مقاله های خودرو

خودرو هیبریدی

مدیر سایت/08/08/1399
بازدید 215 / نظر 1

خودرو هیبریدی از نسل خودروهای دوست دار طبیعت به شمار می روند. این نوع از خودروها دارای سیستمی است که یک موتور بنزینی معمولی، یک موتور الکتریکی و یک باتری دارد. در واقع به طور همزمان این موارد در خودروهای هیبریدی وجود دارد که به خودروهای سبز (Hybrid electric vehicle, HEV) شناخته می شود. موتورهای الکتریکی هنگامی‌که به ‌آرامی درحال چرخش هستند، قدرت زیادی را تولید می‌ کند اما در موتورهای بنزینی بیشترین قدرت را هنگام آغاز چرخش سریعش به دست می‌ آورد. در این مقاله از مجله خودرو پیو به انواع موتور های هیبریدی پرداخته خواهد شد.

دستگاه عیب یاب خودرو پیود چیست؟

لازم به ذکر است که می توانید برای افزایش عمر مفید خودرو خود مقاله مریوطه را بخوانید و از بهترین راه های زیاد کردن عمر ماشین خود + یک راه عالی استفاده کنید.

خودرو هیبریدی چیست

خودرو هیبریدی به دلیل بهره وری بیشتری که نسبت به خودروهای معمولی (بنزینی) دارد، بنزین کمتری مصرف می کند و به محیط زیست لطمه کمتری وارد می کند. یک خودرو کاملا الکتریکی ازخودرو هیبریدی هم کارآمدتر است، چرا که کارایی موتورهای الکتریکی 4 برابر بیشتر از موتورهای بنزینی است.

انواع موتور خودرو هیبریدی

یکی از بزرگ ترین معضلات در میان طراحان صنعت خودروسازی را می توان مصرف سوخت ماشین در نظر گرفت. با توجه به اینکه مصرف سوخت های طبیعی، طی سال های اخیر بالا به نظر می رسد، مدت زیادی از نسل جدید خودروها به سمت برقی شدن سوخت های دیگر می رود. در واقع تولید خودروهای هیبریدی و برقی با جایگزین شدن سوخت های دیگر رونق و گسترش یافته است. برای اینکه به طور تخصصی بتوانید با خودروهای هیبریدی آشنا شوید در ادامه مقاله به چهار نوع از موتورهای این نوع خودرو اشاره خواهیم کرد و به بررسی موتور ماشین هیبریدی خواهیم پرداخت. این چهار دسته شامل اسامی به شرح ذیل است:

  • موازی
  • سری
  • سری موازی
  • پلاگینی

خودرو هیبریدی

هیبریدی موازی

در یک نوع موتور هیبرید موازی (Parallel hybrid) دو موتور بنزینی و الکتریکی با‌هم کار می‌ کنند و باعث حرکت خودرو می‌ شوند. در این سیستم، هر دو موتور تقریبا همیشه روشن هستند، اما زمانی که خودرو نیازی به موتور الکتریکی ندارد مثلا در یک سراشیبی در حال حرکت است، موتور الکتریکی به یک ژنراتور (Generator) یا مولد برق، تبدیل می شود و نیرو را به باتری‌ ها بر می‌ گرداند.

برای آشنا شدن با جالب ترین آپشن های خودرو به صفحه اشاره شده مراجعه کنید.

هیبریدی سری

در یک نوع هیبریدی سری (Series hybrid) موتور الکتریکی تمام‌ کارها را انجام می‌ دهد. موتور بنزینی در این سیستم، فقط برای شارژ باتری کاربرد دارد و معمولا به طور مستقیم به سیستم انتقال قدرت متصل نمی‌ شود.

هیبریدی سری موازی

رایانه خودرو در هیبریدی سری موازی (Series-Parallel hybrid) دستورهای هماهنگی بین دو موتور الکتریکی و بنزینی را صادر می‌ کند. به‌ این‌ ترتیب که دستور استفاده انحصاری از موتور الکتریکی یا موتور بنزینی را می‌ دهد یا از آن ها می‌خواهد همزمان با هم کار کنند.

هیبریدی پلاگینی

باتری‌ های نسبتا بزرگتری در سیستم های هیبریدی پلاگینی (Plugi-n hybrids) اضافه شده است. باتری‌ هایی که قابلیت شارژ مستقیم با برق شهری را دارند، این نوع از خودرو هیبریدی گام بزرگی برای رسیدن به خودروهای تمام الکتریکی به شمار می روند. خودروهای پلاگین هیبریدی برای رانندگی روزمره بسیار مناسب هستند، اگر مسافت زیادی را در طول روز رانندگی می‌کنید، شاید هزینه‌ های این تکنولوژی درمقایسه با خودروی معمولی، چندان ‌به‌ صرفه نباشد.

ترمز احیا کننده

تمامی خودرو هیبریدی از ترمزهای احیا‌ کننده استفاده می‌ کنند. ترمز احیا‌ کننده یک راه برای بازگرداندن میزانی از انرژی جنبشی است که ماشین در هنگام حرکت از‌ دست‌ داده است. ترمزهای یک ماشین معمولی این انرژی جنبشی را به گرما تبدیل می‌ کنند و این گرما به طور مستقیم وارد اتمسفر می‌ شود. ترمز احیا‌ کننده بعضی از آن انرژی را بازیابی و در باتری خودرو ذخیره می‌کند که مثل گرفتن سوخت به صورت رایگان است.

خودرو هیبریدی

رانندگی با یک پدال

برخی از رانندگان خودرو هیبریدی یاد گرفتند که چگونه با یک پدال رانندگی کنند، در این روش هنگامی‌ که تصمیم به توقف می‌ گیرند به‌ جای فشار روی پدال ترمز، پای خود را از روی پدال گاز بر می‌ دارند. در این حالت ترمز احیا‌کننده به حداکثر توان خود می‌ رسد و خودرو متوقف می‌ شود. با‌ کمی تمرین کردن، دیگر کار با ترمزخودروهای معمولی برای این رانندگان سخت می‌ شود و با انرژی الکتریکی تولید‌ شده توسط این ترمزها، می توان تا 186 کیلومتر بیشتر با موتور الکتریکی رانندگی کرد.

باتری های هیبریدی

مردم نگران هزینه‌ بالای جایگزینی باتری در یک خودرو هیبریدی بودند اما تجربه‌ های واقعی نشان داده‌ اند که این باتری‌ ها با‌ وجود احتراق داخلی، عمر طولانی دارند. ارائه این اعداد و ارقام به این معنی نیست که این موتورها کاملا عالی هستند و هیچ عیب و نقصی ندارند.

خودرو هیبریدی

شارژ خودرو هیبریدی

ماشین های هیبریدی در کشورهای مختلفی عرضه می شود که در حال حاضر این نوع از خودروها در ایران با برندهای متفاوت قابل ارائه است. اما با وجود تعداد کمی از خودرو هیبریدی نسبت به ماشین های بنزینی، هنوز قادر به ساخت ایستگاه های شارژ عمومی برای آن ها نشده اند. چنانچه شما یک خودرو هیبریدی داشته باشید، باید به این نکته توجه داشته باشید که شارژر همراه خود بیاورید یا اینکه قبل از بیرون رفتن از خانه، آن را به حالت کامل شارژ نمایید. اینجور گفته می شود که شارژ خودروهای هیبریدی کار آسانی نخواهد بود. از این نظر که شما نیاز به شارژ متناسب با ماشین خود را دارید. باید در نظر داشته باشید که توسط خودتان یا برای اطمینان بیشتر از نیرو برقکار استفاده نمایید. همچنین می توانید با استفاده از شارژر و یا با باز کردن درب جایگاه باتری خودرو به شارژ ماشین هیبریدی خود بپردازید. اما شارژر این دسته از خودروها به طور کلی به 3 سطح تقسیم می شوند که شامل مواردی از این قبیل است:

1- سطح یک ( ولتاژ 120 ولت )

2- سطح دو ( ولتاژ 240 ولت )

3- سطح سه ( 480 ولت )

مشکلات خودروهای هیبریدی

یکی از نکاتی که باید به وقت آموزش بیشتر این نوع از خودروها دقت نمایید این است که هیبریدی ها گران تر از نمونه ای غیر هیبریدی قابل فروش هسند. از همین رو دلیل خرید آن را در صورتی عاقلانه به نظر می رسد که تمایل به تعویض خودرو برای چند سال نداشته باشید. در اینجور مواقع از طریق پرداخت کمتر پول بنزین، جبران مافات نمایید و در سال های بعدی مابه التفاوت پول بنزین را می توانید پس انداز کید. از دیگر معایبی که خودرو هیبریدی به همراه دارد به عدم توانایی اسپرت آن بر می گردد. چرا که در چنین شرایطی با توجه به وزن اضافه یاطری، تعادل خودرو بر هم می خورد و با انتخاب کردن گزینه اسپرت، رانندگی از این طریق امکان پذیر نخواهد بود.

البته طی سال های اخیر ماشین هیبریدی از تنوع بیشتری برخوردار است، اما با این وجود باز هم گزینه ها محدوتر خواهد بود نسبت به غیر هیبریدی ها. به خصوص در رده خودروهای بزرگ تر همچون SUV این نشان را از خود دارند که از مزایای کمتری در مقابل سایر هیبریدی های کوچک بهره خواهند برد. در صورتی که مسیر تردد شما بیشتر مواقع از سمت بزرگراه ها باشد، هیبریدی ها از مزایای چندانی برخوردار نیستند. از این نظر که با افزایش سرعت در بزگراه ممکن است سرعت در بزرگراه باعث شود، موتور بنزینی همواره فعال بماند. در چنین حالتی دیزلی از مصرف کمتری استفاده خواهد کرد.

نحوه کارکرد خودروهای هیبریدی

در ادامه مقاله انواع خودروهای هیبریدی می خواهیم به توضیح مختصری در خصوص جزئیات بیشتر آن بپردازیم:

  • خودرو هیبریدی توانایی شارژ شدن با برق شهری را ندارند.
  • صاحبان این نوع از خودروها مجبور نیستند درطول روز به دنبال جایگاه برق باشند یا هنگام رسیدن به خانه، مثل تلفن همراه خود آن را به پریز وصل کنند.
  • کارایی خودرو هیبریدی درست مانند خودروی بنزینی معمولی است و باید به جایگاه های سوخت بنزین مراجعه کنند.
  • در این خودروها می‌ توانید بدون نگرانی برای از دست دادن قدرت باتری خود، با فشردن یک کلید به حالت استفاده از موتور الکتریکی بروید.
  • باتری اتومبیل های هیبریدی حداقل 5 سال عمر می‌ کند، اما 70 درصد از ظرفیت اصلی باتری خودرو هیبریدی قبل از پایان این دوره پنج ساله تمام می‌ شود، اما 8 تا 10سال پس از خرید این نوع ماشین‌ ها می‌ توانید از باتری آن استفاده کنید.
  • به طور معمول عمر باتری ماشین هیبریدی بین 8 تا 10 سال است.

آیا خودرو هیبریدی برای شما مناسب هستند

قیمت خودرو هیبریدی کمی گران‌ تر از خودروی معمولی است، اما پرداخت این هزینه به‌ مرور زمان جبران می‌ شود. رانندگی با این نوع خودرو ها سرگرم‌ کننده هست و داشتن موتور الکتریکی باعث می‌ شود خودرو شما با سرعت بیشتری شتاب بگیرد. گاهی لذت رانندگی فقط در این است که وقتی پا روی پدال گاز می‌ گذارید، شتاب حرکت خودرو به سمت صندلی کشانده شود. در واقع بعد از پرداختن به کلیه این نکات آموزنده، می توان پی برد که خودرو هیبریدی برای رانندگان از اهمیت و کارایی بالاتری برخوردار است.

1 دیدگاه تا کنون ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

مقاله های پیشنهادی دیگر
انواع موتورهای خودرو

انواع موتور خودرو

120 بازدید
تسمه تایم

همه چیز درباره تسمه تایم

109 بازدید
سیستم انژکتور

سیستم انژکتور چیست

146 بازدید
روغن-موتور

همه چیز درباره روغن موتور و روغن گیربکس خودرو

199 بازدید