مقاله های خودرو

خودرو ایرانی

مدیر سایت/01/09/1399
بازدید 329 / نظر 0
خودرو ایرانی

سابقه ورود خودرو به ایران با ورود خودروی فورد توسط مظفرالدین شاه قاجار که از کشور بلژیک خریداری شد بر می گردد. که در ایران به دلیل دود زیادی که از این خودرو خارج می شد به کالسکه دودی معروف بود. از آنجایی که شهر نشینی در ایران کم کم گسترش پیدا می کرد میزان واردات خودروی سواری نیز افزایش یافت و اغلب اتومبیل ها در آن زمان از کشورهای آمریکا و انگلیس وارد می شد. در ادامه با تاریخچه خودرو های ایرانی آشنا خواهیم شد.

تاریخچه فعالیت خودرو ساز های ایرانی

در حال حاضر بعد از صنعت نفت، خودرو سازی ایران بزرگ ترین صنعت در کشور است. در حال حاضر ایران هجدهمین خودرو ساز جهان و بزرگترین خودرو ساز خاورمیانه است. همچنین در سال 2009 ایران از لحاظ سرعت رشد خودرو سازی رتبه پنجم دنیا را بعد از چین، تایوان، رومانی و هند کسب کرد. در سال 2001 ایران خودرو و سایپا به ترتیب 66 و 33 درصد از بازار خودرو ایران را به خودشان اختصاص دادند. بین 2 تا 3 درصد نیر کار ایران که حدود 500.000 هزار نفر می شود، به طور مستقیم در صنعت خودرو سازی ایران و صنایع مرتبط فعالیت می کنند. جالب است بدانید که تقریبا 75% از کل خودرو های تولید شده مسافری هستند و 15% از خودرو های تولید شده وانت ها و باربر ها را تشکیل می دهند. در ادامه به خودرو ساز های اصلی ایران خواهیم پرداخت.

تاریخچه خودرو ایرانی

تاریخچه خودرو ایرانی

شرکت ایران خودرو

مرداد ماه 1341 برادران خیامی شرکت خودرو سازی ایران خودرو که اوایل به نام ایران ناسیونال بود و البته الان به نام ایران خودرو (ikco) شناخته می شود را راه اندازی کردند. این شرکت خودرو سازی نوع اولیه اتوبوس به نام ال پی یا 341 که قطعات آن از کشور آلمان تامین می گشت را به مونتاژ و تولید رسانید. برادران خیامی در آن سال ها به فکر تولید خودرو سواری در ایران افتادند و طی صحبت هایی که با خودروسازان فرانسوی و آلمانی و انگلیسی داشتند سرانجام در سال 1345 طی قرار دادی با شرکت انگلیسی روتس موتورز لیمیتد برنامه ریزی را برای تولید پیکان که آن زمان به هیلمن هانتر شناخته شده بود انجام داد و از اردیبهشت ماه 1346 کارخانه ویژه برای تولید پیکان ساخته شد و این خودروی لوکس اروپایی در آن زمان در ایران با نام پیکان کار و لوکس جوانان و پیکان استیشن و پیکان وانت به تولید رسید. فعالیت شرکت ایران خودرو در دهه پنجاه میلادی با همکاری شرکت دایملر بنز آلمانی در تولیدات اتوبوس و مینی بوس، انواع کامیون سواری و آمبولانس گسترش یافت همزمان برادران خیامی میخواستند که فعالیت خودروسازی در ایران به محصولی تمام ایرانی ختم شود و خود کفایی در تولید خودروهای ایرانی صورت پذیرد که با توجه به هدف پیش رو اقدام به تاسیس کارخانه های تولید قطعات و تامین قطعات ایرانی در سراسر ایران پرداختند. ایران ناسیونال بعد از انقلاب اسلامی در سال 1357 به ایران خودرو تغییر نام پیدا کرد. و فعالیت خود را با همکاری خودروسازان جهانی مثل فرانسه در اوایل دهه هفتاد شمسی و همچنین تولید خودرویی با پلت فرم و طراحی ایرانی در اوایل سال 1380 و ادامه فعالیت این شرکت خودروسازی با همکاری شرکت پژو و بنز و رنو شکل گرفت.

شرکت ایران خودرو

شرکت ایران خودرو

شرکت سایپا

شرکت خودروسازی ایرانی سایپا که اوایل با نام ایرانی سایپاک با مشارکت خودروساز فرانسوی سیتروئن تاسیس شد. این خودروساز با تولید خودروهای وانت آکا و سواری ژیان فعالیت خود را شروع کرد. این شرکت از سال 1347 انواع مختلف سواری ژیان را تولید می کرد که به مدل های ژیان مهاری و ژیان پیکاپ در مدل های دولوکس و معمولی معروف بوده اند. در اوایل دهه ی پنجاه میلادی این شرکت با شریک فرانسوی خود اقدام به تولید خودروی رنو و رنو 5 در مدل های 2 درب و چهار درب نمود که مورد توجه و استقبال مشتریان قرار گرفت. این شرکت در سال 1354 تغییر نام داد و به شرکت سایپا سرواژه اختصاری ( شرکت سهامی ایرانی تولید اتومبیل ) تغییر نام پیدا کرد. بعد از انقلاب سال 1357 این شرکت خودرو سازی به مالکیت دولت ایران درآمد و فعالیت تولیدی خود را زیر نظر سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ادامه داد. در اوایل دهه 1360 شمسی با تاسیس کارخانه های سایپا دیزل و زامیاد و همکاری با خودروسازان ژاپنی به تولید خودروهای تجاری و باربری سبک و سنگین پرداخت و وانت نیسان جونیور با موتور 2000 cc  از همان سال ها در این شرکت به تولید رسید. البته در سال های بعد این شرکت موتور این خودرو را از 2000cc به موتور 2400cc ارتقا داد. در سال های بعدی این خودروساز ایرانی، تحت لیسانس خودروسازی کره ای اقدام به مونتاژ و فروش یکی از پر فروش ترین خودرو های ایران یعنی پراید نمود. این شرکت در ادامه با خرید کارخانه های پارس خودرو، سیتروئن، زامیاد و ایران کاوه به گروه خودرو سازی سایپا تبدیل شد. این شرکت خودروسازی توانست در اواسط دهه 80 شمسی خودروهایی توسط طراحان و قطعه سازان داخلی به طراحی شده است را به تولید برساند.

شرکت سایپا

شرکت سایپا

شرکت خودرو سازی فیات ایران

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید اولین خودروی مونتاژی داخلی از محصولات شرکت فیات ایتالیا بود. تولید فیات 1100 تقریباً شش سال پیش از پیکان و دقیقا در ماه اردیبهشت سال 1340 شمسی رسماً در ایران آغاز شد. کارخانه آن «سایکا» نام داشت که توسط برادران علی و حسن کاشانچی و با سرمایه‌ای حدود 12.2 میلیون تومان بنا شده بود. محل این کارخانه در جاده تهران نو (دماوند فعلی) واقع شده بود.

فیات 1100

فیات 1100

خانواده کاشانچی از سال 1332 شمسی به ورود انواع ساخته‌های فیات به کشور مبادرت ورزیده بودند و با بازاریابی مناسب توانستند فیات را به محبوبیت فراوانی در نزد مردمان ایران ‌زمین برسانند. البته اولین خودروهای فیات از سال 1314 شمسی به کشورمان وارد شد و همواره ازگزینه‌های مطلوب و مناسب در میان آحاد مصرف ‌کنندگان وطنی به حساب می آمد. فیات 1100 از فروش خوبی برخوردار بود و حتی از این خودرو ها برای تاکسی نیز استفاده می شد اما از سال 1344 کم کم استقبال از این خودرو رو به کاستی گذاشته شد و در نهایت در سال 1348 شمسی تقریبا دو سال قبل از اتمام قرار داد تولید آن متوقف و کارخانه آن به کلی تعطیل شد.

گروه خودروسازی بهمن موتور

گروه بهمن موتور در سال 1331 شمسی در زمینه های حمل و نقل دریایی با نام شرکت سهامی ایران خلیج کو فعالیت می کرد. این شرکت در سال 1338 اولین محصول خود را با عنوان وانت سه چرخ مزدا تولید کرد و نام شرکت به کارخانه اتومبیل سازی مزدا تغییر یافت و در ادامه در سال های 1363 با همکاری شرکت ژاپنی مزدا اقدام به تولید وانت های مزدا 1000 و مزدا 1600 پرداخت. بعدها این شرکت به ایران وانت تغییر نام داد. در سال 1378 حوزه فعالیت این شرکت به خودروسازی تغییر کرد و اسم شرکت نیز به گروه خودروسازی بهمن مزدا تغییر پیدا کرد. در ادامه فعالیت های این شرکت از سال 1395 به بخش خصوصی واگذار گردید و پوشش نیازهای بازار حمل و نقل با رویکرد تولید وسایل نقلیه تجاری و باری تا 18 چرخ در قالب شرکتهای ایران دو چرخ و بهمن موتور و سیبا موتور و بهمن دیزل نقش موثری را در صنعت خودرو های تجاری ایفا کند. هلدینگ تخصصی بهمن با اتخاذ راهبردهای مناسب با تدوین برنامه های جامع قصد دست یافتن به جایگاه معتبرترین و ارزشمند ترین برند در صنعت خودروسازی ترسیم نموده است.

بهمن موتور

بهمن موتور

شرکت پارس خودرو

شرکت خودروسازی پارس خودرو از سال 1335 شمسی در ایران با نام شرکت جیپ فعالیت خود را شروع کرد و اقدام به تولید خودروهای جیپ ویلیز و قطعات یدکی آن نمود. این شرکت ایرانی در سال 1338 با تاسیس کارخانه در جاده مخصوص کرج، مونتاژ انواع خودروهای جیپ را آغاز نمود. در سال های 1345 شمسی اقدام به احداث سالن های پرس و ساخت قطعات و توسعه عملیات، تولید خودروهای آریا و شاهین (رامبلر) به محصولات خود اضافه کرد. در ادامه این شرکت در سال 1352 به نام جنرال موتورز ایران تغییر نام داد و در سال 1359 شمسی باز هم تغییر نام داد و نام پارس خودروی فعلی در آمد.

پارس خودرو

پارس خودرو

در ابتدا پارس خودرو محصولات رامبلر و جنرال موتورز را تحت لیسانس تولید می کرد و خودروی شاهین اولین خودروی تولید شده شرکت رامبلر بود. در سال ۱۹۷۲ میلادی پس از این که پارس خودرو جزئی از جنرال موتورز شد به جنرال موتورز ایران تغییر نام یافت و تولید خودرو اپل را با علامت تجاری شورولت در ایران آغاز کرد. این خودرو با موتورهای 2.5 و 2.8 لیتری تولید می‌شد. علاوه بر این یک مدل بیوک به نام بیوک اسکای لارک و یک نمونه کادیلاک به نام کادیلاک سویل و یک مدل شورولت به نام شورولت نوا همراه با یک وانت شورولت تولید شد. این تولیدات تا سال 1361 شمسی ادامه داشت و پس از آن قطع گردید. پارس خودرو در ادامه به تولید نیسان پاترول تحت لیسانس شرکت نیسان پرداخت و بعد ها با خریداری خط تولید رنو5  اقدام به تغییراتی در این خودرو و تولید خودرو سپند نمود. در سال های بعد سایپا با خریداری 51 درصد از سهام شرکت، مالکیت این کارخانه تولیدی را برعهده گرفت و هم اکنون به تولید خودروهای تیبا و سایپا پرداخته است.

0 دیدگاه تا کنون ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

  مقاله های پیشنهادی دیگر
  راهنمای پرداخت جریمه خودرو

  راهنمای پرداخت جریمه خودرو

  312 بازدید
  راهکار های جلوگیری از سرقت خودرو ایرانی

  راهکار های جلوگیری از سرقت خودرو ایرانی

  270 بازدید
  خودرو ساندرو

  معرفی خودرو ساندرو

  273 بازدید