مقاله های خودرو

ماشین های ژاپنی

مدیر سایت/09/09/1399
بازدید 585 / نظر 3
خودرخودرو ژاپنیو ژاپنی

یکی از صنایع بسیار بزرگ در ژاپن صنایع خودروسازی است که از برجسته ترین و بزرگترین صنایع خودروسازی در جهان است. ماشین های ژاپنی معمولا به استهلاک بسیار پایین و کیفیت بالای قطعات تولیدی و کم مصرف بودن در بین همه مشتریان مشهور هستند. خودروهای طراحی شده در ژاپن به دفعات بسیاری توانسته اند، موفق به کسب جوایز بین المللی و خودروسازی جهان باشند. در این قسمت از مجله اینترنی پیو به صنایع خودروسازی در ژاپن و معرفی بهترین شرکت  های ماشین ژاپنی و عمر مفید خودروهای ژاپنی می پردازیم.

تاریخچه شروع ساخته شدن ماشین های ژاپنی

در سال های 1904 اولین اتوبوس ساخته شده توسط ژاپنی ها که نیروی خود را از یک موتور بخار می گرفت به تولید رسید. در سال 1907 کومانوسوکه اوچیاما نخستین خودرو موتور بنزینی را در ژاپن ساخت. اتومبیل ورکس اولین خودرو خود را در سال 1910 به نام خودرو کونیسو ساخت. در سال 1911 با همکاری شرکت توکیو موتورز ویکلز خودرویی به نام دت در شرکت کایشینشا موتور ورکس بنیانگذاری شد که از اولین ماشین های ساخت ژاپن بود.
در سال 1920 شرکت جیتسویو جیدوشا سیزو توسط ویلیام آر گورهام بنیانگذاری شد. ابتدا تولید خودرو گورهام سپس خودرو لیلا را آغاز کرد و از سال 1924 تا 1927 شرکت ذوب آهن هاکویوشا خودرویی به نام اوتومو را ساخت. خودروهایی قبل از جنگ جهانی دوم در ژاپن ساخته می شد بر پایه مدل های اروپایی و آمریکایی تولید می شدند. در این سال ها شرکت های فورد و جی ام به صورت مشترک کارخانه هایی در ژاپن داشتند. شرکت های بسیاری در زمینه برند خودروسازی ژاپن فعالیت دارند که در ادامه به تاریخچه فعالیت آن ها می پردازیم.

تاریخچه شروع خودروسازی در ژاپن

تاریخچه شروع خودروسازی در ژاپن

شرکت خودروسازی تویوتا ( ماشین ژاپنی ) (トヨタ自動車株式会社)

بهترین برند ماشین ژاپنی را می توان به شرکت خودروسازی تویوتا نسبت داد. ابر شرکت چند ملیتی خودروسازی و ماشین آلات صنعتی تویوتا مستقر در شهر تویوتا در استان آیچی ژاپن است. شرکت خودروسازی تویوتا توسط کیشیرو تویوتا در سال 1937 میلادی در گوشه ای از کارخانه نساجی صنایع نویوتا شروع به فعالیت نمود. نخستین خودرو تولید شده توسط این شرکت تویوتا AA نام داشت. شرکت تویوتا در حال حاضر برندهای دینا، دایهاتسو، سایون، لکسوس و هیتو موتورز را برعهده دارد.
در سال 1930 کیشیرو تحقیق بر روی موتورهای دیزلی را شروع کرد و در همان سال ها لوگوی شرکت تویودا که شرکت نساجی بود به شرکت خودروسازی تویوتا تغییر یافت. سال1951 سیستمی مشابه سیستم(R&D) ، به منظور تحقیق و پیشنهاد ایده های خلاق در تویوتا فعال شد. تویوتا با مدیریت کیشیرو، مدرک مکانیک از دانشگاه توکیو ژاپن را داشت و سیستم مدیریتی جدیدی را برای تولید خودرو در نظر گرفت. این سیستم اتلاف انرژی را با توجه به نقاله ای کردن خودرو فراهم کرد تا بدین ترتیب سیستم نوین تولید خودرویی به وجود بیاید.

هم اکنون تویوتا به عنوان سومین شرکت بزرگ خودروسازی جهان با مدیریت بسیار خوب کیشیرو تویوتا توانسته است با کاهش هزینه های تولید برای پیدا کردن ریشه مشکلات بسیاری، ایرادات تولید خودرو را برطرف کند. در ادامه این دسته از فعالیت ها توانسته به عنوان پرفروش ترین شرکت خودروسازی جهان لقب بگیرد. در سیستم تولید تویوتا 3 روش اصلی به کار رفته که یکی از آن ها اصل تولید به هنگام است. به طوری که به این نکته اشاره در آن هر قطعه، درست در هنگامی که به آن نیاز است، تولید می ‌شود و هیچ مقداری در انبار وجود ندارد. به عبارت دیگر، سؤال این است: چه چیز نیاز است؟ چه وقت نیاز است؟ چه مقدار نیاز است؟ بدین ترتیب می‌ توان اتلاف ‌ها را حذف کرد و بهره‌ وری را افزایش داد.

شرکت خودروسازی تویوتا

شرکت خودروسازی تویوتا

با صفر کردن موجودی انبار، هزینه‌ های نگهداری کالا در انبار حذف می‌ شود. لازمه این کار ارتباط بسیار قوی با تامین کنندگان قطعات و مدیریت صحیح زنجیره تامین است. روش بعدی که بدین منظور انجام می شود به کانبان معروف است. روش کانبان در سیستم تولید تویوتا ابزاری است برای مدیریت جریان و تولید مواد. البته این را بد نیست بدانید که کانبان را به روش سوپر مارکت نیز گفته می شود. زیرا ایده اولیه از فروشگاه‌ های تجاری بزرگ گرفته شده که از کارت‌ های کنترل استفاده می ‌کنند و کلیه اطلاعات مربوط به محصول مثل اسم، کد، محل انبار و مانند آن، در کارت نوشته می‌ شود.
روش سوم جیدوکا است، در این روش به مفهوم اتوماسیون معنی می دهد. در واقع جیدوکا یعنی اتوماسیون با نگرش انسانی، یعنی ماشینی که به آسانی حرکت می ‌کند و تحت پایش و نظارت یک اپراتور است. جیدوکا بر دیدن مسائل تمرکز دارد و به ساخت محصولات بسیار کیفی منجر می‌شود. در این دیدگاه کیفیت باید در طی فرایند تولید به دست آید. به طور کلی می توان اینطور گفت که شرکت خودروسازی تویوتا از کمپانی های معروفی است که در خودروسازی ایران نیز حرفی برای گفتن دارد.

عمر مفید ماشین های تویوتا

شرکت بزرگ خودروسازی تویوتا که در کشورهای توسعه یافته شهرت دارد، سال ‌هاست که خودروهای باکیفیت، خوش‌ساخت، خوش ‌قیمت و سرسخت را روانه بازارهای جهانی می کند. قصد داریم در مقاله “عمر مفید ماشین های تویوتا“، برترین خودروهای تاریخ برند مربوطه را بررسی کنیم. شاید برایتان سوال باشد که این شرکت بزرگ چند ملیتی یعنی تویوتا ساخت کدام کشور است؟ در جواب این عبارت خواهیم گفت که در ژاپن مستقر است و از سال ۱۹۳۷ در تولید خودروهای با کیفیت جهان نقش بسیار تاثیر گذاری دارد. تویوتا امروزه به ‌عنوان یکی از بزرگ ‌ترین برند خودروسازی جهان شناخته شده که محصولاتش نماد کیفیت و قیمت مناسب هستند. به منظور آشنایی هر چه بیشتر با جزئیات مقاله “عمر مفید خودرو های تویوتا” ادامه مجله خودرو پیو را توجه نمایید. همچنین می توانید برای افزایش عمر خودرو های تویوتا از راهکار های گفته شده در مقاله مربوطه استفاده کنید.

 

خودروسازی تویوتا

تاریخچه برند تویوتا

محصولات تویوتا را می توان یکی از برترین های برند ماشین های ژاپنی دانست که توانسته در سطح جهانی به معروفیت بالایی دست یابد. اولین قدم شکل گرفتن امپراتوری تویوتا، سال ۱۹۲۴ با تلاش‌ های ساکیچی تویودا بود که یکی از برترین مخترعان ژاپنی شد. اولین‌ بار این شرکت ژاپنی با نام تولیدکننده‌ دستگاه‌ های بافندگی تویودا شروع به کار کرد و در ادامه اولین خط تولید اتومبیل تویوتا در سال ۱۹۳۷ در کارخانه شرکت نساجی صنایع تویوتا (متعلق به پدرش ساکیشی تویودا بود) راه ‌اندازی شد. با توجه به توضیحات ارائه شده، می توان متوجه شد که آرم قدیمی توویتا، تویودا بوده که نخستین خودروهای سواری آن، تویوتا AA نام داشت. بنابراین در آن زمان تویوتا خودروساز نبود بلکه در صنایع تولید انواع ماشین ‌آلات، دستگاه‌ های بافندگی و نساجی فعالیت می‌ کرد. این شرکت یکی از برترین خودروسازهایی است که برخی از محصولات آن قابلیت آفرود را دارا هستند که توسط سومین برند خودروسازی دنیا یعنی شرکت تویوتا از سال ۱۹۶۸ تولید می شود. آمار تولیدات محصولات این کمپانی بزرگ بسیار شگفت آور و دیوانه کننده است.

محصولات تویوتا اولین کمپانی بود که از سال ۲۰۱۲، هر سال به طور متوسط بیش از ۱۰ میلیون دستگاه ماشین تولید می کند. این آمار برای یک برند آسیایی آن هم در بازاری که توسط خودرو های اروپایی قبضه شده است، بسیار افتخار آمیز محسوب می شود. موفقیت‌ ها و افتخارات برند مربوطه و نسبتا قدیمی به همین جا ختم نمی شود. کمپانی بزرگ تویوتا در دنیای خودرو های هیبرید و الکتریکی از همه رقبا جلوتر و پیشتاز بازار خودرویی رو به رونق است.

این کمپانی بسیار بزرگ رهبر بازار خودروهای هیدروژن سوخت سلولی نیز محسوب می شود و در کنار برند لاکچری لکسوس (Lexus) توانست رکورد فروش ۱۵ میلیون دستگاه خودروی هیبریدی را از آن خود کند. شرکت خودروسازی تویوتا در طول تمام سال‌ های فعالیت خود در عرصه خودروسازی، بیش از ۲۵۰ میلیون دستگاه خودرو تولید کرده است که پس از فولکس واگن، در جایگاه دومین خودروساز بزرگ دنیا قرار دارد.
مارک تویوتا که به عنوان تنها برندهای زیر مجموعه‌ لکسوس و دایهاتسو به شمار می رود، از بزرگ‌ ترین تولیدکننده‌ خودرو های هیبرید در جهان است. به طوری که به محصولاتی با کیفیت، طول عمر بالا، قیمت رقابتی و اصالت ژاپنی شهرت دارد. به‌ عنوان برندی که همیشه یک قدم جلوتر بوده، تویوتا در طول سال ‌های گذشته خودرو های ماندگاری تولید کرده است. کلاس محصولات این شرکت بزرگ خودروسازی همچون موتورسیکلت و وسایل نقلیه تجاری، شامل سدان، کوپه، شاسی بلند، کراس اوور، وانت، ون، هاچ بک می شود.

 

برند تویوتا

عمر مفید ماشین های تویوتا

در ادامه مقاله عمر مفید ماشین های تویوتا به جزئیات بیشتری در خصوص علائم مفید این خودرو می پردازیم. با توجه به علائمی که در برخی از خریداران اتومبیل مورد توجه قرار گرفته، این امکان وجود دارد که به طور متوسط تا ۸.۴ سال از وسیله نقلیه خود نگهداری کنند. تا جایی که آن ها در طول این مدت، خرید خودرو را از یاد می برند. بر اساس نتایجی که از طریق مطالعات صورت گرفته، اینطور نشان می دهد که خریدران اتومبیل های اسپرت کمتر از ماشین خود برای رانندگی روزانه بهره خواهند برد و تنها در مواردی خاص از وجود آن ها استفاده خواهند کرد.

عمر تویوتا لندکروزر

تا به اینجای مقاله “عمر مفید ماشین های تویوتا” از برند مربوطه صحبت کردیم و در بقیه مطلب اشاره ای به اسامی مختلف خودروهای تویوتا خواهیم داشت. از اولین مدل تویوتا می توان لندکروز اشاره کرد که در سال ۱۹۵۳ در سطح جهانی معرفی شد. در واقع با گسترش این مدل از خودرو به قدری مورد توجه علاقه مندان خرید خودرو قرار گرفت که برای برخی از افراد سوال بود که لندکروز ساخت کدام کشور است؟ لندکروزر یکی از مدل‌ هایی است که باید از آن به ‌عنوان خودرویی افسانه‌ ای و قدیمی‌ ترین محصول تویوتا یاد کرد. طرح تولید تویوتا لندکروز کلاسیک و به صورت جیپ است و از جایی شروع شد که ارتش ژاپن پس از اشغال فیلیپین در سال ۱۹۴۱، جیپ کلاسیک آمریکایی را در اختیار گرفت. به‌ دستور مقام های ارتش، تویوتا نسخه ‌ای ژاپنی از جیپ، البته با کمی تفاوت در طراحی بدنه تولید کرد. در سال ۱۹۵۱، تویوتا به‌ طور رسمی تولید نسخه‌ ای نظامی از جیپ با کد BJ را آغاز کرد که این مدل از جیپ آمریکایی بزرگتر و قدرتمندتر بود.

عمر تویوتا کرولا

این محصول از سال ۱۹۶۶ و از همان ابتدا یکی از پرطرفدارترین ‌های ژاپنی بود و امروز به ‌عنوان پر فروش ‌ترین خودرو جهان در ۱۲ نسل، هنوز هم بسیار محبوب است. یک خودروی کوچک و کامپکت که قابلیت ‌هایی مثل قیمت اقتصادی، کیفیت ساخت بالا، موتور و قوای محرکه قوی و قابل اعتماد، کاربردی بودن و اصالت ژاپنی دارد. تویوتا کرولا پس از چند دهه کسب شهرت، در سال ۲۰۱۸ نسل دوازدهمش وارد بازار جهانی شد و جدیدترین مدل های آن همچون هاچ‌ بک، سدان و استیشن به ‌‎همراه نسخه‌ هیبرید تولید و روانه بازار گردید. تا به امروز این خودرو با وجود محبوبیت های بالای خود در بین خودرو های شاسی ‌بلند و کراس ‌اوور در سال ‌های اخیر، به‌ قدری جذاب و با کیفیت است که پر فروش‌ ترین خودروی جهان شناخته می شود. بیش از ۴۵ میلیون نفر از نسل‌ های مختلف در جهان خودروی تویوتا کرولا را خریداری کرده اند.

تویوتا کرولا

عمر تویوتا هایلوکس

از دیگر دلایلی که می تواند بر طول عمر خودرو های ژاپنی هچون تویوتا بیافزاید و در واقع تاثیر مطلوب از خود به جای بگذارد، استفاده از آپشن های مختلف در انواع ساخت خودرو تویوتا است که در این قسمت از مقاله به آن پرداخته ایم. محصول تویوتا از سال ۱۹۶۸ در کنار تویوتا لندکروزر، پرچم‌ دار سرسختی و استقامت خودرو است که بیش از پنج دهه در نسل ‌های مختلف تولید شده و در نقاط مختلف جهان، انواع شرایط سخت و متفاوت رانندگی و حتی جنگ‌ را تجربه کرده است. شهرت هایلوکس واقعا اغراق نیست، هایلوکس پایه و اساس مدل ‌های دیگر تویوتا مثل ۴ رانر و تاکوما را تشکیل داده است. عصر مدرن تولید خودرو های لوکس از سال ۲۰۰۴ آغاز شد و نسل هفتم از سال ۲۰۱۵ تا امروز با پیشرانه ‌های ۴ سیلندر و ۶ سیلندر V شکل روی خط تولید تویوتا باقی ‌مانده است. شاید تویوتا این شرایط را نپسندد، اما هایلوکس در جنگ‌ های بسیاری نقش بزرگی داشته است.

عمر تویوتا RAV4

در واقع تویوتا را می توان شرکت نابغه ای به حساب آورد که از سال ۱۹۹۴ به عنوان اولین خودرو جهان در کلاس خودرو های شاسی ‌بلند/کراس‌ اور کوچک و کامپکت شناخته می شود. تا جایی که توانسته مسیر پرسودی را برای شرکت ‌های مختلف هموار کند. خودرویی با ویژگی ‌های کلاس شاسی‌ بلند مثل ارتفاع زیاد با سطح زمین، صندوق عقب جادار، دید وسیع راننده به اطراف و سیستم انتقال قدرت چهارچرخ و محرک مصرف سوخت پایین از مزایای این کلاس خودرو است. تولید پنج نسل مختلف از RAV4 تا به امروز و قرار گرفتن در فهرست پر فروش خودرو های شرکت تویوتا تصمیم درست در طراحی این برند ژاپنی را گویا است.

 

تویوتا RAV4

معرفی اولین خودرو فوق کوچک شرکت تویوتا در سال ۲۰۰۸

البته این را باید عنوان کرد که این برند شناخته شده، مدل های متعددی از خودرو را روانه بازار کرده که از اولین ها در نوع کوچک آن، می توان به مدل شهری و فوق کوچک تویوتا iQ اشاره کرد. این مدل از شرکت خودروسازی تویوتا به طور رسمی بین خودرو های چهارصندلی طبقه‌ بندی می شود اما حتی مقام‌ های بزرگ ‌ترین شرکت خودروسازی ژاپن هم اقرار می‌ کنند که ظرفیت واقعی کابین iQ، سه سرنشین با حالت ۳+۱ است. در واقع در حالت صندلی‌ های این خودروی فوق کوچک برای ۳ نفر طراحی و تعبیه شده است، صندلی آخر این خودرو کاربردی ندارد. به طور کلی بد نیست این نکته را در نظر داشته باشید که با خواندن مقاله عمر مفید ماشین های تویوتا، آگاهی بهتری از اطلاعات خودرویی داشته باشید.

شرکت خودروسازی نیسان (日産自動車株式会社)

شرکت خودروسازی نیسان، یکی دیگر از بهترین شرکت خودروسازی ژاپن است که ریشه های تاسیس این شرکت به سال 1911 بر می گردد. زمانی که ماسوجیرو هاشیموتو شرکت کواشینشا موتور کار ورکس را تاسیس کرد. این شرکت با سرمایه گذاری سه بازرگان ژاپنی نخستین خودرو خود را طراحی و تولید کردند. خودرو تولید شده توسط شرکت خودروسازی نیسان، دات نام داشت که موتور بنزینی دوسیلندر داشت. بدین صورت که می توانست 10 اسب بخار قدرت را تولید کند. شرکت مربوطه در سال 1918 شروع به تولید کامیون های نظامی کرد و قطعات مورد نیاز این کامیون ها از کشور آمریکا تامین می شد. سال 1925 نام این شرکت به دات موتور کار تغییر پیدا کرد و خودرو دات در سال 1930 به نام دات سان تغییر پیدا کرد، حتی چندی بعد نیز داتسون نامیده شد. در سال 1934 داتسون اقدام به تولید مشترک با اتومبیل ساز دیگری به ام نیهون سانگیو کرد.
در ابتدای دهه 1930 و پس از ورود شرکت نیهون سانگیو به بورس توکیو این شرکت به اختصار نیسان نام گرفت. از اول اسم های نی هون سان گیو گرفتته شده و در سال 1934 شرکت نیسان پس از خریداری شرکت توباتا که مالکیت داتسون را داشت به صنعت خودروسازی وارد شد. در سال های نخستین فعالیت شرکت نیسان به عنوان یک کمپانی خودروسازی بزرگ ژاپنی در سطح جهانی مطرح شد. در سال 1951 میلادی خودرو نیسان پاترول که خودرویی دو دیفرانسیل بود در خط تولید نیسان قرار گرفت. این خودرو به دلیل شباهت بسیار زیاد با خودروی جیپ آمریکایی بسیار مورد استقبال قرار گرفت. سال 1966 شرکت نیسان با کمپانی پرینس موتور کمپانی ادغام شد. پس از این ادغام نیسان وارد فاز جدید شد و مدل هایی از نیسان اسکای لاین و نیسان گلوریا را به تولید رساند.
در دهه هفتاد تا هشتاد میلادی، نیسان صادرات خودرو را به ایالات متحده آمریکا ادامه داد و توانست بازار خوبی برای خود به دست آورد. فروش شرکت نیسان به 255 هزار دستگاه رسید ولی با به وجود آمدن بحران عظیم سوختی در ایالات متحده این شرکت مجبور شد خودروهای کوچکتر و ارزان تر و با مصرف سوخت پایین تر را تولید کند. این شرکت در دهه 1980 توانست دو مرکز بزرگ تولیدی خودرو را در ایالات متحده و بریتانیا ایجاد کند و خودروی سانی را تحت نام نیسان به بازار ارائه داد. این خودروساز تا سال 1987 توانست حدود 20 میلیون از خودروهای خود را صادر کند. شرکت خودروسازی نیسان در ادامه با تولید خودروی میکرا که ظاهر بسیار زیبایی داشت توانست به مدت سه سال خودروی سال اروپا لقب بگیرد.

شرکت خودروسازی نیسان

شرکت خودروسازی نیسان

تحولات اساسی در شرکت نیسان با ورود کارلوس غصن در سال 1999 به عنوان مدیر عامل سرعت گرفت. غصن در هنگام به دست گرفتن مدیر عاملی نیسان شرکت مربوطه، بالغ بر حدود 20 میلیارد دلار بدهی داشت و تنها 3 مدل از 48 مدل تولیدی آن سود دهی داشت. با گذشت 5 سال از مدیریت کارلوس غصن، شرکت نیسان نه تنها بدهکار نبود بلکه به حدود 2.7 میلیارد دلار سود رسید که موفقیت بسیار زیادی برای این شرکت به حساب می آید. هم اکنون نیسان به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان صنعت خودرو ژاپن محسوب می شود.

شرکت خودروسازی مزدا (マツダ株式会社)

این شرکت توسط جوجیرو ماتسودا در سال 1920 میلادی تاسیس شد. مقر اصلی شرکت مزدا در شهرستان آکای هیروشما ژاپن واقع شده است. جوجیرو ماتسودا شرکت خودروسازی مزدا را با توجه به تشابه اسمی نام خانوادگی اش با کلمه مزدا این نام را بر روی محصولاتش قرار داد. طبق نوشته های وب سایت شرکت مزدا، دلیل نام گذاری شرکت مزدا این طور بیان شده است. (نام شرکت مزدا برگرفته از نام اهورامزدا خدای اولین تمدن‌ های غرب آسیا در ایران است. ما اهورامزدا را به خدای خرد، اندیشه و هماهنگی تفسیر کردیم. به عنوان منشأ هر دو تمدن شرقی و غربی و همین ‌طور به عنوان نمادی از فرهنگ خودرو. این آمیختگی از تمایل به دستیابی به صلح جهانی و توسعه صنعت خودرو انجام شد).
شرکت مزدا به عنوان تولید کننده ابزار و ماشین آلات در سال 1920 میلادی پایه گذاری شد و از سال 1931 به تولید خودرو پرداخت. این شرکت در طول جنگ جهانی دوم برای ارتش کشور ژاپن اسلحه تولید می کرد. سه چرخه MADA-GO از اولین تولیدات مجموعه بزرگ مزدا بود که با موتور هوای خنک کار می کرد. اولین خودرو ساخته شده شرکت خودروسازی مزدا 360 نام داشت که در سال 1960 وارد بازار شد. در ادامه تولیدات این شرکت خودروسازی خودرو مزدا، کازمو اسپرت که ظاهر بسیار عجیبی داشت را تولید کرد. مزدا فامیلیا که به عنوان پدر بزرگ مزدا سه شناخته می شود در سال 1967 در شرکت خودروسازی مزدا تولید شد.
در سال های بعدی مزدا با توجه به کسب تجربه و همچنین اقدامات بسیاری در تحقیق و توسعه خودرویی توانست خودروهای بسیاری را به بازار جهانی معرفی کند. از جمله پر فروش ترین خودروهای شرکت مزدا، خودرو مزدا 3 بود که توانست فروش بسیار بالایی را در جهان داشته باشد. روند طراحی های داخلی به روز و همچنین نوآوری ها و تکنولوژی های این شرکت در قسمت بدنه و موتوری همچنان ادامه دارد و توانسته مشتریان خاص خود را داشته باشد. هم اکنون مزدا توانسته به جایگاه یک شرکت و یک برند بسیار مطمئن در حوزه خودرویی برسد.

شرکت خودروسازی مزدا

شرکت خودروسازی مزدا

شرکت خودروسازی هوندا (本田技研工業株式会社)

شرکت خودروسازی هوندا، یک شرکت خودروسازی چند ملیتی است که در تولید موتورسیکلت، خودرو و موتور خودرو فعالیت می کند. مجموعه معتبر هوندا، توسط سوییشرو هوندا در سال 1948 میلادی تاسیس شد، در ابتدا سوییشرو با اتصال یک پیشرانه ابتدایی و ساده به یک دوچرخه توانست وسیله حمل و نقل ارزان قیمتی را تولید کند. شرکت هوندا در ادامه فعالیت خود به تولید قایق موتوری و موتورسیکلت پرداخت و اولین موتورسیکلت این شرکت در سال1947 یک سال قبل از تاسیس رسمی شرکت به اسم هوندا A تولید و به فروش رسید. اولین موتورسیکلت تکامل یافته هوندا به نام هوندا دی در سال 1949 روانه بازار شد. در سال های بعدی موتورسیکلت هوندا C100 سوپر کاپ را وارد بازار کرد.

این مدل با حدود 30 میلیون دستگاه فروش، رکورد بهترین فروش تاریخ وسایل نقلیه را به خود اختصاص داد. با توجه به موفقیت های کسب شده توسط موتورسیکلت این شرکت تصمیم به تولید خودرو گرفت. اولین خودرو تولید شده شرکت هوندا در سال 1963 به نام هونداT360 (یک خودروی بارکش و وانت مانند بود) با یک پیشرانه 360CC با 30 اسب بخار قدرت تولید شد.
دو ماه بعد بود که اولین محصول رسمی هوندا با نام هوندا S500 (یک خودروی رودستر کوپه دو درب بود) وارد بازار شد و مورد استقبال بازار به دلیل پیشرانه قوی و قدرت خوب قرار گرفت. در سال 1989 خودرو مربوطه، توانست عنوان برترین خودرو را در ایالات متحده کسب کند. شرکت هوندای پس از آن برند آکیورا را به بازارهای ایالات متحده آمریکا معرفی کرد. محبوبترین و شناخته شده ترین خودروی شرکت هوندا سیویک است که برای اولین بار به صورت موتور عرضی تولید شده بود. این برند خودروسازی به عنوان بزرگترین تولید کننده پیشرانه خودرو و موتور سیکلت در جهان شناخته می شود.

عمر مفید ماشین های ژاپنی

اگر یک چیز وجود دارد که اتومبیل های ژاپنی به آن معروف هستند، قابلیت اطمینان از تمامی بخش های خودرویی است. عمر مفید ماشین های ژاپنی تولید شده بیشتر از خودروهای اروپایی و آمریکایی شناخته شده است. اتومبیل های ژاپنی به دلیل طول عمر طولانی معتبرترین خودرو در صنعت شناخته شده اند. بر اساس آخرین رتبه بندی و قابلیت اطمینان توسط مجله خودرو Consumer Reports، سه برند لکسوس، مزدا و تویوتا در این لیست بهترین جایگاه را کسب کردند. با ما همراه باشید تا در ادامه “عمر مفید ماشین های ژاپنی” بتوانید به یکی از بهترین موضوعات مربوط به کیفیت و اسامی شرکت های خودروسازی ژاپن پی ببرید.

لازم به ذکر است که می توانید با استفاده از رعایت اصول نگهداری از خودرو، باعث افزایش عمر مفید خودرو خود شوید.

وقتی می گوییم یک ماشین کاملا قابل اعتماد است، فاکتورهای مختلفی به غیر از طول عمر آن وارد عمل می شود. در حالت ایده آل خودرو باید در طول عمر خود حتی به تعمیرات کمتری نیاز داشته باشد. وسیله نقلیه نباید از نظر خرابی یا مشکلات غیر منتظره ای روبرو باشد. مدل یک اتومبیل می تواند بخاطر مسائل خاص طراحی در نمره ارزیابی آن تأثیر بسیاری داشته باشد. سرانجام، خودروهایی که نگهداری از آنها نیز آسان و ارزان هستند، می توانند عمر طولانی تری داشته باشند. چنانچه بخواهید اطلاعات جامعی از عمر مفید ماشین های ژاپنی داشته باشید، بهتر است در ادامه مجله خودرو پیو به این مقاله توجه نمایید.

تنها اتومبیل های غیر ژاپنی در لیست ۱۰ خودرو قابل اطمینان ژاپنی عبارتند از: هیوندای النترا، فورد فیوژن و شورولت بولت. به لطف نوآوری های فن آوری و طراحی هوشمند، مارک های آمریکایی و اروپایی در دهه گذشته مدل های قابل اعتماد تری را ایجاد کرده اند. با توجه به اسامی که بالاتر به عنوان لیستی از برترین خودروهای ژاپنی اشاره کردیم، بد نیست به این نکته توجه نمایید که هر کدام از آن ها با داشتن کارایی های بهتر از نظر عملکرد پیشرفته، می تواند در نوع ماشین های مجهز جز برترین ها به شمار رود. تا جایی که این امکان به شما داده می شود از آپشن ها و امکانات بیشتری نسبت به قیمت پرداختی خود استفاده نمایید.

خودروهای ژاپنی

اتومبیل های ژاپنی دارای کمترین قیمت در آسیا هستند

تا به حال شده به این مسئله توجه نمایید که عمر مفید خودروها چند سال است؟ بنا بر این گفته می توان چنین در نظر گرفت که این موضوع نقش پر رنگی در رده بندی و امتیاز ماشین ها دارد. بدین صورت که چه ماشین شما داخلی باشد یا  خودروی خارجی، همواره باید در نظر داشته باشید که در خرید خود توجه لازم را مبذول نمایید. به طور کلی عمر مفید خودروهای خارجی نظیر ماشین های ژاپنی این امکان را به شما می دهد که به وقت خرید از آپشن های پیشرفته ای استفاده نمایید و در واقع از یک سری عملکردهای مجهز و کاربردی بهره ببرد. این امر رایج است که قیمت گذاری وسایل نقلیه ژاپنی از ارزانترین خودرو ها در آسیا به شمار می روند. به همین ترتیب با معرفی مدل های جدید، خرید مکرر این دسته از اتومبیل ها برای مردم محلی آسان است. به طوری که آن ها ماشین قدیمی ژاپنی و دست دوم خود را با قیمت بسیار پایین به فروش می رسانند و همچنین مراقبت از داشته هایشان بخشی از فرهنگ آنهاست.

چرا عمر ماشین ژاپنی زیاد است

از دیگر دلایلی که می توان گفت تاثیر به سزایی بر عمر مفید ماشین های ژاپنی خواهد گذاشت، این است که خودروهای ژاپنی قابل اطمینان و شناخته شده اند. زیرا حتی وسایل نقلیه ۲۰ تا ۳۰ ساله آن ها هنوز هم می توانند عملکرد بسیار خوبی از خود داشته باشند. بسیاری از مدل های اتومبیل که می توانند به بیش از ۴۰۰.۰۰۰ کیلومتر برسند، مربوط به خودروسازان ژاپنی است. اتومبیل های ژاپنی به قدری قابل اعتماد هستند که اگر هر دو در یک تاریخ خریداری شوند، نمونه های دست دوم آن از نمونه نو آن عملکرد بهتری دارد. بدین صورت که می توانید با خرید هر نوع از مدل های متفاوت ماشین ژاپنی در رده بندی های مختلف، از امکاناتی برتری که شایستگی تجهیزات حرفه ای تری را دارند، بهره مند شوید.

دلایل افزایش عمر خودروهای ژاپنی نسبت به خودروهای اروپایی و آمریکایی

در این قسمت از مقاله به عوامل دیگری که بر طول عمر ماشین های ژاپنی موثر است، اشاره خواهیم کرد که خواندن آن می تواند برایتان مفید باشد. از این نظر شما را به خواندن آن دعوت می کنیم، چرا که این امتیاز را برای آن دسته از افرادی که به خرید خودروهای ژاپنی علاقه مند هستند، در نظر گرفته است که می توانند با آشنایی جزئی در این زمینه، به طور واضح تری اقدام به خرید ماشین موردنظر نمایند.

طراحی موتور خودروهای ژاپنی

 اغلب اتومبیل های ژاپنی از طراحی موتور بسیار ساده و ارگونومیک برخوردار هستند. علاوه بر این، موتورهای اتومبیل ژاپنی اغلب اجزای اضافی ندارند و معمولا دارای موتورهای بنزینی تنفس طبیعی هستند که بیشتر سازگار با یورو ۶ است.

طراحی موتور خودرو

تاثیر خدمات نگهداری چشمگیر در خودروهای ژاپنی

دلیل دیگر اطمینان بیشتر خودروهای ژاپنی خدمات برجسته تعمیر و نگهداری خودرو است. تویوتا یکی از برندهای پیشگام است که ۱۰۰.۰۰۰ کیلومتر یا پنج سال گارانتی برای وسایل نقلیه خود اجرا کرد. تویوتا و سایر خودروسازان ژاپنی نیز برنامه گسترده مکانیکی خودرو دارند که به اعضای سرویس اتومبیل در مورد نحوه تعمیر مدل های مختلف اتومبیل با نام تجاری شرکت خود آموزش می دهند. اگر خودروی ژاپنی ندارید نمی توانید از دوام ماشین خود اطمینان حاصل کنید.

تمرین ایده در طراحی خودروهای ژاپنی

صنعت ژاپن به کارایی تمام آداب ساخت اتومبیل شهرت دارد. ایده اصلی دیگری که سازندگان اتومبیل ژاپنی دارند، فلسفه کار هماهنگ با نام کایزن است. این روحیه بازی تیمی تولید را ساده تر می کند، تا جایی که هر مرحله از مراحل ساخت ماشین نیاز به یک استاندارد یا کیفیت خاص دارد و می توانند خودروهای ساده اما با مهندسی خوبی طراحی و تولید کنند.

سازنده های ماشین های ژاپنی به دنبال سودهای بلند مدت می روند

شرکت های اتومبیل سازی ژاپن نیز در مقایسه با رقبای آمریکایی و آلمانی خود فرهنگ تجارت متفاوتی دارند. برندهای اتومبیل مانند تویوتا، میتسوبیشی، سوزوکی و هوندا برای سود طولانی مدت برنامه ریزی دارند. تولیدکنندگان اتومبیل ژاپنی هنگام معرفی مدل های جدید خودرو نیز بسیار محافظه کار هستند. آنها تمایل دارند به مرور زمان آن ها را بسازند و این خودروها را بهتر کنند.

به آرامی فناوری های جدید را معرفی می کند

در واقع با ایجاد دستاوری پیش رو و در مقایسه با رقبای خود به دنبال فناوری های با کیفیت بالا هستند و تا آنجا که ممکن است به آن پایبند هستند. به عنوان مثال، تویوتا هنوز خودرو هایی با گیربکس چهار سرعته اتوماتیک و موتورهای قدیمی معرفی شده را که یک دهه پیش معرفی شده را به فروش می رساند. آن ها اغلب اجزای اتومبیل را دوباره طراحی نمی کنند، به طوری که سیستم عامل های اتومبیل خود را از همان ابتدا در حالی که فن آوری های جدید را همزمان معرفی می کنند، می سازند.

مورد اعتماد ترین خودرو های ژاپنی

در طول تاریخ خودرو، ده ها اتومبیل ژاپنی ثابت شده که می توانند برای یک عمر دوام داشته باشند. حتی برخی از اتومبیل های اصلی از مارک هایی مانند تویوتا، هوندا، میتسوبیشی، نیسان و سوزوکی این قابلیت را دارند که با کیلومتر شمار خود به بیش از ۴۰۰.۰۰۰ کیلومتر برسند.

قابل اطمینان ترین اتومبیل های ژاپنی

عمر خودرو های ژاپنی همه جای دنیا معروف است

افزایش عمر مفید خودروهای ژاپنی، بستگی به عوامل بسیاری دارد که از میان آن ها می توان به قابلیت اطمینان از جانب این وسیله نقلیه اشاره کرد. از این جهت این تعریف را آورده ایم که خودروهای ژاپنی را معروف به طول عمر و قابلیت اطمینان می شناسند، تا جایی که در انواع ساخت این دسته از خودروها، نمونه ها و تجهیزات مجهزی به آپشن های آن اضافه شده است. به منظور کیفیت کار بهتر، نمونه ها و تجهیزات گفته شده را در اختیار خریداران قرار می دهند که از میان انواع خودروهای ژاپنی می توان به امکاناتی ویژه اشاره کرد که عبارتند از:

هوندا سیویک

Civic به عنوان یکی از معتبرترین اتومبیل های خانوادگی که تمایل به حفظ ارزش فروش مجدد خود دارند، به طور گسترده ای شناخته شده است. نسل پنجم سیویک یکی از کم مصرف ترین و بهترین عملکرد در بازار است.

نیسان ماکسیما

در دهه ۹۰، نیسان در اوج بازی خود بود که به طور واضح تر می توان بیان کرد که یکی از موفق ترین مدل های اتومبیل آن ها، نیسان ماکسیما است که تا رسیدن به ۲۵۰ هزار کیلومتر مسافت، نیاز به تعمیر و نگهداری کمی دارد.

نیسان ماکسیما

نیسان ماکسیما

تویوتا کمری

تویوتا کمری یکی دیگر از خودروهای ژاپنی با کاکرد بسیار بالا است که در دوران فروش اولیه خود به عنوان یکی از بهترین اتومبیل های سازمانی شناخته می شد. خودروی کمری با ترکیب ویژگی های ممتاز و ساختاری بسیار قابل اعتماد، از نظر فروش و استقامت به سرعت در رده بالای کلاس قرار گرفت.

همچنین می توانید به صورت کامل درباره عمر مفید خودرو تویوتا در مقاله اشاره شده بخوانید.

میتسوبیشی لنسر

وقتی صحبت از قابلیت اطمینان می شود، این لیست بدون نماد میتسوبیشی لنسر کامل نمی شود. این نسل دوم است که به لطف یک موتور چشمگیر و طراحی ناهموار از تولید عالی در دهه ۱۹۸۰ برخوردار بود.

ارزش خرید خودرو های ژاپنی

اتومبیل‌ های ژاپنی بسیار پرفروش و ارزان قیمت هستند که می توان با حدود ۵۰۰۰ دلار یک خودرو ژاپنی با کیفیت خریداری کرد. محصولات ژاپنی به دلیل قیمت بسیار پایین خود در ایالات ‌متحده و جهان به شهرت و محبوبیت رسیده‌اند. به طوری که قیمت متوسط لکسوس ال‌ اف ‌ای مدل ۲۰۱۹ حدود ۴۵۰ هزار دلار است ولی در مقابل برای خرید پورشه کاررا مدل ۲۰۰۷ باید حدود دو برابر هزینه پرداخت کرد.

مقایسه ایمنی خودرو های ژاپنی و آلمانی

هر دو کشور ژاپنی و آلمانی، اتومبیل ‌های ایمنی تولید کرده و در رده ‌بندی در سال ۲۰۱۹ به برخی از اتومبیل ‌های کره ‌ای و ژاپنی اهداء شده است و در لیست ایمن ‌ترین اتومبیل‌ های جهان، چند برند آلمانی نظیر بی ‌ام ‌و، مرسدس ‌بنز و آئودی حضور دارند. در مجموع با توجه به نمایندگان بیشتر برند‌های ژاپنی در رتبه‌ بندی ‌های ایمنی، باید گفت که کفه ترازوی آن ‌ها سنگین ‌تر بوده و برتری نسبی با ژاپنی‌ ها دارد.

مقایسه خودرو های ژاپنی و آلمانی

اتومبیل های ژاپنی ماندگاری بیشتری دارند، زیرا همه کارها را به درستی انجام می دهد تا پیشنهادهای ارزشی آن ها را ارائه دهد. خودروهای ساخته شده توسط کمپانی هایی مانند تویوتا و هوندا شاید شیک ترین خودروها نباشند اما قابل اعتماد و کم مصرف هستند. به طور کلی، اتومبیل های ژاپنی به خصوص در رده جمع و جور و زیر کامپکت قابل اعتمادتر می شوند. اتومبیل های آلمانی به خاطر ویژگی های لوکس و عملکرد عالی معروف هستند، به این معنی که آن ها همیشه مجبورند وسایل نقلیه خود را با فناوری جدید به روز کنند. به دلیل همین نیاز به نوآوری، اکثر اتومبیل های آلمانی گاهی اوقات دارای مشکلات طراحی و نقص مکانیکی دیگری هستند. امیدواریم با خواندن این مقاله متوجه شوید که حدودا عمر مفید ماشین های ژاپنی چقدر است.

در صورتی که قصد داشته باشید با ماشین ژاپنی آشنا شوید و بهترین شرکت خودروسازی ژاپن را بشناسید، بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید. چنانچه به حوزه های خودرویی علاقه مند هستید، می توانید به دیگر صفحات سایت پیو بروید و به دانستنی های خود بیافزایید.

3 دیدگاه تا کنون ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

مقاله های پیشنهادی دیگر
عمر مفید ماشین های ژاپنی

عمر مفید ماشین های ژاپنی

56 بازدید