳۰ PID در هر ثانیه
 • بدون نیاز به باطری
 • ارتباط پایدار بی‌سیم
 • قطع ارتباط خودکار پس از ۱۵ دقیقه
 • پشتیبانی از همه پروتکل‌های OBD2

کارهای دیگری که دیاگ ICAR انجام می دهد

 • اندازه‌گیری مصرف سوخت
 • خواندن، پاک‌سازی و رؤیت توضیحات کدهای خطای استاندارد (عمومی) و اختصاصی
 • خاموش کردن چراغ چک
 • ذخیره پارامترهای مختلف و نمایش اطلاعات زنده خودرو به‌صورت گراف و نمودار
 • ارسال اطلاعات خودرو به تعمیرکار و یا هر شخصی که شما مایل باشد

نمایش مقادیر سنسورهای خودرو با دیاگ آی کار

 • دور موتور (Engine RPM)
 • سرعت خودرو (Vehicle Speed)
 • درجه حرارت آب رادیاتور (Coolant Temperature)
 • وضعیت سیستم سوخت (Fuel System Status)
 • محاسبه بار موتور (Calculated Load Value)
 • دمای هوای ورودی (Intake Air Temperature)
 • وضعیت بلندمدت مصرف سوخت (Long Term Fuel Trim)
 • فشار منیفولد ورودی (Intake Manifold Pressure)
 • زمان آوانس بودن احتراق (Timing Advance)
 • وضعیت کوتاه‌مدت مصرف سوخت (Short Term Fuel Trim)
 • نرخ (میزان) جریان هوا (Air Flow Rate)
 • موقعیت دریچه گاز (Absolute Throttle Position)
 • فشار سوخت (Fuel Pressure)
 • ولتاژ سنسور اکسیژن Oxygen sensor voltages

از طریق دیاگ با گوشی ICAR شما می‌ توانید یک کامپیوتر عیب‌ یاب کوچک و کامل برای خودروی خود تهیه کنید و برای اشکالات جزئی پیش تعمیرکار نروید. تولید محصول ICAR با پردازنده ARM یک ابزار اسکن اتومبیل باکیفیت بالا جهت پشتیبانی از همه پروتکل‌های OBD-II به شرح زیر ایجاد کرده است.

 • Automatic
 • SAE J1850 PWM(41.6Kbaud)
 • SAE J1850 VPW(10.4Kbaud)
 • ISO9141-2(5 baud init,10.4Kbaud)
 • ISO14230-4 KWP(5 baud init,10.4 Kbaud)
 • ISO14230-4 KWP(fast init,10.4 Kbaud)
 • ISO15765-4 CAN(11bit ID,500 Kbaud)
 • ISO15765-4 CAN(29bit ID,500 Kbaud)
 • ISO15765-4 CAN(11bit ID,250 Kbaud)
 • ISO15765-4 CAN(29bit ID,250 Kbaud)
 • SAE J1939 CAN(29bit ID,250*Kbaud)
 • USER1 CAN(11*bit ID,125*Kbaud)
 • USER2 CAN(11*bit ID,50*kbaud)

امیدواریم که در ایم صفحه به صورت کامل با انواع دیاگ خودرو با موبایل ، دیاگ همراه اندرویدی ، دیاگ با گوشی ، دیاگ اندروید ، دیاگ همراه ، عیب یابی خودرو با موبایل و در کل عیب یابی با موبایل آشنا شده باشید. در ادامه به دیاگ خودرو در محل و فواید آن می پردازیم.

در گذشته هنگامی که ماشین خراب می شد، برای عیب یابی و تعمیر آن بایستی حتما ماشین خود را به نزدیک ترین مکانیکی محل خرابی خودرو می رساندید. مکانیک باید قطعات خودرو  را مورد بررسی و آزمایش قرار می داد تا به این منظور بتواند پس از کلی اتلاف وقت و هزینه سرانجام عیب را در ماشین شخصی شما پیدا کند. اجرای این فرآیند علاوه بر زمانبر بودن در پاره ای از اوقات هزینه بر نیز هست. امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی و وجود دستگاه های مد روز دنیا روند عیب یابی ماشین های شخصی دیگر به مانند گذشته نیست و در کسری از ثانیه به وسیله دیاگ خودرو  در محل می توان خیلی راحت به مشکل ایجاد شده دست یافت و مراحل مختلف را برای تعمیر ماشین انجام داد.

دیاگ خودرو در محل و آشنایی با انواع آن

ممکن است این سوال پیش آید که اصلا دیاگ سیار خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟ یا چگونه کار می کند؟ در ادامه با این دستگاه کار آمد و نحوه عملکرد آن به خوبی آشنا خواهیم شد. نکته ای که باید بدانید این است که دیاگ مخفف واژه دایاگنوستیک است که به عملیات خطایابی خودرو توسط یک دستگاه مخصوص اطلاق می گردد.

مکانیک خودرو در محل

ضرورت دیاگ سیار خوردو

دیاگ یک دستگاه الکترونیکی با قابلیت ارتباط دیجیتالی با کامپیوتر خودرو است. این دستگاه با دریافت اطلاعات به تعمیرکار در عیب یابی و تشخیص ایراد ماشین تحول ایجاد کرده است. در شیوه های سنتی عیب یابی خودرو، وقت و هزینه زیادی برای پیدا کردن اشکالات خودرو صرف می شد. این روزها همه تعمیر کاران حرفه ای خودرو با دیاگ کار می کنند.  لازم به ذکر است که دیاگ، هیچ نوع کار تعمیراتی انجام نمی دهد، در نهایت این خود تعمیرکار است که صفر تا صد تعمیرات و تعویض قطعات را انجام می دهد. اما برای تعمیرات تخصصی خودرو دیاگ بهترین وسیله جهت عیب یابی به شمار می رود.

دیاگ سیار خودرو چه ایراداتی را نشان می دهد

همه قسمت های الکترونیکی خودرو با دیاگ مورد بررسی قرار می گیرد. دستگاه های دیاگ قابلیت تشخیص مشکلات برقی و بررسی سنسورهای حیاتی خودرو را دارد. عیب یابی سنسور اکسیژن، سنسور ABS، سنسور کاتالیزور، خواندن پارامترهای گیربکس و فشار روغن، سیستم تبخیر (EVAP)، مشکلات موتوری و … در اکثر دستگاه های دیاگ خودرو قابل تشخیص است. یکی از مهم ترین کاربردهای دیاگ موقع خرید و فروش خودرو دست دوم این است که با استفاده از دیاگ می توان کیلومتر واقعی کارکرد خودرو را مشخص کرد.

زیرا برای تعیین قیمت خودرو لازم است بخش هایی از موتو خودرو مورد بررسی قرار گیرد. در کارشناسی خودرو همیشه از دیاگ استفاده می شود. بنابراین با استفاده از این دستگاه می توان عیب نهفته در ماشین ها را به راحتی تشخیص داد و دیگر نیازی به زیر و زبر کردن انواع قطعات دیگر نیست. بلکه یک تعمیرکار مستقیما سراغ قطعه معیوبی می رود که با استفاده از کامپیوترهای هوشمند و اطلاعات دریافتی از دستگاه دیاگ خودرو پی به معیوب بودن قطعه مورد نظر برده است.

دیاگ خودرو در محل به راحتی روی نقاط حساس خودروها از جمله گیربکس، ترمزها، خنک کننده ها، قطعات برقی، قطعات حیاتی موتور، آپشن ها و سایر امکانات رفاهی ماشین های به روز، سنسورها و کنترل کننده های مختلف قابل نصب هستند. در صورت بروز هر گونه عیب و ایراد روی قطعات مورد نظر، خطایی مبنی بر عیب نهفته روی هر یک از این قطعات در حافظه داخلی کامپیوتر درج می گردد که به مکانیک خودرو هشدار می دهد، بایستی حتما این بخش از خودروی مشتری خویش را تعمیر نماید.

بنابراین با استفاده از دیاگ خودرو می توان متوجه هر نوع ایرادی در خودرو شده و بدانیم که تمامی بخش ها و قطعات مختلف را در بر می گیرد. بنابراین فهمیدن دقیق کارکرد ماشین ها از دیگر کاربردهای جالب و بی نظیری است که با استفاده از دیاگ خودرو می توان به آن دست پیدا کرد تا در هنگام خرید ماشین به هیچ عنوان فریب فروشنده را نخورید. دیاگ خودرو در محل، این بستر را برای مکانیک های خودرو فراهم کرده است تا به راحتی بتوانند علت خرابی و تعمیر قطعه مورد نظر را با استفاده از این دستگاه کارآمد و کارساز به دست آورند تا قطعه مورد نظر را در صورت امکان تعمیر کنند و در صورتی که نمی توان آن را تعمیر نمود، به طور کلی آن قطعه را تعویض کنند تا باز هم بتوان تمامی قطعات ماشین به درستی قبل کار کرده و هیچ گونه مشکلی برای راندن ماشین نباشد.

دیاگ سیار خودرو چه ایراداتی را نشان می دهد

دیاگ سیار خودرو چه ایراداتی را نشان می دهد

با این حال همیشه روال کار به این منوال نیست و نمی توان به راحتی و در کسری از ثانیه به خرابی و معیوب بودن قطعه مورد نظر پی برد. به تعبیری دیگر استفاده از دستگاه دیاگ خودرو کار چندان راحتی نیست و نباید این گونه تصور کرد که با خرید یک دستگاه دیاگ می توان برای همیشه از شر پول های مکانیکی راحت شد و در خانه متوجه عیب ماشین خود شویم. بلکه باید در نظر داشت که در پاره ای از اوقات کدهای خطای مشخص شده در دیاگ خودرو شبیه به همدیگر هستند و حتما بایستی یک متخصص و مکانیک مجرب و کار آزموده آن را بررسی کند تا به خوبی متوجه عیب نهفته در ماشین شما شود. فراموش نکنید حتما بایستی به محض خرابی و ایجاد مشکل در ماشین خود مراتب را به یک تعمیرکار و مکانیک مجرب و کارآزموده بسپارید تا وی با کوله باری از تجربه و تخصص چندین ساله خود بتواند کد خطاهای مشخص شده در دیاگ را به خوبی تشخیص داده و برای تعمیر و تعویض آن اقدامات لازم را انجام دهد.

در صورتی که می خواهید از خدمات دیاگ در محل بهره مند شوید، بایستی اذعان داشت که به طور کلی هزینه دیاگ خودرو در محل مقرون به صرفه و کمتر از هزینه تعمیر و مکانیکی در محل کار است. چرا که تعمیر ماشین ها در مکانیکی های مختلف و بدون بهره مندی از دیاگ سیار خودرو کاری طاقت فرسا، وقت گیر و هزینه بر است. دیاگ سیار خودرو در منزل و محل شما با حذف هزینه حمل و نقل خودرو و سایر هزینه های دیگر در نهایت هزینه کمتری را روی دست شما خواهد گذاشت. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هزینه دیاگ خودرو در محل کاملا توافقی است و پس از تشخیص عیب نهفته در هر یک از قطعات خودرو انجام می شود. بنابراین در صورت بروز هر گونه مشکل و ایجاد خلل در یکی از قطعات خودرو شخصی خود می توانید با متخصصین این کار تماس بگیرید تا به بهترین نحو مشکل شما را برطرف کنند و ماشین شما را صحیح و سالم در اختیارتان قرار دهند.

دیاگ سیار خودرو چه ایراداتی را نشان می دهد

دیاگ سیار خودرو در کجا انجام می شود

در همه جا سرویس دیاگ در محل ارائه می شود. برای استفاده از دستگاه دیاگ نیاز به فضای خاصی نیست و در هر جایی می توان دیاگ را به کار برد. در پارکینگ منازل، درب خانه یا محل کار و به طور کلی همه فضاهای سر پوشیده و بدون سقف مکانی هستند که تعمیرکار می تواند از دیاگ برای عیب یابی خودرو استفاده کند. با توجه به اینکه تفاوتی بین پارکینگ یا کنار خیابان در ارائه این خدمات وجود ندارد، سرویس دیاگ سیار خودرو در هر کجایی که باشید قابل ارائه است. اصولا این سرویس برای تشخیص و پیدا کردن ایراد قسمت های الکتریکی و موتوری است که از نظر مکانی محدودیتی در دیاگ زنی وجود ندارد.

مزایای دیاگ خودرو چیست

از ویژگی های ضروری در دیاگ خودرو می توان به عملیات مشخص و شناسایی مشکلات خودرو اشاره کرد که بسیار وقت گیر و پر هزینه به نظر می رسد. در حقیقت راننده ها وقتی که خودرو آن ها دچار مشکلی نباشد از آن به قدری کار می کشند که به طور جدی دچار ایراد شود و نیاز به رفتن تعمیرگاه پیدا کند. با توجه به اینکه این روزها دیاگ خودرو در محل با کمترین هزینه همراه است می توان ایراد خودرو را از همان ابتدای کار مورد تشخیص قرار دهید. شاید این موضوع از بزرگ ترین مزیت های دیاگ به نظر برسد که موجب کاهش هزینه های تعمیراتی به خاطر تشخیص به موقع شود. البته از این نکته نبابد بگذریم که دستگاه مربوطه دیجیتالی کوچک است که توانسته تا به امروز به تشخیص ایراد ماشین به طرز قابل توجهی بپردازد و در واقع منجر به کاهش هزینه های موردنظر راجع به دیاگ خودرو شود.

دیاگ خودرو در محل چه مواردی را تست می کند

دستگاه دیاگ با اتصال به ماشین این قابلیت را دارد که اطلاعات مربوطه به دستگاه را به رایانه منتقل کند و به صورت کدهایی ویژه به تکنسین های حرفه ای به تشخیص و عیب یابی خودرو بپردازد. البته یک باور اشتباه ممکن است راجع به دستگاه دیاگ وجود داشته باشد که بستگی به برخی افراد دارد که این تصور را می کنند دیاگ تنها به منظور بخش هایی از موتور ساخته شده است. در حالی که این وسیله هوشمند همچون دیاگ پیود، به طور کلی قسمت های موتوری و غیر موتوری را به صورت کامل بررسی می کند. در وواقع بهتر است اینطور تعریف کرد که تمامی اجزای اصلی از جمله موتور خودرو، سیستم اگزوز، ترمزها و غیره با دستگاه دیاگ زنی مورد تست و آزمایش قرار می گیرد. در صورتی که مشکلاتی توسط عملکرد موتور و انژکتور سوخت یا جریان هوا با این روش به سادگی تشخیص داده می شوند، می تواند نشانگر عملکرد مثبت دستگاه مربوطه باشد. دیاگ محل با مشخص کردن مشکلات احتمالی خودرو، سعی در انجام رفع دیگر خطاهای به وجود آمده توسط موتور و دیگر جاهای ماشینتان دارد.

دیاگ خودرو در محل چه مواردی را تست می کند

دیاگ خودرو در محل چه مواردی را تست می کند

دیاگ خودرو در محل چگونه انجام می شود

از دیگر تعاریفی که به منظور دقت در سرعت عملکرد این دستگاه قابل بازگو کردن است به اساس کار دیاگ خودرو و ارتباط آن با نرم افزارهای پیشرفته بر می گردد. دستگاه دیاگ این ویژگی را دارست که با وصل شدن به کامپیوتر همه جزئیات را نشان خواهد داد. به منظور انتقال اطلاعات از لپ تاپ تا نرم افزارهای مخصوص هر برند این قابلیت را به افراد می دهد که بر روی رایانه نصب شود. در خصوص توضیحات فنی و پیچیده این دستگاه که بگذریم، نوبت به ظاهر دیاگ است که خیلی ساده طراحی شده است. بدین صورت که توسط تکنسین هایی مورد آزمایش قرار می گیرد تا کدهای دستگاه را بررسی کنند. در حقیقت ظاهر دستگاه هیچ کار عجیبی را پیاده سازی نخواهد کرد و نکته مهم در این است که هر کسی نمی تواند از اعداد و ارقام آن مشکل را بر طرف سازد. پس در اینجور مواقع تنها تکنیسین است که با تجربه و داشتن مهارت کافی سعی در حل مشکلات بعدی جهت تعمیرات خودرویتان خواهد داشت.

با دیاگ پیود دیگر نیازی به دیاگ در محل ندارید

با توضیحاتی که در بالا‌تر داده شد، گجت خودرو پیود، به صورت روزانه خودرو شما را دیاگ می‌زند و نتیجه آن را به صورت ترجمه شده و فارسی روان بر روی موبایل شما گزارش می‌دهد. پس با دیاگ خودرو با موبایل با گجت پیود، دیگر نیازی به دیاگ خودرو در محل نخواهید داشت.

0 دیدگاه تا کنون ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

  مقاله های پیشنهادی دیگر
  پیود

  پیود چیست

  7 نظر / 1446 بازدید
  تیونینگ کوروش منصوری

  کوروش منصوری سلطان تیونینگ خودرو دنیا به خودرو سازی وارد می شود

  366 بازدید
  پنج دلیل استفاده از ردیاب خودرو

  پنج دلیل استفاده از ردیاب خودرو

  194 بازدید
  سیستم تهویه

  سیستم تهویه مطبوع خودرو

  3 نظر / 389 بازدید