مقاله های خودرو

خودرو چینی

مدیر سایت/01/09/1399
بازدید 127 / نظر 0
خودرو چینی

اصالت شرکت های خودروسازی چینی به دهه 1950 بر می گردد. کشور شوروی سابق بنیانگذار این صنعت در کشور چین بوده است و در ابتدا تولیدات آن ها سالیانه به تعداد 100 تا 200 هزار عدد خودرو می رسید. از اوایل سال های 1990، این صنعت نوپای کشور چین به سرعت توسعه یافت. تولیدات صنعت خودروسازی کشور چین در سال 1992 از مرز یک میلیون دستگاه خودرو گذشت و تا سال 2000 میلادی به مرز دو میلیون دستگاه رسید. در پایان این قسمت از مجله اینترنتی پیو به صنعت خودروسازی چینی و با کیفیت ترین خودرو چینی می پردازیم.

تاریخچه فعالیت خودروسازی چینی

صنعت و حوزه خودروسازی چینی همانطور که گفته شد به اوایل دهه 1950 بر می گردد. اولین خودرو ساخته شده توسط خودروساز چین، کامیونی به اسم مینگ شنگ نام داشت و بعدها با ساخت کارخانه های مونتاژ خودرو خارجی به فعالیت خود ادامه دادند. در 30 سال نخست ظرفیت تولید اولیه 100 تا 200 هزار دستگاهی را داشتند. این صنعت در دهه 2000 میلادی بیش از دو میلیون دستگاه را تولید می کرد.
صنعت خودروسازی چین به سرعت در این حوزه پیشرفت چشمگیری کرد، تا جایی که در سال 2008 صنعت خودروسازی چین به بزرگترین صنعت جهانی بر پایه تعداد خودروهای تولید شده بود. از سال 2009 تولید سالیانه خودرو در کشور چین از میزان تولیدات خودرو در اتحادیه اروپا، مجموع تولیدات خودرویی در کشورهای اروپایی با ایالات متحده آمریکا و ژاپن پیشی گرفت. در چین چهار غول خوردوساز مطرح وجود دارند که مطابق رسم هه به آن ها چهار بزرگ گفته می شود.

تاریخچه فعالیت خودروسازی چینی

تاریخچه فعالیت خودروسازی چینی

 

این چهار شرکت عبارتند از سایک موتور، دانگ فنگ، فاو و چانگان هستند. در کشور چین خودروسازان دیگری نیز هستند به نام های جیلی (آدرس نمایندگی جیلی در تهران و دیگر شهرها)، گروه خودروسازی پکن، برلیانس اتوموتیو، گروه خودروسازی کوانگ ژو، گریت وال، بی وای دی وچری از شرکت های به نام و مشهور در صنعت خودروسازی چین به شمار می آیند. البته این را باید به خاطر بسپارید که کشور چین در سال 2011 به فروش صادراتی حدود 814,300 دستگاه خودرو دست پیدا کرد.
در سال 2009 تولید خودروهای چینی به 13 میلیون دستگاه خودرو رسید و به عبارتی در هر سال شرکت های چینی بیش از یک میلیون دستگاه خودرو تولید کردند. 8 میلیون دستگاه از این تعداد خودرو تولید شده، مربوط به خودروهای سواری بود. صنعت خوروسازی چین در سال 2014، مجموع 24 میلیون دستگاه خودرو سواری و تجاری را تولید کرد. این حجم تولید خودرو معادل 26 درصد از کل حجم تولید شده خودرو در جهان بود که توانست صنعت خودروسازی چین را به بزرگترین شرکت خودروسازی جهان از نظر حجم تولید حتی بالاتر از ایالات متحده آمریکا قرار دهد. یکی از نکات جالب خودروسازی چین این است که در سال 2017 تعداد خودروهای ثبت شده در کشور چین بیش از 300 میلیون دستگاه بود. به منظور مقایسه خودروهای چینی در ادامه مقاله به شرح مختصری از معرفی برند های مختلف چینی در شرکت های معتبر می پردازیم.

شرکت خودروسازی دانگ فنگ موتور به چینی (东风汽车公司)

شرکت خودروسازی دانگ فنگ موتور، شرکت دولتی خودروسازی چینی به حساب می آید که ساختمان اصلی آن در شهر ووهان است. دانگ فنگ که در زبان چینی به معنی (توفان شرق) است در سال 1968 میلادی تاسیس شد. در حال حاضر در زمینه مونتاژ و تولید انواع خودرو، اتوبوس، کامیون، خودروهای تجاری و باربری و تولید قطعات فعالیت دارد. تمامی خودروهایی که در این مجموعه معتبر تولید می شود را می توان به عنوان یکی از زیباترین ماشین های چینی به حساب آورد. در سال 2013 این شرکت خودروساز بزرگ چینی و شرکت ولوو طی قراردادی تصمیم به تولید مشترک خودروهای سنگین و نیمه سنگین دانگ فنگ با نام تجاری DFCV گرفتند.
در ایران خودروهای تجاری این شرکت با نام T300، T375 از جمله خودورهایی هستند که توسط شرکت سایپا دیزل با نام های کاوه و البرز تولید شده اند. از جمله همکاری هایی که این خودروساز چینی داشته می توان به همکاری با شرکت های کره ای اشاره کرد. همکاری شرکت دانگ فنگ با کیاموتورز کره موجب تشکیل شرکت جدیدی به نام YUEDA شد و ماحصل این همکاری تولید خودروهایی همچون کیا و اپتیما بود. این شرکت همچنین با شراکت با شرکت ماشین های ژاپنی نیسان توانست خودرو نام آشنای تینا را تولید و به فروش رساند.

شرکت خودروسازی دانگ فنگ موتور به چینی

شرکت خودروسازی دانگ فنگ موتور به چینی

شرکت خودروسازی شانگهای (上海汽车集团股份有限公司)

شرکت بسیار بزرگ خودروسازی چینی که مرکز اصلی آن در شانگهای واقع شده با نام سایک جی ام (上汽通用) شناخته شده است و به صورت مشترک با سرمایه گذاری جنرال موتورز آمریکا فعالیت می کند. حجم تولید این شرکت به میزان حدود7 میلیون دستگاه در سال 2017 به ثبت رسید. سایک خودروهای خود را با نام های تجاری مکسوس، ام جی و رووی به بازار معرفی کرده است. این خودروساز محصولات مشترک بسیاری را تولید کرده و با برخی از اسامی تجاری شناخته شده به فروش رساند است. از جمله تولیدات مشترک خودروسازی شانگهای چین، عبارتند از: بیوک، شورولت، فولکس واگن، اشکودا و وولینگ است. کلیه تولیدات شرکت خودروسازی شانگ های با کیفیت ترین خودرو چینی را ارائه می دهد که می توان آن ها را در رتبه بندی برتر خودروهای چینی در چین در نظر گرفت.
شرکت سایک موتور(SAIC) در شرکت های وولینگ خودرو، سایک جی ام، شانگهای جی ام و مرکز فنی خودرویان آسیا با شرکت آمریکایی جنرال موتورز شریک است. سایک همچنین با شرکت فولکس واگن در شرکت سیک فولکس واگن خودرو شراکت دارد. در سال 2001 بیست درصد از سهام شرکت چری توسط سایک خودرو خریداری شد و بعد از سه سال دوباره به شرکت چری فروخته شد. در اداه این فعالیت ها، در سال 2005 سهام شرکت سانگ یانگ توسط سایک خودرو خریداری شد.

شرکت خودروسازی شانگهای

شرکت خودروسازی شانگهای

شرکت خودروسازی فاو ( 第一汽车集团)

شرکت خودروسازی چینی فاو در یک گروه صنعتی دولتی بوده که در زمینه تولیدات انواع خودروهای تجاری و سواری فعالیت خود را از سال 1958 شروع کرد. ساختمان مرکزی شرکت مربوطه که در چانگچون قرار دارد، در سال 2017 با تولید حدود 3/3 میلیون خودرو به عنوان سومین برند خودروسازی بزرگ چین معرفی شد. شرکت خودروسازی فاو، خودروهای خود را با برند های تجاری بسترن، هایما، جیلین وهوالی به فروش می رساند.
فاو در حال حاضر با شرکت های خودروسازی جنرال موتورز، آئودی، تویوتا و مزدا همکاری بسیار نزدیکی دارد و با این شرکت ها به صورت مشترک خودروها را در چین مونتاژ و به فروش می رساند. کشورهای روسیه، اردن، مصر، مکزیک، عراق، ایران، دانمارک، پاکستان و اروگوئه کشورهای مقصد خودروهای شرکت فاو هستند. شرکت خودروسازی فاو تولید کننده ماشین آلات سنگین حمل و نقل و انواع کامیون کشنده است. کمپرسی و کامیونت 6 تن و 18 تن از خودروهای نیمه سنگین باربری ساخته شده توسط شرکت فاو است.

شرکت خودروسازی فاو

شرکت خودروسازی فاو

گروه خودروسازی چانگان اتومبیل ( 重庆长安汽车股份有限公司)

گروه خودروسازی چانگان اتومبیل از بزرگترین گروه های خودروسازی کشور چین است که در شهر چونگ کینگ قرار دارد که تحت مالکیت دولت چین است. این مجموعه بزرگ در سال 2017 بیش از 3 میلیون خودرو توانست تولید کند و به عنوان چهارمین خودروساز بزرگ چین از نظر حجم تولید قرار گرفت. خودروهای طراحی شده این شرکت با برند چانگان در خودروهای سواری و خودروهای تجاری با نام چانا به فروش رسانده می شود. شرکت های سرمایه گذاری مشترک با شرکت چانگان عبارتند از: سوزوکی، فورد، مزدا و پژو سیتروئن.
شرکت چانگان موتور بزرگترین جوینت ونچر شرکت فورد آمریکا به مهندسی در هر دو بخش طراحی بدنه، موتور وامدار شرکت فورد است. به همین خاطر محصولات چانگان به واسطه این شریک تجاری در ایالات متحده هم به فروش می‌ رسد. فورد یکی از معدود شرکت ‌های تولید کننده خودرو در چین است که در کشور چین زیر برند sub brand ندارد. ایده زیربرند از سیاست گذاری‌ های دولت چین بوده تا امکان انتقال دانش فنی صنعت خودرو به چین را ممکن کرده و توانایی مهندسی چین را بالا ببرد. دفاتر مرکزی و طراحی چانگان در حال حاضر علاوه بر شانگهای چین در تورین ایتالیا و میشیگان آمریکا واقع شده‌ اند.

گروه خودروسازی چانگان اتومبیل

گروه خودروسازی چانگان اتومبیل

شرکت خودروسازی بایک (北汽集团)

یک شرکت چند ملیتی تحت مالکیت کشور چین است که متشکل از چندین تولید کننده خودرو در شهر پکن واقع شده است. شرکت بایک خودرو با حدود 2.5 میلیون دستگاه خودرو در سال 2014 میلادی توانست پنجمین خودروساز از نظر حجم تولید شده در فهرست تولید کنندگان خودرو کشور چین قرار بگیرد. شرکت های تابعه اصلی بایک شامل خودروهای سواری باو، شاسی بلند باو و فوتون می شود. این شرکت همچنین سرمایه گذاری های مشترکی را با هیوندا و مرسدس بنز داشته است.
شرکت خودروسازی بی وای دی (BYD) دیگر خودروساز بزرگ و نام آشنای کشور چین در شهر شنژن واقع شده که در سطح جهانی به باتری ها و اتوبوس های برقی شهرت دارد. از جمله تولیدات شرکت مربوطه خودروهای برقی، لیفتراک و خودروهای سواری برقی است.
شرکت خوردوسازی جیلی (GEELY) از دیگر خودروسازان بزرگ کشور چین است. شرکت جیلی یک شرکت خصوصی تولید اتومبیل است که در شهر نایژو استان چجیانگ واقع شده است.
گریت وال موتورز(Great Wall Motors) دیگر خوردوساز بزرگ چینی است که از سال 2012 در زمینه تولید خوردوهای بیابانگرد، وانت، مینی بوس و مینی ون و SUV فعالیت دارد. این شرکت خودروسازی توانست در سال 2012 بیش از 600 هزار خودرو را تولید کند و از جمله بزرگترین خودروسازان کشور چین به شمار می رود. خودروهایی که شامل این دسته از برند چینی می شوند، عبارتند از: شرکت وانت های وینگل 5، وینگل 3 ، SUV مدل هاوال H4 و هاوال H6 .
چنانچه از علاقه مندان به خودروهای چینی هستید و می خواهید اطلاعات مفیدی از برندهای مختلف داشته باشید، می توانید به خواندن این مقاله بپردازید. همچنین به دیگر صفحات سایت پیو بروید و با مطالعه مقاله ها و خبرهای خودرویی به دانستنی های خود بیافزایید.

0 دیدگاه تا کنون ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

  مقاله های پیشنهادی دیگر
  مشکلات ایمنی خودروهای تسلا

  فراخوان برای ۲۸۵ هزار خودرو تسلا در چین

  62 بازدید
  نمایندگی خودرو چینی

  نمایندگی خودرو چینی

  169 بازدید
  تعمیرگاه خودرو چینی سایت پیو

  تعمیرگاه خودرو چینی

  89 بازدید