مقاله های خودرو

معرفی خودرو دیگنیتی پرایم

مدیر سایت/02/03/1400
بازدید 58 / نظر 0
خودرو دیگنیتی پرایم

دیگنیتی پرایم و یا همان دانگ فنگ ix5 محصول شرکت دانگ فنگ موتور است که در انبوهی از تبلیغات جذاب به همراه خودرو فیدلیتی به بازار ایران وارد شد. .شرکت دانگ فنگ که به عنوان شریک تجاری گروه بهمن بعد از مذاکرات بسیار با این خودروساز بزرگ دیگنیتی پرایم را به ایران آورده و در حال حاضر تصمیم به تولید و عرضه این خودرو در سال 1400 کرده است. دیگنیتی پرایم به معنی وقار و بزرگی است و یک خودروی کراس اور کوپه شهری به حساب می آید در سال 2018 در نمایشگاه پکن رو نمایی شد.این خودرو در کشور چین به نام فنگون ix5 شناخته شده است.در ادامه به بررسی دیگنیتی پرایم و مشخصات فنی و ظاهری این خخودروی تازه وارد گروه خودروسازی بهمن موتور می پردازیم.

عیب یاب یا دیاگ خودرو چیست؟ | عیب یاب خودرو پیود چیست؟ | ردیاب خودرو چیست و بهترین ردیاب ها | معرفی بهترین آپشن خودرو

دیگنیتی پرایم محصول تازه وارد بازار ایران می باشد که به تازگی به سبد محصول بهمن خودرو اضافه شده است. دیگنیتی به معنای ( کرامت ) است و بر روی پلت فرم ix55 نصب می باشد. این کراس اوور که طراحی شبیه به کوپه دارد با نام بهمن موتور دیگنیتی پرایم نیز شناخته می شود.

مشخصات فنی دیگنیتی پرایم

مشخصات فنی

مشخصات فنی

موتور دیگنیتی پرایم

زیر پوست دیگنیتی پرایم قلب تپنده ی 4 سیلندری 1500CC توربو شارژر 16سوپاپه با نام اختصاری SFG15T قرار گرفته است که از سیستم کنترل الکترونیکی چند نقطه ای ترتیبی در این موتور استفاده شده است. حداکثر توان تولیدی این موتور 148 اسب بخار در 5600 دور در دقیقه وحداکثر گشتاور 220نیوتن متر در 1800-4500 دور در دقیقه را دارد.

مطابق تست های انجام شده، این خودرو می تواند در عرض 11 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برسد و همچنین با این خودرو می توانید حداکثر سرعت 210KM/H را تجربه کنید. مطابق اطلاعات ارائه شده در سایت گروه بهمن مصرف میانگین شهری و بین شهری دیگنیتی ix5 در هر صد کیلومتر پیمایش و در شرایط کاملا ایده آل حدود 5.4 لیتر می باشد که برای یک کراس اوور شهری مصرف بسیار خوبی است. دیگنیتی پرایم توانسته استاندارد آلایندگی یورو 5 را کسب نماید.

موتور وگیربکس دیگنیتی پرایم

موتور و گیربکس دیگنیتی پرایم

گیربکس دیگنیتی پرایم

وظیفه انتقال قدرت از پیشرانه به چرخ های جلویی دیگنیتی پرایم را یک جعبه دنده CVT تیپ ترونیک بر عهده دارد. این جعبه دنده اتوماتیک نسل سوم CVTها به حساب می آید که چند وقتی است در گروه DFM برای محصولات سواری استفاده می شود. معمولا جعبه دنده های CVT نسل 3 سرعت عمل بیشتری را نسبت به نسخه های قدیمی دارند و از سویی صدای کمتری را هم تولید می کنند و از طرفی حدود 30Kg نیز به نسبت گیربکس های نسل دوم سبک تر هستند. گیربکس سه حالت نرمال,اسپرت, زمستانی را در اختیار شما قرار می دهد.

سیستم تعلیق و سیستم ترمز دیگنیتی پرایم

دیگنیتی ix5 در محور جلوی از سیستم تعلیق مستقل مک فرسون با فنر پیچشی و کمک های هیدرولیکی با میل موج گیر و میل تعادل استفاده کرده است. در محور عقب نیز از سیستم مستقل چندگانه بازوهای چندگانه که به مولتی لینک معروف هستند استفاده شده است. مطاق تست های انجام شده بر خلاف حالت اسپرت و کوپه ای که خودور دارد و این نوع از خودروها از تعلیق خشک استفاده میکنند, دیگنیتی  پرایمتعلیق نرم و بسیار خوبی را دارد و همچنین با استفاده از سیستم های کنترل پایداری ESC , کنترل کشش سطحی HDC وسیستم های TSC ,ASR ,TRC ,ATCاستفاده کرده است که توانسته علاوه بر تعادل خوب در سرپیچ ها, چسبندگی بسیار مناسب لاستیک ها بر سطوح جاده را نیز داشته باشد.

ترمزهای این خودرو در محور جلویی دیسکی با پره های خنک شونده و در محور عقب دیسکی توپر می باشند. در ترمزهای این خودرو از سیستم های ABS به همراه سیستم توزیع نیروی الکترونیکی ترمز EBD استفاده شده است. سیستم های کمک ترمزی EBA,BAS,BA,EVA نیز بر روی این خودرو قرار دارد و توانسته ترمزهای بسیار خوب و مطمئنی را برای دیگنیتی پرایم بوجود بیاورد.

فرمان دیگنیتی پرایم

فرمان این خودرو به صورت تمام برقی می باشد و سنسور حساس به حرکت را نیز دارد که به صورت اتوماتیک در سرعت های پایین نرمی فرمان بیشتر شده است و مانورپذیری خودرو بیشتر می شود و در سرعت های بالا نرمی فرمان کمتر شده و مانورپذیری خودرو کاهش می باشد. البته بر روی صفحه نمایش قرار گرفته بر روی قسمت میانی داشبورد شما می توانید از سه حالت نرمی و مانورپذیری زیاد و یا فرمان نرمال و فرمان سفت با مانور پذیری کم استفاده کنید. غربیلک فرمان نیز به صورت D-CUT می باشد و از طراحی بسیار زیبایی شبیه به خودروهای مرسدس بنز الهام گرفته است. از قابلیت های بسیار خوب فرمان دیگنیتی پرایم تنظیم ارتفاع چهار جهته آن می باشد. قفل به قفل فرمان 3.1 دور می باشد و شعاع گردش 5.5 متری را دارد.

فرمان دیگنیتی پرایم

فرمان دیگنیتی پرایم

نمای ظاهری دیگنیتی پرایم

یکی از بزرگ‌ترین مضوعات مربوط به خودرو دیگنیتی پرایم ظاهر بروز و زیبای این ماشین چینی است که در ادامه به صورت تخصصی به ظاهر داخلی و خارجی دیگنیتی ix5 می‌پردازیم.

نمای روبرو دیگنیتی پرایم

اولین المان طراحی که در نمای روبرو دیگنیتی پرایم به چشم میخورد استفاده از یک جلو پنجره بسیار بزرگ با قسمت های پلاستیکی الماسی شکل نقره ای رنگ می باشد که توانسته چشم هر بیننده ای را به خود جلب کند.استفاده از یک لوگوی بزرگ دانگ فنگ توانسته این بخش را زیباتر کند. چراغ ها در دو طرف این بخش از جلو پنجره و در کناره ها قرار گرفاه است وهمچنین در ساخت چراغ ها از تکنولوژی FULL LED استفاده شده است. لامپ های اصلی چراغ به صورت لنز می باشد و از نوار LED به صورت ابرویی روی چراغ و همچنین نوار LED زیر چراغ به عنوان راهنما استفاده شده است.

بر روی درب موتور از خطوط حجیم و تیزی و در قسمت هایی هماهنگ با چراغ و جلو پنجره استفاده شده است که نمای روبرویی این خودرو را توانسته خشن تر و حجومی تر نشان دهد. سپر خودرو از دو بخش تشکیل شده است و دارای خطوط اسپرت و هماهنگی با بخش بدنه اصلی دیگنیتی پرایم می باشد. بخش بالایی هماهنگ و همرنگ با بدنه خودرو می باشد و قسمت پایینی نیز از یک بخش مه شکن نواری شکل در کناره های دریچه ی خنک کاری خودرو بالای یک نوار کروم رنگ قرار گرفته است و کمی حالت اسپرت این بخش را بیشتر کرده است.

نمای روبرو

نمای روبرو

نمای جانبی دیگنیتی پرایم 

در نمای جانبی نیز از کاراکتر لاین های دو تایی میدلاین و شانه ای استفاده شده است.کاراکتر لاین شانه ای از کناره ی درب موتور شروع شده و در امتداد دستگیره ی آسان بازشو تا لبه ی انتهایی درب عقب کشیده شده است. کاراکتر لاین دومی نیز که با خط پشتی درب صندوق عقب پیوسته می باشد تا لبه ی بالایی دستگیره آسان باز شو درب عقب قرار گرفته است. قسمت جلویی خودرو کمی فرورفته می باشد و قسمت عقبی خودرو نیز کمی حجیم است.

بر روی گلگیرهای این خودرو زه های پلاستیکی مشابه دیگر خودروهای کراس اوور قرار گرفته شده است و البته در زیر درب ها نیز از فلاپ های پلاستیکی به همراه زه پهن کرومی رنگ قرار گرفته است که هم این بخش ها را توانسته زیباتر کند و هم اینکه از آسیب های احتمالی جلوگیری میکند. یک خط حجیم نیز زیر درب های خودرو قرار گرفته است. از نمای بغل به خوبی شیب یک کراس اوور فست بک را می توان مشاهده کرد همچنین رینگ های 18inch  آلومینیومی شکل توانسته حس اسپرت یک SUV CROSS را بیشتر منتقل کند به خصوص اینکه دماغه ی خودرو کمی کشیده نیز می باشد. از دیگر ویژگیهای نمای جانبی آینه های جانبی این خودرو می باشد. در خودروهای دیگر آینه ها بر روی ستون A خودرو قرار میگیرند ولی در این خودرو آینه ها بر روی درب قرار گرفته اند.زه آبگیر دور شیشه ها نیز شبیه به خودروهای لوکس می باشد.

نمای جانبی 

نمای جانبی

نمای پشتی دیگنیتی پرایم

طراحان دیگنیتی پرایم در نمای عقب نیز توانسته اند طراحی خلاقانه ای از خود به جای بگذارند. المان چراغ های FULL LED  پیوسته و به صورت یک خط افقی بر روی درب صندوق عقب به همراه یک زه کرومی رنگ در میانه این چراغ ها به صورت افقی حس یک خودروی اسپرت را بیشتر بوجود آورده است. قسمت عقب خودرو شیب تیز و به عقب کشیده ای را دارد و بال های در قسمت بالای شیشه به همراه چراغ سوم ترمز قرار گرفته است. در قسمت عقبی آنتن رادیویی مدل کوسه ای SHARK  FIN  قرار گرفته است. خط حجیم اسپرت بر روی صندوق عقب وجود دارد که نام برجسته ی D I G N I T Y  بر روی آن قرار گرفته است.

در کل می شود گفت طراحان توانسته اند خودروی بسیار زیبا و با قسمت های برجسته و فرو رفته ی هماهنگی را در کنار همدیگر قرار بدهند. یک نکته ی بسیار جالب در قسمت عقب این خودرو استفاده از چراغ ها بر روی درب صندوق عقب است که بر خلاف دیگر خودروها که از یک چراغ دو تیکه استفاده می کنند تا زمانی که درب صندوق عقب باز شود باز هم چراغ دیده شود اما در این خودرو این اتفاق نیافتاده است و به جای این کار در کنار مه شکن های کناری سپر از چراغ های ترمز و راهنما و چراغ عقب استفاده شده است تا در صورت باز شدن درب صندوق عقب این چراغ ها روشن شده تا خودروی عقبی را مطلع کند. در زیر سپر فلاپ پلاستیکی مشکی رنگ به همراه دیفیوزر نقره ای رنگ وجود دارد و همچنین در این فلاپ بزرگ مشکی دو عدد جای اگزوز وجود دارد که مثل اینکه واقعا دو عدد اگزوز در آن قرار گرفته است.

نمای پشتی

نمای پشتی

اندازه,وزن,حجم باک,حجم صندوق,سایز رینگ و لاستیک

طول خودور 4685 میلی متر و عرض خودرو1865 میلی متر و ارتفاع خودرو 1645 میلی متر می باشد. فاصله ی دو محور نیز 2790 میلی متر است.وزن خودرو بدون سرنشین با مخزن سوخت پر و بدون تجهیزات اضافی حدود1570Kg می باشد. حجم باک 58لیتر و حجم صندوق عقب 780 لیتر می باشد که حجم بسیار فوق العاده ای برای یک خوردو کراس اوور به حساب می آید و همچنین با تا شدن صندلی های عقب این حجم به 1420 لیتر می رسد. سایز رینگ 18inch آلوینیومی و سایز لاستیک 225 با فاق 50 می باشد.

فضای داخلی دیگنیتی ix5

در هنگام ورود به کابین دیگنیتی پرایم با یک فضای طراحی اروپایی مواجه می شویم که بسیار چشم نواز است. داشبورد تقریبا از سه بخش تشکیل شده است، بخش بالایی از جنس چرم مصنوعی مشکی مات با الیاف نرم و دوخت نقره ای شکل استفاده شده است. در قسمت میانی داشبورد نیز از جنس فیبر کربن براق استفاده شده است که یک مانیتور 10.25inch قرار دارد. جنس قسمت پایینی به کار رفته در داشبورد نیز پلاستیک خشک ولی با کیفیت می باشد. غربیلک فرمان از نوع D-CUT و از جنس چرم با کیفیت و با ادوات قلزی براق تولید شده است که شاید بتوان گفت بشیار شبیه به غربیلک خودروهای مرسدس بنز می باشد.

بر روی این غربیلک از دکمه های مالتی مدیا و فرمان صوتی به همراه دکمه های کروز کنترل استفاده شده است، که توانسته فربیلک فرمان را زیباتر کند.این طراحی از یک فضای بسیار زیبا و مدرن باعث شده است که سطح توقعات ایجاد شده کمی بالا رود که با روبرو شدن با یک کیلومتر سنج آنالوگ این سوال پیش می آید که چرا در این خودروی بسیار به روز از یک کیلومتر سنج دیجیتال استفاده نشده است. البته یک مانیتور کوچک در وسط آن قرار گرفته است تا اطلاعات لحظه ای ماشین از قبیل استفاده از سیستم HAC و مصرف سوخت لحظه ای و …. را در اختیار راننده قرار می دهد.

مانیتور تعبیه شده در قسمت میانی داشبورد توانسته علاوه بر سیستم های مالتی مدیا سیستم های MIRROR LINK  و اتصال با پورت USB تلفن همراه را در اختیار شما قرار دهد و همچنین سیستم ناوبری در داخل نمایشگر طریقه ی پرتاب باد و تهویه مطبوع و نیز دوربین 360 درجه به همراه رادار نقطه کور و دروبین جلو و عقب به همراه دیگرعملگرها را می توانید داشته باشید. در پانل پایین مانیتور نیز یک بخش TOUCH SCREEN برای سیستم AIR CONDITIONER قرار گرفته است که به صورت کاملا لمسی می باشد و البته شاید از معایب این سیستم نبود تهویه دوال می باشد. صندلی ها از فوم و تودوزی بسیار با کیفیتی تولید شده اند و ارگونومی بسیار مناسبی را نیز دارند که راننده و سرنشین را به خوبی در بر می گیرند و باعث می شوند که کمترین تنش ها به راننده و سرنشین در سر پیچ ها وارد بشود.

در ردیف عقب نیز با توجه به شیب بسیار تندی که در بدنه خودرو ایجاد شده انتظار می رفت که قسمت سر شاید فضای مناسبی را نداشته باشد ولی بر خلاف ظاهر خودرو قسمت عقب نشیمنگاهی خودرو کمی پایین تر درست شده است که باعث می شود فضای سر کافی برای سرنشینان عقب وجود داشته باشد علاوه بر این قسمت عرضی و زانویی خودرو نیز بسیار مناسب است و صندلی های عقبی خودرو برای نشستن سه بزرگسال با قد و وزن متوسط مناسب هستند.

در قسمت عقب خودرو دریچه های تهویه هوا به همراه پورت USB برای شارژ خودرو قرار گرفته است. شیشه های خودرو آنتروپیک و حساس به مانع می باشد که به صورت کاملا برقی است که اگر در هنگام بالا رفتن با مانعی برخورد کند به صورت کاملا اتوماتیک پایین می آید. آینه های جانبی دیگنیتی پرایم که بر خلاف دیگر خودروها بر روی درب قرار گرفته است به صورت تمام برقی تنظیم می شود و به صورت اتوماتیک در هنگام خاموش شدن خودرو جمع می شود و همچنین ضد بخار و دارای گرم کن است بر روی آینه دوربین 360 درجه به همراه چاغ خوش آمد گویی قرار گرفته است.

سان روف دو قسمته نیز از آپشن های این خودرو به حساب می آید که در ایران طرفدار بسیار زیادی را دارد و البته سان روف دیگنیتی نیز بسیار بزرگ تعبیه شده است و به صورت تک حالته باز می شود و همچنین دارای قسمت حفاظ ایمنی با برخورد اشیاء می باشد. از دیگر ویژگی های بسیار جالب خوردوی دیگنیتی ix5 استفاده از حسگر لمسی اثر انگشت بر روی دستگیره های آسان باز شو خودروی دیگنیتی پرایم می باشد که با لمس دستگیره های خودرو قفل و آینه ها جمع می شوند و با لمس دوباره دستگیره ها درب ها و آینه ها نیز باز می شوند.

فضای داخلی کابین

فضای داخلی کابین

تجهیزات و امکانات دیگنیتی پرایم

درب الکترونیکی مخزن سوخت خودرو, تنظیم صندلی راننده به صورت تمام برقی, استارت دکمه ای PUSH BUTTON , سیستم هوشمند ورود بدون کلید(KEYLESS ENTRY) مشابه خودروهای لوکس, چراغ های مه شکن جلویی و عقبی, چراغ روشنایی در روز DAY LIGHT , سیستم روشنایی همراه تا درب منزل(DAY LIGHT) , چراغ های جلو و عقب فول LED  واتوماتیک, سیستم تنظیم نور راغ های جلویی خودرو, روشنایی خودکار چراغ های جلو AUTO LIGHT , کروز کنترل و لیمیتر بر روی غربیلک فرمان, برف پاک کن اتوماتیک جلو به همراه سنسور باران, ایر بگ راننده سرنشین جلو و جانبی, دوربین ثبت کننده و ضبط کننده اتفاقات رانندگی به همراه ضبط صدا, سیستم ایموبلایزر, صندلی ایزوفیکس کودک, سیستم TPMS نمایش فشار باد تایرها, ترمز پارک برقیEPB , سیستم توقف خودکار AUTO HOLD , کمربندهای ایمنی پیش کشنده سه نقطه ای, صندوق برقی

تست ایمنی دیگنیتی پرایم

دیگنیتی ix5 توانسته از سازمان استاندارد ایمنی و تصادفات کشور چین C-NCAP که مشابه تصادفات کشورهای اروپایی انجام می شود 5 ستاره ایمنی را کسب نماید. این خودرو با داشتن 6 کیسه ایمنی و ترمزهای ABS توانسته ایمنی بسیار خوبی را برای این خودرو بوجود بیاورند.

مزایا و معایب دیگنیتی پرایم

مزایا دیگنیتی پرایم

 • طراحی بیرونی و داخلی بسیار زیبا و به روز
 • پیشرانه و گیربکس هماهنگ و پر قدرت
 • امکانات و آپشن های به روز

معایب دیگنیتی پرایم

 • کوبش زیاد به دلیل فاق کوتاه لاستیک
 • سیستم تعلیق خشک اسپرت 

ثبت نام دیگنیتی پرایم

در ادامه برای اطلاع از شرایط ثبت نام دیگنیتی که گویا تنها از طریق سایت بهمن خودرو امکان پذیر است، متنی منتشر شده توسط سایت بهمن خودرو را قرار داده ایم تا اگر قصد ثبت نام دیگنیتی را دارید، بتوانید در راستای آن اقدام کنید.

ثبت نامدیگنیتی پرایم فقط از طریق وبسایت بهمن (https://bahman.iranecar.com) انجام خواهد شد و هیچ ادعایی منوط به وجود فیلم آموزشی یا امکان ثبت نام توسط سایر افراد در قبال دریافت پول صحت ندارد.
شرکت بهمن موتور روز گذشته به صورت رسمی از دومین مرحله فروش نقدی دیگنیتی ix5 در پنجم مرداد ماه خبر داد. دیگنیتی از حیث کیفیت و امکانات رفاهی و عملکردی، از سطح بالایی برخوردار است و با قیمت بسیار مناسب توانسته نظرات عموم را به خود جلب کند و بسیاری متقاضی خرید این خودرو باشند، اما متاسفانه در این بین افرادی سودجو به دنبال سوء استفاده هستند. این افراد به منظور فریب افکار عمومی، در فضای مجازی با قصد دریافت رمز بانکی وسوءاستفاده، به انتشار آگهی جعلی در خصوص دریافت پول برای ثبت نام و یا واریز وجه در قبال دریافت فیلم آموزشی ثبت نام تضمینی اقدام کردند.
شرکت بهمن موتور به اطلاع مشتریان و متقاضیان خرید خودرو دیگنیتی می رساند این افراد هیچ ارتباطی با این شرکت نداشته و پیگیری قضایی در مورد این آگهی ها انجام خواهد شد. ثبت نام روز سه شنبه پنجم مرداد ماه فقط از طریق وبسایت بهمن (https://bahman.iranecar.com) امکانپذیر است.

بررسی قیمت دیگنیتی پرایم

بهمن موتور دیگنیتی پرایم در بازارهای جهانی 13هزار دلار قیمت پایه گذاری شده است.البته در نسخه آپشنال قیمت 18-20 هزار دلار بسته به نوع آپشن های خودرو قیمت دارد که البته در ایران هنوز قیمت گذاری رسمی برای این خودرو صورت نگرفته است و باید ببینیم دید که هلدینگ بهمن موتور چه قیمتی را برای این خودرو مشخحص می کند. (راهنمای پرداخت جریمه خوردو

0 دیدگاه تا کنون ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

  مقاله های پیشنهادی دیگر
  معرفی و بررسی مشخصات فنی هاوال H9

  هاوال H9؛ معرفی و بررسی مشخصات فنی این شاسی بلند چینی

  80 بازدید
  مزدا 3

  معرفی خودرو مزدا 3

  52 بازدید
  فیدلیتی

  معرفی خودرو فیدلیتی

  3 نظر / 46 بازدید
  بهمن موتور

  بهمن موتور

  40 بازدید