مقاله های خودرو

انواع سانروف خودرو

مدیر سایت/20/08/1399
بازدید 94 / نظر 1
سانروف

سانروف و یا همان سقف شیشه ای ماشین یکی از آپشن‌ های خودرویی به شمار می رود که وجود آن لذت خاصی به سرنشینان می بخشد و موقعیت‌ های خوشایندی نظیر ریزش پرتو‌های طلایی رنگ خورشید که حس رانندگی در فضای باز را به سرنشینان منتقل می‌کند، همگی به واسطه حضور آن امکان‌ پذیر است. در این مقاله از مجله خودرو پیو با انواع سانروف ماشین آشنا خواهیم شد.

دستگاه عیب یاب یا دیاگ خودرو چیست؟ | عیب یاب خودرو پیود چیست؟ |ردیاب خودرو چیست و معرفی بهترین ردیاب ها

لازم به ذکر است که می توانید برای افزایش عمر مفید خودرو خود مقاله مریوطه را بخوانید و از بهترین راه های زیاد کردن عمر ماشین خود + یک راه عالی استفاده کنید.

سانروف خودرو،‌ قطعه متحرک در سقف ماشین است که جهت ورود جریان هوا و جذب نور در داخل کابین برخی از خودرو های لوکس استفاده می‌شود. این صفحات از جنس شیشه هستند و امکان تنظیم حد باز و بسته بودن آن و همچنین کنترل میزان نور و هوای مورد نیاز توسط سرنشینان امکان پذیر است.

معنی سانروف

معنی سانروف چیست؟ این آپشن خودرو همان سقف شیشه ای ماشین و قطعه ای است که علاوه بر زیبایی به منظور ورود جریان هوا و عبور نور بیشتر به داخل اتاق خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه دارای پانل شیشه ای متحرکی است که به سرنشینان خودرو اجازه می دهد تا با تنظیم آن در محل مورد نظر، عبور جریان هوای مناسب و همچنین نور را به داخل اتاق خودرو ممکن نموده و در نتیجه باعث رضایت سرنشینان خودرو در شرایط گردد.

تاریخچه سانروف

در اوایل دهه ۱۹۲۰ میلادی، خودرو‌ها تنها دارای سقف آهنی در قسمت عقب بودند و سرنشینان ردیف جلو هیچ گونه پوششی را در بالای سر خود نداشتند. در دهه ۱۹۲۰ سقف ‌های فلزی اختراع شده که نیمی از آن‌ ها به درون شکاف موجود در نیمه دیگر حرکت می‌ کرد، داخل آن پنهان می شد. بعد از چندین سال در ابتدای دهه ۱۹۳۰ میلادی، خودرو‌های سدان با سقف تمام فلزی وارد بازار شدند و پنل‌ های فلزی یا پارچه‌ ای جمع شونده به سقف این اتومبیل‌ ها اضافه شدند. لحاظ نحوه مکانیزم عملکرد به دو گروه دستی و الکترونیکی تقسیم می شوند، به طوری که دسته اول فاقد موتورالکتریکی، دسته سیم و قطعات الکترونیکی است و عملکرد آن کاملا به صورت دستی انجام می گردد. در نوع الکتریکی به وسیله کلید های مربوطه عمل باز شدن و یا بسته شدن سانروف قابل کنترل خواهد بود.

برای آشنا شدن با جالب ترین آپشن های خودرو به صفحه اشاره شده مراجعه کنید.

سانروف چیست

در بعضی از خودروسازی ها، انواع سانروف ماشین رو با نام مانروف معرفی می کنند که فرق چندانی با آن ندارد. انواع سانروف ها ممکن است عملکرد دستی یا الکتریکی داشته باشند در حالیکه مانروف ها عملکرد الکترونیکی دارند. نحوه عملکرد و کنترل انواع سانروف ‌ها به دو صورت دستی یا الکترونیکی است. در نوع اول (دستی)، سرنشینان برای باز و بسته کردن پنل باید از دست خود کمک بگیرند، اما در نوع دوم (الکترونیکی)، کنترل صفحه به صورت الکتریکی و توسط دکمه‌ های کنترلی انجام می‌ شود.

ماشین های سانروف دار

خانواده H300 برلیانس

از اولین گزینه های که در فهرست ارزان ترین خودروهای سانروف دار در بازار ایران وجود دارد، خانواده H3000 است. در واقع از سال 1394 برلیانس در مدل های سدان و هاچ بک، توانست به عنوان مهمان جاده های کشور مورد توجه قرار بگیرد. تولید و مونتاژ کردن این ماشین ها در ابتدا به وسیله شرکت سایپا انجام می گرفت و هم اکنون در شرکت پارس خودرو تولید و عرضه می شود.

ام‌وی‌ام X22

از دیگر ماشین های سانروف دار که در بازار ایران موجود است، ام وی ام نام دارد. با اینکه طی سال های اخیر، پیشرفت خودروسازان چینی در طراحی غیر قابل انکار است اما با ساخت یکی از طراحی های موفق شرکت ام وی ام همچون x22، توانست از سال 1395 توسط شرکتی شناخته شده نظیر مدیران خودرو مونتاژ شود. علاوه بر طراحی زیبایی که در ظاهر آن ایجاد شده، در نگاه اول با دیدن داخل کابین خودرو، حس خوشایندی به شما دست می دهد. در واقع متریال با کیفیت و کارایی قطعات رنگی در بخش هایی از کابین، فضای جذاب و نشاط آوری را در خودرو فراهم می کند.

سانروف دنا پلاس

دنا پلاس از دیگر ماشین های سانروف دار در ایران است، که اتفاقا تولید داخلی هم محسوب می‌شود.

تفاوت انواع سانروف و مانروف

این دو در کلیات یکسان ولی درجزئیات کمی با هم تفاوت دارند، در واقع مانروف زیر مجموعه ای از انواع سانروف ماشین است که در ادامه مقاله به تفاوت های آن خواهیم پرداخت:

1- سانروف‌ ها شفاف و مانروف‌ ها رنگی هستند.

2- بیشتر آن های داخلی از نوع مانروف هستند.

3- باز و بسته شدن انواع آن‌ها به‌ صورت کامل و مانروف در حالت نیمه، امکان‌ پذیر است.

انواع سان روف خودرو

با توجه به موقعیت و حالت قرارگیری سان روف خودرو نسبت به سقف، نحوه باز و بسته شدن صفحات، کنترل دستی یا الکتریکی، زاویه شیب، جنس و ابعاد دارای انواع مختلفی هستند.

 سان روف داخلی In-Built Sunroof

علاوه بر نصب سانروف ماشین که می بایست به طور دقیقی بر روی خودرو قرار گیرد و باعث عملکرد بهتر خودرو شود، می توان عنوان کرد که سانروف داخلی آن از ویژگی های خاصی برخوردار است. پنل این نوع از آن ها در داخل خودرو قرار می‌ گیرد و هنگام باز و بسته شدن آن، قطعه وارد سقف ماشین می شود و به این دلیل که در داخل اتومبیل قرار گرفته ضخامت سقف نسبت به حالات دیگر، کمی بیشتر بوده و از فضای درون کابین کم می کند.

سانروف داخلی

سانروف اسپویلر Spoiler Sunroof

دریچه این مدل، برخلاف نوع داخلی به سمت بیرون خودرو باز و بسته می شود. طراحی آن با هدف ورود هوا و نور به میزان استاندارد است، به طوری که پنل آن با زاویه ساخته شده و ویژگی مثبتی که اسپویلر دارد، حرکت به طرف عقب ماشین هنگام بازشدن است. درنتیجه حد باز شدن آن با دقت بیشتری توسط سرشینان و به کمک کلیدهای فرمان، قابل کنترل است. این نوع از سقف های شیشه ای ماشین قابلیت های ویژه ای را به دارندگان خودرو ارائه می دهد که همانطور که گفتیم با راهنمایی یک سری کلیدهای فرمانی به کنترل شما در می آید.

سانروف پاپ آپ Pop-Up Sunroof

دریچه انواع سانروف های نوع پاپ‌ آپ با بلندکردن پنل آن رو به سمت بالا و به صورت دستی باز می‌ شود. مهم‌ترین ویژگی این مدل از صفحه‌ ها، امکان جدا شدن پنل از روی سقف ماشین است، در حالی که به‌ صورت کامل جای آن روی سقف خالی بماند.

سانروف جمع شونده Folding Sunroof

صفحه سانروف جمع‌ شونده از جنس شیشه است و این قطعه بین سقف فلزی ماشین و تزئینات داخل کابین قرار گرفته است. در این نوع از پنل‌ها، سطح دومی هم در نمای بیرونی قرار دارد که با پارچه پوشانده می‌ شود و راننده بعد از باز شدن صفحه شیشه‌ ای، باید اقدام به جمع‌ کردن پارچه به ‌صورت دستی کند.

سانروف جمع شونده

سانروف چشم انداز Panoramic Sunroof

جدیدترین نسل از انواع سانروف، نوع چشم‌ انداز است که از دو عدد پنل شیشه‌ ای بزرگ جدا از هم ساخته شده و امکان باز و بسته کردن هر یک به صورت جداگانه وجود دارد. در واقع یکی از صفحه‌ ها برای سرنشینان جلو و صفحه دوم برای سرنشینان عقب استفاده می‌ شود. برای نصب این نوع، می توانید سری به مراکز نصب سانروف بزنید و از آپشن های خوبی بر روی خودرو خود بهره مند شوید.

سانروف چشم انداز

نصب سانروف خودرو

از آپشن های اصلی که در خط تولید شرکت های خودروسازی شناخته شده، سانروف است که بر روی برخی از ماشین های اسپورت و گران قیمت نصب خواهد شد. در واقع امکان نصب این قطعه جذاب و پرکاربرد بر روی بعضی از خودروهای بدون سقف شیشه ای به صورت سفارشی و به حالت تحت چارچوب قرار گرفته است. شرکت های خودروسازی در بازار امروزی ماشین بدین صورت فعالیت دارند که با تایید کارشناسان به صورت After Market این عملکرد را ارائه می دهند که شرایط لازم جهت نصب سقف شیشه ای را برای خودرویتان ایجاد نمایند.

مشکلات نصب سانروف غیر فابریک

راهنمایی و رانندگی ایران به دلایل امنیتی نصب سقف شیشه ای خودرو را غیر مجاز اعلام کرده است. اما می توانید با تاییدیه شرکت‎‌های تولید کننده خودرو در نمایندگی های مجاز آپشن خودرو نسبت به نصب اقدام کنید. طبق این قانون خودرو‌هایی که بدون تاییدیه و بصورت غیر مجاز اقدام به نصب کنند، اجازه شماره گذاری نخواهند داشت. تاییدیه نصب سانروف ماشین بعد از گرفتن فرم تاییدیه به همراه شناسنامه مالکیت خودرو و ارائه آن به اداره راهنمایی و رانندگی ارسال خواهد شد و از آن به بعد خودرو شما اجازه نصب این آپشن خودرو را خواهد داشت. لازم به ذکر است که شرکت‌هایی که مجاز به دادن تاییدیه نصب هستند، غیر مجاز اعلام شده‌اند و خدمات خود را رسما متوقف کرده‌اند. دلیل اصلی سختگیری در نصب سانروف خودرو این است که برشکاری در سقف خودرو باعث کاهش مقاومت آن در تصادقاتی که سقف خودرو درگیر می‌شود خواهد شد، که این اتفاق ممکن است جان سرنشینان هم به خطر بی‌اندازد.

هزينه‌هاي نصب سانروف و قيمت

اکثر سانروف هایی که در بازار ایران پیدا می‌شوند ساخت کشور ایتالیا و هلند هستند که با اسم Hollandia شناخته می‌شوند. کمی قبل‌تر، نمایندگی‌های مجاز نصب سقف های شیشه ای ماشین، با هزینه‌ای حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان انجام می‌دادند. لازم به ذکر است که نصب غیر مجاز می‌تواند دردسرهای زیادی برایتان داشته باشد، اما با این حال دیده می‌شود که در فروشگاه‌های غیر مجاز و متفرقه اقدام به نصب سانروف خودرو می‌شود. دلیل این کار قیمت تمام شده پایین‌تر به نسبت نصب قانونی آن است. لازم به ذکر است که بیشتر فروشگاه‌های غیر مجاز نصب سقف شیشه ای از مدل‌های چینی با کیفیت پایین استفاده می‌کنند که در نتیجه جدا از دردسر‌های قانونی در هنگام فروش خودرو، امنیت ماشین را بسیار پایین می‌آورد.

عکس سانروف (جداب ترین سانروف ها)

1 دیدگاه تا کنون ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

مقاله های پیشنهادی دیگر
پیود

پیود چیست

7 نظر / 451 بازدید
دیاگ گوشی

دیاگ خودرو با موبایل

415 بازدید
تیونینگ کوروش منصوری

کوروش منصوری سلطان تیونینگ خودرو دنیا به خودرو سازی وارد می شود

92 بازدید
سیستم تهویه

سیستم تهویه مطبوع خودرو

3 نظر / 97 بازدید