مقاله های خودرو

افزایش عمر مفید خودرو

Table of Contents

مدیر سایت/25/09/1399
بازدید 816 / نظر 0
افزایش عمر مفید خودرو

چه کارهایی را می توانیم انجام بدهیم تا طول عمر مفید خودرو و لوازمات مصرفی ماشین را افزایش دهیم و باعث کاهش هزینه های خودرو  خود شویم. جلوگیری کردن از این هزینه های اضافی بستگی به عوامل بسیاری دارد که در این قسمت از مجله خودرو پیو به بررسی افزایش عمر مفید خودرو و راه و روش های طول عمر ماشین می پردازیم. عمر مفید ماشین های خارجی و ایرانی و مقایسه آن ها با یکدیگر و همچنین جدول عمر مفید تعدادی از خودرو ها دیگر مطالبی هست که در این مقاله آورده شده.

Table of Contents

تاثیر دستگاه پیود بر عمر مفید خودرو

برای افزایش عمر مفید خودرو به صورت تاثیرگذار ما به شما استفاده از گجت پیود را پیشنهاد می دهیم. این گجت می تواند از طریق پورت OBD به کامپیوتر خودرو شما متصل شده و تمام اطلاعات خودرو و سلامتی سنسورها و حتی خرابی های خودرو شما را از طریق یک اپلیکیشن فارسی نصب شده بر روی موبایل (دیاگ خودرو با موبایل) به شما اطلاع دهد. این اطلاعات شامل پیام های دریافتی از طریق کامپیوتر خودرو و ارسال آن به اپلیکیشن نصب شده به صورت متن نوشتاری (نوتیفیکیشن) بر اساس نوع خودروی شما است. کنترل و یادآوری سرویس های دوره ای و زمان تعویض آن ها، تعمیرگاه مورد نیاز شما برای تعویض، استفاده از سیستم تعمیرگاهی آنلاین خودرو و اطلاع داشتن از تعمیرگاه های نزدیک از دیگر مزیت های عیب یاب خودرو پیود است.

همچنین گجت پیود، قابلیت GPS را هم برای شما فراهم کرده است که با استفاده از آن می توانید مسیرهای طی شده خودرو در یک هفته گذشته و سرعت و موقعیت لحظه ای خودرو، نمایش و گزارش توقف های صورت گرفته، مدت زمان توقف خودرو و خاموش کردن ماشین را در حتی هنگامی که خودرو دست شما نیست و یا در زمان سرقت خودرو توسط سارقین متوجه شوید.

همچنین می توانید از مکان دقیق پارک خودرو، وضعیت ترافیک لحظه ای معابر شهری مطلع شوید و از یادآور زمان و مکانی استفاده کنید. این قابلیت یادآوری وقتی به محدوده مکان مورد نظر بر روی نقشه رسیدید، می تواند یادآوری خرید منزل، سرویس های دوره ای و … را از طریق اپلیکیشن پیو بر روی موبایل شما اطلاع رسانی کند.

برای آشنا شدن با بهترین راه افزایش عمر مفید خودرو با استفاده از عیب یاب خودرو پیود به صفحه اشاره شده مراجعه کنید.

یک راه دیگر و تاثیرگذار برای افزایش عمر مفید خودرو خود استفاده از آموزش های ویدئویی ماشین در بخش پیولرن مجله خودرو پیو است.

عمر مفید خودرو در ایران

در گذشته میانگین عمر خودروهای خارجی حدود 240 هزار کیلومتر در نظر گرفته می شد، اما در حال حاضر پیشرفت در طراحی و تکنولوژی خودروها به جایی رسیده که برخی از برندهای خودرویی به طور معمول از عمر مفید بالاتری برخوردار هستند. از میان برندهای معروف خودرو می توان به چند مورد از بهترین آن ها نظیر ولوو، مرسدس بنز، بی ام دبلیو و رولز رویس اشاره کرد که نسبت به سایر خودروهای لوکس، عمر بالاتری دارند.

از دیگر اتومیبل هایی که آن را در رده خودروهایی با عمر مفید بالا در نظر گرفته اند، خودروهای ژاپنی همچون هوندا و تویوتا است. این را باید اضافه کرد که برخی از محصولات خودرویی تولید ایران از کیفیت ساخت خوبی برخوردار نیستند. به دلیل این که از پلتفرم های خارجی اما با قطعات بی کیفیت و یا با کیفیت پایین در ساخت محصول تولیدی خود استفاده می کنند. به طوری که توان طول عمر خودرو های در این دسته در ایران با اتومبیل های خارجی برابری نمی کند. اما با این حال راهکار هایی هستند که با رعایت آن ها می توانیم عمر خودرو خود را تا جای ممکن بالا ببریم.

همچنین می توانید برای پیدا کردن بهترین مسیریاب خودرو از صفحه اشاره شده دیدن کنید.

عمر مفید خودرو در ایران

عمر مفید خودرو در ایران

تاثیر تعویض قطعات مصرفی خودرو در عمر ماشین

به طور کلی افزایش عمر قطعات خودرو  تاثیر مستقیم دارد در عمر مفید خودرو. این روزها، خودروها یکی از وسایل ضروری زندگی هر فردی به شما می روند که قسمت بزرگی از هزینه های هر خانوار را به خود اختصاص می دهند. تا جایی که خانواده ها بسته به میزان درآمدی که دارند، خودرویی را برای رفت و آمد خود در سطح شهر انتخاب می کنند. چنانچه فردی بخواهد قطعات مصرفی باکیفیتی را به منظور افزایش عمر مفید قطعات ماشین خود خریداری نمایند، بهتر است سیستم کنترل مالی صحیحی به جهت کارکرد استاندارد بر روی خودرو خود پیاده سازی کنند تا بعدها دچار مشکل فنی خودرو نشوند.

برای آشنا شدن با آپشن خودرو به صفحه اشاره شده مراجعه کنید.

قطعات مصرفی ماشین، پس از مدت زمان یا کیلومتر مشخصی نیاز به بازبینی یا تعویض دارند اما در صورتی که از کیفیت قطعات مرغوب استفاده نمایید، قطعا دیر زمانی طول خواهد کشید که بخواهید نسبت به تعمیر یا تعویض قطعات مصرفی خودرو خود اقدام نمایید. تعویض قطعات مصرفی خودرو اگر به موقع انجام شود و همچنین از قطعات استاندارد برای خودرو استفاده شود، با این کار باعث افزایش عمر مفید قطعات خودرو خواهیم شد که در نتیجه آن افزایش عمر خودرو خود را به ارمغان خواهیم آورد.

عمر مفید خودرو چند سال است

یکی از عواملی که می تواند بر نحوه رانندگی با خودرو تاثیر مستقیم بگذارد، عمر موتور ماشین است. بدین صورت که هر چه موتور تحت فشار بیشتری باشد، ممکن است عمر خودرو کمتر شود. از جمله کارهایی که در کاهش طول عمر موتور خودرو تاثیر خواهند گذاشت: بالا بردن دور موتور بیش از ردلاین یا رانندگی با حداکثر سرعت به مدت طولانی، یدک کشیدن بارهای سنگین، شتابگیری و ترمزگیری های شدید و مکرر و غیره می باشد.

تمامی این نکات از مهم ترین عوامل افزایش عمر موتور خودرو به جهت نحوه رسیدگی به آن است. البته اگر از قبل، نگهداری پیشگیرانه را مورد توجه قرار دهید، می توانید به طول عمر مفید ماشین خود بیافزایید. به طور کلی جواب این سوال که عمر مفید خودرو چند سال است را می توان به این صورت داد که بستگی به نوع ماشین و نحوه استفاده شما از خودرو دارد. در زیر جدولی از عمر مفید خودرو هایی برای مثال آمده است.

جدول عمر مفید خودرو ها

جدول عمر مفید خودرو ها


عمر مفید خودرو در اروپا

این قسمت از مقاله مروری دارد بر اطلاعات آماری مربوط به عمر وسایل نقلیه در اتحادیه اروپا طی دوره 2008-2018. این داده ها شامل اتومبیل های سواری و وسایل نقلیه سبک وزن است. اطلاعات و داده های عمر خودرو در اروپا، بر اساس قوانینی در اتحادیه اروپایی وضع گردیده و عمر مفید خودرو در اروپا را بین 12 تا 15 سال تخمین زده اند. تا جایی که بخشی از تولیدات دهه 1990 را به خط بازیافت بازگردانده اند و مجددا از نمونه خودروهای آن دهه در ساخت اتومبیل تولیدی استفاده می کنند.

این در حالی است که هنوز خودروهای فرسوده با سن بیش از سی سال در خیابان های ایران تردد می کنند. با توجه به تعریف این عملیات، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای EEA / EFTA، داده ها را در مورد وزن کل خودرو و کل عمر خودرو گزارش می دهند. امیدواریم در این قست از مقاله اطلاعات شما درباره عمر مفید ماشین های خارجی در اروپا بیشتر شده باشد.

عمر مفید خودرو در اروپا

عمر مفید خودرو در اروپا

استاندارد کارکرد خودرو

یکی از مهم ترین عوامل و در واقع فاکتورهای تاثیرگذار در زمان خرید خودرو دست دوم، میزان عملکرد اتومبیل است که در قیمت خودرو نقش موثری دارد. به همین منظور در زمان فروش خودرو کارکرده، افراد بسیاری به کاهش کارکرد خودرو اقدام کرده اند. البته این نکته را باید در نظر داشته باشید که این مسئله در شرایطی می تواند برای شما خطرناک نیز باشد. در اینجا برای درک بهتر این مسئله مثالی را آورده ایم که می توان آن را بدین گونه شرح داد:

فردی یک خودرو دست دوم خریداری کرده که کارکردی 50 هزار کیلومتری دارد. قطعا خریدار باید پس از طی مسافتی در حدود ده هزار کیلومتر، تسمه تایم خود را عوض کند. در همین راستا فرد فروشنده کارکرد خودرو را از 50 هزار به 20 هزار کیلومتر کاهش دهد. خریدار با تصور اینکه زمان به قدر کافی برای عوض کردن تسمه دارد، اقدامی به جهت تعمیر یا تعویض تسمه تایم انجام نمی دهد. در پی این مسئله این مشکل ممکن است پیش آید که ضررهای مالی و حتی جانی را برای خریدار خودرو در پی داشته باشد. بنابراین عمر خودرو به صورت حقیقی و کیلومتر واقعی طی شده ماشین بسیار مهم است.

عوامل موثر بر افزایش عمر خودرو

امروزه راهکارهای بسیاری به منظور افزایش و ارتقای عمر خودرو در کشورهای مختلف شکل گرفته است که در ادامه مقاله می خواهیم به شرح مختصری از آن بپردازیم.

تاثیر انجام به موقع سرویس های دوره ای در افزایش عمر ماشین

سرویس های دوره ای خودرو، یکی از عوامل بسیار مهم در افزایش عمر خودرو است. بسیار مشاهده شده که با استفاده از سرویس های دوره ای از یک آسیب جدی به خودرو جلوگیری شده است. زمان انجام این سرویس ها بر اساس مسافت طی شده و یا زمان سپری شده برای خودرو است که شامل سرویس های کوتاه مدت و سرویس های کامل بلند مدت می شود. این سرویس ها به دلیل بررسی عوامل بسیار مهم و تاثیر گذار بر روی خودرو مثل بررسی و چک کردن موتور و گیربکس خودرو، بررسی سیستم تعلیق و ترمز، بررسی رینگ ها و لاستیک ها، بررسی شمع ها و وایر ها، جعبه فرمان، سطح روغن، نشتی آن و …. از خطرات احتمالی جلوگیری می کند و باعث افزایش عمر مفید خودرو می شود.

تاثیر انجام به موقع سرویس های دوره ای در افزایش عمر ماشین

تاثیر انجام به موقع سرویس های دوره ای در افزایش عمر ماشین

تاثیر روغن موتور خودرو بر زیاد کردن عمر مفید ماشین

امروزه روغن موتور های مختلفی در بازار مشاهده می شود که هر کدام برای خودروهای متنوع امروزی تولید شده اند و از استانداردهای شرکت های اروپایی و یا آمریکایی پیروی می کنند. روغن موتور خودرو، یکی از مهم ترین عوامل موثر بر طول عمر مفید موتور خودرو شما است، حتما از روغن موتور استاندارد و متناسب با موتور خودرو استفاده کنید. استفاده از روغن موتور نامرغوب، باعث آسیب بسیار جدی به موتور خودرو شما می شود و هزینه های بسیار سنگینی را به ثمر می آورد، همچنین ممکن است باعث کاهش عمر خودرو شود.

می توانید از دفترچه راهنمای خودرو برای انتخاب بهتر و متناسب تر روغن موتور خودرو خود استفاده کنید. استفاده از گیج روغن موتور و چک کردن هفته ای آن، باعث می شود که از کم شدن و یا از بین رفتن ویسکوزیته روغن موتور خود اطلاع پیدا کرده و سریعا به تعویض و یا برطرف کردن نشتی اقدام کنید. بنابراین کیفیت روغن موتور، و تعویض روغن به موقع می تواند باعث افزایش عمر ماشین شما شود.

تاثیر روغن موتور خودرو بر زیاد کردن عمر مفید ماشین

تاثیر روغن موتور خودرو بر زیاد کردن عمر مفید ماشین

روغن گیربکس چگونه در افزایش عمر ماشین تاثیر گذار است

از عوامل دیگر افزایش عمر مفید خودرو می توان به روغن گیربکس اشاره کرد. این روغن با توجه به نوع گیربکس اتومات یا دستی از استانداردها و روانکاری های متفاوتی برخوردار است. استفاده از روغن گیربکس استاندارد و همچنین تعویض به موقع آن می تواند از آسیب جدی به گیربکس خودرو و همچنین افزایش هزینه های خودرو شما جلوگیری کند. بنابراین تعویض به موقع روغن گیربکس طبق دفترچه راهنما خودرو و استفاده از روغن گیربکس با کیفیت هم می تواند باعث افزایش عمر خودرو شما شود.

روغن گیربکس چگونه در افزایش عمر ماشین تاثیر گذار است

روغن گیربکس چگونه در افزایش عمر ماشین تاثیر گذار است

تعویض به موقع تسمه تایم خودرو

خودروهای امروزی به دلیل پیچیدگی و همچنین دقت بسیار بالا در استفاده از سیستم های کامپیوتری و برقی، نیاز بسیار زیادی به تسمه تایم و یا زنجیر تایم دارد. تسمه تایم به صورت یک نوار لاستیکی تقریبا پهن و یکنواخت است که داخل آن از بافت سیمی با دندانه های بسیار دقیق درست شده است. کارایی آن بدین صورت است که می تواند باعث باز و بسته شدن سوپاپ ها در زمان دقیق درخواستی به نسبت و نحوه رانندگی شما شود.

تسمه تایم های بسیاری در بازار وجود دارد که باز هم استفاده از تسمه تایم استاندارد و متناسب با خودرو، باعث جلوگیری از هزینه های اضافی بسیار و افزایش عمر خودرو شما می شود. تسمه تایم های مورد استفاده نیز از عمر مفیدی برخوردار هستند که این عمر مفید بستگی به نوع تسمه تایم و البته نوع خودرو شما دارد.

زمان تعویض به موقع تسمه تایم خودرو

تعویض به موقع تسمه تایم خودرو

سایر موارد سرویس ‌ها برای عمر مفید خودرو

در نظر داشته باشید، معیوب بودن شمع و وایرها می تواند در عملکرد موتور خودرو نقش به سزایی داشته باشد. پس حواستان باشد که به منظور ارتقا و زیاد شدن عمر مفید خودرو نسبت به تعویض آن ها اقدام نمایید. از جمله مواردی که در بازه های زمانی مقرر یا میان مدت مورد کنترل فنی قرار می گیرد، عبارتند از: سیستم ترمز، باتری، شیلنگ ها و غیره. عوض نکردن قطعات مصرفی خودرو همچون روغن ترمز، باعث اسیدی شدن آن و خورده شدن قطعات سیستم ترمز و حتی کاهش قدرت توقف خودرو و در نتیجه کم شدن عمر ماشین می شود.

علاوه بر بررسی قطعات مصرفی خودرو، نسبت به نَشتی های اتومبیل خود حساس باشید. این نشتی ها بیشتر نشانه ای برای بروز مشکل در خودرو هستند که بی توجهی به آن ها می تواند پیامد جبران ناپذیری را به همراه داتشه باشد. گاهی بی توجهی به اینجور مسائل، منجر به تعویض کامل موتور خودرو می شود که در عمر مفید ماشین تاثیر بسایی دارد.

توجه به سیستم برق خودرو

سیستم برق خودروهای امروزی بسیار پیچیده تر از خودروهای قدیمی است. سیستم های برق خودرویی از قسمت های مختلفی تشکیل شده و از یک شبکه متصل به هم از سیستم برق کشی خودروهای جدید استفاده می کند. بررسی و چک کردن هرکدام از این قسمت ها، می تواند نقش بسیار موثر و تاثیر گذاری را بر روی افزایش طول عمر مفید خودرو شما بگذارد. این قسمت ها شامل سیم کشی و فیوزها، سیستم سوخت رسانی، سیستم کامپیوتر خودرو و در بعضی از سیستم های مکانیکی همراه با کمک سیستم برقی (یونیت ترمز و جعبه فرمان) است.

توجه به سیستم برق خودرو

توجه به سیستم برق خودرو

بررسی سیستم خنک کاری

سیستم خنک کاری موتور، یکی از سیستم های تاثیر گذار دیگر برای افزایش عمر مفید خودرو و موتور خودرو است. این سیستم از قسمت های رادیاتور خنک کاری، شیلنگ ها، آب راه های خنک کاری موتور و قسمت واتر پمپ تشکیل شده است که خرابی هر کدام از این قسمت ها می تواند باعث خنک نشدن موتور خودرو و در نهایت جوش آوردن ماشین شود.

با استفاده از ضدیخ به صورت 50 درصدی (50 درصد آب و 50 درصد ضدیخ در مخزن رادیاتور)، می توانید نقطه جوش را بالا برده و همچنین نقطه انجماد را پایین آورده و از خرابی احتمالی برای خودرو خود جلوگیری نمایید. بنابر این سلامت سیستم خنک کننده ماشین از جمله راه های افزایش عمر مفید ماشین است.

بررسی سیستم خنک کاری

بررسی سیستم خنک کاری

نگهداری از لاستیک ها یکی دیگر از راه های افزایش عمر مفید خودرو

شما همچنان که برای راه رفتن بهتر از کفش های مناسب تر استفاده می کنید، برای افزایش عمر مفید خودرو خود نیز باید از لاستیک ها و رینگ های متناسب استفاده کنید. زیرا استفاده از رینگ و لاستیک غیر استاندارد، می تواند خطرات جانی را برای شما به وجود آورد. شما می توانید به نسبت استاندارد ها و رینگ های استفاده شده در خودرو، از لاستیک ها با سایز های استاندارد در خودرو استفاده کنید.

توجه ویژه به لاستیک ها و همچنین جا به جا کردن آن ها بعد از گذشت زمان، می تواند هزینه های شما را بسیار کاهش دهد. همچنین چک کردن باد لاستیک ها و یا حتی استفاده از باد نیتروژن، می تواند به طول عمر لاستیک و در متیجه افزایش عمر خودرو شما کمک کند.

نگهداری از لاستیک ها

نگهداری از لاستیک ها

توجه به هشدارهای صفحه کیلومتر

هشدارهای تعبیه شده در صفحه کیلومتر اتومبیل را بسیار جدی بگیرید. امروزه استفاده از سنسور در خودروها بسیار افزایش یافته و در مواقع خرابی این سنسورها، سریعا چراغ و نشانگر آن در صفحه کیلومتر روشن شده و شما را مطلع می کند. این نشانگرها به مانند چراغ خطری برای شما هستند که می توانند از خطرات احتمالی بعدی جلوگیری نمایند.

نشانگرهای صفحه کیلومتر، حاوی اطلاعات خرابی و یا در حال خراب شدن قطعه مورد نظر است. بنابراین برای رفع چراغ هشداری که در صفحه کیلومتر خودرو شما روشن می شود باید سریعا اقدام کنید، در این صورت است که عمر مفید خودرو شما نیز افزایش پیدا می کند و همچنین باعث کاهش هزینه های خودرو خواهید شد.

توجه به هشدارهای صفحه کیلومتر

توجه به هشدارهای صفحه کیلومتر

استفاده از لوازم یدکی اصل و تاثیر مستقیم آن بر افزایش عمر مفید خودرو

احتمالا به این مورد برخورد کرده اید که لوازم یدکی ناشناخته ای را برای خودرو تهیه کرده اید که از کارایی لازم برخوردار نبوده و در بعضی مواقع حتی هزینه های بسیار سنگینی را برای شما به وجود آورده است. در این مورد حتما برای خودرو از لوازم یدکی اصلی استفاده کنید. استفاده از لوازم یدکی اصلی، ضامن ایمنی و اطمینان و همچنین افزایش عمر مفید خودرو شما است.

استفاده از لوازم یدکی اصل

استفاده از لوازم یدکی اصل

عادات رانندگی و نگهداری اشتباه خودرو

در بسیاری از مواقع دیده ایم که عادات رانندگی اشتباه، می تواند باعث کاهش عمر خودرو شما شود. این عادات شامل رانندگی با فشار دادن بیش از حد پدال گاز و فشار آوردن بیش از حد به موتور، رانندگی در جاده های خاکی و دارای خورده سنگ، ترمزهای ناگهانی و سنگین، استفاده از ظرفیت بار بیش از حد اعلامی خودرو، گذاشتن پا بر روی کلاچ به صورت مداوم در هنگام رانندگی، گذاشتن دست بر روی دسته دنده، گاز دادن قبل از خاموش کردن موتور خودرو، ترمز گرفتن بر روی سرعت گیر، راندن خودرو تا اسفتاده از آخرین قطره سوخت، تعویض نکردن فیلتر هوا و فیلتر روغن و … می شود که در نهایت عمر مفید اتومبیل ما را به شدت پایین می آورند.

عمر مفید خودرو های چینی

صنعت خودروسازی چین بر اساس پیشبردها و با کمک مهندسینی مجرب راه اندازی شده است. خودروهای چینی در بازار داخلی کشور چین چندان محبوب و مورد اعتماد مردم نیست و معمولا شرکت ‌های خودروسازی از جمله  فورد، فولکس واگن و شورلت از پرفروش‌ ترین ها در صنعت خرید و فروش خودرو در کشور چین هستند. فرضیه آن ها در مورد خودروی چینی این است که از یک سال بعد به خرج می ‌افتد. درمورد درست بودن و یا اشتباه بودن این فرضیه که همچنان در حال شایعه است و قضاوت و پخش کردن آن بدون دلیل و استدلالی موجهه، غیر قابل قبول است.

صنعت خودروسازی چین از سال ۲۰۰۸ تاکنون از نظر تعداد واحد تولید خودرو بزرگترین صنعت در جهان بوده و از سال ۲۰۰۹، تولید سالانه خودرو چینی بیش از اتحادیه اروپا و ایالات متحده و ژاپن است. شرکت های دانگ فنگ، فاو، جک و چری از خودروسازهای بزرگ و قدیمی کشور چین هستند. علاوه بر این خودروسازهای بزرگ چینی شرکت های جیلی (آدرس نمایندگی جیلی در تهران و دیگر شهرها)، گروه خودروسازی پکن، برلیانس، گوانگژو، گریت وال، بی وای دی، جیانگوا با دیگر خودروسازهای کشورچین مشارکت دارند. درحالی که بیشتر اتومبیل های تولید شده چین در داخل چین فروخته می شود، صادرات در سال ۲۰۱۱ به ۸۱۴۳۰۰ دستگاه رسید. بازار داخلی چین فرصت خوبی در اختیار خودروسازان این شرکت قرار می دهد و برنامه ریزان اقتصادی چین امیدوار هستند، بتوانند شرکت های اتومبیل رقیب جهانی بسازند که با گذشت سال ها جذاب تر و قابل اعتماد تر می شوند.

از خودروهای چینی بیشتر بدانید

در اوایل صنعت خودروسازی چین ریشه روسی داشت و حجم کمی برای ۳۰ سال اول جمهوری داشت که از ۲۰۰ هزار خودرو درسال بیشتر نبود. از اوایل دهه ۱۹۹۰، به سرعت توسعه یافته است. ظرفیت تولید سالانه اتومبیل چین در سال ۱۹۹۲ بیش از یک میلیون عدد بود. تا سال ۲۰۰۰، چین بیش از دو میلیون دستگاه خودرو تولید می کرد. پس از ورود چین به سازمان تجارت جهانی در سال ۲۰۰۱، توسعه بازار خودرو سرعت بیشتری گرفت. بین سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۷، بازار ملی خودروی چین به طور متوسط ​​۲ درصد یا یک میلیون وسیله نقلیه از سال گذشته رشد کرده است. شرکت های چینی درسال ۲۰۰۹، ۱۳ میلیون خودرو تولید کردند که از این تعداد ۹ میلیون خودرو سواری، و ۴ میلیون خودرو تجاری بود و به عنوان بزرگترین تولید کننده اتومبیل در جهان از ایالات متحده پیشی گرفت. در سال ۲۰۱۰، فروش و تولید خودرو در این کشور بیش از ۱۸ میلیون دستگاه بود. در سال ۲۰۱۴، کل تولید خودرو در چین به ۲۳.۷۲۰ میلیون رسید که ۲۶٪ از تولید جهانی خودرو را تشکیل می داد.

خودروهای چینی

اهمیت مدل و نوع موتور تولیدی بر کیفیت و عمر مفید خودرو های چینی

طبق بررسی آپشن خودروهای چینی، برخی از این خودروها عمر مفیدشان حدود ۲ سال است و بعد از آن به خرج افتاده و دردسر صاحب خودرو می شوند، اما برخی دیگر از خودروهای چینی کیفیت شان بالاتر از بقیه خودروها است. به طور کلی خودرو چینی به دلیل کیفیت تولید و طراحی زیبای داخلی خودرو، توان خروجی بالای موتور و تنوع بالا در مدل‌ های تولیدی راحت ‌تر است. اما قیمت بالا و هزینه نگهداری بالای آن، انتخاب و تصمیم گیری را برای افراد مشکل می کند. خودروهای چینی پس از مدت کوتاهی دچار مشکلات فنی در موتور شده و در بسیاری از موارد نیز معمولا خیلی از قطعات مورد نیاز خودرو جهت تعمیر و یا تعویض در دسترس نخواهد بود.

نوع موتور تولیدی بر کیفیت و عمر مفید خودروهای چینی

بی کیفیت ترین خودروهای موجود در بازار ایران

از بی کیفیت ترین خودروهای چینی موجود در بازار ایران می توان به لیفان X60، MVM X33 S، VELA V5، MVM 110S اشاره کرد. در مقاله “عمر مفید ماشین های چینی” سعی داریم فول آپشن ترین خودروهای چینی امروزی که انواع آپشن های ایمنی، رفاهی و سرگرمی که سال ‌هاست در بازار ایران جای دارد را معرفی کنیم. از اصلی ‌ترین محورهای رقابت بین خودروسازان همین مسئله تنوع آپشن‌ها است، چرا که مصرف کننده همیشه در پی راحتی بیشتر است. در سال‌ های اخیر شاهد این بودیم که یک خودرو هر چقدر هم که زیبا و توانمند باشد ولی از امکانات رفاهی و آپشن های زیادی برخوردار نباشد، با بی ‌مهری بازار مواجه خواهد شد.

خودروهای کره ‌ای در دو دهه اخیر سعی داشته ‌اند کمبودهای فنی و کیفی خود را در بخش آپشن جبران کنند، خودروسازان کره‌ ای را می توان به‌ عنوان پیش ‌گامان عصر آپشن‌ خودرو در قاره آسیا محسوب کرد. چرا که نسبت به قیمت خودرو، کامل‌ ترین امکانات رفاهی و ایمنی را در اختیار خریداران قرار می دهند. این موضوع باعث شده تا خودرو سازان کره ای، بتوانند در برابر رقبای ژاپنی و حتی اروپایی نام خودروسازان خود را مشهور و بر سر زبان‌ ها بیندازند.

معرفی فول آپشن ترین خودروهای چینی ارزان و ‌قیمت بازار ایران

خودروسازهای چینی در رده‌ های قیمتی پایین‌ بازار ایران امکانات رفاهی و آپشن های بسیار خوبی را نسبت به دیگر رقبای ساخت ایران به خریداران خود ارائه می کنند. از جمله آپشن های مد نظر خریداران ایرانی سانروف، تریم داخلی چرم و سیستم مالتی ‌مدیا، از آپشن ‌هایی هستند که تقریبا در تمامی خودروهای چینی نسبتا ارزان ‌قیمت بازار ایران یافت می شود که باعث شده تمایل خریداران خودرو، بیشتربه سمت خودروهای چینی برود.

خودروهای چینی ارزان و ‌قیمت بازار ایران

بایک X25

بایک X25 ازخودروهای چینی است که در ایران مانند دیگر خودروهای هم رده خود از نظر قیمت مورد استقبال خریداران قرار نگرفت. این کراس‌ اوور چینی بدون هیچ تبلیغات خاصی از سوی شرکت بایک ایرانیان عرضه شده است. اما دلیل نمی شود تا امکانات رفاهی و ایمنی خوب بایک x22 را نادیده بگیریم. از آپشن های بایک x22 می توان وجود امکاناتی همچون سیستم سانروف، کروز کنترل، سنسور نور، مالتی ‌مدیا ۷ اینچی لمسی، تهویه مطبوع الکتریکی، سنسورباران، روکش چرمی، ساعت آنالوگ ۶ عدد ایربگ را اشاره کرد که باعث شده تا خودروی بایک X25 به‌ عنوان یکی از فول آپشن ترین خودروهای چینی رده قیمتی پایین شناخته شود.

برلیانس

یکی از فول آپشن ترین خودروهای چینی در بازار خودرو ایرانی در رده ‌های قیمت پایین‌ بازار را می توان از خانواده برلیانس نام برد که این خانواده شامل برلیانس H330،H320 و H320 کراس C3 هستند. البته نسخه‌ های اتوماتیک آپشن ‌های بیشتری نسبت به مدل گیربکس دستی خود دارا هستند. از آپشن های کلاس خودروهای برلیانس را می توان وجود امکاناتی همچون کیلس استارتر، سانروف، پاورویندوز، سیستم مالتی مدیا، کروز کنترل و تهویه مطبوع دیجیتال، از سری کلاس های برلیانس را نام برد که در زمره چینی‌ های فول آپشن بازار ایران جای دارد.

برلیانس

معرفی فول آپشن ترین خودروهای چینی با قیمت متوسط بازار ایران

در رنج قیمتی بالا، خودروهای چینی مجهزی در بازار ایران موجود است که از لحاظ کلاس بندی خودرو عمدتا در دسته کراس ‌اوورها قرار دارند و با امکانات رفاهی و ایمنی مناسبی که عرضه می شوند. وجود امکاناتی همچون تهویه اتوماتیک دوگانه، ایربگ‌های جانبی و پرده‌ای، سنسور نور، سنسور باران، کیلس استارتر، تنظیم برقی صندلی راننده در رده قیمتی متوست خودرو های چینی طبیعی به نظر می ‌رسد. در ادامه به معرفی امکانات خودروهای چینی بازار ایران در قیمت‌های متوسط می ‌پردازیم.

هایما S5

پس از عرضه هایما S7 در بازار ایران، شرکت ایران خودرو تصمیم گرفت در کلاس بعدی معرفی خودروی خود هایما S5 را نیز عرضه کرده و سهم بیشتری از بازار کراس‌اوورهای ایران را به دست بیاورد. هایما S5 که قیمت پایین ‌تر نسبت به هایما S7، امکانات رفاهی و ایمنی کامل ‌تری را دارا است که ارزش خرید نسبتا بالایی دارد. از آپشن های کلاس خودروی هایماS5 با وجود امکاناتی همچون تنظیم برقی صندلی‌های جلو، دوربین ۳۶۰ درجه، کروز کنترل، کنترل پایداری الکترونیکی، سانروف، کیلس استارتر و کنترل کشش TCS، باعث شده این خودرو در دسته خودروهای فول آپشن با رنج قیمتی متوسط در بازار ایران یاد شود.

جک S5

ابعاد نسبتا بزرگ بدنه خودرو جک s5، سرنشینان چه در ردیف جلو و یا در ردیف عقب، از نظر فضای پا بسیار فضای زیادی نسبت به خودرو های هم رده قیمتی خود دارد.  متریال داشبورد و تودری‌ها نیز از جنس پلاستیک با کیفیت و درجه یک بوده و با کیفیت به نظرمی رسد. طراحی بدنه جک S5 با کپی برداری از خودروهای کره ای بسیار شبیه توسان طراحی شده است. به همین علت در بازار ایران خیلی زود بر سر زبان‌ها افتاد. ازآپشن های کلاس خودروهای جکS5 می توان سانروف، گرمکن آینه های جانبی، مموری صندلی راننده، مجهز به گرمکن صندلی های جلو، سیستم پایداری الکترونیکی ESC، ترمز پارک برقی EPB، فرمان برقی (فرمان برقی چیست؟) ،سنسور پارک جلو و عقب، سنسور باران، سیستم ورود بدون کلید و… اشاره کرد.

خودرو جک

هاوال H2

گریت وال، بزرگترین سازنده خودروهای شاسی ‌بلند و پیکاپ در چین است و تصمیم گرفت تا همه خودروهای شاسی بلند خود را تحت برند هاوال راهی بازار کند. هاوال H2 نیز نخستین محصولی بود که با این شیوه نام ‌گذاری جدید، عرضه شد. هاوال H2 از کراس ‌اوور مطرح چینی است که تعداد نسبتا محدودی در شرکت بهمن موتور مونتاژ و به بازار ایران عرضه شد. هاوال H2 به دلیل برند معتبر و آپشن‌ های کامل خود، با استقبال مناسبی مواجه شد. از آپشن های کلاس خودروی هاوال H2 به مواردی از جمله تنظیم برقی ۶ حالته صندلی راننده، دوربین دید جانبی، اتو هلد، ۶ عدد ایربگ، آینه الکتروکرومیک، کنترل کشش (TCS)، سیستم کنترل سرعت درشیب، کنترل پایداری الکترونیک (ESP) اشاره کرد. این امکاناتباعث می شود تا هاوال H2 نیز رده فول آپشن ترین خودروهای چینی بازار ایران باشد.

فول آپشن ترین خودروهای چینی گران ‌قیمت بازار ایران

اگر مبلغ بیشتری جهت خرید خودروهای چینی در محدوده خودروهای چینی گران‌ قیمت بازار ایران را دارید، این خودروها از امکانات و آپشن ‌های جذاب ‌تری همچون دوربین ۳۶۰ درجه، سقف پانوراما و درب صندوق ‌بار برقی را دارا هستند. در ادامه مقاله به بررسی خودروهای گران ‌قیمت در فهرست فول آپشن ترین خودروهای چینی بازار ایران می‌ پردازیم.

ریگان کوپا T210

کوپا بازار چین با نام زوتی کوپه شناخته می شود، از سال ۱۳۹۷ روی خط مونتاژ شرکت ریگان خودرو و در تعداد محدود به بازار کشور راه یافت. ریگان خودرو چند ماه پیش زوتی اسپرت را نیز به‌ عنوان نسخه جدید کوپا معرفی و به بازار عرضه کرد. کوپا T210 آخرین خودروی فهرست فول آپشن ترین خودروهای چینی بازار ایران است، در سه رده آپشنی Exclusive، Royal و Flagship عرضه شده است. تیپ Flagship نسخه فول آپشن است و از امکانات برجسته ‌ای همچون سقف پانوراما، درب صندوق ‌باربرقی، دوربین ۳۶۰ درجه، تنظیم برقی صندلی‌ های جلو به همراه گرمکن سه حالته، شارژر وایرلس تلفن همراه، سیستم هشداردهنده نقاط کور، سیستم هشداردهنده خروج از خط ، ۶ عدد ایربگ بهره می برد.

چری تیگو۷

چری تیگو ۷ درحال حاضر به‌ عنوان لوکس ‌ترین محصول شرکت مدیران خودرو و یکی از گران‌ ‌ترین خودروهای چینی بازار ایران شناخته می شود و طبیعی است که امکانات و ایمنی مناسبی را به همراه داشته باشد. از آپشن های کلاس خودرو، وجود امکاناتی همچون سقف پانوراما، دوربین ۳۶۰ درجه، اتوهلد، گرمکن صندلی ‌های جلو، کنترل پایداری الکترونیکی، کنترل کشش  (TCS) و تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه است که در لیست فول آپشن ترین خودروهای چینی بازار ایران جای دارد.

خودرو چری

دیگنیتی پرایم

دیگنیتی پرایم با طول ۴.۶۸ متر، عرض ۱.۸۶ متر و ارتفاع ۱.۶۴ متر، در رده کراس ‌اورهای سایز متوسط  قرار دارد. دیگنیتی پرایم در بازار چین فقط با موتور ۱.۵ لیتری توربوشارژ عرضه شده است. دیگنیتی پرایم شرکت بهمن موتور با ضعیف‌ ترین موتور توربو شارژ خود می ‌آید. اگر چنین چیزی صحت داشته باشد از لحاظ قدرت موتور، تفاوت خاصی با سایر رقبای چینی‌ در بازار ایران ندارد. دانگ فنگ برای سال ۲۰۲۱ قرار است موتور قدرتمند ۲.۰ لیتری توربوشارژ را هم روی دیگنیتی قرار دهد. از آپشن های دیگنیتی پرایم بهمن موتور می توان به اتوهلد، سنسورباران، ورود بدون کلید، کروز کنترل، کنترل کشش / کنترل پایداری، سانروف و پانورما، سنسور باد تایر، دوربین ۳۶۰ درجه‌ای پارک، صندلی ۶ حالته برقی راننده، مانیتور ۱۰ اینچی لمسی، تهویه اتومات، کنترل ایستایی در سربالایی (HAC)، شش ایربگ، سه حالت رانندگی (نرمال، اسپرت، زمستانی) و ایزوفیکس اشاره کرد.

در چند سال گذشته افزایش عمر مفید موتور خودرو های خارجی ۸ سال یا حدود ۲۴۰ هزار کیلومتر اعلام می شد با پیشرفت در طراحی و تکنولوژی خودروها این زمان به بیش از ۱۰ سال یا ۳۳۰ هزار کیلومتر رسیده است. اما در میان برندهای خودرویی به ‌عنوان مثال مرسدس بنز، ولوو و بی ام دبلیو در مقایسه با سایر خودرو ها از عمر مفید بالاتری برخوردار هستند و در میان خودروهای ژاپنی، تویوتا و هوندا هم به خودروهای با عمر مفید بالا در میان رقبای کره ای خود مشهور هستند.

بررسی عمر مفید موتور خودرو های بنزینی و دیزلی

موتورهای بنزینی اگر به درستی حفاظت و رسیدگی شود حدودا ۴۵۰۰۰۰ کیلومتر عمر می کند و در موتور های دیزلی می تواند عمر بیشتری نسبت به موتورهای دیزلی حدود ۸۰۰۰۰ عمر مفید داشته باشد. در ادامه نکاتی در مورد نگهداری موتور خودرو گفته می شود که در طول عمر موتور خودرو تاثیر گذار است. پیش بینی کردن دوام قطعات موتوری خودرو کار آسانی نیست، در برخی مواقع ممکن است قطعات یک خودروی نو خراب شود و در برخی مواقع ممکن است مدت زمان بیشتری عمر مفید داشته باشد. اگر به درستی از موتور خودرو محافظت شود تا هزاران کیلومتر می تواند عمر مفید داشته باشد.

عمر مفید موتور خودروهای بنزینی و دیزلی

عمر مفید قطعات خودرو

روی جعبه یا خود قطعه خودرو تنها چیزهایی که وجود ندارد، میزان عمر مفید قطعات خودرو است. افزایش عمر قطعات موتور خودرو به عوامل زیادی بستگی دارد که ازجمله این عوامل شامل کیفیت قطعه تولید شده و نوع رفتاری که با قطعه موتور در زمان استفاده می شود. برخی از قطعات موتوری مکرر فرسوده شده و نیاز به تعویض دارند از جمله فیلتر روغن و هوای موتور. البته قیمت این نوع از قطعات موتور که نیاز به تعویض مکرر دارند بالا نیست و از اهمیت بالایی برای راننده برخوردار نیست. مشخص است که مقایسه عمر مفید خودرو ها با هم یکسان نیست و عمر تمامی قطعات با هم متفاوت است. اولین عامل مهم درمیزان عمر یک قطعه موتور به مواد و نحوه ساخت قطعه بستگی دارد.

موتور خودرو و سایر قطعات آن از فولاد و آلومینیوم، آهن و چدن از رایج ترین آنها هستند. در میان آنها آلومینویم و آهن رایج ترین آنها هستند. اکثر بلوکه موتور ها از یک نوع فلز ساخته می شوند ولی سر سیلندر موتور از نوع چدنی و آلومینیومی از رایج ترین آنها هستند. در حالی سرسیلندر چدنی چون تحمل گرمایی بالایی دارد بیشتر توصیه می شود. یکی دیگر از عواملی که تاثیر زیادی در عمر موتور خودرو دارد نحوه رانندگی است، طبیعتا هر چه موتور خودرو بیشتر تحت فشار باشد عمر کمتری دارد. کارهایی از جمله یدک کشیدن، حمل بار سنگین، شتابگیری مکرر و ترمز گیری شدید در کاهش عمر موتور خودرو نقش زیادی دارد.

فارغ از کیفیت قطعات موتور و نحوه رانندگی، رسیدگی به قطعات موتور خودرو است. نگهداری موتور در طول عمر قطعات بسیار مهم و موثر است. چون طبیعی است قطعات موتور جوری ساخته نمی شوند که تا ابد کار کنند ولی با نگهداری درست و به موقع می توان طول عمر آن ها را افزایش داد. یکی از مهم‌ ترین جنبه‌ های نگهداری نحوه بازدید مایعات خودرو از جمله روغن موتور، ضدیخ و … است، چون موتور قلب خودرو است و مایعات حکم خون آن را دارند. عوض نکردن به موقع روغن ترمز باعث اسیدی شدن آن و خورده شدن قطعات سیستم ترمز و کاهش قدرت توقف خودرو می شود.

یکی دیگر از مهم ترین کارهایی که برای افزایش طول عمر موتور خودرو باید انجام دهید رانندگی مکرر در بزرگراه است. اغلب فکر می کنند که اگر از خودرو خود کم استفاده کنند، عمر آن بالا می رود ولی این کار هیچ سودی به نفع خودرو ندارد.  با رانندگی در مسیرهای خیلی کوتاه و زود خاموش کردن موتور، دمای موتور به حد ایده آل نمی رسد و داخل آن لجن روغن جمع می شود. همچنین بیشترین فرسایش موتور زمانی رخ می دهد که دمای آن پایین باشد.

موتور خودرو توانایی این را ندارد که مایعات و روغن موتور را تصفیه و تمیز کند، به همین علت تعویض کردن به موقع روغن قبل از کثیف شدن آن اهمیت زیادی دارد. گاهی اوقات ممکن است با روغن کثیف تا مدتی اتفاقی نیافتد، حتی جمع شدن لجن و رسوب‌ های کوچک در طول زمان می ‌تواند عمر موتور را کاهش دهد، ولی سرانجام فاجعه‌ ای رخ می دهد. اگر کارکرد موتور خودرو از ۱۶۰ هزار کیلومتر بالاتر رفت از روغن‌ های سینتتیک، نیمه سینتتیک یا روغن ‌های مخصوص خودرو‌های کارکرد بالا استفاده شود زیرا بهتر روغنکاری می کنند. تعویض به موقع مایع خنک کننده و روغن گیربکس در زمان اعلام شده بسیار اهمیت بالایی دارد.

عمر مفید قطعات خودرو

افزایش عمر مفید موتور خودرو

برخی از مواردی که باعث افزایش عمر مفید موتور خودرو می شود و می تواند تاثیر مطلوبی بر افزایش قدرت خودرو داشته باشند را در ادامه مقاله “عمر مفید خودرو چقدر است” دنبال کنید که عوامل آن به شرح ذیل است:

 • استفاده از روغن ترکیبی به افزایش طول عمر مفید موتور خودرو کمک می کند.
 • تعویض مرتب روغن موتور طول عمر موتور را افزایش می دهد.
 • تعوض فیلتر هوا زمانی که کثیف است باعث افزایش عمر موتور خودرو می شود.

تسمه تایم

پاره شدن تسمه تایم در سرعت ‌های بالا منجر به خسارات متعددی می شود، توصیه می شود زمان تعویض تسمه تایم را جدی گرفته و به طور متوسط بعد از هر ۶۰ هزار کیلومتر کارکرد، نسبت به تعویض تسمه تایم اقدام شود.

تسمه تایم

استفاده از قطعات یدکی اصلی در موتور خودرو

استفاده  از قطعات یدکی مرغوب و با کیفیت، در نهایت موجب افزایش عمر موتور خودرو خواهد شد. شاید به ‌ظاهر استفاده از قطعات یدکی فرعی و ارزان باشد، اما در صورت بروز مشکلات ناشی از استفاده از کالای نامرغوب ضررهای بسیاری برای راننده در بر دارد.

سوخت مناسب

خودروهایی که مجهز به سیستم‌ های توربو شارژر یا سوپرشارژر هستند و همچنین خودروهایی که حجم موتور بالایی دارند، باید از بنزین با اکتان بالا استفاده شود. بنابراین برای این دسته از خودروها استفاده از بنزین سوپر یا بنزین معمولی با مکمل‌ های اکتان معتبر منجر به افزایش عمر مفید خودرو خواهد شد.

گریس کاری

قطعات مکانیکی در خودرو و موتور خودرو چه در بخش پیشرانه و چه در بخش‌های دیگر، مثل سیستم انتقال قدرت یا زیربندی نیاز به روانکاری دوره‌ ای برای کاهش اصطکاک بین قطعات و در نتیجه سالم ماندن قطعات مکانیکی متحرک در دراز مدت خواهند داشت.

گریس کاری

نقش مهم سیستم خنک‌کننده در عملکرد موتور

سیستم‏ رادیاتور، پمپ آب، فن، ترموستات و مایع ضدیخ از اجزا اصلی بوده و عملکرد این قطعات باید مورد بررسی قرار گیرد. انجام بررسی‌ مرتب هرگونه نشانه خرابی و فرسودگی ضروری است. ترک خوردگی تسمه‌ ها یا نقاط نرم شده و باد کرده روی شلنگ ‌ها در اولین فرصت باید برطرف شوند. اگر این قطعات مشکل داشته باشند، سیستم خنک ‌کننده خودرو دچار مشکل شده و سیستم خنک کاری خودرو را از کار می اندازد. قدرت مواد ضد خوردگی موجود در ضدیخ به تدریج و طی زمان تحلیل می ‌روند، بنابراین مایع خنک کننده را هر دو سال ‌یکبار یا پس از کارکرد ۴۰ تا ۵۰ هزار کیلومتر عوض کنید تا نیازی به تعمیرات و هزینه‌ اضافی در این سیستم نداشته باشید.

سایر موارد درباره کمک به افزایش عمر مفید موتور خودرو

معیوب بودن شمع و وایرها در کارکرد موتور و افزایش میزان مصرف سوخت تاثیر بسیار زیادی دارد، به منظور افزایش عمر مفید موتور خودرو در تعویض به موقع آنها دقت شود. باتری، تصفیه بنزین، شیلنگ‌ها و… از مواردی است که باید در زمانی مشخص سرویس موتور خودرو کنترل شوند و درصورت مشاهده خرابی سریعا به تعویض آن اقدام شود. همیشه نسبت به نشتی ‌های خودرو چک شود، این نشتی ‌ها اغلب نشانه‌ ای برای بروز مشکل در خودرو هستند و بی ‌توجهی به آنها می تواند خسارات زیادی به ‌همراه داشته باشد. گاهی بی‌ توجهی به نشتی روغن موتور  به سادگی می تواند منجر به تعویض کامل موتور شود.

این اقدامات و نگهداری کردن از موتور باعث می شود که موتور به سختی کار نکند و روان تر کار کند. موتور خودرو نیز مانند انسان اگر مواردی را که نیاز دارد داشته باشد، عملکرد بهتری از خود خواهد داشت. برای افزایش عمر موتور خودرو، احتیاج به مراقبت منظم یا تعمیر و تعویض قطعه دارد. همچنین باید توجه کنید که موتور خودرو به شما چه  هشداری می دهد اگر چراغ هشدار روشن شد و همچنین متوجه تغییری در عملکرد خودرو شدید آن نادیده گرفته نشود. و باید به یک تعمیرکار مراجعه شود تا مشکل را تشخیص دهد و از افزایش آسیب به موتور خودرو جلوگیری کند.

نتیجه

عمر مفید خودرو چقدر است

بعد از خواندن این مقاله به صورت کامل می توانید جواب سوال عمر مفید خودرو چقدر است را به راحتی بدهید. چرا که درباره همه راه های موثر افزایش عمر خودرو صحبت شد و با معرفی یک راه عالی (استفاده از دستگاه پیود) امیدوایم به شما در کاهش هزینه های خودرو و افزایش عمر ماشین تان کمک شایانی کرده باشیم.

0 دیدگاه تا کنون ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

  مقاله های پیشنهادی دیگر
  دیاگ گوشی

  دیاگ خودرو با موبایل

  1193 بازدید
  ایجاد حس مراقبت

  حس مراقبت

  280 بازدید
  هزینه های تعمیر و نگهداری خودرو

  کاهش هزینه های خودرو

  433 بازدید
  تعمیرگاه خودرو

  پیدا کردن تعمیرگاه ماشین

  322 بازدید