مقاله های خودرو

خودرو آلمانی

مدیر سایت/08/09/1399
بازدید 290 / نظر 0
خودرو آلمانی

خودروسازی آلمان یکی از برترین و برجسته ترین خودروسازی های جهان است. تا جایی که توانسته به قطب صنعت خودروسازی در آلمان تبدیل شود و به عنوان بالاترین استانداردهای صنعت خودروسازی در جهان مورد تایید قرار بگیرد. اتومبیل های آلمانی جایزه بهترین خودروهای سال اروپا، بهترین اتومبیل های جهان در سال های متوالی را کسب کرده است. همچنین فولکس واگن بیتل و پورشه 911 نیز توانسته اند در رده چهارم و پنجم به عنوان بهترین و پرفروش ترین خودروهای قرن بیستم قرار بگیرند. در این قسمت از مجله اینترنتی پیو به صنعت خودروسازی آلمان و اسم خودروساز آلمانی می پردازیم.

تاریخچه شروع خودروسازی آلمان

تاریخچه شروع خودروسازی در آلمان یا به عبارتی بهترین ماشین آلمانی را می توان از سال 1883 و با ورود کارل بنز و گوتلیب دایملر به این صنعت دانست. این افراد ابتدا در تحقیق و ساخت موتورهای بنزینی فعالیت داشتند و بعد از سال ها تحقیق و فعالیت توانستند این موتور را بر روی یک کالسکه جایگذاری کنند. این کالسکه سه چرخ با موتور بنزینی به عنوان اولین خودروی جهان شناخته می شود. کالسکه مربوطه سه چرخ که در ابتدا به ارابه خودران معروف بود، به عنوان انقلاب صنعتی خودرویی جهان شناخته می شود. علم مکانیک در آلمان به عنوان علم مادر شهرت دارد و صنعتگران و دانشگاهیان مکانیک در آلمان به عنوان علم برتر نگاه می کنند.

تاریخچه شروع خودروسازی آلمان

تاریخچه شروع خودروسازی آلمان

شرکت خودروسازی آلمانی مرسدس بنز

کمپانی دایملر بنز که امروزه همگان آن را به عنوان مرسدس بنز می شناسند از تلفیق دو کمپانی BENZ، CIE در سال 1871 توسط کارل بنز ساخته شده است. کمپانی DIMLER MOTOR GASELLSCHAFT(DMG) توسط گوتلیب دایملر و همکاری ویلیهام میباخ در سال 1890 بنا نهاده شد. آرم این شرکت به معنای تسلط بر زمین، دریا و آسمان است و نخستین بار روی دایملر سال 1909 دیده می شود.
کارل بنز پس از سال ها تحقیق و تلاش در سال 1885 توانست اولین موتور درون سوز را تولید کند و در سال 1886 آن را بر روی یک واگن سه چرخ با نام موتور واگن بنز ثبت کرد. در سال 1887 اولین پیشرانه رسمی بنز که مکملی برای موتور واگن پیش ساخته بود، تولید شد. پیشرانه این محصول، موتور تک سیلندر چهار ضرب و تک سیلندر با سرعت بسیار بالا بود. بدین صورت که بیشترین تمرکز کاری بنز روی پیشرانه بود، اما بعدها این پیشرانه را روی موتور واگن خود توسعه داد.
شرکت خودروسازی بنز، اولین اتومبیل یا واگن موتور خود را در سال 1889 به فروش رساند، سپس در سال 1891 اولین مدل چهار چرخ خود را تولید کرد. تاسیس شرکت بنز اصلی در سال 1926 اتفاق افتاد و شرکت مرسدس بنز تشکیل شد. این خودروساز بزرگ آلمانی بعد از فروش خودروها به مسابقات اتوموبیلرانی وارد شد. در سال های بعد خودروهای لوکسی مانند Benz SLk را ساخت که مورد استقبال بسیاری از مشتریان خود قرار گرفته بود.
البته این را نباید فراموش کرد که توانست با گسترش فعالیت هایش در بازار جهانی خودرو به عنوان یکی از نامزدان خودروهای قرن لقب بگیرد. این خودروساز به دلیل ساخت با کیفت و همچنین نوآوری های به دست آورده در صنعت خودروسازی بسیار مشهور است، به طوری که توانسته اعتماد جهانی را در این صنعت کسب کند.

شرکت خودروسازی آلمانی مرسدس بنز

شرکت خودروسازی آلمانی مرسدس بنز

شرکت خودروسازی بی ام و

شرکت خودرو آلمانی بی ام دبلیو دومین شرکت بزرگ خودروسازی در آلمان است که توانسته با فروش جهانی اتومبیل های خود رقیب دیگر خودروساز وطنی خود یعنی مرسدس بنز باشد. آرم شرکت بی ام و از چرخش پره های توربین هواپیما الهام گرفته است. این خودروساز بزرگ آلمانی از تولید کنندگان به نام و مطرح خودروهای لوکس و موتورسیکلت در سطح جهانی به شمار می رود. یکی از ویژگی های بسیار جالب این شرکت ساخت دفتر مرکزی به شکل یک موتور چهار سیلندر در شهر مونیخ آلمان است. البته امروزه مدل های مختلفی از خودروهای این شرکت در سراسر جهان به فروش می رسند و حتی این دسته از خودروهای آلمانی در ایران موجود هستند.
شرکت بی ام و در سال 1916 توسط فرانتس یوزف پوپ تاسیس شد که مالک شرکت های رولزرویس موتورز و مینی است. در سال 2015 بی ام و با تولید حدود دومیلیون دستگاه وسیله نقلیه در رده دوازدهمین خودروساز بزرگ دنیا قرار گرفت. بی ام و (BMW)عبارت مختصر شده (BAYERISCHE MOTOREN WERKE) در زبان آلمانی به معنی صنایع موتوری باواریا است. شروع تولید خودروساز بزرگ شرکت بی ام و، بعد از جنگ جهانی دوم قدرت گرفت و اولین موتورهای چهار سیلندر، شش سیلندر و خودروهای طراحی شده توسط شرکت بی ام، در خطوط تولیدی این شرکت قرار گرفت.
در سال 1960 شرکت بی ام و پروژه های جدید Neue Klasse را در شرکت تعریف کرد که هدف تولید خودروهای سدان چهار درب بود. این خودروها در سال 1962 به بازار جهانی معرفی شد و بی ام و توانست در خودروهای سدان اسپرت نامی جهانی را کسب کند. در سال های بعدی بی ام و با تولید خودروهای سری 5، سری 6 و سری7 توانست محصولات خود را گسترش دهد و فروش قابل قبولی در بازارهای جهانی کسب کند.

شرکت خودروسازی بی ام و

بی ام و

شرکت خودروسازی آئودی

شرکت خودرو آلمانی آئودی دیگر خودروساز آلمانی است که دفتر مرکزی آن در شهر اینگولشات بایرن قرار دارد. مدل هایش را در 9 کارخانه در 8 کشور ارپایی تولید می کند. این شرکت توسط آگوست هورش در سال 1909 در آلمان تاسیس شد. شرکت آئودی که در ابتدا با نام هوروش کمپانی شناخته می شد، اولین خودرو خود را با کمک 15 کارگر ساخت. برند خودرو آئودی سرعتی معادل 32 کیلومتر داشت و از چهار حلقه در هم تنیده متشکل شده است. در واقع این برند معروف با چهار شرکت ادغام شده که شامل این موارد می شود: هوروش، آئودی، واندرز و دی کی دبلیو.
در زمان جنگ جهانی، خودروساز معروف شرکت آئودی به ساخت جنگ افزار روی آورد و پس از جنگ جهانی در سال 1958 شرکت مرسدس بنز 87 درصد از شرکت آئودی را خریداری نمود. در سال 1964 شرکت فولکس واگن 50 درصد از سهام شرکت آئودی را از شرکت بنز خریداری نمود، سپس شرکتی را با همان نام راه اندازی کرد. بعد از انجام این کار، اقدام به تولید و عرضه چند مدل از آئودی های 60 ، آئودی75 و آئودی 80 نمود. این شرکت در سال 1991 برای سومین سال پی در پی توانست در بازار بزرگ ایالات متحده آمریکا به بالاترین میزان فروش برسد. در واقع با افزایش رشد و فروش شرکت این روند ادامه داشت تا اینکه در سال 2008 نیز حدود 60 درصد از بازار خودرو را در دست گرفت.

شرکت خودروسازی آئودی

آئودی

شرکت خودروسازی پورشه

شرکت خودروسازی پورشه یک شرکت هلدینگ خودروساز آلمانی است که توسط فردیناند پورشه در سال 1931 تاسیس گردید. تمرکز این شرکت بر روی تولید خودروهای اسپرت و لوکس است و کارخانه مرکزی آن در اشتوتگارت قرار دارد. در سال 2012 گروه فولکس واگن اقدام به خریداری 100 سهام شرکت پورشه هلدینگ کرد که از شرکت های زیر مجموعه کمپانی پورشه است.
در نتیجه توانست با پیاده سازی فعالیت های بی شمار، مدیریت بخش خودروهای پورشه را بر عهده بگیرد. خانواده پورشه و فردیناند پیک به طور مشترک با در اختیار داشتن 50 درصد خودروسازی پورشه مالک اصلی آن به شمار می آیند. یکی از نخستین طرح هایی که شرکت تازه تاسیس پورشه در آن مشارکت نمود، پروژه ای تحت عنوان فولکس واگن بود که در زبان آلمانی به معنی ماشین مردم معنا داشت.
در اواسط دهه 1930 فولکس واگن بیتل به تولید رسید که امروزه به عنوان یکی از موفق ترین اتومبیل های تولید شده قرن شناخته می شود. سال 1963 اولین مدل از خودروهای پورشه911 به نام خودرو قرن نیز با معروفیت بسیار به تولید رسید.
پورشه911 یک اتومبیل 6 سیلندر موتور عقب بود که در مسابقات اتومبیلرانی موفقیت های غیر منتظره ای را به دست آورد. در ادامه موفقیت هایش، به رقیبی سر سخت در مسابقات اتومبیلرانی تبدیل گشت و نشان پورشه نشان محلی شهر اشتوتگارت را به خود اختصاص داد. لوگوی پورشه با شاخ های گوزن شکل و رنگ های تشریفاتی قرمز و سیاه به منظور تمجید از شوابن، خانه دوم خانواده پورشه طراحی شد.

شرکت خودروسازی پورشه

پورشه

شرکت خودروسازی اوپل آلمان

این شرکت در سال 1863 توسط آدام اوپل تاسیس شد که در ابتدا سازنده چرخ خیاطی بود. شرکت خودروسازی اوپل آلمان با گسترش کار خود به تولید دوچرخه تا سال 1937 پرداخت. آدام اوپل در سال 1886 به کشور انگلیس سفر کرد تا در مورد صنعت خودروسازی اطلاعاتی کسب کند. او نمونه ای کوچک از این اتومبیل را با خود به آلمان آورد، ولی عملا نتوانست در حوزه موردنظر موفق شود.
درسال 1895 آدام اوپل درگذشت و این کارخانه توسط پسران اوپل و با تشویق مادرشان شروع به تولید اتومبیل نمودند. در نهایت در سال 1899 اولین خودرو این شرکت ساخته شد و در سال 1909 شرکت اوپل خودرو، دو نفره مخصوص پزشکان را ساختند که به ماشین پزشک(DOKTORWAGON) معروف شد. در سال 1914 شرکت اوپل به بزرگترین شرکت تولید کننده خودرو در آلمان تبدیل شد و توانست در سال 1928حدود 38 درصد از بازار خودرو آلمان را در دست بگیرد.

خودروسازی اپل

خودروسازی اپل

 

در سال 1928 شرکت خودروسازی جنرال موتورز با خرید 80 درصد از سهام شرکت اوپل به بزرگترین شریک اوپل تبدیل شد. در دو سال بعد با خرید مابقی سهام شرکت اوپل، شرکت جنرال موتورز مالک 100 درصدی این شرکت شد. آرم شرکت اوپل از سال 1937 شامل یک شکل پیکان یا قسمتی از رعد وبرق است که در درون یک دایره قرار دارد.
این لوگو برگرفته از نماد تیز و سریع بودن خودرو اوپل و همچنین نماد عصر الکتریسیته است به جهت این که تاسیس این شرکت همزمان با آغاز عصر الکتریسیته بود. شرکت در سال 1940 در زمان جنگ جهانی دوم، مورد حمله هوایی قرار گرفت و ویران شد. پس از دو سال با بازسازی دوباره شرکت، اولین کامیون های جنگی 1.5 تنی خود را به نام اوپل بلیتز را ساخت. بعد از اتمام جنگ در سال 1962 به دوران محبوبیت خود رسید و مجددا در سال 1972 به بزرگترین تولید کننده خودرو در آلمان تبدیل شد.

شرکت خودروسازی فولکس واگن

شرکت خودرو آلمانی Volkswagen به صورت مخفف با ارم شناخته می شود. هم اکنون این گروه خودروسازی بزرگترین شرکت تولید خودرو در جهان محسوب می شود که مهمترین برند متعلق به پروه فولکس واگن است. این شرکت در سال 1930 به درخواست رهبر فقید آلمان نازی آدولف هیتلر بنا نهاده شد. آدولف از فردیناند پورشه خواست خودرویی بسازد که عموم مردم آلمان توانایی خرید آن را داشته باشند.
بنابراین شرکت تاسیس شده، فولکس واگن نامیده شد که در زبان آلمانی به معنی خودروی مردم است. پس از جنگ جهانی دوم بود که یک افسر ارتش بریتانیا به نام ایوان هیرست کارخانه فولکس واگن را که آسیب های جدی دیده بود را بازسازی کرد و سفارش تولید و ساخت حدود 20000 خودرو را از نیروی زمینی ارتش بریتانیا گرفت. در سال 1936 نمونه اولیه و بسیار موفق فولکس واگن بیتل (در ایران به فولکس قورباغه ای معروف بود) تولید شد.

شرکت خودروسازی فولکس واگن

فولکس واگن

این خودرو آلمانی برای اولین بار از یک موتور چهار سیلندر خطی خنک شونده در عقب خودرو استفاده می کرد. در سال 1950 بود شرکت فولکس به بازار آمریکا راه یافت و توانست نیمی از فروش محصولات خود را در این بازار داشته باشد. خودرو مربوطه توانست 20 میلیون نسخه از خود به فروش برساند. در دهه 1980 میلادی فولکس گلف تولید شد و شرکت معروف آن توانست از این خودرو به تعداد 35 میلیون نسخه به فروش برساند که رکورد بسیار خوبی برای آن به حساب می آید.

با خواندن مقاله خودروسازهای آلمانی، می توانید با بهترین برندهای آلمانی در سراسر جهان آشنا شوید. در صورتی که خواهان مطالعه در زمینه های خودرویی هستید، بهتر است سری به دیگر مقاله های سایت پیو بزنید و از صفحات خودرو دیدن کنید.

0 دیدگاه تا کنون ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

    مقاله های پیشنهادی دیگر